w Stadsnieuws. PRjVgÈÖ NEUF VERMAARDE PACHTHOEVE Groot Nieuws No» Nieuws Gemeenteraad van per. lit'"" Is da! toegelaten IN^ing van diefstal le Nleêr- Waaslen. alles bleef er nog te doen om aan ons Belgenland 't onheil en 't gevaar vaneen vreemden inval te vermijden. De klerikalen beweeren dat de re-' den van die verandering slechts na de kiezing is ontstaan. Welk ernstig persoon zal dat slikken en wie zal dat gelooven Volstrekt niemand Want indien ons leger in 1912 volkomen in staat was, indien het alsdan beantwoord de San alle noodwendigheden, waar om zou dan in 1913 nog alles te doen zijn Het kiezerskorps werd in deze zaak schandelijk door de klerikale partij bedrogen. In de Kamerzitting van 6 Oogst last heeft minister de Broqueville aan de kamerleden medegedeeld welke uitgaven er thans moeten gedaan worden om ons leger gansch op de hoogte te brengen. Ziehier de uitgaven die daarvoor in een van de 5 eerstkomende jaren zullen moeten gedaan worden 1Voor de infanterie fr. 26.000.000 2. Voor de ruiterij 8.000.000 3. Voor de artilerie 48.000.000 4. Voor de génie 7.000.000 5. Voor de provisiën en levensmiddelen 9.350.000 6.-Voor de kleedij 2.500.000 Te zamen dus ongeveer honderd millioen franken Dit is eene uitgaaf die een maal moet gedaan worden om ons leger op goeien verdedigingsvoet te zet ten. Voeg daarbij nog negentig milloen franken, die volgens verklaring in zelfde zitting door den zelfden mi nister de Broqueville, zullen moeten besteed worden, boven al de reeds verteerde millioenen, om de forten van Antwerpen te volledigen. De minister heeft moeten bekennen dat in 1905, het katholiek ministerie van dien tijd eene misrekening gedaan heeft wegens den totalen kost der forten van de 90 millioen die nu gevraagd worden We komen dus te zamen op eene totale uitgaaf die nu moet gedaan worden voor leger en de forten van 190 millioen franken De Patriote weet een groot, een verschrikkelijk geheim te ver- lellen. De schatrijke M^Solvay zou aan de heeren Vandervelde en Barnich elk een half millioen fr. gegeven hebben om het land in rep en roer te zetten tegen het nieuw school- MENGELWEHK (15 DE X. En wie is die voorname landbou wer vroeg een der familieleden. Karei Meyers, zei de schepen. Die naam maakte indruk. De gebroe ders Rinkhout wreven zich opgeruimd in de handen en al de overige familie leden hechtten hunne goedkeuring aan dit huwelijksplan. Boer Rinkhout schonk nog eens in en stelde voor, op de gezondheid van den jongen boer derNiewe Hoeve, en op den goeden uitslag der zaaktedrin- ken en nog eens rinkelden de glazen tegen elkander, eer men ze tot op den bodem ledigde. -cc En hoe komt die huwelijkszaak weder op het tapijt vroeg Rinkhout. Karei komt naar den uitslag ver nemen, loog de schepen. Nu, wij geven u onze volmacht, zei de voogd, bespoedig slechts die zaak. Maar nog iets, schepen wanneer denkt gij de vijftig duizend franken te kunnen nederpassen Zou dit niet het best zijn bij het teekenen van het hu- wetsvoorstel, dat in de buitengewone Kamerzittingen van October moet besproken worden. En onze konfrater daagt de anti klerikale bladen uit deze bekendma king te logenstraffen. Wij zullen het zelfs niet wagen, dat nieuws te logenstraffen zegt de Matin van Antwerpen. «Daar in is alles juist uitgenomen de som. Dat zou veel te weinig zijn. De hee ren Vandervelde en Barnich hebben elk een half milliard gekregen om dat werk te doen. Dat is het milliard der tegen-kongregatie's. De laatste zittijd is voor eenige Ministers zeer lastig geweest en een deel van 't kabinet geraakt als Re geering versleten. Dat is vooral het geval met de heeren de Broqueville en Levie. De eerste is minister ge bleven om de nieuwe leger wet erdoor te halen en M. Levie om de nieuwe belastingen voor te stellen en te doen stemmen. Nu die twee reuzen werken gedaan zijn, trekken zij er van door. M. de Broqueville zal Mi nister van Buitenlandsche Zaken worden in de plaats van M. Davi- gnon, die zijn ontslag geeft. M. Levie zal denkelijk in 't kabinet niet meer blijven. M. Helleputte vertrekt ook om rust te nemen en M. Hubert, die al zoo vele kemels geschoten heeft, zal heel beleefd en vriendelijk aan de deur gezet worden. Er ligt mis schien al eene vette kaas voor hem gereed. Die ministerieele herplaastering zou misschien nu al beslist en gedaan geweest zijn, maar de nieuwe school wet is moeten tot 14 October uitge steld worden en die brave heeren zullen dan in Godsnaam maar op hunnen post blijven tot die wet ge stemd is. Als ze maar gestemd ge raakt. liE1 HSCT M!1-?'