Yon hier en elders. i ouneeiaideelingc*' Puinehtroost,, oor de Sladswerldivden. ZO DAG KUST. De Dienstdoende Apotheek op Zaterdag l*"n Januari is M' VANR03AEYS Boterstraat en op Zondag 2(kn Januari is Mr SNOECK Groote Markt. Alleen dan winnen wij den Vlaam- schen strijd, als wij de Vlaamsche pers steunen: Handelaars adverteert in ons blad. Over Nobel en Nobelprijzen. Toestand van den Landbouw in het najaar 1926 1 Op Zondag 19 en Maandag 20 Decem ber. voerde voornoemde tooneelgroep twee stukken op. 't Eerste t Was op eersten Januari huiselijk spel in een bedrijf door Nest De Ti ére was een totaal nutteloos aan hangsel. Het voldeed niemand. Naar het- gene we van de tooneelleiding te wete kwamen, speelde men het, om de anders immer figureerende of bijkomende rollen eens te laten doorspelen. Een experiment dus._ doch er een die niets uitbrengen kon, omdat de op de proef gest^Jde personen, eerst meester op de planken hadden moe ten zijn, vooraleer van dat vervelend lang dradig stuk iets goeds te kunnen maken. De Gebroeders Kalkoen'n Vroolijk spel in drie bedrijven door G. Nieten miek 't voorgaande honderd maal weer goed. De HH. G. Flamey en G. Delahaye waren geen acteurs meer, maar de twee oude, eigenzinnige vrijgezellen in hoogst eigen persoon. Mej. Declerck liet zich nu eens voor goed, als een zeer knappe tooneelspeelster opteekenen met haar prachtvertolking van 't oude vrekkige Piet je. Heer Paul Flamey deed niets af aan zijn goede faam. Mej. 1. Claeys was het aantrekkelijk en leuk Fientjeen Mw D'Hae- ne de origineele wrevelige meid Truus. Tweemaal moest M. Deprez in de rol van Joop de scène over, en tweemaal toonde hij zich als een echt «acteur» in den dop. Al deze spelers inieken met de HH. De- vynck, Matthys, Vandendriessche en Wit- terbeck, een waar succes van 't vroolijk spel. Een hartelijken proficiat aan den too- neelleider Heer J. Bertier die, zonder over moedig te zijn in ons oordeel, zeker de bes te tooneelgroep van 't stad leidt. P. Steeds hooger en hooger stijgt het in dex-nummer dank zij de stabilisatie Franc- qui-Vandervelde aan 175. En het is noodig dat er een weddeher- ziening voor de arbeiders gebeure, want de zwartste armoede is in vele huizen doof de verschrikkelijke levensduurte binnen geslopen. Ons geme ntebestuur moet voor deze zake het voorbeeld geven aan alle werkge vers. Dat men degemeentewerklieden een menschwaardig bestaan gunne wat nu niet het geval is. gezicht hunne belooning afhalen. De ou ders insgelijks waren overvoldaan en wie niet het minst met waar genot op dat aan gename feest mocht wederzien, waren de vele weldoeners die zoovele gelukkigen gemaakt hadden, en dat zonder genoopt of gepraamd te worden. Neen, neen nog nooit hebben wij zulk feest beleefd. VOLKSADEL. 's Avonds hadden wij in dezelfde zaal de eerste feestvergadering voor de leden van Volksadel, dat, zoo schoon en heerlijk werk opgericht tot verheffing en verzede- lijking van ons volk. En dat volk had wel beantwoord aan de gedane uitnoodiging. De voorzitter, M. Dehem, heeft zich daar waarlijk doen kennen als iemand die de harten der menschen kan doen trillen en dikwijls nog, zoo hopen wij, zal hij zijn volk den op te treden weg aanwijzen. Mejuffer Claeys van Mechelen volgde den spreker op en in eene roerende aanspraak wist zij ons volk te wijzen op, meer fierheid en toonde aan hoe het zich optillen moest tot zelfbewustheid en zelfwaardeering. Beide, en de voorzitter en de spreekster hebben in de algemeene toejuichingen,den welver dienden en gemeenden dank v. de geachte vergadering mogen vernemen. Een woord van dank voor onze waardige zangers. STATIEMANNEN. Vergeet niet dat op 9 en 10 januari, tel kens om 6 u. 's avonds er feest zijn zal in uw lokaal van de Elverdinghestraat. Men speeltDroeve Dagen en Ze mag niet trouwen.'t Zal wel zijn. Voortaan zal In de Kapel van de Belle 's Zondags het H. Misoffer opgedragen worden om 8 uur. 