BE IC U T. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 16" October 1915. Negende jaar. Nr 49. Eendracht maakt Macht. I rer*chijnende de» /Monder day k Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Er. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in Dij den Uitgever, Uixtnudestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansc.ti België en'l inntenland evenals de Notariale ea Keehierlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten Imreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepeneollegiën hebben overge gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst laatstleden, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1914 tot 30 April 1915 me el ebegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van ganseh het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Dat onze vrienden insgelijks uit hel oog niet verliezen dat gemeentekiezin- gen kunnen plaats hebben in 1914. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalau ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer,dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dut, wanneer de liberalen geen oog in 'tzeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, van heden af de titels in te- dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamatiën. Sedert den 3 September moeten die voorloopig herziene kiezerslijsten volgens de wet aan de beschikking van het publiek worden gesteld. De klachten moeten VOOR 31 Octo ber gedaan worden. De lijsten worden definitief gesloten op 30 November, en liggen dan te beginnen van 5 Decem ber Ier inzage van de belanghebben den. Kiezers doet uw plicht Belangrijk Bericht Vele kiezers ontvangen op dit oogen- blik van wege .het gemeentebestuur hunner gemeente, een waarschuwing hun meldende, dat zij voor de eene of de andere reden van de kiezerslijsten geschrabt zijn, of dat het getal hunner stemmen vermindert is zij die zulk stuk ontvangen hebben, worden drin gend verzocht het te doen geworden aan het bureel der liberale Vereeni ging, Gartonstraat, 15, dat zich zal ge lasten met kosteloos hunne belangen te verdedigen. Dit bureel is open alle dagen, uitgezonderd 's Zondags, van af 9 tot 11 en van 3 tot a ure 's avonds. Het bureel der Liberale Veree niging van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Gartonstraat, n 1 5. Eerste peloton schiet Tweede peloton, maakt u gereed We zullen 't gaan krijgen Belas tingbetalers, doet maar uwe beurzen Mijd open. Ge zult veel, veel moeten betalen. De klerikaaltjes staan op den uitkijk. Ze zullen de mannen, die voor hen in Juni 1912 gekozen en ze aan 't bewind gehouden hebben, hunn^ goedgunstigheid 4uur doen betalen. Wij hebben nu al de nieuwe las ten op de naamlooze maatschappijen, op de auto's en de moto's, op de beurswaarden en op de kinema's. Daardoor wordt eene eerste soort van burgers diep getroffen. De twee de soort en die is de talrijkste gaat volgen namelijk de belasting schuldigen, die Huurwaarde en per soneel belast zijn van het huis dat zij bewonen. Deze zal ons Staatsbestuur nod dieper treffen. Het verbiedt de groote steden, /.ooais Antwerpen, eene belasting te heffen op de meer waarde of de verhooging der Waarde van de ei endommen. Nu zal het zelf dien taks, of die ta ,sverhooging invoeren Daarover schrijft de Nieuwe Gazet van Antwerpen in haar nummer van Zondag 27 September «Onder de nieuwe belastingen van minister Levie, is er, zooals men weet en wie het niet weet zal het algauw ondervinden eene op de huurceelen Al de huurceelen zuilen dus ge- enregistreerd »of officieel ingeschre ven moeten worden, en voor dat enregistrement moet natuurlijk wor den afgedokt. Maar door deze formaliteit krijgt men op het bureel der registratie nu ook kennis van de werkelijke huur waarde aller eigendommen, en het spreekt van zelf dat de belasting ontvanger nu niet meer volgens de schattingen van de expërten, maar volgens de zekere opgaven van de huurceelen, die in het rezistratiebu- reel te zijner beschikking liggen, zijne iastenbriefjes zal opstellen. En daar in het algemeen de huur waarde tot hiertoe veel te laag ge schat is geweest, zoo zal natuurlijk al van zelf voor iedereen de belas ting verhoogen. Maar daarmee zal 't nog niet ge daan zijn, want bij elke vernieuwing van een huurceel zal de belasting ontvanger eens komen kijken op het belastingbureel en, als de huur van een huis zou opgeslagen zijn, naar verhouding ook maar weer de belas ting opslaan. En zoo is de belasting op de meer waarde der onroerende goederen dan van zelf ingevoerd, zonder dat er een bijzondere taks op geheven wordt maar dan ten bate van den Staat. Maar dan is er nog meer Als net huurceel van een huis zal wijzen dat de waarde van het huis verhoogd is, dan zal de belasting ontvanger ook mogen aannemen dat de meubelen van dat huis in waarde zijn gestegen. De ontvanger zal dan zóó redeneeren Wie zooveel meer kan uitgeven voor z.ijne huishuur, die heeft zeker ook wel meer uitgegeven voor zijne meubelen, en... de belas ting op het mobilier zal in diezelfde verhouding meê naar omhoog gaan. En als de ontvangers dat uit hun ei.