?' Openbare zitting van Zaterdag 30 Oogst~1943. De openbare zitting is open om 5 ure 25 m. Zijn tegenwoordig de heeren Go- laert, Burgemeester-VoorzitterFraeys en Vandenboogaerde, schepen D'Hu- vettere, Bouquet, Lemahieu, Iweins, Biebuyck, Baus, raadsledenVidor, gemeentesecretaris.. Afwezig de heeren Fiers, Vandei'- ghote, Sobry, Begerem en Struye. welijkskontrakt "Want gij begrijpt toch, voegde hij er veel langzamer bij, dat ik mijne voogdij niet kan af leggen, voor en aleer het geld in han den onzer pleegdochter overgeteld is De schepen gevoelde zich reddeloos verloren. Ik'zal mijne bankiers spreken, zei hij met schier toegenepen gorgel. Hij won tijd. Dit antwoord scheen voor den oogon- blik voldoende. Moeder Rinkhout vul de nog eens den bierstoop en mensprak over onverschillige zaken maar toen het gezelschap uiteen ging, hield boer Rinkhout zich vast overtuigd, dat Van- dermolen in slechte omstandigheden verkeerde. Hij vreesde nu inderdaad voor Jeanne's kapitaal daarom nam hij het besluit, zoo spoedig mogelijk den schepen tot rekening en verant woording te dwingen. Nauwelijks hadden de leden van den familieraad de hofstede verlaten, of Karei Meyers kwam boer Rinkhout op zoeken, om naar den uitslag van het gesprek te vernemen. Jeanne's voogd schudde bedenkelijk het hoofd eer hij den jongeling zijne gedachten nopens Vandermolen mede deelde. Meyers, zei hij, ik zoude u niet gaarne helpen bedriegen. Een huwe lijk met mijne pleegdochter zou u mis schien minder voordeel aanbrengen dan gij denkt. Het verslag der laatste zitting is goed gekeurd. 1Stadsreglementen opening van straten. M. de Burgemeester. Er bestaat hier een groot misbruik. De eigenaars van grond bouwen daarop huizen, zon der dat den grond zich bevindt op den openbaren weg en alzoo vormen zij allengskens straten. Met ter tijd vragen zij dan de waterleiding, de verlichting, het paveien, het plaatsen van riolen, enz. In kiestijd, beloven de kandidaten wederzijds de uitvoering van al ctie werken dat ware de stad ruineeren. De raad stemt een reglement op de zaak voortaan zal er maar mogen ge bouwd worden, onder het stipt navol gen der voorwaarden vereischt door het reglement. 2. Vuilnisdiensta) reglementb) uit bating. M. de Burgemeester geeft lezing van dat reglement, dat met algemeenheid wordt aangenomen. Het uitbatingskontrakt wordt alsdan besproken. Binnen de stad zullen de vuilnissen alle dage opgenomen worden van 7 ure 's morgens tot 12 ure 's middags. Buiten de stad, twee maal in de week. De Zaterdagnamiddag zat er overge gaan worden tot eene bijzondere kuisch. Eenmaal in de week zullen de rioolgaten uitgekuischt zijn. Deze dienst zal aan de stad jaarlijks 7,500 fr. kosten. Tot hiertoe kostte hij 6,000 fr. 's jaars. Het is dus eene ver meerdering van 1,500 fr. Het kontrakt is.vastgesteld voor 12 jaren met recht van opzegging alle 3, 6 of 9 jaren, mits verwittiging van 6 maanden. De heer Burgemeester. De uitbater der ruimingsdienst wil zich ook wel belasten met de vuilnisdienst. 't Is een zekere Evariste Swyngedouw de drie werklieden die nog aan den dienst ge hecht waren zullen door den nieuwen, uitbater overgenomen worden. De Raad keurt het kontrakt goed, alsook de benoeming van den uitbater. Met hoogdringendheid wordt de kwestie van vermeerdering van kapi taal, betrekkelijk den tram Yper-Belle, besproken. M. Colaert. Dezen morgend ver gaderden hier de afgevaardigden der belanghebbende gemeenten, om deze zaak te bespreken. Poperinghe en Kemmel willen van geene vermeerdering hooren spreken. Wij willen wel ons deel van ver meerdering kennen, maar daar Pope ringhe en Kemmel weigeren het hunne bij te doen, zullen wij ons vergenoegen met de lijn Yper-Belle. M. Fraeys. Het spijt mij de verga dering niet te hebben kunnen bijwo nen ik zou de afgevaardigden van Poperinghe en Kemmel het belang der sectie Poperinghe-Kemmel voor oegen gelegd hebben. Ik vat u niet, Rinkhout. Wat ik zeg, mijn jonge vriend, blijve öhder ons, en