's Namiddags zal het lof begijnen om 5 uur. JUFVRQUW BOSSAERT OVERLEDEN. JuXvroiik BossaerL alljici i i i 10 November 1822 en die sedert den oor log verbleef in het Klooster te Deynze is daar op den Hoogdag van Kerstmis zacht jes in den Heer ontslapen. Zij was haar 105* jaar ingetreden. Jufvrouw Bossaert was oud-prefekte der congregatie van O. L. Vrouw. Hare liefda digheid was onuitputtelijk. De plechtige lijkdienst heeft plaats gehad Donderdaggen 10 uur, in de Kapel der E Z. Maricolen te Deynze. De teraardbestelling geschiedde alhier, in de familiekelder. KERSTBOOM. Zondag namiddag was het volop feest, voor de kinderen van de V. O. S. Het Volkshuis was proppensvol, in de zaal in de herbergop den boven,nievers nog een plaatsje te vinden. Om 3 1 2u. deed de besneeuwde Kerstman zijne intrede onder het luiden der klokken en het zingen van den Maamschen Leeuw. Traag en waardig bukkende onder den last van al zijne ge schenken trok hij door de zaal recht naar het tooneelen toen de gordijnen openscho ven om den bejaarden man toegang te verleenen, stroomde een zee van licht uit den verblindenden Kerstboom. Het ge juich der 280 kinders kletterde tegen de ruiten en het handgeklap scheen geen ein de te nemen. Na eene zalige vermaning door den hoogst eerwaarden man begon de verloting en een voor een kwamen die kleine kleuters, met een van geluk stralend ELVERD1NGHE. Zondag 19-12-26 heeft de muziekmaat schappij der gemeente aan haar werkende en eereleden het gewone jaarlij ksche feest je aangeboden, ditmaal in de nieuwe zaal van het Vlaamsch Huis, in orde gebracht met medewerking van de nieuwgestichte Vlaamsche tooneelgroep. De zaal was puik versierd met Vlaamsche leuze en Vlaam sche teeken. Werd opgevoerd door een tooneelgroep uit het omliggende: De Zondenbokmilitair kluchtspel in 5 be drijven. Of het volk gelachen heeft! Het Elverdingsche volk zal, tusschen de leute in toch wel opgemerkt hebben, tot welk stom tijdverlies hunne jongens in naam van de vaderlandsliefde uitgenoodigd en gedwongen worden in de kazerne. Onze gemeente krijgt waarachtig nog een steedsch uitzicht 't Is reeds een heel tijdje dat we stoepen kregen op de dorpplaats. Nu komen de nieuwaange- legde langs het ouderlingengesticht den toestand der wegenis Boesinghewaarts nog heel wat verbeteren, 't Schijnt dat er ook spraak is van den electriek: Heel en al con tort modern. De griep die hier vóór een paar we ken, nog {nenig slachtoffer maakte, zoodat zelfs de scholen moesten gesloten worden heeft zoo goed als gedaan. Nu liggen nog wel eenige Elvenfinghenaars te bed, d'r proetsen wel nog eenige hoestbuien, doch stilaan vermindert de plaag en verdwijnt God zij dank zonder veel droevige sporen na te laten. PASSCHENDAELE - MIDDENSTAND Als gevolg der lessen in boekhouden weze het nogmaals aan de middenstanders herinnerd dat zij het eenvoudig dagboek en het factuurboek, verplichtend door de wet, kunnen bekomen in het Secretariaat, Lange Thouroutstraat, Yper. Ze hoeven de bestelling slechts te doen aan hun Voor zitter of E H. Proost. Zijn ze bij gelegen heid in Yper dan gaan ze maar met hun lidkaart eens aankloppen den Maandag en Zaterdag van 9 tot 11 uur, de andere dagen van 10 tot 11 uur. Men kondigde ons in de laatste weken het nieuws aan dat een reeks Nobelprijzen toegekend was, o. a. die voor letterkunde aan den Engelschen schrijver Bernard Shaw voor 1926, en, die voor den vrede aan Briand, Streseman, Chamberlain en Dawes vobr 1925 en 1926. Voor het jaar 1927 wordt die van letter kunde hoogst waarschijnlijk aan een onzer "vJste Vlaamsche schrijvers, Felix Timmer- *in<, toeüid<end- Wat nu is eigenlijk de Nobelprijs? Alfred Nobel, de beroemde Zweedsche Scheikundige, werd te Stockholm geboren ten jare 1833 en overleed in 1896 te San Remo in Italië. Hij is de uitvinder der dynamiet. Vóór zijn dood stichtte hij de Nobel-prijzen, ten getal Ie van vijf. Sedert 1901 worden die jaarlijks toegekend aan de personen, om het even tot welke natio naliteit zij behooren, die het meest bijge bracht hebben tot den vooruitgang der wetenschap (natuurkunde, scheikunde, ge neeskunde), die het schoonste werk ge schreven hebben (letterkunde) of die best den geest van den wereldvrede bevorderd hebben (vrede). Wanneer we de gegevens nagaan om trent de van 1901 tot 1924 uitgereikte prij zen, dan kunnen we daaruit belangrijke be sluiten trekken. Als we eiken prijs voor één punt tellen, dan komen we voor de bijzon derste landen tot het volgende overzicht: Duitschland 24 Frankrijk 20 Enge land 