m mm mm VERMAARDE PACHTHOEVE Société Royale des Francs ArMétriers. Sissen. Zijt maar gerust Trien, ik zal u alles vertellen en gij zult het mogen voortzeggen aan Wantje, dat Louiten het ook weet Trien. Sissen, tot later 1 Sissen verlaat zijn kuis en begeeft zich spoedig aan de Gasthuismis. Rond 9 1/2 ure, gaat hij de Wegwijzer binnen waar hij Jeppen van 't Hoekje vind aan 't vloeren.) Jeppen. Ah dag, Sissen, ge zijt van uw woord Sissen. Als ik n iets beloof, gij rnoogt op mij rekenen alhoewel ik maar een boer ben, ik doe niet gelijk onze stadhuisbazen, mijne vrienden en kennissen paaien met valsche beloften. Jeppen. A propos, Sissen, hebt gij ■het Ypersche Volk gelezen Sissen't Is lang dat ik datgazetje niet meer lees. 't Is al boffen en stoffen dat het doet met onze 'leeuwjes van 't Stadhuis en daarbij er staat niet anders in dan leugens, priet praat en somtijds wat verloren letterkundig vlaamsch waarmede de buitenlieden lachen Jeppen. Ja maar, Sissen, ik moet u zeggen dat het Ypersche Volk kwaad is gelijk eene kop omdat de Weergalm onze zaak in handen genomen heeften dat zij de belangen van de buitenlieden ter hart neemt Sissen. Ja, Jeppen, Berten van de Verloren-Hoek heeft mij verteld dat de Weergalm zorgt voor de boeren dat het Ypersche Volk maar schrijft om de waarheid te verdraaien en tracht de buitenkiezers wijs te maken dat het al suiker en zeem is wat die groote ver standen van 't Stadhuis aan ons willen opofferen. Jeppen. 'k Ben van uw gedacht, Sissen laten wij voor 't oogenblik de gazetten daar en -laat ons spreken van de groote schade en den dwang dat het nieuw st.... reglement ons zal ver oorzaken Sissen. Gij hebt gelijk, Jeppen, 't is daarvoor dat ik gekomen ben. Bazinne, geeft ons nog twee groote halve kilos en laat ons eens tikken, Jeppen Jeppen. Luistert, Sissen Onzen Pot kwam, hier, gister avcmd binnen, wij dronken te samen een glas bier en er was spraak, onder ons, van 't nieuw st.... reglement en van die st.... man- men Ja, zei Pol, ik heb het u vroegere jaren gezegd, dat die gasten maar heb ben trachten aan 't scheuteltje te gera ken om de boeren meer en meer te verdraaien.... Ze willen meester zijn in alles en van alles 't zal zoo verre gaan, indien wij daaraan geen paal en perk stéllen, dat zij algauw in onze woonst zullen komen om de bulletjes van de potjes te nemen en te zien wat wij binnen spelen Sissen. - Ja maar, Jeppen, ten zoo. bij ons niet gepast zijn. Dat zij bij ons moesten komen, Trien zou hun seffens loonen waar de deur is. Jeppen. 'k Geloof 't wel, 't zou bij mij ook niet gepast zijn nu, surtout, met die schoone cadeau van het st.... reglement. VI E (i E I. \V E It K (23 XVI. Terwijl ik zoo tegen de buien kamp te, hoorde ik een rijtuig achter mij en twijfelde niet of het was het koetsje der Vermaarde Hoeve. Zij zullen mij wel licht eene plaats ruimen, dacht ik. IJdele hoop Wel waren het Josepha en Lodewijk maar mijne schoonzus ter nam de zweep uit de hand haars echtgenoots, en sloeg het paard zoo geweldig, dat het beest steigerde en mij bij gevolg tot over het hoofd met modder bespatte. En dit deed zij met opzet, mevrouw, om mij te beleedigen, die nog altijd naar hare vriendschap tracht. En ter bevestiging van het laatste gezegde kwamen er tranen in de oogen van Jeanne, tranen die de miskende vriendschap er uit perste. Maak u daar niet verdrietig over, troostte de barones, wat kondt gij ook van Josepha verwachten De om standigheden van haar huwelijk alleen zijn