Stadsnieuws. PR0ÏÏÏÏÜ NEUT VERMAARDE PACHTHOEVE Ernstige lijden. Gemeenteraad van Yper. BitiUCHT LAiYIiBOIJVY. Afgeluisterd in den hein van Gent. de Pélichy, Lefebvre, Le Paige, Moyersoen en Mahieu. Le Patriote van Donderdag drukt de namen dier zeven helden in groote letters en brengt hen hulde voor hunnen moed Ongetwijfeld krijgen zij in 't kort het kruis Pro Ecclesia et pontifice 't Ware ver diend Het XX" wereldcongres voor den vrede werd Woensdag laatst te 's Gravenhage geopend. Mqpr dan 500 deelnemers waren aanwezig. De heer Carnegie, de welbekende ame- rikaansche milliardair, die het Paleis van den Vrede deed bouwen en het Heldenfonds stichtte, woonde de zitting bij. Dit congres zal zonder twijfel voor de ontwikkeling der Vredesbeweging van groot belang zijn. Verschillige zeer belangrijke dagorden, namelijk drie betreffende de ontwapening, werden aangeno men. De protestkaarten en de verzoek schriften tegen de wet Poullet stroo men in de Kamer toe en worden aan de middensektie overgemaakt. De volksvertegenwoordigers Meche- lynck, Berloz en Mansart zullen er op waken dat de beteekenis dier be tooging met uit het oog verloren wordt. Nog altijd voort geene oplossing voor wat betreft het vormen van een antiklerikaal kabinet in Holland. Door de dwaze houding der partij gangers van de socialistische leider Troelstra is het onmogelijk een ka binet te vormen uit antiklerikalen die van de meerderheid zou verzekerd zijn. Men meldt dat er voetstappen zouden aangewend worden bij de vrije christenen. De lijkplechtigheden van den so- cialistischen duitschen leider August Bebel waren grootsch. Men schat op 150,000 het getal personen die de be raving volgden. Uit alle deelen van Europa ontving het Centraal Komiteit -der Duitsche socialistische Partij telegrammen van rouwbeklag. Wie met oplettende blik de voor vallen onzer omgeving nagaat, dit .op huishoudelijk, politiek en huma nitair gebied, zal zich bekommerd afvragen waar gaat onze samenle ving heen, als er geen wassende Hervormingen ingevoerd worden, die betere verhoudingen en edeler inrichten bij de menschen brengen. \I 15 G 15 L, W 15 li K (44 IX. Dat is het nieuwe rijtuig der Ver maarde Hoeve, hetwelk, naar men mij zegde, duizend franken kost, ant woordde de burgemeester. God beware mij Dat gaat te ver! riep de dikke vrouw en liet zich weer in den leunstoel vallen. Voor die schoone dame moeten wij allen den weg ruimen. Wie meent ze wel dat zij is Ja, vrouw, zij doet de spaarpennin gen van zaliger bazin Meyer lustigdan- sen daar kunt ge zeker van zijn. Men zegt dat het binnenhuis in de Vermaar de Hoeve meer een kasteel dan eene boerenwoning gelijkt. En ik, die niet wilde gelooven wat de brouwersvrouw van haar vertelde En wat zegde zij vroeg de bur gemeester, om zijne echtgenoote te believen. Wat ze zei Ja, wat zou ze zeggen Ze zei, d t Josepha zaterdag te Brugge voor meer dan drie honderd franken Doorniksch "porselein kocht. Ziet hoe overal de levenstrijd j hardnekkig gestreden wordt. Bij de arme en in den werkenden stand, om in de noodzakelijkste behoeften te voorzien, bij de rijke en heer- schende standen, om steeds meer geld, voorrecht en macht te verrove- ren, zonder meestal om te zien, of de middelen daartoe aangewend wel rechtvaardig zijn en niet stroken met I den naam van beschaving. Wie met aandacht de dagbladen leest wa.irin de meldingen verschij nen van bedrog, geweld, barbaarsch- heden die dagelijks gebeuren en door vervallen personen, door gezag voerders en door regeeringen bedre ven worden. Wie die leest en over weegt, komt onder eene droevige stemming en als het een rechtge- aarden persoon is, zal hij erkennen dat net hoog tijd wordt, aan al die wanverhouding een einde te stellen. En hij zal de rede en oorzaken er van onderzoeken, en trachten te vinden wat er te doen is tegen die onheilen wat hij zelf doen kan, om misdaad, ellende, onrecht., verdruk king, oorlogen, uitmoordingen en verwoesting te voorkomen. Hij zal al dit af keurings waardige en schande vervangen, door vrede, welvaart en geluk. Wij leven omringd van vele on rechtvaardigheden iedereen weet het, elkeen verklaart he". Was het niet verkeerd, zou het niet afkeurens waardig