14 Vereen. Staten 7 - Denemar ken 7 Nederland 7 Zweden 6 Zwitserland 6 België 4 Oostenrijk 4 Overige landen 18 Daaruit zien we dat België een heel eind na Denemarken, Nederland, Zweden, Zwitserland, namenlijk op den O*1»1 rang. Indien we die cijfers herleiden volgens het getal inwoners der landen, dan komen die zelfde kleine landen aan de spits: Dene marken Zwitserland - Noorwegen Nederland Zweden Oostenrijk België. België staat hier op de 7plaats, Neder land op de 4', Frankrijk op de 8e, Spanje en Italië, respectievelijk op de 12<i en de 13«. Indien de verdeeling der Nobel-prij- zen als een aanwijzing mag beschouwd worden voor het verstandelijk peil van een land.en er is geen enkele reden die daar te gen pleiten zou, dan komt men tot de be langwekkende slotsom dat men in het Zui den nieTzoo luid hoeft te schreeuwen en dat de Noorderlanden heel wat verder staan op intelectueel gebied. (volgens de verslagen der Rijkslandbouw kundigen.) Weergesteldheid. - Er waren schoone zonnige dagen in het begin der maand later daalde de temperatuur en waren er eenige nachtvorsten. Het regende tamelijk veel, bijzonder einde der maand. Stand der gewassen. Het uitrooien der late aardappelen geschiedde in gunstige voorwaarden. Men bespoedigde zooveel het mogelijk was, het uitrooien en het ver voer van voeder- en suikerbeeten noch tans, einde der maand werd dit werk stop gezet, want de gronden waren doornat. Men betaalde, per hectare, voor het rooien en kappen der suikerbeeten, 400 fr. met kost en 500-600 fr. zonder kost. In het alge meen is de beetenoogst kleiner dan verle den jaar de gemiddelde opbrengst mag geschat worden op 55.000-60.000 kilogr. voor de voederbeeten de beste stukken geven, bij uitzondering tot 70.000 kilogr.— en voor de suikerbeeten op 25.000 kilogr. met een gemiddeld suikergehalte van 15,5- 16o/o. Men tracht zoo spoedig mogelijk de wintergranen te zaaien.De eerste zaailin gen komen goed boven. Indien het weder gunstig blijft, zal er ongeveer 10-15 meer tarwe gezaaid worden dan verleden jaar. De rogge zal ook uitbreiding nemen, in de lichte gronden. De gemiddelde op brengstder suikerijpeeën wordt geschat op 28.000-30.000 kilogrammen. De navruchten hebben zich goed ontwikkeld en men schat dat de rapen ongeveer 25.000 kilogrammen knollen, de koolrapen 38.000 kilogrammen, eudc peeërr 10.000 kilogrammen zullen op leveren. De klavervelden en de weiden blijven groen en goed bezet. Bijna overal beschikt men over voldoende wintervoe der voor het vee. Dit is een gunstige toe stand gezien de uitnemend hooge prijzen der handelsvoeders. Veekweek. De economische toestand van den veekweek blijft gunstig en het mond- en klauwzeer vermindert. Het voort brengen van melk blijft steeds winstgevend. Toestand dar markt.Er is altijd goede afzet voor de hoeveproducten en de prijzen blijven vast. Melkkoeien worden druk ge zocht en verkocht aan uitnemend hooge prijzen (4.000-5.500 fr.)de handel in paar den verbetert. Er is minder vraag naar big gen en de prijzen slaan af, want vele land bouwers aarzelen te mesten, wegens de hooge prijzen van rogge en aardappelen. Tarwe en aardappelen zijn in opslag. Con tracten werden afgesloten, als volgt voor den verkoop der suikerbeeten a) 225 fr. de 1000 kil. vaste prijs; b) 80° van den prijs van gekristalliseerde suiker gedurende de 6 maanden Septembef-Fe- bruari met een premie van 20 fr. de 1000 kil.basis 16 1 2 o suikergehalte of eene vermeerdering of vermindering van 1'10 per eenheid suiker. Ziehier, ter inlichting, de prijzen der bijzonderste landbouwpro ducten, per 100 kil.' in fr.tarwe 200-210 rogge 175-180 gerst: 145-155 haver 140-150paardeboonen 140-145; kool zaad 270suikerijpeën 22 suikerijboo- nen 115-117 voederbeeten 14-15 aar dappelen 50-65 hooi 50tarwestroo 25-30hop weinig of geen verhandelin gen, Aalst1250-1700 fr. de 50 kil., Assche 1100 fr.tabak per kil.Semois 12 (weinig vraag), Wervicq 9-9.50; boter, het kil.23.50- 26eieren 1.20-1.45 't stuk. Het slachtvee, het kil. levend gewicht Runderen 5.50-7.50 kalveren 8-9 varkens 8-11 biggen 8-10 weken 100- 200 fr. *t stuk (9.50-12 fr. 't kil.) mager vee 4.50-530 fr. 't kil. volgens kwaliteiL

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2