RIRKfll Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 28" Oogsl 1915. o centiemen. 'Negende jaar. Xr 42. Welke Afgrond was dal Ai illiocncn le Grabbel. Ten Terugblik. SI ij kilo 111 - Armoede. Geene Liberale Slemmen. WËÈÊXBKËtöBtöt. Poli lick Overzicht. Eendracht maakt Macht. J erscftijtteiltlt' des i^OUfSertiflffSVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-5Ö Men handelt bij overeenkomst. Meeschrijft in bij den Uitgever, Inxhaudestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't tmitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencollegiën zullen over gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1914 tot 30 April 1015 me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zicli ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnaie inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Dat onze vrienden insgelijks uit hel oog niet verliezen dat gemcentekiezin- gen kunnen plaats hebben in 1911-. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalau ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want bet is geen geheim meer,'dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 'tzeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noorligen dus onze vrienden uit, van heden af de ti I els in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamatiën. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Het bureel der Liberale Veree- niying van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Gartonstraat, n' 1 5. De heer Verhaeghen, klerikale af gevaardigde van Gent, die uit naam van de middenafdeeling verslag te geven had over de buitengewone be grooting, heeft eens nauwkeurig de rekening uitgepluisd van het Minis terie van Oorlog, en eene reeks van geldverbrassingen ontdekt, waar voor werkelijk geen naam te vin den is. In zijn verslag, zegt hij dat de middenafdeeling er zichzelve geluk over wenscht dat het optrekken van kazernen en andere krijgsgebouwen niet langer meer toevertrouwd is aan de krijgsoverheid, maar aan den dienst der burgelijke gebouwen. Die verklaring alleen is eene for- meele in beschuldiging stelling van het krijgsbeheer. Als de middenafdeeling zichzelve gelukwenscht omdat nu niet meer de legeroverheid, maar de burgerlijke overheid de kazernen bouwt, dan be- teekent dat toch duidelijk genoeg, zouden we denken, dat het land door de krijgsoverheid bedrogen werd. De heer Verhaeghen onthoudt zich wel van iedere verdachtmaking, maar hij laat de cijfers voor hem spreken De Leopoldskazerne te Gent, die 1500 manschappen moet huisvesten, heeft gekost den prijs van den grond niet inbegrepen -- j millioen 031-033 centiemen De kazerne Prins Albert, in de Kleine Karmelietenstraat te Brus sel, die eveneens 1500 manschappen huisvesten moet, heeft gekost den prijs van den grond niet inbegrepen 3 millioen333062 fren 3 cent. Maar dat moeten nog maar \verk- manshuizekens zijn als men ze ver gelijkt bij de soldatenschool op de Avenue de la Renaissance te Brus sel. Die school, gebouwd voor slechts 770 manschappen, dertien gezinnen en 100 paarden, is aan het land te staan gekomen altijd zonder den grond op tien millioen 233,323 Jr. en 33 cent. Tien en een kwart millioen voor eene militaire schooi Zijn de mannen niet beschaamd, die zooveel voor eene soldatenschool uitgeven Het zou wel eens de moeite waard zijn, op te zoeken op hoeveel- deze school geschat werd, toen er nog moest aan begonnen worden, en voor hoeveel millioen de krijgsover heid zich hier weer eens heeft. Plet zou niet moeilijk zijn zegt de heer Veihaeghen in zijn verslag, nog meer dergelijke voorbeelden aan te halen. En hij besluit Dergelijke over dreven uitgaven moeten volstrekt een einde aan te nemen op het oogenbtik dat, ten gevolge der verdubbeling van ons le ger en alles wal er mij behoort er ka zernen in groot getal bijgebouwd zullen moeten worden. De dienst der burgerlij ke gebouwen zat daarvoor waken. Laat het ons hopen Zie, dat zegt een klerikaal van 't zuiverste water. De liberalen heb ben onze Ministers zoo dikwijls over die overdreven uitgaven gewaar schuwd, maar de klerikale heeren geloofden hen niet. Moesten wij dat nu zeggen, ze zouden het weer niet gelooven. Nu zien onze groote Jan nen hoeverre die politieke blindheid het land gebracht heeft, en nu zijn ze er doodverlegen mee. Nieuwe lasten Nieuwe lasten Wat doen ze diep naar 't zieltje tasten De toestand is drukkend voor de Klerikalen. Niet alleen hetgeldge- verghl brek weegt hun zwaar op het hart, maar ook de voor hen zoo vernede rende woorden, die in de Kamers zoowel door klerikalen, die de ar moede niet meer kunnen verzwijgen, als door de liberalen over de kleri kale Regeeringen van 1884 tot nu gezegd zijn, nijpen hen bitter.' Wij mogen er niet over zwijgen omdat onze vijanden nooit zulk pijn lijk jaar als 't jaar 13 gekend heb ben, door hun eigen schuld. Het ge deelte der redevoering van M. Hy- mans in de Kamerzitting van 14 Aug. over de belastingen, waarin de vergelijking voorkomt van den finaneiëelelen toestand