BERICHT. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. o centiemen. \egemle jaar. i\r 47. De Vredesbeweging. Politiek Overzicht. Donderdag, 2" October 1915. Eendracht maakt Macht. i erschijnemie des gJonderdttys Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-ÜO. Voor stad Een jaar, Fr. £-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Lnxfnudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 'I buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijosdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepèncollegiën hebben overge gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst laatstleden, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka niers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1914 tot 30 April 1915 me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te, vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen dat gemeentekiezin- gen kunnen plaats hebben in 1914. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalan ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want bet is 'geen geheim méér,dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikaleri een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 't zeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, van heden af de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven dei' be zwaren of reclamation. Sedert den 3 September moeten die voorloopig herziene kiezerslijsten volgens de wet aan de beschikking van het publiek worden gesteld. De klachten moeten VOOR 31 Octo ber gedaan worden. De lijsten worden definitief gesloten op 30 November, en liggen dan te beginnen van 5 Decem ber ter inzage van de belanghebben den. Kiezers doet uw plicht Belangrijk Bericht Vele kiezers ontvangen op dit oogen- blik van woge bet gemeentebestuur hunner gemeente, een waarschuwing hun meldende, dat zij voor de eehe of de andere leden van de kiezerslijsten geschrabt zijn, of dat het getal hunner stemmen vermindert is zij die zulk stuk ontvangen hebben, worden drin gend verzocht het te doen geworden aan het bureel der Liberale Vereeni ging, Gartonstraat, 15, dat zich zal ge lasten met kosteloos hunne belangen te verdedigen. Dit bureel is open alle dagen, uitgezonderd 's Zondags, van af 9 tot 11 en van 3 tot 5 ure 's avonds. Het bureel der Liberale Veree niging van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Gartonstraat, nr 15. De vredesbeweging heeft van zich cjoen spreken in de laatste weken men heeft het vredespaleis ingehul digd, men heeft zijnen milden stich ter hulde en dank gebracht, men heeft congressen gehouden ten gun ste van de verbroedering der volke ren en de parlementsleden van alle landen zijn er bijeengekomen om er de gruwelen van den oorlog uit te schreeuwen. De vredesapostelen zijn niet te vreden over de wijze, waarop het gaat in de wereld en van haren kant is de wereld niet voldaan over de vredesapostelen. Hunne edelmoedige redevoeringen, hunne verheven pro paganda en hun scheidsgerecht, dat nooit dan nietige geschillen veref fend heeft, worden in het algemeen met medelijden beoordeeld. Men aarzelt zelfs niet te zeggen aan deze droomers, dat het belachelijk is nog te spreken van de afschaffing van den oorlog, wanneer heel Europa lijdt aan de koorts van de bewape ning, wanneer alle landen, groote en kleine, hunne legers versterken en naar het bankroet gaan door hun kruisers,hun oorlogschepen en ander krijgsmateriaal wanneer Belgie zelf er aan denkt schepen te beman nen voor de verdediging zijner ha vens en zijner Kolonie, en in bewon dering staat bij het verhaal van de zegepralen, behaald door de rooden en de blauwen bij den vermaarden oorlog tusschen Samber en Maas, die een goed half dozijn slachtoffers heeft gemaakt onder de hazen van de streek, eenen oorlog, waarbij de vliegmachienen, de mitrailleuses met gemilitariseerde honden en het bij vak onder den sterrenhemel iets schilderachtigs hebben gegeven. Te midden van al dat oorlogsla- aai loopt de engel van den vrede gevaar te worden afgedankt en zelf verplicht te zijn den tempel van den god der le_ers binnen te treden. Dit alles weten de vredestichters zeer goed. Zij zijn er door ontstemd, maar toch verliezen zij daarom hun nen moed niet. Zij zetten hun apos telschap voort, ten eerste, omdat in deze moderne tijden het apostelschap volstrekt niet meer onaangenaam is. Men wordt met veel oplettendheid door de hoogst geplaatsten ontvan gen, men bezoekt tentoonstellingen, men eet zich bij de haastig opge diende banketten een indigestie aan zalm of kreeft en men laat bij den schuimwijn de kranen van de wel sprekendheid vloeien om de wereld te overtuigen. En overigens hebben de vrede stichters gelijk hunne humaniteits- ideeën te verkondigen van het goede zaad, dat zij met volle hand rond strooien, zullen toch in menigen geest nieuwe gedachten opschieten, die langzamerhand de Volkeren en misschien ook wel de re.eeringen zullen veroveren. Er is toch al vooruitgang gemaakt. In de Hugenoten zingt een van de soldaten van Coligny of beter, zong een van die soldaten, want het koepiet is verdwenen uit de verzen, die men nu nog te hooren krijgt op het oogenblik dat zijne kamera den het