Van hier en elders. A I. I. i: It L E I TAXEN dit zetelen te weigeren ingevolge van zijne veroordeeling. De h. Colaert: Hoegenaamd niet Hij zal zijn eed afleggen net als de andere. De h. Missiaen: Graag verlangde ik de redenen te vernemen dier twee ontslagne mingen. De heeren R. Declercq en J. Leuridan treden binnen. ,De heer Leuridan legt den eed af. De heer Missiaen: Dat verwondert mij! De heer Declercq legt den eed af. 4. Aanstelling der nieuwe Schepenen. De heer Missiaen Ik vraag me af of de groepen geen verklaring af te leggen heb ben. Wij werden in afle geval niet geraad pleegd voor het vormen van het schepen college. Ik wil" den geestestoestand schet sen voor en na de verkiezingen. Voor de verkiezingen was het akkoord tusschen Katholieken niet mogelijk grootendeels door de schuld der feesten van 27 Juli; nu nu zal het blijken wel mogelijk te zijn. Heeft niemand het recht te weten wat er zal gedaan worden? Wij echter zullen ons kiesprogranima getrouw trachten te vol brengen, en om die uitwerking te bewerk stelligen, vragen de socialistische gekoze nen een schepenzetel.Wij werden overal ge weerd; ook de partij die 4 zetels bekwam en we zien dat in de Commissie van Open baren Onderstand 2 vertegenwoordigers zetelen van een partij met 2 gekozenen. De heer Glorie: Twee is genoeg om de beste te zijn. De heer Leuridan: Ik zal den heer Mis siaen niet volgen in zijne uiteenzetting. Hij gelijkt aan den man die tegen de windmolens vecht, aan Don Quichotte. Hij zal zien dat de slagen die hij ons willen uitdeelen heeft op zijn eigen hoofd zullen terug vallen. De heer MissiaenIk wist het al lang. "De heer LeuridanDe heer Missiaen is ten ohrechtè achterdochtig geweest. Wij' matten van net ^cnepencötT?gf,*nta5r cfSï we wel zullen zorgen dat geen socialist in liet Schepencollege zou zetelen. Wij hand haven alles wat we in ons kiesprogram- tna verkondigd Hebben. Ons Vlaamsch zijn zal rad i kaal zijn. De heer Glorie Ik zal wachten tot liet einde om mijn klein woord te zeggen. De heer Missiaen De katholieke flamin ganten doen niets van hun programma af en gij, katholieke franskiljons De heer Glorie: Ik zal Fransch spreken, ware liet maar om hetteleeren aan degenen die het niet meer kennen. Ik zal de stem ming afwachten om te zien of er werkelijk onderhandelingen gevoerd werden. De stemming voor den eersten sche pen geeft volgenden uitslag M. Sobry 10 stemmen Missiaen 3 stemmen 2 ont houdingen. De heer Glorie Het akkoord is volledig achter de schermen. De heer Missiaen Dat verwondert hem. (de heer Colaert) De uitslag van de stemming voor den tweeden schepen Declercq 10 stem men Missiaen 3 stemmen 2 onthou dingen. De uitslag van de stemming voor den derden schepen Lemahieu 10 stemmen Missiaen 3 stemmenonthoudingen2. Deheer MissiaenDe comedie is gespeeld. De heer Colaert vraagt den heer Missiaen zich wat beleefder uit te drukken. De heer Missiaen Ik zal het zoolang her halen als ik wil. We zijn door den volks wil naar hier gezonden. De heer ColaertEn ik niet De drie nieuwe schepenen (de heeren Sobry, Declercq en Lemahieu) leggen den eed af in 't Vlaamsch. De heer Leuridan Ten einde misver standen te vermijden houd ik er aan te ver klaren dat devereischte eed door mij alleen uit verplichting werd afgelegd De woor den werden met den mond gesproken maar niet met het hart beleden. De heer GlorieHet verwondert mij dat er zoo juist gestemd werd. De heer Leuri dan is nog jong in de politiek. Ik wensch den heer Colaert dat hij geen troonafstand zou doen in de handen van de separatisten die hun eed van getrouwheid slechts voor den vorm afleggen. Ik zal den heer Colaert tijdig aan zijn plichten herinneren. De heer ColaertMijn steun zal weder- keerig zijn. Deheer LeuridanIk stel vast dat iedereen tevreden is. De heer Missiaen En de franskiljons doen afstand van hun programma De heer ColaertDe belangen van stad gaan voor. De heer Glorie Wij willen noch van separatisten weten noch van republikeinen. De heer ColaertDe zitting is geheven. Het is 19.50 u. Op 31 December werd M. Pêcher, minister van Koloniën, begraven te Ant werpen. Hij was 41 jaar oud, en is gestor ven tengevolge der griep. Mgr. Heylen, bisschop