^en niet doen, zullen de geslepen vossen uit het Ministerie van Geld wezen hen daartoe wel aanzetten. Op linksche wijze dus zullen de belastingen op de tiuizen in de steden en groote gemeenten wel met 20 tot 30 stijgen. De huichelaars, die de klerikalen in Juni 1912 aan 't roer gehouden hebben uit vrees dat liberalen en socialisten, moesten zij samen de meerderheid gehad hebben, de lasten zouden verhoogd hebben, zien nu hoe de dankbare kerels hen bêloonen voor hun verraad. Nu gaan die draai ers zoo wat 20 tot 30 fr. op 100 meer betalen dan vroeger zonder nog te spreken over de nieuwe lakten op de beurswaarden. Hoe zullen de klerikalen, die de beursmannen tot verraad hebben aangezet, die lasten vernoogin^, waar van zij de eerste siachtotters zullen zijn, aan die beursmannen uitleggen? Hoor eens, ze zullen niets uitleg gen. Ze zullen zeggen Hebben is nebben en krijgen is de kunst. Ze moesten maar zoo doin niet geweest zijn. 't ls wreed, T is tergend, maar waar Dat is de klerikale logiek. Bedriegen en altijd bedriegen dat zit hun in de ziel. Wanneer zal het Belgisch Volk eens inzien dat het van een klerikaal ministerie niets anders te verwachten heelt dan verdrukking en opflesschen- trekkerij Hoe ge 't draait of keert, ge vindt er altijd Jezuietenstreken in. De klerikale gazetten beginnen al het zaakje gereed te maken. Ze raden de burgers aan, hunne huurceelen te laten in de staatsboe- ken schrijven omdat, zeggen ze, de huurders dan zeker zijn, in geval van verandering van eigenaar, niet op straat gezet te worden. Dat is een slimme toer van^die ga zetten. Zoo'n offcieele inschrijving brengt minstens Ir. 0,50 op. Voor 200,000 zulke inschrijvingen komt men tot een sommetje van ioo,ooofr. Dat zijn de kleine profjjtjes voor de schatkist, die ze nu vooral, goed kan gebruiken. Een cent langs hier en een cent langs daar, zoo ko men de centjes bij malkaar zingt men in 't liedje, en zoo denken onze meesters oo.v. Maar het voornaamste is nog dat de Staat op die manier van de bur gers zeiven te weten komt hoe hoog de huurprijzen gaan en zoo ai ook van zelf eene nieuwe bazis krijgt voor het opslaan der belastingen op de woningen, in afwachting dat hij dit stelsel algemeen en verplichtend maakt. Wiltge daar al een voorbeeld van? Kiezers, zeggen die zelfde ga zetten, «kijkt op uwe lastenbrieven en ziet eens of ge niet meer dan vroe ger moet betalen. Natuurlijk verhoogen de lasten. Daf is onbetwistbaar. Heel onnoozel en bedeesd zijn er eenige franks en centiemen als op-centiemen bijgeko men, vooral in het kolonnetje over de waarde van het mobilair. En 't zonderlingste daarvan is, dat die vermeerdering altijd komt voor de meubelwaarden, die door ajenten van de schatkist geschat zijn geweest. En als men dan klaagt, dan ze_t de ontvanger dat huis en meu belen zooveel in waarde gestegen zijn. De meubileering is wel niet ve randerd, maar als men den inboedel of inventaris nu nog eens moest op maken, zou de schatting meer opge ven omdat ja... omdat de huizen nu veel duurder zijn. Het beste van al in zulke geval len is nog zwijgen, zeggen de men- schen. Als ge tegen 't gouverne ment te doen hebt, is het de steenen pot tegen den ijzereren. Het goever- nement is de baas Welnu als het gouvernement zul ke streken moet aanwenden om aan 't geld te geraken dan is 't noodig dat we zul ken afhaaldersbaas bij de eerste kiezingen de deur uitzetten of wel een beetje zijn vleugels korten. Die baas heeft het land genoeg in de doeken gedraaid en uitgeperst. Zoo'n baas, in de kiezingstijd de burgers schrik aanjaagt en roept kiest voor mij gelijkt niet slecht aan een soort van menschen, die roe pen Houdt den dief en zeiven altijd met hunne vingers in ander mans zakken zitten. Van zulke men schen staat er in vele staties in groo te letters gedrukt Beware of piek pockets De i»roole sleden zullen tnel de nieuwe Schoolwel diep in den Zak moeien schieten. Volgens grosso-modo opgemaakte rekeningen zullen de groote gemeen ten veel verliezen als de nieuwe school wet gestemd wordt. Zoo werden er voorgeborchten van Brussel en andere groote gemeenten van het land genoemd, die er rond de 60 tot 100.000 fr. zouden bij inschieten. Nu komt er een juiste berekening uit Luik. Zoo lezen wij in een telefoon bericht uit die stad, van Zaterdag 4e dezer aan de Nieuwe Gazet. Tijdens de zitting, Vrijdag gehou den door de komissie van Openbaar Onderwijs van den gemeenteraad van Luik, heeft de heer Falloise, schepen, verklaard, dat de stemming van- de nieuwe schoolwet voor de stad Luik eene vcrmeepdcping van TS,000 fr. op de jaarlijksche uitga ven na zich sleepen zou. 't Is vele geld voor scholen, waaraan men niets te zeggen heeft, die klerika le vrijheid van den huisvader is voor het land eene dure vrijheid. Hebben wij ongelijk als wij zeggen dat de nieuwe schoolwet eene stroo- perswet zal zijn Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. DB CALK

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1