en wreed zijn, te verkondi gen, dat het slechte en onrechtvaar dige onzer dagen, niet kunnen weg geruimd en door recht, goedheid .en menschenliefde vervangen worden Het is eene noodzakelijkheid, dat er een begin gemaakt wordt, met alles wat onrecht en kwaad bevat, af te wenden. Dat de beste, de moe digste, 'tis te zeggen de vrijzinnigen, beginnen anders te denken, open- baarlijk de waarheid te verkondigen en naar de richting handelen, om daardoor het goede groot te maken, zoodat het geluk voor allen brengt Openbare zitting van Zaterdag 23 Oogst 1913. De openbare zitting is open om 5 ure 15 m. Zijn tegenwoordig de heeren Go- laert, Burgemeester-VoorzitterFraeys en Vandenboogaerde, schepen D'Iiu- vettere, Bouquet, Sobry, Lemahieu, Iweins, Biebuyck, Baus, Struye, raads leden Vidor, gemeentesecretaris. Ik geloof het gaarne, antwoordd e de burgemeester. 11a wilt ge het gelooven her nam de vrouw opgansch anderen toon. Gij wilt het gelooven, he Gelooven kost geen geld. Willen gelooven Maar willen hebben is gansch wat an ders. Sinds twintig jaar verlang ik om porseleinen kofïiestel te mogen koopen en sinds twintig jaar schudt gij neen. 0 die gelukkige Josepha zij is ten minste dame en meesteres in haar huis, terwijl ik Troost u, vrouwtje, viel de bur gemeester vleiend in, die lang leeft zal veel zien. De jonge bazin Meyers wist zeer wel i hoe men in het dorp over haar sprak, doch hieraan liet zij zich niet gelegen. Geluk verwekt nijd, dacht ze. En waartoe dient geld wanneer men het niet gebruikt gromde zij verder. Bah 't is om meè te lachen X. t Jeanne's voogd had de familieraad bijeengeroepen om over de belangen der weeze te spreken en nu zaten al len, na de zondagvespers rondom de groote vierkante tafel in de mooiste kamer van boer Rinkhout. I Moeder Rinkhout had eene volle kan ouden bruinen binnen gebracht krachtig bier voorwaar, welks weer ga, twee uren in het ronde, niet werd gebrouwd. Afwezig de heeren Fiers, Vander- ghote, Begerem en Seys. Het proces-verbaal der laatste zitting is zonder opmerkingen goedgekeurd. 1. Stadsrekening 1912 neerlegging. Gewone ontvangsten fr. 407,801-58 Gewone uitgaven 356,924-60 Gewoon overschot 50,876-98 Buitengewone ontvangsten 276,976-94 Buitengewone uitgaven 192,793-67 Buitengewoon overschot 84,183-27 De rekening zal eerst onderzocht worden in sectie. 2. Weldadigheidsbureel afstand van pacht. De weduwe Bouquet-Liebaert vraagt om den pacht der hofstede die zij be woont op Vlamertinghe, te mogen af staan aan haren zoon. 3. Verordening op het slachten. Eene beraadslaging wordt genomen in de voege aangegeven door den gou verneur der provincie. 4. Buurtspoorwegen lijn Yper-Belle. Een kapitaal van 1.650.000 fr. werd gevormd voor het aanleggen der lijn Yper-Belle*; al de stukken zijn gereed en men zou kunnen het werk beginnen. Maar Poperinghe houd er aan eene sec tie Kemmel-Poperinghe bij te maken dat zou verschillige kostelijke werken veroorzaken en hetkapitaal zou moeten gebracht worden op 2.050.000 fr. Na tuurlijk zou het aandeel van elke ge meente vermeerderen en alzoo zou Yper, in plaats van 87,000 fr., moeten 108.000 fr. betalen. Het meerendeel der raadsheereu komt daartegen op en in eene zitting welke op 30 dezer zal plaats hebben zal eene beslissing genomen worden. 5. Gezondheid reinigheidsdirnst re glement en uitbating. Verschoven tot de naaste v/eek. 6. Weldadigheidsbureel vrijgiften voor grafzerken op 't kerkhof. Verschillige giften worden gedaan. Na eenige opmerkingen der heeren Baus en D'Huvettere, wordt do openba re zitting geheven om 6 ure. Krijgsoefeningen. In het opschrift van de poststukken voor troepen die deelnemen aan de groote krijgsoefeningen (2,le en 3ds Le geraid eelingen) moet, van 26 Augus tus tot en met 4 September, geene plaats van bestemming staan. In het adres geefl men op het regiment en de eenheid (of den dienst) waartoe de be stemmeling behoortdaarachter volgt dan de.duidelijk geschreven melding «GROOTE KRIJGSOEFENINGEN, 2'le Legerafdeeliug of blauwe partij, of wel 3° legerafdeeliugofroode partij Eiken dag, neemt het Hoofd van den postdienst van het leger de noodige j maatregelen om die poststukken op de legerplaatsen te doen toekomen. en