Heropening der Scholen. mild p. wumw-__ pRÖVlNgf! NEÜF VERMAARDE PACHTHOEVE 53, Dixmudestraat, YPER. Zonda&rust. Schoolcahiers in allen aard. Eene nieuwe leening van een m "jai *d franken Leeningen op leeniugeii. Onze financiën. Het slechte Frankrijk. Ook fie Congo zil in de krol I)e inleiest dei' Congobons. waarop deze zich onweerstaanbaar voortbewegen. Brok voor brok laat het klerikalis- mus, dat meester speelt in de Kerk, zich zijn domein van leugen en ver stomping ontrukken meer nog dan dat na elke nederlaag tracht het die te verbergen, door luide te ver klaren, dat die en die man van we- i tenschap, welke het vervolgde, ver oordeelde, folterde, ja zelfs ver- j brandde, toch een kind der Kerk i was Het klerikalism veroordeelde Ga- 1 lilei, Kopernic, Newton, Pascal.om er nadien op te roemen dat die man nen geloovigen waren. i De beroemde Jeanne d'Arc werd op bevel van de Kerk als tooverheks levend verbrand, in bijzijn van den bisschop Cauchon en talrijke pries ters, die het spektakel niet missen wilden een weerloos meisje door de vlammen te zien verteeren. Pius X heeft Jeanne d'Arc heilig verklaard 1 Kepler, Giordano, Bruno, Vesa- lius, van Velden, Buffon, veroor deeld, gebanvloekt, verbrand alle nieuwe ontdekkingen verketterd en verboden de beweging, de aarde, de bloedsomloop, door de Kerk ver oordeeld de ontleedkunde afge keurd en verboden, enz., enz. in een woord, elke nieuwe wetenschap, elke nieuwe bevinding trof een on verzoenlijke vijand in 't klerikalism. Is noodig, dat heden nog te her halen, omdat heden ook dat zelfde klerikalism, al wat nieuw is met af schuw verwerpt en allen vooruit gang veroordeelt, door de nieuwere denkbeelden als modernism in tegen stelling te noemen met het geloof, en het dus als ketterij af te keuren en te verbieden. Wel doen al de handlangers van het klerikalism hun best, om ieder een te doen gelooven, dat de klerika- len en hunne Kerk steeds de verde digers zijn van den waren vooruit gang en de echte wetenschap zulks laat hen toe de zoekers en de ge leerden te bespotten, te beschimpen en te bezwadderen. Drie honderd jaren lang loochende de Kerk de beweging der aarde, en veroordeelde en verhandde degenen, die zulks dierven leeren slechts in 1835 verdwenen de werken, waarin deze waarheden beschreven werden, uit den Index Het klerikalismus gaf eindelijk toe, tegen wil en dank, aan 'deze sinds zoo lang klaar bewezen daad zaken Dienstdoende Apotheker, Zondag 21 September 1913, van 's middags tot 10 's avonds M. J. DECHIÈVRE, Statiestraat, n° 15. M ENOELWGR K. (16 XI. Zoo gaat het overal, antwoordde de schepen, wien het nu licht werd. Hier Stevers heeft dus in twee jaren tien duizend franken overgegaard. Waarachtig, wel gehoerd Ja, dat kan men, zoo als de prijzen thans staan, op eene dergelijke hoeve overhouden, zei Klaassenswij moeten toch bekennen, dat de teerling mooi langs den kant der boeren draait kooplieden en fabrikanten gaan ban kroet, en de werklieden sterven van honger; maar wij, boeren, worden rijk. Doch d propos, kent gij dan hoe genaamd geen middel om geld geplaatst te krijgen Niet tegen hoogen intrest, her nam de schepen, het hoofd schudden de. En over een jaar of acht hebt gij mij die twee duizend franken zoogeplaatst. Vijf volle jaren bleven ze weg tegen vijf ten honderd. Vriend, de tijden zijn voorbij, merkte de schepen aan. Kom, nog GROOT ASSORTIMENT EN ALLERHANDE Alle schoolboeken aan denzelfden prijs der uitgevers. De klerikale bladen verzekeren dat het goevernement in 't kort eene lee ning zal aangaan van een miljard franks aan 4 per honderd. De klerikalen verzwijgen evenwel dat deze leening zal aangegaan worden aan Frankrijk. 