VERMAARDE PACHTHOEVE O 1 alle die klerikalen, de Yperlingen zijn rijk genoeg De Yperschen handel zou te veel bloeien en de lijsters zouden gebraden in den mond onzer stadsge- nooten vallen Yperlingen! oogenopen! Over peinsd eens goed dien toestand En na overdenken, gij zult zeggen met ons, dat het hoog tijd is dat er op het Stadhuis andere mannen komen die wat beter en meer voor uwe be langen zullen zorgen Briefw isseliitt» Aan den heer uitgever van De Weergalm. Mijnheer, Uw artikel dragende voor titel Een geschenk van onze klerikale raadsheeren heeft grooten indruk gemaakt op de kiezers van den buiten. Niettegenstaande al hunne beloften, hebben de boeren van den buiten groo telij ks gefopt geweest. Ik geef u de overtuiging dat zij de handelwijze van de klerikale raads heeren op eene strenge wijze beknib belen. Dit nieuw st....reglement zal voor vele kleine gebruikers hunnen onder gang zijn en voor de groote boeren zal die wonderbare verordening groote schade veroorzaken. Ik heb met mijn gebuur Karei de zaak grondelijk onderzocht en wij heb ben te samen gevonden dat dit st.... reglement ons, per jaar, een verlies zal veroorzaken van ongeveerSOO franken. Er zijn zelfs boeren die eene schade zullen hebben van duizend franken. Indien gij begeert dat ik den uitleg daarover geef, ben ik ten uwen dienste om breedvoerig u een tabel toe te sturen. Ik kan niet begrijpen dat onze kleri kale raadsheeren aan hun gegeven woord te kort zijn gebleven. Maar wacht maar tot de toekomende gemeentekiezingen, wij zullen eens doen verstaan aan die mannen dat zij ons geene appels voor citroenen meer zullen verkoopen. Het is niet genoeg dat de boerderij op alle wijze nieuwe lasten zal te betalen hebben dat de boeren al hunne zonen zullen zien vertrekken naar het leger, onze stadhuisbazen moesten nog dat nieuw streglement ten uitvoer brengen, om ons nog meer en meer schade aan te doen. Op mijnen hoek zijn mijne geburen al zeer verbitterd op die beloovers en 't is gelijk al welken kant ik mij begeef, hoor ik van niets anders spreken dan van dat slreglement welke de bui tenlieden en menige van binnen de stad, vermaledijden. Aanvaard, heer uitgever, de verzeke ring mijner achting. Jan van buiten de féijselpoort. MENGELWERK (21 XIII. Eendieperimpel verscheen tusschen de welafgeteekende wenkbrauwen der barones, die, zonder den groet harer gastvrouw te beantwoorden, aan de zijde van haren gemaal birmnentrad. De veertigjarige barones van Wal cheren, geboren gravin van Westca- pelle, was een klein mager vrouwtje, vroeger tamelijk schoon, en thans nog in staat om te behagen want hoewel haar gelaat het kenmerk van haren leeftijd droeg, was haar iets bijgeble ven, machtiger dan jeugd en schoon heid, namelijk de uitdrukking harer geestesgaven. Zij, de dochter eens ar men edelmans, was haar fortuin ver schuldigd aan den baron van Walche ren, die twintig jaar ouder was dan zij, en voor die fortuin was zij hem dank baar zij beheerschte haren echtgenoot gelijk alle vrouwen den echtgenoot beheerschen, die oud genoeg is om haar vader te zijn. Zij beheerschte hem, maar bedroog hem niet. I1S arm zou is n De heer NOLF heeft de volgende vraag gesteld aan den minister van oorlog Verschillende bladen melden dat het bataljon van het 3P linieregiment, in garnizoen te Yper, zou verplaatst wor den naar Oostende. Is dat zoo Zoo ja, welke vergoeding zal dan verleend worden aan de plaats van Yper, die eene kazerne voor de