Stadsnieuws. VERWAARDE PACHTHOEVE I Kni t'ii ander. erIore.» Brand. cent voor de erfgiften art. 3. over de kredietopeningen art. 4. over de toe passing van een inschrijvingsrecht van fr. 0.50 per centart. 5. over de vast stelling van de waar der onroerende goederen, enz. en art. 6. over het ver krijgen door één of meer leden van on roerende goederen, voortkomende van eene maatschappij met aandeelen, werden aangenomen. Na een tamelijk lang redetwisten over art. 7 betreffende veranderingen, toe te brengen aan art. 1, 2 en 3 der wet van 6 Aug. 1887 over de pachten en borgtochten van onroerende, worden de 43 andere artikels van het voorstel in galop voorgelezen en aangenomen. Erfgenamen van alle slag zullen mo gen toezien dat ze niets verduiken, want de Staat zal overal zijnen neus in steken. C. Taksen op cle auto's. De heer Hoyois stelde voor, den taks op de motocycletten van minder dan 3 1/2 paardekracht te verminderen van 12 op 9 frank en dat voorstel werd aangenomen. M. Levie stelde nog verscheidene wijzigingen voor en alles wat de auto's betreft werd weer met de gauwte ge stemd. De bepalingen luiden Ten voordeele van den Staat wordt een jaarlijksche taks gelegd op de mo torvoertuigen, dienende hetzij tot het vervoer van personen, hetzij tot het goederenvervoer langs de straten en andere wegen. Onder die benaming worden gerang schikt namelijk de motorrijtuigen, de inotortweewielers, de inotocycles, de stoom- of motorvaartuigen en, in 't al gemeen, alle werktuigen tot machina le voortbeweging te land of te water. De taks is verschuldigd door al wie een of meer onder het eerste artikel vermelde voertuigen tot zijn eigen ge bruik bezigt of uitbaat, hetzij' hij er den eigendom of het persoonlijk bezit van heeft hetzij hij door huur of an dere overeenkomst, bestendig of ge woonlijk daarover beschikt. De taks is 12 fr. per paardekracht, behalve voor de motorwielers van minder dan 31/2 paardekracht. Deze taks van 12 fr. wordt tot de helft verminderd 1° voor de voertuigen welke hoofd zakelijk bestemd, hetzij voor een open baren dienst van de Staat, van de pro vincie of van de gemeente, hetzij tot het uitoefenen van een bedrijf, onder- geschikter wijze worden gebezigd tot doeleinden van weelde, van gemak of' van vermaak. 2° voor elk voertuig, met den vollen taks belast maar waarvan het onder gestel sedert meer dan vijf jaar ge maakt is 3° voor de motor- of stoomvaartui- gen en booten. Hij wordt tot het vierde vermin derd a) voor de huurautomobielen, de autobussen en de hotelautornobie- len MENGELWERK. (15 IDE Hij dacht aan bodewijk en Josepha. bodewijk was, gelijk hij vroeger had op gemerkt, wel een beetje waaghals. De schoonzoon zou wel mede speculeeren, wel geld leenen geld op intrest. Maar voorde eerste maal zijns levens schik te de gedachte van geldleenen hem af. Zijne echtgenoote had hem reeds vroe ger gebeden, bodewijk niet mede te slepen in den stroom des ongeluks en vooral hare geliefde dochter niet te slachtofferen aan het slecht beleg harer ouders. Verder dacht hij aan de goede Jeanne en aan den zachtaardigen Kareiindien hij dezen eens zijnen toestand bekende en zoo uitstel kreeg Maar hoe zou ik mij vernederen voor hen, die ik altoos als mijne min deren beschouwde? »dachthij verder. En toch moet ik redding zoeken, ter wijl het nog tijd is. Wordt het rucht baar dat ik in slechtte zaken zit, dan is het te laat. Ja, ik moet voort, tot dat ik val b) voor de per rit of reis in huur gegeven vaartuigen, booten en andere voertuigen c) voor alle voertuigen uitsluitend dienende tot het goederenvervoer langs die wegen. Zijn vrij van taksen 1° de voertuigen, uitsluitend aange wend tot een openbaren dienst van den Staat de provincie of de ge meente 2° deze, die op proef worden ge bruikt door de fabrikanten of hande laars of door hunne beambten 3° deze, die gebruikt worden door de Nationale Maatschappij van buurt spoorwegen of de maatschappijen, die de lijnen der Nationale Maatschappij van buurtspoorwegen gebruiken als mede deze, die in dienst zijn van de afgestane tramwegen 4° de motor- en stoomvaartuigen tot gemeenschappelij k personenvervoer, (overzetdiensten) of uitsluitend be stemd voor de vischvangst 5° de motorziekenwagens. I). 