Stadsnieuws. VERMAARDE PACHTHOEVE MM Een Belgische Carnegie. De Slrijtl voor het Iels over dompers. Zondai» rusl. Vliiamscli Toonvel. Etat-civil. Ërnesl Solvav. Carnegie, de Amerikaansche mil- liardbezitter, wordt overal met dank baarheid genoemd en geroemd om zijne onuitputtelijke liefdadigheid. Bel- gie mag ook op een Carnegie roemen, is het niet om zijne zoo groote rijk dommen als die van den Amerikaan, dan toch wel om zijne grenzelooze milddadigheid. Wij bedoelen onzen landgenoot Ernest Solvay, fabrikant van soda en scheikundige meststoffen. De groote firma Solvay heeft Zater dag, 20 September, haar gouden jubel feest gevierd. Alhoewel dit feest een gansch intiem karakter had, waren de hovingen van de woning, evenals de binnenplaats van het gebouw, waar de bureelen dezer belangrijke firma gevestigd zijn, heerlijk bebloemd en versierd. De heer Solvay, die de Belgische Carnegie mag genoemd worden voor al het goede, dat hij aan kunsten en wetenschappen heeft bewezen en de milde ondersteuning, die hij aan de geleerden heeft verleend, had aan zijn talrijk personeel, ter gelegenheid van zijn gouden jubelfeest, schoone ge schenken gezonden. De heer Ernest Solvay werd te Re- beck geboren ten jare 1838. Na zijne studiën in de kostschool, aldaar door zijnen oom geopend, gedaan te heb ben en zich vervolgens verder te heb ben volmaakt in de wetenschap, vond de vernuftige jonge man in 1868 het middel uit om de soda uit ammoniak- zout te vervaardigen, waardoor de prijs van dat zoo nuttig voortbrengsel, die eerst 280 fr. de ton (1000 kgr.) was, tot op 110 fr. daalde. In 1866 maakte men 1500 kilogr. soda per dag en nu is die voortbrengst in de fabrieken van den heer Solvay gestegen tot 1,650,000 kgr. per jaar. Daar deze uitvinding van voor 50 jaar dagteekent, viert men heden ook haar gulden jubelfeest. De heer Ernest Solvay heeft met eene weergalooze mildheid verleden Zondag de wetenschappelijke en menschlievende instellingen bedacht. Ziehier de lijst der giften, door hem gedaan. 250,000 fr. aan de Iloogeschool van den Arbeid te Charleroi. 500,000 fr. waarvan de samengestel de intresten zullen dienen om de wer ken te steunen tot bestrijding der be smettelijke ziekten. 500,000 fr. aan de Hoogeschool van Parijs tot uitbreiding van het gesticht voor toegepaste scheikunde. 500,000 fr. aan de Hoogeschool van Nantes tot uitbreiding van het gesticht voor elektriekbewerking. 300,000 fr. aan de 'gasthuizen van Elsene. 100,000 fr. aan den Nationalen Belgi schen Bond tot bestrijding der tering. 100,000 fr. aan het Weldadigheids bureel van Dombasle, waar de firma Solvay hare grootste fabriek bezit. 35,000 fr. te verdeelen tusschen de weldadigheidsbureelen der ten, waar de firma fabrieken heeft, on der ander te Couillet, Montignies en Jemeppe-sur-Sambre. Elke bediende der firma Solvay heeft eene maand loon als geschenk gekre gen in geld' en elke werkman eene maand loon op zijn spaarboekje en 10 fr. in geld. De werklieden gaan ook een betaald verlof van 8 dagen per jaar krijgen. Zouden de klerikalen, die zoo gaar ne en zoo gauw boffen met de goed heid en de mildheid van hunne man nen, wanneer deze eenige honderden franks aan St Pieterspenning of andere dergelijke instellingen geven, ook niet eenige weldoeners in den aard van M. Ernest Solvay kunnen noemen tem een Stemrecht. Alge Belangrijk besluit van den Algemeenen Raad der