't Is dus in Frankrijk, in het land van Bormot en Garnier dat de klerika len, wanneer ze volop in krot zitten, het noodige geld moeten ontleenen. Zullen de klerikalen nu nog durven zeggen dat Frankrijk een slecht land is De leening van een miljard franks, in den vreemde gedaan aan 4 per hon derd zal voor eeuwig en altijd onze thans bestaande rente aan den koers van 75 per honderd houden. Van dit oogenblik af, mag elke bezit ter van Belgische'rente verzekerd zijn dat de geldverspillingen van het kleri kale goevernement hem 25 franken per honderd deden verliezen. Nooit zal de Belgische rent 3 p. h. hare waarde verkrijgen. Ons klerikaal krotgoevernement ge lijkt dus wonderwel aan een handelaar die op den boord der failliet staatHet maakt gedurig putten om andere put ten te vullen Waar gaan wij naartoe Benevens de jaarlij ksche ongehoor de verhooging van inkomsten van be lastingen heeft de katholieke regeering de openbare schuld verhoogd. In 1884 bedroeg 's lands openbare schuld een borreltje, en hij schonk voor bei de nog eens in. Wat mij betreft, ging hij voort, ik weet altoos geld te plaatsen; ik kende bankiers die den besten waar borg geven, en krijg ook wel wat hoo geren intrest dan een gewoon menscli maar ge begrijpt, vriend, men dient zelfs Onzen Lieven Heer niet voor niets. Dat verstaat men, zei boer Klaas sens. Ik voor mij, hernam de schepen, ben voornemens mijn geld op eene andere wijze aan te leggen. Zaagt gij de verkooping van die hofstede onder St. Margriet in het gemeentehuis aange plakt Wel ik ben voornemens die te koopen. Dit is al wel voor u, zei Klaas sens, gij zijt eigenaar maar met ons, pachters, is het geheel anders gesteld kochten wij slechtseenen enkelen bun der grond, dan vielen deheerengrond eigenaars ons te lijf, om onze landpach-' ten met de helft te verhoogen. Neen, aan land koopen ié voor ons niet te den ken. Ik heb u al lang verstaan. zei de schepen glimlachende. Gij verlangt dat ik u eene plaatsing voor uw geld bezorge..» Of bever dat gij het zelf plaatstik laat u gaarne een oordje verdienen. Bij u ten minste is ons geld in veiligheid. Een milliard, 708millioen 22dujzend frank. In 1912 Vier milliard 72 millioen 419 duizend frank. Geld leenen, altijd maar leenen, meer en meer, en eindigen met het vertrouwen te verliezen der geldschie ters. Zoo ver is het nu gekomen Het dalen der Rent is een overgroot verlies voor Belgie. Men weet dat de liefdadige instellin gen, godshuizen en armbesturen ver plicht zijn hun bezit in Belgische rente te doen omschrijven. De godshuizen van Brussel bezitten zoo een nominaal kapitaal van 46 mil-' lioen. Onlangs werden zij gemachtigd een kapitaal van 5,969,000 te verkoopen voor het bouwen van het hospitaal Brugmann te St Pieters-Jette. Het bestuur der godshuizen heeft evenwel dat gansch kapitaal niet kun nen verkoopen want de Belgische rent heeft maar weinig of geen koopers meer. Het heeft slechts een nominaal kapi taal van 4,569,000 kunnen verkoopen en daarvan heeft het 3,818/186 ont vangen. Er is dus een verliès van bijna, één millioen. Wat zou het zijn moest ons klerikale gouvernement niet een ministerie van nationalen voorspoed zijn In kiezingstijd, om de liehtgeldóvige menschen kiekenvleesch te doen krij gen en schrik op 't lijf te jagen, tier©n de klerikalen en al hunne meetingisten En tegen hoeveel intrest vroeg Vandermolen. Tegen drie en half, antwoordde Klaassens. Neen, vriend, tegen drie, hernam de schepen. Ik mag het halfje wel hebben voor mijne waarborg. Klaassens haalde eene grove lederen brieventesch van onder den blauwen kiel, nam er een handvol papiertjes uit en telde. :n mooie Belgische bankbrief- gedurig op Frankrijk hunne gazette" en schriften schrijven onophoudend van dat slechte en bedorven land ze geven het op als