vroeger en thans, verdient in alle liberale bla den, zelfs op de muren aan de hoe ken der straten, vermeld te worden. De klerikale partij zegde de Brus- selscbe liberale volksvertegenwoordi ger, heeft een buitengewoon geluk, gehad. Nauwelijks waa zij aan het be wind, 'of het land kende, door zijne eigene kracht, een tijdperk van onge- nieenen bloei en voorspoed. Sinds 1890 zijn de hulpmiddelen verbazend aangegroeid. De opbrengst der lasten is vermeerderd, de uitbating der spoor wegen heel't belangrijke bonis opge leverd. Maar verwonderlijk ver schijnsel en teeken van slecht beheer evenals de ontvangsten steeg de openbare schuld, en dit wel met 100 millioen per jaar. Overmoedig gemaakt door het lie den, dachten zij dat de dag van mor gen hun toebehoorde. Wij stêtnden daar niet mede in en meermaals heb ben wij een alarmkreet geslaakt. Maar ons stelsel-van begrootingen is zeer duister en maakt het toezicht moeilijk. Wij bespreken de uitgaven van uit een politiek oogpunt en nooit hebben er werkelijke budgel besprekingen plaats. Floe luid hebben niet jaren lang on ze verwitigingen geklonken De schuld verpletterd nu onze begrootingen. Maar zegde men ons zij vertegen woordigt onze huishoudkundigeinrich- Litig, onze spoorwegen eti onze open bare gebouwen. Zoo bleven we alles schoon roos kleurig aanzien. Meer dan dat De klerikalen riepen uit langs alle straten «Geene nieuwe lasten De katholieke partij gaat de belasting verminderen. En men voegde er bij De liberale partij wil Belgie ruineeren Te Brussel strooide men kiesbt'ief- jes uit, waarop te lezen stond Etez- vous des poires M. Vander velde. En nu opgepast voor de rotte appelen M. Hymans. Ziedaar dus hoe men sprak voor de kiezingen. De kiezingen zijn voorbij en nu komt men ons zeg gen dat men geld, veelgeld, millioe- neti gaat vragen. De heer Minister s an Financieën is rechtzinnig. Hij is een aangenaam spreker en hij heeft ons openhartige bekentenissen gedaan. Er is geen geld meer. De kas is ledig, on troostbaar De arme man heeft geen duitje spaargeld meer. Gedurende het tijdperk van voor spoed heeft men niet gedacht aan eene mogelijke krisis. De maatschappijen vormen reservefondsen, de bijzonde ren sparen. De klerikale partij heeft geleefd onbekommerd en verkwistend. Zij heeft aan niets gedacht, zelfs niet aan de nationale verdediging Hoe dikwijls hebben wij u niet op het dreigend gevaar gewezen Gij zijt doof gebleven tot den 30 Juni. Op 1 Juli hebt gij plots den toestand begre pen. Ik heb de nieuwe krijgswet ge stemd, omdat zij noodzakelijk was voor het land. Maar ben ik daarom uw krijgsgevangene Hebt gij het plan der nieuwe lasten bij uw krijgsontwerp gevoegd Neen. Dus heb ik het recht niet verbeurd, uw geldelijk beheer te beoordeelen. Zoo werd de klerikale Regeering door de redevoeringen van de hee ren Franck, Hymans, Mechelynck, Vandervelde en andere sprekers ze delijk neergehaald van het. hooge- voetstuk, dat zij zich in hare trotsch- heid gemaakt had en in dien zede- lijken val durft zij niet eens den kop opheffen om zich te verontschul digen. Vernedering Vernedering Sio transit gloria mundi De kommissie der XV komt hare werkzaamheden te voltooien. Het princiep der verplichting in de maat schappelijke verzekeringen werd aangenomen met algemeene stem men en eene onthouding. De meer derheid heeft het amendement dei- oppositie bijgetreden dat dé huisar beiders deelachtig maakt aan de voordeelen der wet voor zooveel er een arbeidscontract bestaat tusschen werkgever en werkman. De zeelie den zullen aan eene bijzondere wet geving onderworpen worden. Deze week werden de besprekin gen betrekkelijk de verschillige be grootingen voortgezet in de Kamer. Men verzekert dat de Senaat och tendzittingen zal houd'en ten einde vóór den 3" September, dag van de opening der vredesconferentie te 's Gravenhage, in verlof te kunnen gaan. Onder de verschillige stemmingen die gedurende deze week in de Kamer plaats grepen dient er ééne aange stipt te worden omdat zij een door slaand bewijs levert dat er tusschen de kamerleden der rechterzijde eent- ge fanatieke pilaarbijters aan te tref fen zijn die voor geen enkel onder - pastoorken van den buiten zouden moeten onderdoen. Een wetsvoorstel was door minis ter Berryer neêrgelegd geweest om een deel grond van Elsene en van Etterbeek aan Brussel te hechten, ten einde plaats te maken voor de nieuwe gebouwen 'der vrijzinnige hoogeschool van Brussel. Sommige dompersbladen, waaron der Le Patriote hadden gedroomd dat, dank aan de katholieke regee ring, de stemming van zulk een wets voorstel onmogelijk zou zijn en sedert eenige dagen waren zij te velde ge trokken tegen het voorstel van mi nister Berryer. Woensdag laatst moest er gestemd worden. Het voorstel werd door alle aanwezige kamerleden aangenomen buiten zeven waarvan de namen die nen aan het nageslacht overgeleverd te worden het zijn de fanatieke Brifaut, du Bus de Warnaffe, Gillès WEERGALM Y:"* j a, we. u '-""-«"SS

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1