Socialistische Partij. Woensdagmorgen hield de algemee- ne raad der socialistische partij een vergadering waarop maatregelen ge nomen werden voor de inrichting van een petitionnement in gansch het land ten voordeeie van het algemeen stem recht. De hollandsche socialist Hegeraat legde op deze vergadering de methode uit die men in zijn land heeft gebruikt. Men verdeelde er de steden in sekties en bood er van huis tot huis de ver toogschriften ter onderteekening aan. Men vereenigde alzoo 400,000 hand- teekens. Toekomende maand zal de alge- meene raad der socialistische partij met dat werk beginnen. Een zeer hooggeleerd persoon, ge hecht aan den opstelraad van het Ypersche Volk, poogt De Weergalm te doen doorgaan als .lasteraar van den godsdienst. Hoe en waar die vondst geschiedde, weten wij niet. Het is in 't, geheel van onze gewoon te niet de godsdienst aan te vallen immers godsdienst is geene politiek en wij beperken ons bij politieke be redeneeringen. Het is een der grond beginselen van de liberale partij, alle denkwijzen, welke ook, te eerbiedigen. Maar, hetgeen wij beknibbelen en dikwijls aan den spijker stellen, 't zijn die hedendaagsche twistzieke pries ters, die, in steden en dorpen, de over hand willen hebben op wereldlijk ge bied, waar zij nooit zouden moeten te voorschijn komen. En inderdaad, wat zien wij in ons arrondissement zelf? In de gemeenten waar tot nu toe weinig of geene poli tiek gevoerd werd, ontstaan er scheu- M 12 Ci 12 I. W 12 R K. (18 geenen tijd de rekening harer op voe dingskosten op te maken, die men na- DE XII. Zoo naderde allengs de dag waarop liet sluiten van het huwelijkscontract tusschen Karei Meyers en Jeanne Rinkhout was vastgesteld. Toen bij die gelegenheid de schepen in den familieraad en in tegenwoordig heid der verloofden verscheen, zag hij er even zegepralend uit, als een held na behaald overwinning. Ik zal dien Rinkhout, die zich zoo achterdochtig jegens mij toonde, nu eens voor goed den mond stoppen met bankbrieven en goud, dacht hij gedurig. De rampzalige man geloofde, door het voortellen van vijf en twintig dui zend franken, zijn wankelend krediet te herstellen en bijgevolg zijn laakbaar bedrijf, nog eenigen tijd ten koste van anderen voort te zetten. Boer Rinkhout keek inderdaad ver wonderd toen hij den schepen de bank noten en goudstukken ter tafel zag nêerpassen, met de opmerking Het kapitaal van Jeanne bedroeg vijftig duizend franken, doch ik had ringen onder katholieken de lijst van M. de pastoor komt op tegen die van den burgemeester, ofwel tegen die van burgers, die met reden denken dat het wereldlijk bestuur moet uitgevoerd worden door het volk zelf, en niet door den heer pastoor, of onder zijn beleid. Wie is de schuld van dien toestand Niemand anders dan die hedendaag sche geestelijken, die hunne zending te buiten gaan, met zich in alles te bemoeien. De leering van Christus behelsde slechts de godsdienst en ging buiten de grens niet. Onze hedendaag sche geestelijken voeren meer politiek en houden zich somtijds veel meer onledig met bestuurlijke zaken, dan met hunne godsdienstige zending, die enkel en alléén hun vak zou moeten zijn. Maar zie, over dit alles weet de hoog geleerde schrijver van het Ypersche Volk niets te schrijven. Als echte dis cipel.... niet van Christus, die enkel waarheid sprak en aanleerde, maar als ware discipel van Loyola discht