Xan hier en elders. Y /ielin is Voor de Geteisterden De Vlaamsche Pers In Fransch Vlaanderen ZILLEBEKE-HOOGUE Ze zijn (e^en liet Fransch Zondag 16 Januari, om 8 ure, in S' Maartenskerk, ZIELMIS voor Romanie VANDEVOORDE Vrouw Maurits BLOOTACKER MIDDENSTAND. Afdeeling Schoenmakersbond Alle schoenmakers van Yper en omlig gende worden dringend uitgenoodigd tot eene algemeene vergadering van den schoenmakersbond op Zondag 16™ dezer om 2 ure in 't Zweerd Oroote Markt ALLE R LEI. In een antwoord op bespreking van volksvertegenwoordiger Butaye over de vertraging in het uitbetalen der schadever goeding liet minister Houtart uitschijnen dat de geteisterden niet te veel eischend mogen zijn. Men moet de geteisterden niet verontrustenmen zal ze een doode mus- sche in de hand stoppen. Op de begrooting wordt immers jaar lijks een som van 120 millioen uitgetrok ken. Op die manier zal men binnen dertig jaar nog moeten zagen en knagen aan het been der schadevergoeding. Sedert nieuwjaar verschijnt te Brugge in de drukkerij Excelsior een nieuw week blad voor de verspreiding der Katholieke Vlaamsch-Nationale gedachte. Wij wenschen Jong Dietschland bij zijn verschijnen veel geluk en eene lange loop baan! Ook De Vlaamsche Vlagge 'die men een jaar opgerold had zag opnieuw het fli-hHUJ f.iinmvi-.M'ii'n'io THieti Aan het flink studententijdschrift alle heil. Ooed nieuws uit dien hoek Het Vlaamsch herleeft er, wordt er langs om meer gesproken, de taalgrens verschuift zuidwaarts. In veel onderwijsgestichten worden er Vlaamsche leergangen inge richt, ja men onderwijst het. Nederlandsch aan de vrije Universiteit van Rijsel. Op 23 Juli laatstleden bracht een presi dentieel decreet een einde aan de jaren lange vervolging van het Vlaamsch in Frankrijk. Nu wordt het Vlaamsch toege laten als tweede taal op het examen van het middelbaar onderwijs opgansch het grondgebied van Frankrijk. Over grenzen heen komt weldra het door ons gedroomde: eenheid van taal, van gedacht, beschavingseenheid tusschen Hollanders, Vlamingen en Fransch-Vla- mingen allen zonen van den eenen groo- ten Nederlandschen volksstam De laatste uitvinding in de radiowereld De draadlooze telefoon. Het beheer der Engelsche Posterijen heeft met begin 1027 een openbaren dienst voor draadlooze telefonie tusschen Enge land en Amerika geopend. Om te beginnen zal de dienst tusschen Londen en New-York beperkt blijven. Het tarief is eerder gepeperd voor 2625 fr. mag een Londenaar een drietal minuten met zijn Newyorkschen Nonkel babbelen en voor ieder boventallige minuut een sup- plementje van 000 fr. Nu, die prijs zal de Engelsche ponden-Kapitalisten niet af schrikken. De prijs werd zoo hoog gesteld omdat de verzendingstations te Rugby in Engeland, en te Wroughton in Amerika maar een kleinigheidje van- 175 millioen gekost hebben en die millioentjes moeten toch hun kroos kunnen keeren. Daarenboven de post-administratie ver leend aan de opbellers van vrienden over den Oceaan voordeelen die zij aan haar gewoone klanten niet verleent Zij ver plicht zichzelf de verbinding daar te stellen tusschen den opgeroepene. Kan die niet bereikt wórden dan moet de opbeller maar 350 fr. voor het derangement betalen. De nieuwe telefoon zal volgenderwijze werkenTonny van Londen verlangt te spreken met zijn vriend Mr Yankee van New-York. Hij belt naar de centrale en vraagt den Amerikaanschen dienst, aan wien hij het telefoonnummer, straat en vol ledig adres van mijnheer Yankee mede deelt. Hij wacht tot de verzending en ontvangststations het noodige opzoekings- werk gedaan hebben. Is mijnheer Yankee thuis dan kan Tom my onmiddellijk uit zijn bureau met hem beginnen te kouten. Is hij niet thuis dan mag hij praten met den sekretaris of zelfs met M* Yankee. Weigert hij, dan hoeft hij slechts 350 fr. te betalen. Moesten onze overgrootouders terug kijken wat zouden ze uit hun vel springen van verschot. Wij moderne menschen lezen deze nieuwsjes zonder de minste verwondering en we vragen ons af: Waar en wanneer zal een einde komen aan die uitvindingen, dfe al te dikwijls dienen om in oorlogstijd zoo veel menschen mogelijk naar d'eeuwig- heid te verzenden. N. B. Regelmatig zal de Ypersche Bode haar lezers op de hoogte houden van de uit vindingen in mecanieke en wetenschappe lijke wereld. Zoolang echter ons blad op dit beperkt formaat verschijnt zal er maar af er toe plaats gevonden worden. De verbete ring zal echter wij beloven het onze le zers niet meer achterwege blijven. POPERINGHE 3ure, en om 7 ure's avonds, in het Vlaamsch Huis, GROOT TOONEELFEEST,gegeven door de tooneelgroep van 't Vlaamsch Huis met de welwillende medewerking van Mejuffer Claeys, tooneelspeelster te Gent. Opvoering van De Klucht van de Gestrafte met den Koorde mirakel stuk in drie bedrijven naar het fransch van Henri Ghéon, door Wies Moens. BOESINGHE Een begin van brand is uitgebroken bij den bakker Gaston Planchaert gehucht 't Hooge. De pompiers in haast geroepen, waren weldra het vuur meester. Er is wei nig schade. SINT JAN Vergadering der gemeenteraad 3-1-2 7. Dagorde: ,1) Eedaflegging en aan stelling der gemeenteraadsleden. 