Aan de Ouders. BERICHT. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 18" September 1915. 5 centiemen. Negende jaar. L\r 45. Belangrijk Bericlil Poli lick Overzicht Heropening der scholen. Hel klerikalismus. Eendracht maakt Macht. et" SC hij tie mie des SPontleftiaffS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. S-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uitgever, Lnxmudestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 'i buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden wonLn ten bnrêele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencollegiën hebben overge gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst, laatstleden, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 4" Mei 1914 tot 30 April 1915 me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen dat gemeentekiezin- gen kunnen plaats hebben in 1914. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalan ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want liet is geen geheim meer, dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 'tzeil houden, honderden slem- men voor onze partij kan doen verlo- ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, van heden af do titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die' er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal slem men en die recht, hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamation. Sedert den 3 September moeten die voorloopig herziene kiezerslijsten volgens de wet aan de beschikking van het publiek worden gesteld. De klachten moeten VOOR 31 Octo ber gedaan worden. De lijsten worden definitief gesloten op 30. November, en liggen dan te beginnen van 5 Decem ber ter inzage van de belanghebben den. Kiezers doet uw plicht ?tsas!«sjass?!!i«:!' a®siffls«s.®si©5 Vele kiezers ontvangen op dit oogen- blik van wege het gemeentebestuur hunner gemeente, een waarschuwing hun meldende, dat zij voor de eene of de andere ïeden van de kiezerslijsten geschrabt zijn, of dat het getal hunner stemmen vermindert is zij die zulk stuk ontvangen hebben, worden drin gend verzocht het te doen geworden aan het bureel der Liberale Vereeni ging, Cartonstraat, 15, dat zich zal ge lasten met kosteloos hunne belangen te verdedigen. Dit bureel is open alle dagen, uitgezonderd 's Zondags, van af 9 tot 11 en van 3 tot ure 's avonds. Het bureel der Liberale Veree niging van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Cartonstraat, nr 15. De klerikale bladen beginnen reeds van nu af de argumenten af te bre ken die in den toekomenden verkie zingsstrijd zullen aangehaald wor den. Een der voornaamste punten van.'t antiklerikaal platform zal on getwijfeld de nieuwe belastingen zijn. Wij vreezen dat argument niet, zeggen de klerikale bladen. Waarom dan bleven er 21 katholieke volks vertegenwoordigers t' huis alswan- neer de nieuwe belastingen in de Ka mer gestemd werden "Eenvoudig om met de aanstaande kiezingen te Runnen zeggen WIJ hebben de nieuwe lasten met gestemd, Is zulks niet echt jesuietisch r Dezelfde truc werd gebruikt tij dens de stemming der militaire wet. Zal ons volk zich aan al dat kome diespel laten beet nemen Wij ho pen w ei van neen. In een wel doordacht artikel ver schenen in de Vlaamsche Gazet en het Laatste Nieuws onder het handteeken van den heer Stubbe, voorzitter van den Liberalen Volks bond van het arrondissement Brus sel, stippen wij onder meer beschou wingen betreffende den strijd der klerikalen tegen de nationale school, het volgende aan Ouders, burgers, kiezers, wij stellen u deze eenvoudi e vraag Is het rechtmatig dat de gelden van Staats-, provintie- en gemeentekas sen verkwist worden om de partij- scholen der klerikalen te bekostigen, wanneer "diezelfde gelden volstrekt geweigerd worden aan partijscholen die door socialisten, vrijzinnigen, protestanten of gelij k welke anders denkenden zouden gesticht worden En is de eisch der vrijzinnigen niet gewettigd, wanneer zij vragen dat alleen de onpartijdige, de nationale scholen geldelijk ondersteund wor den, omdat in die scholen alleen-de godsdienst, de vrije gedachte van eenieder geëerbiedigd wordt en om dat zij alleen toegankelijk zijn voor kinderen van alle denkwijze Zoo gij het met ons eens zijt dan zult gij met ons krachtdadig mee werken om de nieuwe schoolwet in den grond te boren en zoo den schooloorlog te beletten, die anders nakend is. Met ons zult gij met overtuiging uitroepen Leve de nationale school Wij kunnen niet genoeg de ouders aanwakkeren zeer omzichtig te werk te gaan voor wat den Leus der school betreft waar zij hun kroost gaan naartoe zenden. De verloftijd is bijna ten einde de klassen worden op het einde der toekomende week geopend. Dat zij uit het oog niet verliezen dat het getal onwetende, ongediplo meerde onderwijzers in de katholieke scholen zeer groot is, als men een degelijk onderwijs genoten heeft moet men niet bang zijn de wereld- baan door te wandelen. Daarom zul len de verstandige ouders hunne kinderen naar de nationale school zenden. De vacanciedagen snellen ras voorbij en binnen eenige dagen zal het uur weer aanbreken dat. de ou ders hunne lievelingen naar school zullen moeten zenden. Wij zeggen tot de