1 aksen op de Kinema's. Art. 1 luidt als volgt Alwie doorgaans of toevallig open bare (•finemavertooningen inricht, zon der onderscheid of deze het eenige, voornaamste of bijkomende voorwerp van onderneming uitmaken, is, op de behoorlijk vastgestelde bruto-ontvang- sten, onderhevig aan eenen taks, waar van het b'edrag per cent wordt vastge steld op het duizendste der ontvang sten, gedaan gedurende de veertien vijftien of zestien achtereenvolgende dagen, zijnde de helft der maand. Be- loopen de ontvangsten voor dat tijdver loop minder dan 1000 frank, dan is het bedrag van den taks l per cent, zonder dat zij beneden de 2 fr. mag blijven. Te rekenen van'1000 franks is de taks per duizendste 1 per cent meer, zon der dat hij de 6 p. c. mag te boven gaan Op voorstel van den heer Destrée werd art. 2 volgenderwijze opgesteld Geen taks is verschuldigd voor de kinemavertooningen, gegeven naar aanleiding van onderwijs, van verbrei ding onder't volk of van propaganda hebbende een wetenschappelijk, ver standelijk, of kunstonderwijzend doel. Dat is het geval, niet alleen wanneer de vertooning kosteloos wordt gegeven en behoort bij eenen leergang of bij eene voordracht, maar ook wanneer de inrichters slechts het gewoon, niet verhoogd toegangsrecht eischen van de aanwezigen zooals dit wordtgeëischt voor de vergaderingen zonder kinema vertooningen. Dat artikel en de volgende, betref fende de uitvoering der wet, werden aangenomen. E. Taksen op den geldhandel van bankiers en wisselaars. De wisselaars en bankiers zullen eenen taks van 1000 tot 10.000 frank te Al die gedachten ondervielen de schepen aan de koffietafel en terwijl hij daar besluiteloos, langer dan naar gewoonte vertoefde, brachtJeannè een landbouwer in het spreekkamertje met v/ien Vandermolen vroeger nog zaken had gedaan. Oom-lief, boer Klaassens van de Boode Brug vraagt u te-spreken, zei het meisje. Boer K laassens dat is zeker voor bouwstoffen. Boepeen mijner zonen, Jeanne. Doch neen, Jiernam hij op staande, ik zal zelf gaan. Want de de gedachte misschien heeft hij geld te plaatsen viel hem in. Boer Klaassens lachte Vandermolen vriendelijk toe. Ik heb u over belang rijke zaken te spreken, zeide hij. Kom dan mede op mijn kantoor, vriend, antwoordde de schepen, die wel eens het woord vriend als eene heiligschennis gebruikte. Op het kan toor zijn wij vrijer Terwijl de dorpsbankier met den eenvoudigen landbouwer van de eene zijde des huizes naar de andere ging, ontvloot hem het laatste sprankje eer lijk gevoel. Wanneer hij vroeger geld opnam, koesterde hij nog altoos de hoop de toevertrouwde sommen een maal, bij beteren tijd, te kunnen terug geven nu echter hield I lij zich over tuigd, dat elke nieuwe leening eene diefstal was en toch wilde hij leenen. betalen hebben met trapsgewijze ver hooging van 200 tot 1000 fr. volgens hun getal afgevaardigden ter beurs. Zonderling geval te Utrecht. Een taaie Kat. Uit de Oude Gracht te Utrecht werd een'kat opgevischt het dier vertoon de niet het minste leven meer en ging dus als een doode naar het hoofdbu reel van politie, waar het beest dan ook als dood werd ingeschreven. Een paar uren later kwam men tot de ontdekking dat de poes niet dood was, maar levend. Door de warmte was het arme dier weer wat bij geko men en kon het zich bewegen. Poes werd geschrapt uit het doodenre- gister en overgeboekt bij de leven den, als een c< hersteld ontslagene Uitvoer van gevogelte. Wij schreven reeds, dat de Brussel- schekipen't Belgisch gevogelte een belangrijk uitvoerartikel waren ge worden. En dat is inderdaad zoo, als men de cijfers in aanmerking neemt. Inderdaad, verleden jaar werden er 746 duizend 785 kilo versch gevogelte uitgevoerd, waarvan 451,103 kilo's naar Duitschland alleen. Groote hoe veelheden wei'den eveneens naar En geland, Frankrijk en Zwitserland ver zonden. De nieuwe dienstkleedijonzer soldaten. De artillerie zal op hare beurt een nieuwe dienstkleedij krijgen. De ge spannen-borstrok wordt vervangen door de vest zooals het voetvolk die draagt en de shako wordt vervangen door den koolbak Een militair vakblad kondigt een model van die nieuwe dienstkleedij af,* waaruit blijkt dat de artilleristen een zeer kranig voorkomen zullen hebben. Vooruitgang 9 9 Op 1 Januari 1884, waren er in Bel gië voor nagenoeg 5,600,000 inwoners 27,489 ambtenaars en beambten, zij omtrent 4 per 4,000 inwoners. Op 1 Januari 1913 waren er voor on geveer 7,600,000 inwoners 51,968 ambtenaars en beambten, zij in ronde cijfers 7 per 1,000 inwoners. Om 1,000 inwoners te besturen had men in 1884 4 bedienden noodig, nu 7 1 Is de dienst dan zoo verzwaard Hoegenaamd niet Maar de klerikalen