infan terie bezit, voor een geheel regiment gebouwd en waar nog slechts eene regimentsschool zou huizen Antwoord van den Minister. Ik kan onmogelijk den juisfen datum •bepalen, waarop aan het bataljon in garnizoen te Yper, bevel zou kunnen gegeven worden om zich opnieuw te begeven bij het regiment waartoe het behoort. Onze treinaansluitingen. Vraag van den heer NOLF aan den minister van spoorwegen Sedert jaren vragen de bewoners van het Zuiden van West-Vlaanderen, bediend door de lijn Hazebrouck-Kor- trijk, eene der drukste lijnen van het net A. De herstelling van de rechtstreek- sche aansluitingen die vroeger beston den tusschen Yper en Brussel, zonder van trein te moeten veranderen te Kor- trijk en met afschaffing van te lang oponthoud in deze statie B. De vervanging, door het mate rieel van den Staat, van de slecht ver lichte en weinig gemakkelijk ingerich te rijtuigen van de gewezen Maatschap pij der spoorwegen van West-V laan deren C. Voordeeliger aansluitingen, 's na middags, tusschen 12 u. 52 en 19 uur, met Brussel, daar geen enkel doorgaande trein rijdt van Kortrijk naar Brussel. Tot nu toe, werden deze vragen tel kens afgewezen alhoewel de spoorwe gen der Compagnie door den Staat werden overgenomen en geëxploiteerd sedert len Januari 1908. Thans schijnt het dat de geopperde zwarigheden niet meer kunnen gewet tigd worden, vermits het Spoorwegbe- stuur aan de militairen heeft toegestaan wat tot heden voor onmogelijk werd gehouden. Er werd inderdaad, een trein inge richt ten einde aan de militairen toe te laten den Zondag te Brussel door te brengen, en de burgers van die gunst eerst uitgesloten, werden gemachtigd van dien trein ook gebruik te maken. Deze trein verlaat Yper te 15 u. 9 en komt te Brussel aan om 17 u. 24 hij doet dus de reis in twee uren vijf tien minuten terwijl de overige treinen, behalve de twee eerste van den dag, die te Yper verlaten te 5 u. 15 en 8 u. 20's morgens, drij uren twaalf mi- Wat mijnheer van Walcheren be treft, in zijne jeugd deed hij veel van hem spreken, en was ook thans, op zestigj arigen ouderdom, nognietgansch onverschillig voor de schoone kuim Wat zijn de mannen toch zwak en belachelijk, mompelde de dame l ij zich zelve, terwijl zij den drempel der Vermaarde Hoeve overschreed, juist toen de rimpel zich tusschen hare wenkbrauwbogen vormde. Josepha bracht de aanzienelijke gas ten in eene zijkamer. Zal ik mevrouws hoed en shawl af nemen, vroeg zij vriendelijk, of verlangt mevrouw gedekt te blijven tot na de wandeling over de hoeve Mevrouw van Walcheren viel nu geheel uit de hoogte. Wel had zij ge hoord, dat de jonge boerin zich zeke ren toon gaf, maar dat eene pachteres hare gasten in den derden persoon aansprak, zoo iets had zij zich nimmer voorgesteld. Daar het antwoord zich wachten liet, antwoordde de baion in plaats zijner wederhelft. Het is warm weder, jufvrouw, en geen ademtochtje wind. Mevrouw zal het liefst gemakkelijk maken, niet waar, Amanda De barones ontdeed zich van haren hoed en toonde Josepha haar weelde rig blond haar, waarin nog geen enkel zilverdraadje te bemerken was, plaat ste toen een klein lederen reiszakje als nuten tot drij uren vijf-en-dertig minu ten noodig hebben om denzelfden af stand af te leggen. Deze trein is samengesteld uit rij tuigen van den Staat, waaruit volgt dat van dit materieel gebruik kan worden gemaakt op de lijnen van het oude net der Maatschappij. Ten slotte, deze trein is een door