ouders: Handelt niet lichtzinnig, onderzoekt welke de uitslagen zijn geweest voor de toekomst der leerlingen, onderzoekt in welke scholen de ouders nog eenig controol hebben over het on derwijs aan hunne kinderen ver strekt, en na rijpelijk alles overwo gen te hebben, zult ge tot het besluit komen, dat het uwen plicht is, uwe kinderen te zenden naar de Offi- cieele scholen: naar de gemeen teschool, naar de middelbare school. Het moet de plicht zijn van alle weldenkende, vrijzinnige menschen het officieel onderwijs, het eenig wettig nationaal onderwijs tegen alle aanvallen te verdedigen, nu bijzon derlijk als we voor een strijd staan, een stormloop van het akeligst kleri- kalism om de openbare school voor goed aan den invloed der burgerlijke macht te onttrekken. Gij, ouders, die- de geleerdheid beschouwt als de grootste schat welke gij uwe kinderen zult achter laten, vraagt, onderzoekt, vergewist u hier en overal en wanneer gij dat zult doen zult ge met overtuiging zeggen de gemeentescholen van hier en elders, de middelbare school, de officieele hoogere onderwijsge stichten van Gent, Brussel, Luik, 'Antwerpen, Bergen, enz. spannen nog immer de kroon..., daar zal ik mijne kinderen heenzenden, omdat ik mijn kroost bemin en... omdat ik e n vrijzinnig man ben. Ho 1 reeds nu valt er op het kleri- 1 kaal juk, dat ook op onze officieele scholen drukt, veel af te wijzen, veel af te keuren; maar dat is geen reden oTi een nog slechter onderwijs een voorrang te geven, welken het niet belet, om door loensche en bewim pelde vragen een algemeen wantrou wen trachten te werpen, op de offi cieele scholen, de laatste welke de klerikalen nog hebben laten bestaan, en welke zij weldra met de onbesuis de medewerking van verwaande po* lemisten zullen trachten spoedig om ver te werpen. De officieele gemeentescholen, de Staatsmiddelbare sc-holen, zijn en blijven nog immer de beste. Gij, ouders, verstandige werklie den, vooruitziende neringdoeners en burgers, zendt uwe kinderen naar de officieele scholen streeft en strijdt met ons voor het behoud dergene welke nog zijn overgebleven en zon der ophouden te worstelen hebben tegen het fanatism van verblinde sectarissën en de aanvallen van ver- •waande, hoogmoedige gekken. De leergangen in de voorbereiden de afdeeling en die der Staatsmid delbare school zullen op Woensdag in October heropend worden. Dein- schrijving van nieuwe leerlingen zal geschieden in de middelbare 'school den 30 September, van 8 uur tot 's middags. Den 30 September, examens tot aanneming en bevordering. In de gemeentescholen voor jon gens en meisjes herbeginnen de leergangen op 23 September. Het klerikalismus is de groote vijand van al wat nieuw is, van al wat inbreuk schijnt te maken en maakt op bijgeloof en fanatism, van al wat de menschheid meêvoert op de baan des vooruitgangs, door waarheid, ondervinding en kennis. En al protesteert de klerikale par tij dag aan dag tegen die zoo gegron de beschuldiging, toch is de echt heid daarvan onbetwistbaar, al zijn enkele leden dier partij ter goeder trouw en geen dag gaat voorbij, of het kan met feiten bewezen worden, hoe het klerikalism voor opperste doel heeft, den vooruitgang te strem men, om op elk gebied de macht en de heerschappij van Kerk en bijge loof te verzekeren. Zoo was 't voor eeuwen, zoo is 't nog heden, en zoo zal het blijven, zoolang het klerikalism eenige hoop denkt te hebben met het doel te be reiken waarvan het gelukkiglij k steeds verder af is. Bijgeloof en fa natism, hoe zeer nog verspreid, zijn nog. slechts algemeen bij de onwe tende massa. Maar de klerikale partij klampt zich vast aan het oude vermolmde bolwerk, dat min van beteekenis is, dan de middeleeuwsche vestingen tegen de moderne wapens. Ge zult misschien zeggen, dat ik Kerk en klerikalism met elkander verwar Geenszins de klerikale partij is maar de wereldsche vorm, onder welken de heerschzuchtige klerikalen hardnekkig en wanhopig worstelen, om hunne vroegere, kwaaddoende heerschappij te her winnen. Kristus zelf, die edele Figuur, zou de eerste zijn, om zijne Kerk, onder dien vorm te verloochenen. Merkt wel op, dat ik niet zeg gods dienst welke in de meeste gevallen het tegenstrijdige is van Kerk en klerikalism de echte godsdienst is de zucht naar het ware en het goede, het innig streven naar een opperste ideaal het klerikalism is het schijn heilig steunen op onwetendheid en bijgeloof,om het volk te verdrukken. 't Was het klerikalism, dat, in de vierde eeuw, triomfantelijk de Kerk vestigde en de puinen der vroogere beschaving, de meesterstukken ver nielde, de doekerij van Alexandrie verbrandde, de wetenschap verdelg de het klerikalism, dat de twee Kerken stichtte van Rome en Byzan- ce, de inkwisitie in 't leven riep, en gansch Europa overdekte met folte ringen van bekeering tijdens de eeuwen der glorie en oppermacht van de klerikale hoofden der kerk. Öp onze dagen hooren wij nog in het openbaar beweren, dat ongods dienstigheid wettelijk dient gestraft te worden Stap voor stap, rampen en lijken strooiend om zich heen, is het kleri kalism achteruitgeweken voor de wetenschap en den vooruitgang, voet voor voet den grond b.etwistend, DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1