verzoekt ons aan te kondigen dat Mr en Mme MEIER, chirur- gijneri-tandmeesters specialisten, 2, hoek der Moeskroenstraat, te Kor- trijk, zullen afwezig zijn, van 31 Juli tot 1 September. Nadat men metelkandereens vriend schappelijk geklonken en een paar gla zen geledigd had, nam Rinkhout het woord op Vriend schepen, hebt gij het plak kaat gezien, dat sedert verleden zondag in het gemeen tehuis hangt vroeg hij. Welk plakkaat, vriend Rinkhout?» Het plakkaat van verkooping eener lieve,- kleine polderhoeve onder St. Margriet. «Ik heb het gezien, antwoordde Vandermolen die niet begreep waar Rinkhout heen wilde Een koopje dat gemakkelijk een liefhebber zal vin den. Zoo denk ik het ook en daarom heb ik 11 te samen geroepen. Mij dunkt, het ware een schoon hofstedeken voor Jeanne. Hij weet nog niets van Karel's hu- welijksvoorstel, dacht de schepen. Karei heeft zijn plan wellicht opge geven. Doch terwijl de schepen alles dacht, hadden de vier familiebeden boer Rinkhout goedkeurend toege knikt zij ook meenden dat het hof stedeken een schoon perceel was, dat tamelij k goeden intrest zou opbrengen Maar vriend, hoe komt gij lochaan die zonderlinge gedachte sprak de schepen voor eene bijna meeder- jarige wees eene hofsteê koopen, zoo iets heb ik nog nooit beleefd. El 1 wel wat denkt u zooal van de Tentoonstelling Och ziet u, daar is veel te zien dat allemaal heel schoon is, maar dat den boer niet interesseert <s Zoo, zoo, en het Hedendaagsche Dorp dan dat is toch iets nieuws dat nog opgeen tentoonstelling voorkwam, en dat juist ons boeren, heelemaal aangaat Ja, daar hebt ge gelijk. Daar is voor ons heel wat te zien en te leeren, hoewel er zoo hier en daar iets tus- schen is dat minder goed gelukte, en voor den landbouwer niet bestemd is Dal is zuo. Dit zijn er die te veel hebben willen doen, maar ik heb met 'verwondering staan zien, in de Kleine Hofstede, die door de Anglo, het oud Huis ühlendorfï', van Antwerpen, ge bouwd is. Dat is schoon, practisch en naar den eisch van den tijd inge richt ik heb van meerdere landbou wers gehoord die zinnens waren van te bouwen, aan dit boerderijtje een voorbeeld te zullen.nemen. Ehwel, in de kleine hofstede, daar heb ik ook nog wat langer vertoefd. Ge begrijpt, ik gebruik geregeld de Ohlendorffsche Guano als bemesting, en hu beb ik met belangstelling eens die verzameling stalen van Ruwe Gua no's bekeken er waren daar guano's bij, met 14 stikstof. Ja, het schijnt dat 't met dat uitge put zijn van de guanolagen, zooals men ons zoo nu en dan komt vertellen, toch niet zoo erg is, want dat huis van Antwerpen geeft daar eene lijst op, van schepen die gezamentlijk over de zes en twintig millioen kilos voor de So ciëteit geladen hebben. Och ziet, laat ze van de guano zeg gen wat ze willen, ik heb altijd nen oogst van eerste klas gehad met mijn Maar er gebeuren tegenwoordig zoo veel dingen die voorheen nooit ge beurden, vriend schepen viel Rink hout hem koel in de rede. Het kapi taal van Jeanne staat bij u op intrest en daar uw handel niet genoegzaam uitgebreid is om dergelijke sommen te gebruiken, hebt gij het geld gewis te gen nog hoogeren intrest bij bankiers uitgezet. Eu gaarne, vrienden, wil ik u bekennen, dat ik in bankiers niet veel vertrouwen meer heb, sedert ik over drie maanden den bankierCabou- ter heb zien failleeren. Zou hij weten dat ik aan Cabouter twintigduizend franken te kort kom dacht Vandermolen, die reeds de drukking van het strop voelde, dien Rinkhout hem om den hals wierp. Hij verbleekte even, doch herstelde zich weldra. Wilt gij hypotheek, vriend Rink hout vroeg hij op hoogen toon. Niet slecht, vriend maar dit wa ren verloren kosten voor u luidde het antwoord met sterken nadruk op dat laatste woord. De schepen voelde het nijpen van den strop dien Jeanne's voogd hem 0111 den hals nog sterker toehaalde, en er ontsnapte hem eene nauw hoorbare zucht. In den geest zocht hij eene uit vlucht, en daar verscheen hem de beeltenis van Karei Meyers. In elk geval heb ik liever met den zachtaar- digen Karei, dan met dien hardnekki- IDE I Hl Hl IIHIWII I illlllIII 11 III inawagwawwwiwijmM «iMfliantCTnmrrr'i

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2