hebben ontelbare plaatsen bijgemaakt om hunne creaturen te kunnen plaat sen. En dan staan vele lieden verstomd dat ons ongelukkig land in de krot zit. Algemeen Stemrecht De algemee ne raad der socialistische werklieden partij heeft eene vergadering gehouden Hij bereidde zich met valsche stel sels de beurs van boer Klaassens te openen, gelijk de nachtelijke dief met valsche sleutels in de geldkassen breekt. Hebt gij reeds koffie gdronken, vriend Klaassens? vroeg hij, toen zij tegenover elkander op het kantoor za ten. Heeds twee uren geleden, vriend. zei de böer. Dan zullen wij een borrel nemen, sprak de schepen en opende de reeds bekende kas» Terwijl Vandermolen zich tot de onderste plank bukte om eene Ilesch brandewijn te nemen, beschouwde Klaassens eene reeks welgevulde beur zen en een zware zucht ontviel den man. Deze geldzakken hielden slechts de oude Fransche stuivers in, die de dorpsbankier vroegeropkochten waar van hij zich nog niet had kunnen ont doen. Hier ook geeft men gewis geen geld op intrest, dacht Claassens, overal is geld in overvloed. En hoe kan het anders alwie verstandig boert, vergaard thans bij dcduurte der levensmiddelen groote kapitalen, en geld plaatsen is moeielijk want han del en nijverheid lijden door de armoe de der werklieden. Het Op uwe gezondheid, vriend Kiaassens, van den schepen, brak den gedachtenloop des landbouwers waar zij besliste de strijd om elk man één stem voort te zetten. Er zal een strijdfonds ingericht wor den om de aanhoudende propagande te betalende volksvertegenwoordi gers en bedienden der samenwerken de maatschappijen der socialisten zul len een deel van hun loon in dat fonds storten. Werkstaking in de Kerk. De klok- keluiders van S' Michielskerk te Gent hebben eenige dagen geleden het werk gestaakt,. Zij vroegen een vast loon van 15 frank per maand, of 5 centiemen pei' luiding. En tot nu toe hadden de klokkenluiders 3 frank per maand middelmatig en de reservekaders 2,40 fr. Na dat de klokken een dag niet ge in iil hebben, heeft men weer hunne zware stem gehoord, wij weten niet of de luiders voldoening ontvingen of dat zij door loonbedervers vervangen zijn. Tegen de Cholera. Het bestuur van I den ijzeren weg neemt al de noodige maatregelen van voorzorg tegen de cholera. Beeds is te Verviers een hulp hospitaal ingericht. Men wil zich ver zekeren tegen de treins die van over de grens van Servië komen en de ge naamde ziekte kunnen medebrengen. liet geruch-: I >opt ia stad dat dc trombone-solo van de Blauwe Ko ts- sen verloren is. W anneer de manifestatie De Bo plan's had te Poperin rhe, was hij nog in uniform van de Turners rilde en twee uren nadien heeft hij nog gezien geweest met een zijner beste vrienden, in burger kleedij. Die de trombone solo terug brengt zal er goed voor beloond worden. Maandagmorgen, rond 4 1/2 ure, werden de echtgenooteu Houtman- Van Caltendyck, hoveniers, Bijselpoort, ontwaakt door den rook die hunne kamer vervulde. Met haast stonden zij op en verlieten het woonhuis, dat gansch in vlam stond. Zij gelukten erin het paard en het vee te redden. Kort nadien was het gansche gebouw in vuur en vlam er blijft niets meer dan de muren over. Deze hotstede is afgezonderd van af, en de twee boeren ledigden hun glaasje brandewijn. Vriend schepen, zoo nam boer Klaassens het woord op, ik geloof dat ik een vergeefschen stap 'deed, want ik merk dal uw geld even onbe wegelijk als het mijne in de kas blijft liggen. Dat is te zeggen, vriend antwoordde de schepen, die niet goed begreep waar Klaassens heen wilde. Ja, het. is tegen woon lig moeielijk om aan een intrestje te geraken, her nam de boei'. Zij L gij er ook zoo voor vroeg de schepen, die slechts ten halve verstond, met, een sluw lachje. Waarachtig zei Klaassens, ik zit tot over de ooren in het geld. Overal hetzelfde, antwoordde de schepen. Wilt gij eens stoppen »en hij reikte den boer eene labakdoos over; beste Hollandsche ik'heb hem zelf ingebracht. Beiden vulden de pijp,' maar Klaas sens legde het rooktuig zonder aan te steken op tafel. Bedenk, sohepen, hoe ik gevaren hen, sprak hij. Over twee jaren leende ik tien duizend franken opwis sel aan Pier Stevens, toen deze zijne hofstede bouwde éu ik dacht het geld voor langen tijd geplaatstmaar daar brengt hij mij over veertien dagen den ganschen boel te huis, kapitaal en in trest Wordt voortgezet. IIIIIIWIHmi«l«l II'IIIII III

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2