gaande trein, in dezen zin dat de reizi gers niet, zooals voor al de overige treinen, verplicht zijn te K irtrijk te veranderen en er lang moeten wach ten. Mag men hopen dat het bestuur voortaan even inschikkelijk zal zijn je gens de niet militairen, wier tijd niet min kostbaar is dan dien' der militairen en wier kliënteele niet min winstge vend is voor het bestuur, en insgelijks te hunner beschikking zal stellen ge rieflijke treinen die, zonder lang opont houd en zonder verandering te Kort rijk, en in andere tusschenstatiën, den weg zullen afleggen in twee uren vijf tien minuten Óm daarmede een be gin te maken zou den nieuwe trein van 's Zaterdags dagelijks moeten rijden. Antwoord van den Minister. Bond 1885, bestond ér inderdaad een dienst van doorloopende rijtuigen Brus;el-Kortrijk-Hazebrouck en terug, door een lokaaitrein in elke richting. Die dienst werd afgeschaft, omdat het materieel der maatschappij van West-Vlaanderen niet voorzien was van de rem Westinghouse. Overigens kan men niet vergelijken de verkeersmiddelen die toen tusschen Yper en Brussel bestonden met die waarover men thans beschikt. Wat er ook van zij, ten einde zooveel mogelijk het veranderen van trein van Kortrijk te vermijden, heeft het be stuur, eenigen lijd geleden, onderzocht of het niet mogelijk was sommige trei nen dei' lijn Brussel-Kortrijk samen te voegen met de aansluitende treinen naar Yper en omgekeerd. Deze maatregel, (die ook grooten- deels voldoening zou hebben gegeven aan den heer Nolf, wat betreft de ver vanging van het oude materieel W.-VI. door het materieel B.-S.) kon niet wor den verwezenlijkt, inzonderheid we gens de dienstmoeilijkheden'te Kort rijk en omdat de tegenwoordige toe stand der baan niet toelaat locomotie ven van groote tonnemaat tusschen Kortrijk en Yper te laten rijden. Versterkingswerken worden thans uitgevoerd het onderzoek der zaak zal kunnen hernomen worden na hunne voltooiing. Voor de verbetering der aansluiting in de richting Brussel, kan ik enkel de herhaaldelijk verstrekte inlichtingen bevestigen, te welen dat men de be staande uurtabel niet merkelijk zou kunnen wijzigen zonder talrijke belan gen te schaden en dat, anderzijds, het inrichten van aanvullende treinen niet voldoende zou gebillijkt zijn door de vereischten van 'hef verkeer. Het is juist dat men pas een nieuwen trein heeft ingericht, uit Yper naar Brussel (Noord) vertrekkende des Za- met tegenzin op de tafel, en volgde de gastvrouw, die aan de zijde van den baron voortstapte, door boomgaard en tuin naar het grasperk onder de olmen, waar gemakkelijke banken stonden. Wel, jufvrouw Meyers, wat hebt gij alles netjes gemaakt zei mijnheer van Walcheren. jufvrouw het was dus niet bij vergissing dat hij het hoovaardige schepsel dus noemde, mompelde de dame bij zich zelvp. Hij, die altijd den afstand tusschen heer en boer zoo wèl afteekende, blijft haar jufvrouw noemen, liet is niet te twijfelen, hij acht de nieuwe bazin der Vermaarde Hoeve ver boven haren stand. De dame was zichtbaar ontevreden, doch Josepha bekreunde zich daar niet om voor haar was mevrouw van Wal cheren niets dan eene arme edelmans- dochter, die hare jeugd aan een ouden heer verkocht en onmachtig was haar te schaden. Josepha kende den invloed niet, dien de dame op haren gemaal uitoefende, en vleide voortdurend den ouden man. Toen het klokje der hoeve het mid daguur aankondigde, verbeidde eene nieuwe verassing degasteninde pronk kamer