haar ter eeuwige schande. Die vrouw kent liefde nog vriendschap, en hoovaardij brengt haar gewis ten val. Sissen. - 't Is waarlijk eene schande 35 centiemen te rekenen voor een hec toliter stEn ziet eens hoe Haritten van bij de kerk zal varen Die braven man staat daar nu met al zijn werkvolk; met al zijn alaam met zijn muilmet zijne karteelen met zijne kuipen met zijne karren Hij zal nu zijn eigen vette zien wegvoeren waarvoor die mensch geer. duit zal ontvangen en hij zal ver plicht zijn 35 centiemen te betalen aan Swyngedouw voor een hectoliter st indien hij nog wil voortboeren. En Karei van de Rijselpoort dan Over vier maanden, hij kocht voorho ven de duizend franken karteelen, kui pen, enz. Karei is op straat, hij zal alles moeten verkoopen voor een appel en een eiIk kan er vijftig, honderd noemen die door het st.... reglement zullen aan de balie hangen. Jeppen. Voor mij zal dat boven de 800 franken schade per jaar bijbren gen. Gelijk of gezegd, Sissen, vele kleine boertjes zullen gansch geruï neerd zijn. Wat zullen wij doen met onze karteelen, met onze kuipen, met ons alaam die zooveel geld gekost heeft Wat zal er geworden van ons peerd of muil Zullen nu die katholie ke raadsheeren ons die groote schade instaan Sissen. Je gaat 't moeten pakken, Jeppen Wanneer er kwestie is van porte-monnaies bij die mannen, zij zijn niet t' huis Maar wij zullen ons met meer langer laten klwij hebben lang genoeg geringeld geweest Jeppen. Gij hebt gelijk, Sissen., wij zullen die mannen zenden wandelen Hier, óp onzen hoek, zijn de boeren vast besloten al die valsche be lovers een fijn broekje te doen passen met de naaste stemming. Sissen. Op de Potyze, zullen wij ook werken en wij zullen hun doen gevoelen dat de buitenkiezers slimmer zijn of dat hunne muts staat. Dat boer Lemahieu maar afkomt hij zal een postje pakken. Jeppen. Al de kant van Hoogezieken, Karei van Peetjes en nog veej, ander kiezers zijn van 't zelfde gedacht. Sissen. lk heb mij ook laten ge zeggen, dat de boeren van de Kruis straat, (zij hebben geen benauwd van Swyngedouw) zullen werken met han den en voeten, om die belovers omver te werpen, want hunnen haring braadt niet meer op de Kruisstraat en bij 't Exercitieplein. Jeppen. En van de Rijselpoort tot bij Zillebeke en langs de kanten van de Drij Koningen, den algemeenen roep is: Weg met die belovers Kortom, over al, waar ik ga of sta, hoor ik niet an ders zeggen of dat de buitenkiezers hunnen buik vol hebben van al die komedianten. Sissen. 't Spreekwoord heeft altijd gelijk Die een put maakt voor een ander valt er zeifin Jeppen. Ja, zeker, Sissen Sissen. Zoo, Jeppen, tot later. Ik moet naar huis, want Trien verlangt te weten wat er zooal gezegd wordt over het st.... reglement Het spijt mij, dat ik u zoo onaan genaam onderhield, mevrouw, her nam Jeanne, maar het spreekwoord zegt Waar het hart van vol is, loopt de mond van over, en ik ware toch zoo gaarne met Josepha en Lodewijk bevriend Karei heeft maar één broe der. Dat kan later komen, doch veel later, hbor zei de barones, eerst dan, wanneer Josepha hare dwalingen zal inzien. Misrekeningen en teleur stellingen zullen het verstaalde hart dier hoogmoedige vrouw nog wel eens week maken. De komst van den baron met Karei stelde een einde aan het gesprek der vrouwen. De koets stond ingespannen en de jonge boer dankte den voorna men heer, dat hij zoo goed was hem op de Nieuwe Hoeve te bezoeken. Jeanne had.een mandje kraakwafel- tjes in het rijtuig laten