hij zijne lezers allerlei ongerijmdheden op, denkende erin te slagen De Weergalm te doen doorgaan als een godslasteraar, i die de godsdienst wil verdelgen, de leering van Christus loochenen, de mirakels ontkennen, enz. Die gazetschrijver denkt toch zeker niet dat zijne lezers zoo krankzinnig van geest zijn om zoo maar ineens zul ke pillekens in te slikken Nochtans moet dit heerschap een buitengewoon hooggeleerd persoon zijn,daar hij op eenezoo hoogloopende wijze weet te handelen van dompers, geuzen koppen, dwazeriks, enz. I Ofwel, heeft hij misschien zijn arti kel geschreven onder den invoed van een geestontsteltenis, en dan is alles te verschoonen, want men zegt ergens Gelukkig zijn zij die arm van geest zijn, het rijk des heeren behoort hen toe. iioninkiijkc 9 Bofhouwinnalsc harpij van hef Arrondissement Yper. Uitslagen der ingerichte prijskampen in den zomer van 1013. I. Hofbezoeken. 1. M. Moentjens, hovenier bij M. Fer dinand Merghelynck te Yper (Potvze) bekomt een gouden eeremetaal met algemeene gelukwenschen. 2. M. Bostyn, hovenier in het krank zinnigengesticht te Yper, 1° herroeping van verguld eeremetaal. 8. M. Mergaert, hovenier bij M. De- drabant, Pannestraat te Yper, eervolle melding. Hoven van liefhebbers. I. M. Arthur Salomé, Veurnesteen- weg te Yper, verzilverd eeremetaal. II. Prijskamp van versierde vensters en balkons. Tusschen hoveniers. Wierden beloond MM. Georges Ga- sier, Groote Markt, J. Van Winsen, Dickebuschsteenweg. tuurlijk van het kapitaal moet aftrek ken. Of liever van de intresten, mei k- te Rinkhout koeltjes aan. Twisten wij daar niet over, zei de schepen, die plan had dien dag eenen goeden indruk achter te laten. Binnen kort leg ik u de rekening over, en gij zult tevreden zijn, lieer voogd, want ik heb het vermogen on zer pleegdochter goed beheerd. Er viel voor den oogenblik niets aan te merken. De notaris las het contract voor, de getuigen teekenden, en de verheugde familieleden begaven zich te zamen ter nabijgelegen herberg, ter- 1 wijl Karei zijne bruid naar de hofstede van den schepen bracht. Moeder Vandermolen kwam de ver loofden tot op den dorpel fe gemoet. Veel geluk, Karei, veel geluk, Jeanne, sprak de oude vrouw, ter wijl zij hare tranen wegpinkte. Och, wie had dat ooit gedacht Maar wat God beschikt is goed. Ik voel dat gij gelukkig zult zijn. Zij leidde bruide gom en bruid binnen en zette hun eene flesch wijn en gebakjes voor. Zij ook dronk een glas op beider welvaren en liet hen toen bijeen om over hunne be langen te spreken. Een tijd lang lispelden de verloofden zoo zacht, zoo vriendelijk, zoo stil met elkander, dat men hen op twee stap pen afstands niet had verstaan. Einde lijk zei Karei met meer klem Neen, lieve Jeanne, hoe gij er ook voor pleit, kan ik niet besluiten die twee menschen, die mij zoo veel leed berokkenden, zelf te gemoet gaan. Daarenboven weten wij niet hoe Lode- wijken Josepha ons zouden ontvan gen. Bedenk toch eens, Karei in lan gen tijd doet zich geene gelegenheid meer voor, om eene toenadering te bewerken. Bij huwelijken en sterf bedden is het, dat dergelijke wrok wordt uitgewischt en gij zoudt im mers niet willen leven zonder de hand van Lodewijk, van uw eenigen broe der te drukken, tot dat den hand van den éénen koud en dood tusschen de trillende vingeren van den anderen ligt- Ach Jeanne, gij bedroeft mij. Slechts om u de zoetste