geroffel van "de trom na bootsen, al neuriend rataplan, rata plan plan plan, deze beteekenisvolle regelen Vooruit, mijn brave Calvinisten, Aan ons de dochters der papisten. Dit herinnert dat ten gelukkigen tijde van deo St-Bartholomeusnacht en de godsdienstoorlogen, die toen Frankrijk verscheurden, men de dochters van de tegenpartij be schouwde als wettigen buit van de overwinnaars. Men \indt deze zeden nog terug bij de balkaansche volkeren, maar deze zijn nog te weinig beschaafd, terwijl in Frankrijk en in heel weste lijk Europa de oorlog gebonden is tot den eerbied van degenen, die niet meevechten, van den privaten eigen dom en van eene heele reeks mensch- lievende regelen, die dc verlooche- .ning zijn van het grondbeginsel van den oorlog. De ooriog, de wilde en vernielen de oorlog, die sommigen doen door gaan als noodzakelijk, om door de gewoonte van te dooden, te stelen, te verkrachten en te verbranden, de gevoelens van opoffering en moed, die de glorie zijn van de menschheid te behouden, deze oorlog is zelfs niet meer mogelijk dan in de nieuwe landen, koloniale en andere, die nog in vorming zijn. Maar wanneer overal de handel en de nijverheid de vlucht zullen hebben genomen, die zij in alle de moderne staten bereiken, wanneer, ondanks de barreelen van de be schermende rechten, de' internatio nale handel de naties immer dichter bij elkander zal nebben gebracht, zal de oorlog niet meer mogelijk wezen tin de vredestichters hebben geene betere medehelpers dan de menschen van zaken. Natuurlijk zijn ze allen niet vredesgezind. Evenals er uitste kende vredesapostels zijn, die toch voor een bijzondere oorlog zulke toe gevendheid hebben dat zij hem rechtvaardig, lofbaar, wettig en ge- wenscht achten, zoo zijn er ook on der de handelaars, en industrieelen, uitzonderlijke menschen, die ver langen dat er van tijd tot tijd eene kleine slachterij zoude plaatsgrijpen. En het zijn niet alleen degenen die tot het vak behooren, de fabrikanten van de kanons, de bommen, de sa bels, de geweren en de forten. Men weet dat deze niets sparen om hunne zaken te doen gaan zij houden win- kel van onrustwekkende tijdingen, maar toch is de oorlog hun niet on ontbeerlijk, daar de gewapende vre de voor hun geluk voldoende is, op voorwaarde dat hij gewapend zij tot het uiterste. Benevens deze zijn er nog ande ren, zij die de groote financieele of industrieele zaken doen en die droo- men- van de veroverde landen te voorzien van het noodige en dit met des te meer genoegen zullen aan schaffen naarmate de oorlog meer verwoestingen vernieling zal hebben medegebracht. En indien deze speculateurs niet zeer talrijk zijn, hebben zij groote invloeden bij degenen, die de lotsbe stemmingen van de Volkeren in han den hebben. Maar deze groote in vloeden moeten toch onderdoen voor den wil van de groote massa, ge vormd uit al wie voor den voorspoed van hunne kleine zaken, kalmte, vrede en rust noodzakelijk achten. Ook leven de vredesapostelen niet zoozeer in de wolken, als men wel wil beweren. Zij beginnen zich te keeren naar deze massa, die den rijkdom van de volkeren uitmaakt en het is aan haar dat men beroep doet om in de toekomst onverbiddelijk de oorlogsleeningen te weigeren aan degenen, die ze nog zullen komen vragen. De vredesapostelen doen dus goed werk en de plicht van ieder van ons is hun te helpen en aan te moedigen, zonder hun kwalijk te nemen, dat zij de geweldige middelen versma dend, die zoo slecht meevallen aan de Engelsche suffragetten, zich bepalen met schoone redevoeringen te houden. Meer nog van eene schoone rede voering dan van de lastertaal van don Bazile blijft er toch altijd iets over. Le Ralliement). Gobseck. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. De politieke bew eging zal onbe duidend blijven tot op 14 Oktober aanstaande, datum op denwelken de Kamer van vol ksvertegen woordigers hare werkzaamheden herneemt met de bespreking der schoolwet Poullet. Buiten de voorbereiding van den strijd die door de oppositie aan de klerikale schoolwet zal geleverd wor den is er niets aan te stippen op po litiek gebied. Tot dusverre hebben acht en der tig redenaars eene spreekbeurt aan gevraagd en wel in de volgende orde van inschrijving Devèze, Royer, Mélot, Siffer, Borboux,Verhaeghen, Van Cauwelaert, Donnay, Pécher, Lamborelle, Colaert, Lorand, Mas- son, de Ponthière, Vandervelde, Vande Walle, Nolf, Buyl, Berloz, Hymans, Pastur, Féron,Daens, Har- migmes, Giroul, Ramaeckers, Tro- clet, Ozeray, Galopin, Terwagne, Persoons, Rosseeuw, Heynen, Bri- faut, K. Huysmans, Mansart, Bran- quart en Goblet. Dat maakt vijf en twintig anti-kle- rikalen en dertien katholieken. Op 19 Oktober aanstaande grijpt te Brussel eene betooging plaats tegen de schoolwet waaraan talrijke anti-klerikale groepen zullen deel nemen. Al de maatschappijen voor vrije Gedachte, de studenten van de hoofdstad, de politieke en wijsgee- rige verbonden, de onderrichtsmaat- schappijen doen oproepen in het land. Meetingen, gewestelijke pro- testbetoogingen worden op touw gezet het land moet in opschudding komen. De noodlottige wet Poullet mag en zal niet gestemd worden

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1