brengen, alweer iets naar het voorbeeld der oude moe der Meyers. Mevrouw van Walcheren nam het eenvoudig geschenk dank baar aan. Vóór het vertrek drukte zij nog eens de hand der jonge boerin en beloofde vast, nog denzelfden zomer, haar bezoek te vernieuwen. Wat merkelijk verschil bestaat er tusschen die twee jonge boerinnen, niet waar, mijn vriend sprak de ba rones tot den ouden echtgenoot, ter wijl het rijtuig langzaam over den zand weg rolde. Aan <I<m» lieer V. G. van Het Ypersche Volk Over een drietal weken verweet het kadoddersblad ons voor godslas- i teraars. tengevolge van een artikel, in De Weergalm verschenen, dragen de voor titel Het klerikalismus Om ons des te gemakkelijker te bestrijden, had Hel Ypersche Volk eenige aanhalingen van dit artikel overgenomen. Wij hebben het klerikaal blad be leefd verzocht gemeld artikel in zijn geheel op te nemen, opdat zijne lezers zouden kunnen oordeelen lan .s welke zijde de godslasteraars zijn. Tot nu toe blijft IFet Ypersche Volk- dooi op onze vraag en vind het maar best zich in eene voorzichtige stil- zwijgendheid te houden. Zoohaast onze confrater, orgaan der klerikalen van het arrondisse ment, ons artikel zal opgenomen heb ben, zullen w ij hem volledige voldoe ning geven, aangaande de vragen die hij ons heeft gesteld. De heer V. G. zal niets verliezen met een weinig te wachten. Iti'iiml. Zaterdagavond, rond 7 ure,ontstond er brand op de hofstede-bewoond-doof Henri Lemahieu aan de Pannestraat, en behoorende aan den heer Albert Danselt.e, van Armentiers. Het huisgezin was vureenigt in de keuken opeens liet zich een buiten gemeen gerucht hooren men snelde toe naar de stallingen, de beesten waren verschu wd door bet vuur en den rook, de schuur stond in brand. De naburige landbouwers Desmadryl en Van Pete- ghem hielpen het vee en de meubels redden. Toen de pompierster plaats kwamen had de brand reeds groote schade ver oorzaakt. Schuur en stallingen werden de prooi der vlammen. Alles wat zich in de schuur bevond is vernield: allaam, hooi, stroo, koren, aardappelen, enz. Het woonhuis kon grootendeels van het vuur be rijd wor den. Er is verzekering van wegens den eigenaar en van wegens den pachter. Zooals hetdikwijis voorvalt bij brand, werden verscheidene voorwerpen ont stolen. Men vermoed dat kwaadwilligheid oorzaak is van den brand. Een onderzoek is ingesteld, satisw Zoi)(lai»Tiisl. n Dienstdoende Apotheker, op Zon dag 9 November, van 's middags tot 10 ure 's avonds E. G AI MANT, Meenenstraat, n° 0. O dat verschil is oneindig ant woordde de grijsaard opgeruimd. De bazin der Vermaarde Hoeve is eene vrouw, die opvoeding genoten heeft, iemand die vele begaafdheden bezit, en Kareis vrouw schijnt mij integen deel een sukkeltje van de geringste soort. Zoo oordeelen de mannen altijd naar het uiterlijke innerlijke hoeda nigheden nemen zij niet in aanmer king, luidde het antwoord van me vrouw. Men behoeft maar eene schoone vrouw te wezen en dan. Ha daar hebben wij het! Mijne lieve Amanda is weer een beetje ja- loersch zei de baron, die, zoowel als ieder ander oud heer, de zwakheid had te gelooven, dat hij nog jalouzij verwekken kon. Beste vriend, gij beoordeelt vrou wen verkeerd, sprak de dame, zon der acht op het artikel jaloezij »te ge ven, Kareis vrouw is een zeer be schaafd meisje, bovendien met het edelmoedigste karakter begaafd de vrouw van Lodewijk is daarentegen eene hoovaardige zottin, die gelooft dat ieder voor haar moet buigen en, wat erger is, zij