Het land is bedrogen. BKIUCHT. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Kiezers Donderdag, 4" September 1915. Negende jaar. i\r 45. Gartonstraat, n 1 5. Polihek Overzicht. De nieuwe schoolwel. i\alionaic Daad dei' Liberale Dar lij. 10O millioen bijgevoegde uitgaven zullen zijn. Klerikale eerlijkheid op militair «ebied Eendracht maakt Macht. i n't'SCisijÈH'Hiii' fif'S Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Vooh den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. Wen schrijft in bij den Uitgever, Dixttiudeslraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscli itelgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijk aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men woïdi vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 4 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepeneollègiën hebben overge gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst laatstleden, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka niers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van l" Mei 1914 tot 30 April 1915 me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eerier politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van (/arisch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Dat onze vrienden insgelijks uit'het oog niet verliezen dat gemeentekiezin- gen kunnen plaats hebben in 19:14. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalan ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer,dat de herziening- der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 'l zeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, van heden af de titels in te dienen van dezen-die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vernield staan met een ongenoegzaam getal slennnen en die recht hebben kiezer j te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stem men De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamation. Sedert den 3 September moeten die voorloopig herziene kiezerslijsten volgens de wet aan de beschikking van liet publiek worden gesteld. De klachten moeten VOOR 31 Octo ber gedaan worden. De lijsten worden definitief gesloten op 30 November, en liggen dan te beginnen van 5 Decem ber tor inzage van de belanghebben den. Kiezers doet uw plicht Het bureel der Liberale Veree niging van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Senaat en Kamer zijn dus in ver- l°f gegaan. In afwachting van de woelige bespreking welke het nieuw schoolontwerp onvermijdelijk na zich moet slepen gaan onze parlements leden gedurende ander half maand uitrusten. Begrootingen, belastingen en wetsontwerpen, 't werd al zonder onderzoek in den Senaat met eene ongelooflijke snelheid afgehandeld. De belastingen werden niet gewij zigd. Men vraagt zich te rechte af tot wat den Senaat wel dient Zooals wij het verleden week meldden, had het klerikaal brusselsch blad Le Patriote eene heele pro paganda op touw gezet om de kleri kale Kamerleden aan te sporen het wetsontwerp Berryer, strekkende om een deel van Elsene en Etterbeek aan Brussel te hechten om de' nieu we gebouwen der vrijzinnige hooge- school van Brussel mogelijk te ma ken, te verwerpen. Men weet dat het voorstel met algemeenheid aange nomen werd, ondanks het gebas van 7 fanatieke helden die tegen stem den en waarvan wij in ons laatste nummer de namen lieten kennen. Woensdag kwam dit voorstel in den Senaat. Geen enkel klerikale senator durfde tegen stemmen. De Patriot staat daar nu te prijken Donderdag laatst werd het Paleis van den Vrede te 's Gravenhage in gewijd. Dit paleis werd opgebouwd dank aan de mildadigheid van den groo- ten Amerikaanschen miljardair Car negie, die overigens de inhuldiging bijwoonde, even als koningin \Vil- heimina, Prins Hendrik, de holland- sche ministers, de 40 scheidsrechters in het Hof van Arbitrage en tal van uit alle werelddeelen gekomen voor name personnaliteiten, aanhangers der vredesbew eging. Uit Brussel liet men aan het Handelsblad van Antw erpen we ten dat er veranderingen in het Mi nisterie zouden gebeuren en nament - lijk dat minister Helieputte zou af treden, nu dat de militaire n et ge stemd was. In het Ministerie, van Landbouw en Openbare Werken logenstraft men dit bericht. Minister Helleputle zou er slechts van onder trekken na de stemming der school wet Het nieuw ministerie is samenge steld in Holland. Het is de heer Cort ran der Linden die het gevormd heeft. Het kabinetshoofd is een voor uitstrevende liberaal, die, naar de Nieuwe Rotterdamsche Courant meldt, op zijn programma neêrge- schreven heeft de uitbreiding dei- wet op de pensioenen en het alge meen stemrecht. Al de ministers zijn de liberale beginselen toegedaan. De overdracht der portefeuilles is geschied denzelfden dag dat de be noemingsbesluiten in de Staatscou rant verschenen. De klerikalen gingen kost wat kost de nieuwe schoolwet doen door gaan maar zij hebben het hoofd in den schoot moéten leggen. In eene der laatste Kamerzittin gen hebben de klerikalen zich over gegeven zij hebben den duim ge legd tegenover de tegenpartij. Het school wetsvoorstel zal in den