daar erkende de barones niets meer, zoodanig was er-alles veran derd. Ter plaats waar eertijds moeder Meyer's vierkante tafel met eenvoudige spijzen gedekt stond, praalde nu eene terdags namiddagen den Zondagavond terugkeerende maar hij is bestemd voor eene bijzondere en om zoo te zeggen vaste soort van reizigers (mili tairen die hetzondagsverlof benuttigen) en dus is zijne vervorming tot dagelijk- schen trein niet gebillijkt. Hij is overigens ingericht als proef neming. tïM o vv a <>l w:>:ir een si rciih'Uienl luiden kan Wij komen te vernemen dat er een honderdtal kiezers van den buiten zich Zondag laatst vergaderd hebben, om te beraadslagen over de nieuwe verorde ning op de stverordening welke hun al eene groote schade zal toebren gen. Het is eene schande, zeggen zij, nu, 'dalalles evenduur is,ons 35 centiemen te doen betalen voor een hectoliter beer. Er heeft ook besloten geweest dat zij met de toekomende gemeentekiezingen alles in 't werk zullen stellen om al de buiten kiezers te verzoeken te stemmen tegen de mannen die hun op zoo eene ongeloofelijke wijze gefopt hebben. Zulke handelwijze roept wraak en zij zullen de stadhuisbazen eene verdien de les geven e nieuwe i i>imudlen. TE AUDENAARDE. Geen nieuw garnizoen. Hieronder drukken wij de mededee- ling over, welke de hoer burgemeester Raepsaët aan de Audenaardsche be volking heeft gedaan. De Burgemeester der stad Audenarde tot al zijne medeburgers. De heer minister van- oorlog, wil onze stad, bij voorrecht, een garnizoen geven van 1400 man. Het Schepen College en de heeren raadsleden Thienpont bodewijk en Félix l.éonard hadden daarover, den Vrijdag 29 Augustus, een onderhoud te- Brussel, met den heer Minister de Bro- queville, die het volgende officieel mededeelde Er bestaan gebouwen l°Om eene groep schutterij ie huis vesten. 2°Om200man voetvolk te huisvesten. liet is noodig 1° Eene Kazern te bouwen voor een regiment, min 200 man, omtrent 1200. 2° Eenige hangiars te bouwen, om de kanons en de legerkisten te be schutten. Verplichtingen der stad I" Een oefeningsplein te bezorgen van ten minste 25 hectaren groot 2° Den grond leveren voor de nieuwe kazern van 't voetvolk, in de nabijheid rijkelijke disch. Mevrouw van Walche ren had haar reiszakje, dat niets be vatte dan zilveren tafelgerief dat zij ge woonlijk bij het hofsteèbezoeken mede nam, gerust mogen te huis laten want naast de porseleinen borden, waren splinternieuwe zilveren vorkenen le pels gelegd. Drie couvertsmerkte nu de da me aan, terwijl zij verachtelijk de bo venlip optrok, drie couverts Lan ger kon zij het niet uithouden. Bazin, verwacht gij nog iemand buiten ons vroeg zij, haar mondje zonderling te zamen trekkend. Josepha voelde den steek en beet zich de onderlip, doch gaf haar plan niet op. In haarhuis ten minste was niemand boven haar, en als begreep zij de dame niet, antwoordde zij Zoo als ik mevrouw reeds zeide, komt bodewijk niet te huis wij zijn dus slechts met ons drieën. Mevrouw van Walcheren onder wierp zich, maar ook in haar vrouwe lijk hoofd ontstond een plan, dat zij vast besloot bij tijd en wijle uit te voeren. De baron deed het middagmaal eer aan. Hij at goed van de vleeschsoep, van de opgelegde platte boontjes met ham, van de gekookte aspergiën met eieren en voornamelijk van den jon gen, vetten, weigebraden kalkoen, met kastanjes gevuld, die het pronk stuk der tafel was. WV). IDE <D

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2