voorbeeld en moesten ooit de liberalen meester worden, zeggen ze, ons land zou nog slechter, nog meer bedorven worden. En nochtans 't is aan Frankrijk dat het Belgisch klerikaal krotgoeverne ment rnillioenen moet afbedelen om het van de failliet te redden. Uil het antwoord op eene vraag door den heer Fléchet aan den Minister van Koloniën gericht, blijkt er dat de frnan- cieele zaken van den Congo al niet veel beter staan dan die van Belgie. Daar ook heeft men het stelsel der schatkistbons op breede schaal en in klimmende mate toegepast. In 1908 waren er voor 8,142,954 fr. bons in omloop. In 1909 voor 14,500,000 fr. In 1910 voor 16,000,000 fr. In 1911 voor 39,150,000 fr. In 1912 tot Mei 1913 voor 71,876,000 frank. Zooals men ziet, gaat men in Congo goed vooruit zooals dezeel draaiers. En de Belg zal 't al betalen. Op een Congres verleden week te Gent gehouden heeft M. Renkin, minis ter van den Congo, verklaartDe Con go heeft van wege de Belgen veel ar beid en veel geld noodig 'I Ziet er lief uit in die zwarte streek. Zooals wij hierboven zegden had de Congostaat op 22 Mei laatst voor 71,876,000 frank schatkistbons in om loop. De interest dier bons welke in 1910 van 3,25 fr. tot 3,75 fr. beliep, is ge klommen tot 5,40 per honderd. Is het dan te verwonderen dat onze Belgische rent van 3 p. h. geene koo pers moer vindt aan den prijs van 75 frank die een interest van 4 p. h. vertegenwoordigt wanneer men Congobons kan koopen aan 5,40 per honderd. Deze gedurig uitgifte van Belgische en Congoleescbe schatkistbons doet dus. een gevoelig verlies ondergaan aan de bezitters der Belgische rente, die buiten de liefdadige instellingen meest allen kleine burgers en werk lieden zijn. jes, ieder van duizend franken, zei hij. Sprakeloos opende de schepen zijn lessenaar, nam er een zegel uit, schreef daarop den schuldbrief, en sloot de banknoten weg; terwijl boer Klaas sens, met zichtbare tevredenheid, het geschreven papier wegborgen nu eerst de gestopte pijp aanstak want zoo lang zijne zaken niet waren afgedaan bleef de pijp onaangeroerd op tafel lig gen. Na nog een glaasje gedronken en onder onverschillig gesprek een pijpje gerookt te hebben, namen de twee vrienden afscheid. Nauwelijks was de eenvoudige boer vertrokken, of de schepen wenkte zijne vrouw in het kantoor, en sloeg in bijna uitzinnige vreugde de armen om den hals der oude. Elisabeth, mijne gelukster heeft mij nog niet verlaten, fluisterde hij haar toe; nog eens zal ik pogen het ongeluk te trotseeren alles kan nog wèl gaan. Boer Klaassens brengt mij daar vijftien duizend tranken tegen drie ten hon derd. Bedenk, Lize, tegen drie ter wijl ik zooveel duizenden tegen vijf in handen heb dat maakt toch eene zui vere winst van drie honderd franken 's jaars. De grijze vrouw schudde het hoofd Vader, sprak zij, gij deedt slecht met dat geld aan te nemen, daar gij zeker zijt het nooit te kunnen uitbeta len. Ik ook heb dezen nacht weinig ge slapen en veel gedacht er blijft ons slechts éen reddingsmiddel, namelijk onze schuldeischers bijeen te roepen, en zoodanige schikkingen te maken, dat wij onze boerderij redden nietals eigendom, maar als pachtgoed De schepen sprong doodsbleek van zijn stoel op. Zoo wilt gij mij bankroetier ma ken ?-» riep hij woedend uit. Niet een bankroetier, maar een rechtvaardig man, die zijne zaken op de best mogelijke wijze in orde brengt, antwoordde de vrouw. Man lief, wan neer wij slechts onze boerderij behou den en onze kinderen tot werken dwin gen, krijgen wij het misschien door orde en spaarzaamheid nog zöö ver, dat wij al onze schulden betaald zien eer wij ter eeuwigheid ingaan. Wordt voortgezet. IDS Schoolboeken Schoolgerief

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2