huidigen zittijd met besproken wor den, maar wel in een buitengewone zittijd, die den 15 October zal begin nen, en. waarover de anti klerikalen al hunne rechten hebben voorbehou den, wat de uitgebreidheid der be spreking en de verdedingsmiddelen betreft 't Is eene eerste nederlaag, arm zalig en belachelijk Plechtig waren de klerikalen bijeengekomen, om te verklaren dat zij zonder rust zouden zetelen. In en kele dagen gingen zij de oppositie verpletteren. Schriftelijk hadden zij zich verbonden éille dagen in de Ka mers aanwezig te zijn desnoods gingen ze in de Kamers slapen, want ze hadden gezworen niet naar hun bed te gaan, vooraleer de antikleri kalen, overwonnen te hebben. Kor tom, men zou mirakels zien ge beuren 1 En men heeft niets gezien. Die felle jannen waren heel kontent de vrede te teekenen, vooraleer de strijd eigenlijk begonnen is. 1. Voor de kiezingen kondigden de klerikalen en de rechterzijde aan dat zij geene nieuwe belastingen zouden gelegd hebben. (Woorden van M. Woeste in de Kamer.... December 1911). Welnu, het gouvernement heeft 40 millioen nieuwe lasten voorgesteld en de meerderheid heeft ze gestemd. Het land is dus bedrogen geweest. 2. De klerikalen verzekeren dat deze nieuvvé lasten noodzakelijk ge maakt, zijn door de krijgswet. Dat is valsch. 93 1/2 millioen hebben niets gemeen met de krijgswet en, zoo poli tieke geldverkwistingen van het gou vernement niet bestonden, zou het overige kunnen gedekt geweest zijn door de meerdere opbrengst der thans bestaande belastingen, die in 1912 47 millioen meer bedroegen dan in 1908. Het land is dus opnieuw bedrogen. 3. In 1000 stemde men de ver sterkingen van Antwerpen op belofte dat de uitgaven niet meer dan 108 mil lioen zouden bedragen. Welnu, M. de Broqueville kondigt aan dat er nage noeg Is dat niet het land bedriegen 4. De klerikalen houden staan dat onze linancieele toestand zeer schitte rend is. Binst de twee laatste jaren hebben zij voor meer dan 500 millioen schatkistbons uitgegeven en zij zijn ver plicht een milliard te leenen, waardoor de belgische rent onvermijdelijk nog zal dalen en nog meer kleine spaarders zullen ten onder gaan. Er zijn geen twee eerlijkheden de eene voor de bijzondere zaken en de andere voor de politieke zaken Wie gelogen heeft, zal liegenwie bedrogen heeft, zal be driegen. Herinnert u dat deze nieuwe belas tingen maar een begin zijn en geen kluit bevatten voor de werkmanspen sioenen, de goedkoope woningen en het krediet voor de kleine burgerij en deland- bouwers. Weg met het gouvernement van verkwisting en leugentaal. Gij zult met de aanstaande kiezingen voor de liberalen stemmen zij alléén hebben TEGEN al de nieuwe lasten gestemd. De klerikalen hebben ze eenparig- lijk gestemd en de socialisten hebben zich onthouden op sommige, namelijk op deze die het meest zullen drukken op de kleine eigenaars, de kleine ren tiers, de kleine burgers en de werk lieden die eenig spaargeld hebben kun nen verzamelen. De kiezing van verleden jaar is nog in ieders geheugen de kiezers zullen zich nog wel de propaganda en de meetingen herinneren der ver- schillige partijen. Wij liberalen, we vroegen rechtuit en zonder omwegen dat ons land moest in staat gesteld worden zich tegen vreemde invallen te verdedi gen we wezen erop dat het een plicht voor eiken belg is zich voor 's landsverdediging op te offeren we vroegen daarom de invoering van den algemeenen dienst, we verklaar den ons aanhangers van de gelijk heid van iedereen van het alleman soldaat, maar zulks met. den korsten dienstijd mogelijk en ons steunende op de ondervinding en de verklarin gen van bekwame generaals, zooais luitenant generaal Dejardin, vroegen we dat den soldatendienst op 12 maanden zou gebracht worden. De liberalen waren eerlijk, ze zei den aan de'kiezers wat ze willen op militair gebied, ze deden hun geen doekskens voor de oogen en ze trach ten ze dus ook niet te misleiden door leugenachtige verklaringen. De klerikalen deden juist het te genovergestelde, iedereen weet het wie herinnert zich niet de plakaten die ze in alle dorpen en steden rond stuurden en uitplakten, verbeelden de een talrijk huisgezin een enke len soldaat onder een katholiek mi nisterie. EN ALLEN SOLDAAT onder een liberaal ministerie. De strijdkreet der klerikalen was geen cent, geen man, geen paard, geen kanon meer Het thans bestaande leger, zeiden ze; was meer dar, voldoende om alle militaire noodwendigheden te vol doen. Iniqii, dus voor de kiezingen, ondervroegen de liberalen in de Ka mers het Ministerie over den militai ren toestand en dan ook verklaarde uitdrukkelijk het kabinetshoofd en de minister van oorlog dat in het le ger alles volmaakt was, dat alles klaar en vaardig stond De vijand mocht dus komen, de verdediging was gereed De kiezers hebben het geslikt en hielden 't klerikaal ministerie aan het roer. En nauwelijks hadden wij de kie zingen achter den rug of 't spel ging aan veranderen. De strijdtrompet werd geblazen, een noodkreet ging op, want die zoo volmaakte verdedigingstoestand van ons land was maar een groote blaas,

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1