van Namen, is verleden week teruggekeerd uit Rome. Bij zijn terugkeer heeft hij een bezoek ge bracht aan Mgr. Van Roey. De zes Chineesche bisschoppen, onlangs te Rome gewijd, zijn te Antwerpen aangekomen op Zaterdag II. Maandag zijn zij vertrokken naar Luik. Op 31 December, is het Stadhuis van Rouen afgebrand. Men kent nog de oorzaak niet. Eene nieuwe tariefverhooging van 101 h. op den ijzerweg, vanaf 15 Januari rijk willen vestigen heel wat meer worden geëischt dan vroeger. \X4ie nu daar zich ves tigen wil zal om te beginnen twee Fransche burgers moeten opzoeken, die zich borg stellen en zoo meer. Anderzijds hebben de Franschen ook gemeend dat hun kas, die ook meer honger heeft dan er eten is, dat hun kas er ook wel bij varen kon. Daarom moet IEDER VREEMDELING voortaan 375 fr. per jaar betalen. In Fransche franks natuurlijk Uitzondering wordt gemaakt voor de arbeiders. Die moeten slechts 40 frank be talen. In ieder geval zullen de arbeiders die SEIZOENARBEID verrichten in Frahkrijk weldoen eerst'tsekretariaat vandeFransch- mans-gilden te raadplegen. Zelfs de boeren die nog naar Frankrijk wenschen te gaan zullen best hun plaatselijke hoerengilde aanspreken. Met heel die nieuwe regeling immers kan de een of de andere wel in 't vuile geraken. Met 6 Januari, vierde Mgr. Rutten, bisschop van Luik, zijn jubelfeest van 25 jaar bisschop, en 60 jaar priester. Hij is de oudste der Belgische bisschop pen en is 85 jaar oud. Taxe op de Automobielen en andere stoom- of motorvoertuigen. Heffing van de taxe verschuldigd over 1927. Het Staatsblad bevat volgende aanwij- zigingen: De toepassing van de taxe op de auto mobielen en andere stoom- of motorvoer tuigen zal vanaf 1 Januari 1927,eenige wijzigingen ondergaan wat betreft het be drag der opcentiemen, de berekening van de belastbare kracht en het bijzonder re gime van de zware voertuigen. De 50 opcentiemen worden tot 25 cen tiem en zelfs tot 10 centiem verminderd voor de nijverheidsvoertuigen en de mo- tortweewielen. Wat de formule betreft welke tot het be rekenen van de belastbare kracht dient zij is herzien geworden derwijze beter reke ning te houden namelijk van het getal wen dingen der motors. Te dien einde werden deze ingedeeld in trage motors (minder dan 1.500 wendingen)1 gemiddelde motors (van 1.500 tot 2.400 wendingen) en snelle motors (2.400 wendingen en meer). Elk van de houders zal dus voortaan het juiste aantal wendingen van zijn motor moeten aangeven. N:e s wordt evenwel te dien opzichte veranderd betreffende de zware vrachtwagens of de motortweewielen, waarvoor onderscheidenlijk het aantal van 1.000 en 1.500 wendingen zooals te voren behouden blijft. Ten slotte, krachtens artikel 23 van de wet van 31 December 1925, wordt de taxe met 25 t. h. verhoogd, van af 1 Januari 1027, voor de zware voertuigen( van meer dan 2.000 kg.) waarvan de wielen gansch of gedeeltelijk voorzien zijn van holle of semi-pneumatische caoutchoucbanden. Om belemmering in de kantoren en de daaruit voortvloeiende onaangenaamhe den te voorkomen, wordt een uitstel, ver strijkende op 20 Januari 1927, aan de be lastingschuldigen verleend om in speciën de betaling van de taxe op hunne motor voertuigen te doen. Wat betreft degenen die zich over het algemeen kwijten bij postkwitantiën of postchecks, zij zullen door den ontvanger der belastingen ver wittigd worden van de som welke zij te betalen hebben, indien het voertuig reeds in 1926 aan de belasting onderworpen werd. Onzin en schandelijke onrechtvaardigheden Het tegenwoordig regelen der taxen op de auto, is een samenraapsel van onzin en schandelijke onrechtvaardigheden. De taxeering moet verschillend zijn voor betalen, die er een lusttuig van maken. Waarom betaald een luxauto jaarlijks 500 f. en eenen vrachtauto tiendubbel 5000 fr. Het is overtollig de essence te taxeeren, nadat zij reeds hooge inkomrechten be taald heeft. Een verstandig gouvernement van wetenschappen en vooruitgang, zou moeten alle middelen in het werk stellen om deze prijzen te doe.i dalen. Henri Ford heeft gezegd Wij hebben geen autos omdat wij rijk zijn, maar wij zijn rijk omdat wij autos hebben». Men moet het gebruik van autos zoo