vreugde te verschaften, die u ter wereld wacht de verzoening met uwen broeder. Laat u overhalen, Karei. Noodig hen ter bruiloft. O hoe zal die toenadering uwe zalige moeder in den hemel verheu gen Langer kon de ontroerde jongeling de bede zijner bruid niet wederstaan. Zijn hart klopte van herlevende broe derliefde, en ware Lodewijk op een oogenblik daar geweest, met geestdrift had hij hem in de armen gesloten. W. V. Tusschen liefhebbers. Wierden beloond MM. .1. Ramaut, de Stuersstraat M. Hosten, Statie straatM. Rosiers Statieplaats; M. Riem, Boomgaardstraat. Tusschen werklieden. Wierden beloond MM. Logie, Neer straat Declercq, St Jacobstraat Odent, Zaalhof; Debceuf, Rijsselstraat Marseloo, BruggesteenwegDe Haerne, Blindeliedenstraat Geeraets, Hond straat. Aan allen, onze herlelijke gelukwen schen. fl3Ê Diefstal; Over eenige dagen werd er ten na- deele van Edouard Warlop, wonende Schuttelaarstraat, waschgoed van den bleek gestolen. Vrijdag avond zag een agent een verdachte kerel langs de Groote Markt gaan met een gevulden zak. Hij volgde hein op en zag hem binnen gaan in eene herberg der Ge vangen isstraat. De zak verd aangesla gen en de inhoud er van was het ge stolen waschgoed. De kerel, genaamd Seys, verklaarde de zak gekregen te hebben van zekeren Lava. Hij werd niettemin aangehouden. Zaterdag na middag verscheen hij voor den onder zoeksrechter die hem onder aanhou dingsmandaat deed opsluiten, saksacüSÜSKSBÜSSÏSSSi! Dienstdoende Apotheker, Zondag 5 October 1913, van 's middags tot 10 ure 's avonds M. E. GAIMANT, Meenenstraat, n° 6. De wakkere flaamsche Ster geeft op 12 October eerstkomende, om 6 ure stipt des avonds, hare openingsver- tooning van het wintergetij. Op 't programmakomen 1° ANt!)l21S12 WEGEN, een puik stuk in 3 bedrijven en 2" 'T IS UIT L1B2FIM2, een lieve klucht met zang in een bedrijf. Het zal eene mooie vertooning zijn, die de moeilijksten bevredigen zal. Wie zou van dien vermakelijken avond niet willen genieten Er zal geen volk ontbreken, men weze er van overtuigd. Men kan kaarten op voorhand be komen bij M. K. Deweerdt, Rijsel- straat, 59. Prijzen der plaatsen 1° plaats, 2 fr.; 2" plaats, '1 fr.; 39 plaats, 59 centiemen. Declarations du lp au 26 Septembre Naissances Terryn, Daniel, rue de la Plu- me. Vandeplas, Gertrude, rue De Haerne. -- Malfait, Suzanne, chaussée de Zonnebeke. Van- denberghe, Henriette, rue de Dix- mude. Delbeke, Gaston, rue au Beurre. Manderveld, Jeanne, rue d'Elverdinghe. Wuylens, Marie, rue de Dixmude. De- haerne, Gérardine, rue Schutte- laere. Mariage Schinkmann, Wen zei, et Traut- mann, Jeanne, forains, sans domi cile fixe. Décès Callandt, Henriette, 8 ans, por ie des Récollets. Candeille, Olive, 76 ans, sans profession, veuve de Barbage, Henri, rue de la Boule. Neyrinck, Narcisse, 26 ans, sans profession, céliba- taire, rue Longue de Thourout. De wulf, Rosalie, 54 ans, sans pro- fession, veuve de Degraeve, Pier re, chaussée de Poperinghe. Priem, Henri, 63 ans, ouvrier au chemin de fer pensionné, époux de Wullepit, Virginie, chaussée de Lille. - Meesdom, Ernile, 59 ans, boutiquier, époux de Carton, Hélène, rue des Ghiens. Aerts, Rosalie, 77 ans, sans profession, veuve de Vanaerde, Auguste et Vanaerde, Emile, rue Gustave de Stuers. Ion bureele dezes, PASS VANTS, rt prjs gereed gediukl aan gonad'gr-n o n

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2