God geve dat ik mij vergis maar ik vrees, dat wij het kapitaal van Jeanne niet ongeschon den uit de handen van den schepen zullen krijgen. En wat doet dit ter zake Het is geenszins om de fortuin, dat ik naar de hand uwer pleegdochter ding. God dank 1 ik kan mij roeren, al bracht mij ne bruid geen enkel stukje geld mede. En waarom kiest gij Jeanne Het is toch niet uit liefde, vermits gij nog zoo kort geleden Zinspeel daar niet op, viel Karei in, die zaak berokkende mij reeds te veel verdriet. Huw ik Jeanne, dan is het omdat ik haar meer dan eenige andere vrouw achting toedraag. Zooals ge weet, vriend, kan mijne hoeve niet langer meer zonder meesteres blij ven. Bekommer u om de geldkwestie niet ik vraag alleen de hand, niet de mid delen uwer pleegdochter. Boer Rinkhout keek den jongman strak in het gelaat. Meent gij dat ernstg vroeg hij. Ik herhaal het, zei Karei. Vaar dan wel met het goede kind, dat nooit hel geluk had hare ouders te kennen, zei de boer, zich een traan uit het oog wisschende. Maar het zij niet gezegd, dat door mijne schuld een enkelen duit van Jeanne's fortuin is Hoeveel bedroeg de vermeerdering voor die twee gemeenten M. Colaert. Voor Poperinghe, van 63,000 tot 79,000 fr., 't zij 16,000 fr. vermeerdering en voor Kemmel, van 24,000 tot 30,000 fr., 't zij 6,000 fr. Nu tot daar, het is niet slechter voor Yper dat wij enkel den tram Yper-Belle behouden. Er zullen nieuwe studiën moeten ge daan worden en de vermeerdering zal nu zooveel niet meer bedragen als ze voorzien was, daar de sectie Poperin ghe-Kemmel en de kunstwerken die er aan gehecht waren, niet zullen tot stand komen. De vermeerdering van kapitaal wordt met algemeenheid gestemd. De openbare zitting is geheven 0111 6 I/2 ure. liet gebeurt somtijds dat zinneloo- zen van het krankzinnigengesticht voor mannen, werkzaam in de hovingen, zich ontvluchten. Het geval deed zich Vrijdag laatst 1 nog voor. 1 Een dier ongelukkigen was ontvlucht I terwijl, zegt men, de opziener bevelen gat'aan een ploeg zinneloozen die aan het werken waren in een der hovingen van het gesticht. Onmiddelijk zocht men den vluchte- i ling op, en men gelukte erin hem te bemeesüeren. Na hevig afgeranseld en geslagen te zijn geweest, werd hij in het gesticht overgebracht. Dit gebeurde in tegenwoordigheid van eenige voorbijgangers en van een politieagent, die met gekruisde armen i die nieuwe wijze van tucht aanzag. Wij vragen ons af of het toegelaten is op eene zoo schandelijke manier die zinneloozen, doorgaans zieke men seden, te behandelen en of degene die voor zending hebben deze ongelukki gen te verzorgen, het bevel krijgen van den bestuurder om de zinneloozen te behandelen als lastdieren. i - Omer Allëwyn, \an Wytschaete, werkzaam bij M. Loridan, landbouwer te Neêr-Waasten, nam het rijwiel van zijn werkgezel Odent, en dacht er meê te vluchten naar Komen. Maar hij werd bemerkt én poogde het rijwiel in den dijk te werpen. Odent vond zijn rijwiel terug. Allewijn werd door de gendar merie ondervraagd. verloren gegaan. Waf nog kan gered, zal gered worden, dat beloof ik u. Zet maar spoedig uw huwelijkdoor, waar toe geheel de familieraad, zelfs de schepen zijne toestemming geeft: het overige is mijne zaak. XI. Denzelfden avond zat Vandermolen bleek en ontsteld voor zijn schrijfles senaar. Gewerkt had hij nieten nau welijks had hij kunnen zeggen sinds hoelang hij zich daar bevond, zoodanig was zijn geheugen verward enzijn geest verbijsterd. Eene enkele gedachte was hem echter bijgebleven die van zijnen ondergang. Eensklaps opspringende riep hij zich zeiven toe, terwijl hij beide armen in de hoogte hief Mijne gelukster verlaat mij Niets zie ik in de toekomst dan armoe- en schande. Zijne haren stonden recht langs zijn hoog gekleurd voorhoofd en zij neleden krompen zenuwachtig ineen. Eindelijk bedaarde hij en wierp zich op zijn stoel neder. Zou ik nu sterven sprak hij kal mer Ach, mijne vrouw mijne kin deren Ln de ongelukkige liet het hoofd voorover op den lessenaar val len. Misschien weende hij. In die gesteltenis overviel hem de nacht. Zwarter en zwarter vertoonde zich de toekomst, en de slachtoffers die hij had gemaakt, verschenen voor tl '">i5 SMÜ mt ÖS8 SH -SUSBSSa»

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2