goedkoop mogelijk maken dit is een kwestie van rijk dom en vooruitgang van ons land. Zij die de autos tegenwerken sluiten de poorten van 's lands welzijn. De automo biel nijverheid verschaft aan een half mi- lioen belgen hun bestaan. Wij betalen jaarlijks aan den Staat 200 millioen. In het programma der wegen van toekomende jaar is er eene bcgrooting in- geschrevën van 60 millioen voor het ver maken der wegen, en waar gaan die ande re 140 mihoen naartoe? Automobilisten gaat allen naar de groo- te vergadering van Woensdag 10*»" dezer om 8 uur 's avonds in de Madeleinezaal te Brussel waar men uwe belangen zal doen gelden. (Medegedeeld) Hsanbe—a POPERINGHE Op 13 Januari gaan we naar Yper naar de opvoering van En waar de Sterrr bleef stille staan Wij zijn reeds met 35 man ingeschreven. Er zijn nog plaatsen op den auto om de reis meê te maken. Wie gaat" er nog mede Inschrijving in 't Vlaamsch Huis. WEST-NIEUWKERKE Verleden Zondag, tweede Kerstdag 1926, had te Nieuwkerke een kerstfeest plaats, 't Was kerstboomen voor de schoolkinde ren 't Was waarlijk een feest. De armen werden goed bedeeld. Het heeft kerstweelde doen rijzen. Er was een ster gekomen. En de armen hadden hun geschenken komen balen. De uitvoering van liederen door de Ypersche kunstzangersgroep heeft een blijvenden indruk nagelaten. Voor de eerste maal dat op ons dorp Vlaamsche liederen werden gezongen hebben ze ingang gevonden. De ntenschen waren er zeer te vreden over. De Kunstkring van Yper heeft hier zijn taak volbracht. De schoonheid der uitvoering twee zangen samen, deze der woorden fen deze der muziek, sprak tot iedereen. Ze voelden hun wezen tevreden, ze gevoelden de rust die de uitslag moet wezen van alle kunst. De groote rust der Waarheid. Die waarheid mag nu stormen zij is terzelfder tijd kracht en vrede. De grootheid der waarheid is de kracht van haar geweld maar de grootheid van den mensclt vindt er vrede meê. De twee af gronden üekken elkander aan. Er is storm in alle grootheid maar als de krachten el kander vonden is er vrede. En die grootheid, die kunst was een Vlaamsche. De Nieuwkerkenaars: hebben een brok van hun eigen wezen terruggevonden. Ze waren 't verloren en ze hebben het weer. Ze zijn een weinig meer vlaamsch ge worden. Ze hebben dus gevoeld dat zij ook een schoon volk zijn. OOSTVLETEREN Van Zondag 19 December tot daags na Kerstdag heeft hier de vernieuwing van de H. Zending plaats gehad. De sermoenen wcd«ii uf>nrcHiki dooi' E. p, Meerschdom en Vandenabeele. De parochianen hebben waarlijk met veel ijver de godsdienstige oefeningen gevolgd, zoodanig dat de slui ting, wanneer er besloten werd een H. 1 lartebond te stchlen, veel mannen zich hebben laten inschrijven. De laamsche Meisjesbond doet pok stillekens voort, alle maand is er vergade ring. De bond telt een 25 tal leden. WERVIK In het werkhuis Tiberghein, is een smartelijk ongeluk voorgevallen. Dinsdag was de 37- jarige mekanicien Maurice Catteeuw, gehuwd en vader van drie kin deren, er bezig eene leiding voor drijf kracht te plaatsen. De man stond op eene ladder, die op zeker oogenblik kantelde, zoodat de man op den vlap stuikte, waar hij zielloos liggen bleef. Na de eerste ge neeskundige zorgen werd het slachtoffer ten gasthuize overgebracht en bezweek er nog denzelfden avond, aan de gevolgen eener schedelbreuk. MERCKEM - D1KSMUDE Mr J. Villain van Roesselaefe heeft hier de aanneming gedaan voor het doen springen van de overige onderstanden. Op 30December 1.1. hadden wij hier door eene te vroegtijdige ontploffing een erg onge luk te betreuren. Werden gekwetstSlim- brouck Leo 17 j. hier woonachtig erg gewond aan het rechter been - Dendaele Alois 31 j. ongehuwd van hier,groote won de aan rechter bil Devrecker Amand, löj. van ounien, diepe kwetsuur in het aangezicht Thans zijn ze te leper in het hospitaal waar men ze bezorgt en hoopt te redden. NIEUWPOORT Als de voorziene kredieten op het bud- jet voor 1927, zullen behouden blijven, dan voorziet men tegen het einde van het jaar eene groote vordering aan het herstellen der haven. Er is een krediet van 2 1 2 mil lioen ingeschreven voor die werken.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2