is een slecht mensch. Mijnheer van Walcheren gevoelde, dat er iets meer moest bestaan dan jaloezij, om zijne gewoonlijk zoo kalme vrouw aldus te doen uitvallen. Zoo zoo Een slecht mensch Vlaamscli Tooneel. Op Zondag 16 November aanstaande zal de knappe Vlaamsche Ster hare 2!" vertooning geven, bestaande uit I" DE HAND (lOI)S, drama in 3 bedrijven dooi' J. Ducaju, een heel roerend en leerrijk stuk, dat tot een grooten bijval geroepen is, en 2° VISMEN en ISEI SSC IIEN een eigenaardig blijspel met zang in een bedrijf door P. Vanlangendonck. Eene mooie vertooning dus, die veel volk naar den schouwburg lokken zal. Kaarten op voorhand te bekomen bij M. K, Deweerdt, Rijselstraat, 59. Prijzen der plaatsen eerste, 2 IV. tweede, I fr. derde, 50 centiemen. Tir du S Novembre 1919. Haul total Vandevvver A. 5 5 6 6 22 Bas total HoflackEm. 1 1 I 2 1/2 - 5 1/2 m /Jj ^|g j§)|||g|| Aieinvs tijd in gen l)e storm op de Franschè kust. Brest. Het tempeest blijft voort woeden op de Franschè kust. Van verschillende plaatsen meldt men zee rampen. Te Poulden en Groix vergin gen visschersbóoten en zeelieden vér- dronken. Te Brest, La Rochel Ie en el ders hadden overstroomingen plaats. De sloep St-Joseph verging nabij Pont l'Abbé. Men vreest voor talrijke vissehersbooten, welke in zee waren gestoken. Brand op een Duische stoomboot. Vigo. De Duitsche stoomboot Kolvmnos uit Hamburg naar Kon- stantiuopel varend, trachtte Vigo| te bereiken, daar brand aan boord was uitgebroken. Alle pogingen tot, blus- sehen hielpen niet, en de boot moest te Regoscuda stranden. Men denkt dat de bemanning is kunnen gered worden. De storm op de Marokkaansche kust. Tangiers. De schepen welke vóór Casablanca vergingen, zijn de Misso- löuglii een Grieksche boot, de Martini een Duitsch schip, en de Lyria een Spaansch. Een springvloed heeft de havenwer ken van Casablanca vernield. Tweevoudige misdaad. Bricy. De fabrieksarbeider Hen ry, van Villerupt, keerde van zijn werk terug toen een zijner kinderen hem tegemoet liep en vertelde dat twee mannen in huis waren gedrongen, hun moeder hadden mishandeld en dezes broeder gedood. In zijn woning komend, trof Henry zijn vrouw te bed aan, 't lichaam met herhaalde hij. Amanda, wat bedoeld gij daarmede Nu verhaalde de barones al de om standigheden, die de huwelijken der gebroeders Meyers voorafgingen. Zij vertelde al wat zij van Jeanne en ook van anderen had venomen, maar niet tegenstaande al hetgeen zij tegen Jose pha inbracht, bleef de baron toch van gevoelen, dat de jaloezij zijner gemalin alles overdreef, en Josepha geen© an dere schuld had, dan in de oogen eener oudvvordende dame eene jonge en schoone vrouw te zijn. Zoo stond het met de samenspraak over beide boerinnen, toen het paar het kasteel bereikte, waar de in lumne afwezigheid ontvangen brieven en boodschappen eene geheel andere wending aan het gesprek gaven. De barones gevoelde dat zij tot de uitvoering van haar opgevat plan nog geen haarbreed was gevorderd. Geheel ontwapend was zij echter niet; het schoonste van alles kwam achteraan, want toen zij des avonds, aan de zijde van haren gemaal, op de bank onder den seringenboom nederzat, begon zij den tweeden aanval aldus Wanneer is de pacht van de Ver maarde Hoeve uit Eene zonderlinge vraag Denkt gij, Amanda, dat ik van buiten weet, wan- 1 neer de huurceelen mijner' pachters eindigen?» (W.v.) DE "c<£s/Q AVsJ7 wgAfep y®fa AtsT O "l|lp lljlp xljlp Wpz

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2