2) Verkiezing en eedaflegging der Sche penen. 3) Verslag over den staat der gemeente kas. 4) Mededeelingen. Waren tegenwoordig: Vermeulen; Dochy; Buysse; Boesemaere; Balduycken Aernout. Het raadslid Phlypo was afwezig, zijne eedaflegging is verschoven tot de eerst komende vergadering. Dochy en Buysse werden met alge meene stemmen tot Schepenen herkozen. Een woordeke voor onze bakkers die verdienen allen lof: Ze hebben waar lijk verstaan dat de bezuiniging van het brood dient nageleefd te worden, daarom hebben ze niet willen nalaten hunne klien- ten waar er een groot getal kinderen zijn een mild nieuwjaar te geven. Zoo een stuk Peperkoek (Zoetekoek) van 200 grammen. Reklaam voor de Peperkoek maar niet voor brood. Zondag 16 Januari, te 2 12 uur, ter herberg 't Oud Gemeentehuis, bij A. Bal- duyck, Groote Voordracht Dagorde Stichting van het Katholiek Vlaamsch Nationaal Verbond. Oproep voor nieuwe leden. Sprekers Antoon Samyn, Prov. Raadslid en A. Vandenberghe. POELCAPELLE Ondanks het goede weder gelijkt de kruiskalsijde aan het standbeeld, een echte modderpoel. Wanneer zal er eens terdege aan gewerkt worden, opdat de menschen geen gevaar meer zouden ioopen, armen en beenen te breken Bericht aan wie het aangaat! Al de menschen die men tegenkomt gelijken een vraagteeken. Honderd maal per dag word u de vraag gesteld En de benoeming van den Bur gemeester leder is er mede gemoeid en bekommerd, en de menschen antwoorden, met een andere vraag, namelijk Zij zul len toch den ouden niet meer benoemen?-. Dat ware een echte schande !Dan moet het geen kiezing meer zijn Geduld men schen! Zeker; er wordt geweldig gewerkt bachten de schermen, maar wij bezitten zeven kerels die wel wat stokken in de wielen zullen steken. Afwachten is de boodschap. Verleden Maandag, was 't feest op 't Hooghe, de vlaggen wapperden en ieder was op zijn pijkke-beste, want om 11 u.was het de plechtige plaatsing van den steen van toewijding van de in opbouwzijnde kerk. De steen uit graniet gebeiteld waarin in een zinken bus een perkament vermeld, dat de Kerk de H. Barbara is toegewijd werd door E. H. Labis pastor van Zillebe- ke, bijgestaan door E. H. De Bouvery be dienaar der Kerk van 't Hooghe, gewijd. De steen werd geplaatst te midden den Koormuur, door Baron Gaston de Vinck geholpen hierbij door den bouwkundige G. Gits van Yper en den aannemer Henri Dewitte van 't Hooghe. Na de zegening werd in naam der be woners van het Hooghe door Mijnheer Talpe eene hulde gebracht aan Baron deVhTCfc; waarin de dankbaarheid der Hooghenaren werd uitgedrukt voor al het goed dat hij doet voor de wijk, waar na E. H. Pastor Labis^edankte. Met Sinxen, wanneer de Kerk zal vol tooid zijn, hopende Hooghebewoners eene grootsche manifestatie op touw te zetten voor de opening der Kerk, en ter eere van hunne weldoeners. De kerkmuren die goed uitschijnen met hun pilasters en br.kkenspel, laat eene eenvoudigeen ernstige bidplaats veronder stellen gansch gepast voor de wijk. ELVERDINGHE Zondag laatst 9" dezer is fn de zaal van het Vlaamsch Huis, André Vandenberghe, uit Iseghein voor een 75ta! opgekomene Elverdinghenaren het woord komen voe ren. Spreker schetste heel de geschiedenis van den Vlaamschen strijd omtrent, deed uit de studenten-strijders van voorden oor log de activisten verrijzen, en hun navol- volgers zoo 't kan, toch alleszins hun gees tesverwanten de huidige nationalisten. Waar 't paste wees spreker op het ver schil dat gaapt tusschen vijandschap tegen over het Fransch imperialisme die ieder rechtgeaard moet bezielen en vijand schap tegenover de Fransche taal die een flamingant niet moet, zelfs niet mag gevoe len. Tot slot wees hij alle aanwezigen op den plicht die op ieder Vlaming weegt na melijk zich aan te sluiten bij Vlaamsch- Nationale Bonden en Vereenigingen en enkel die te steunen, om zoo voort den strijd te voeren tegen het vermuilezelende Belgieksche regiem, dat zoo 't zelf niet en begeeft, de Vlamingen ten onder brengt. Maar t eerste zal wel moeten waarheid blijken. GHELUWE Verleden week, had de eerste zitting plaats van den nieuwen gemeenteraad. Na de eedaflegging der leden, ging men over tot de verkiezing der schepenen. Zijn ver kozen de Heeren Jules Ingelbeen (land NtetOTf msch der Hor bouwer) en Achiel Flament (kristen werk man). Naar alle waarschijnlijkheid en ieders wensch blijft Heer Th. Ghesquière, (land bouwer), burgemeester. Zulks maakt dat de burgers geenen vertegenwoordigerhebben in het schepenkollege. We wenschen den nieuwen gemeenteraad goed heil en ver wachten er veel van. We zetten de Gheluwnaars aan, ge trouwe lezers te worden van De Ypersche Bode en zooveel lezers mogelijk aan te werven. Dit weekblad zal verkocht worden aan de kerk. 's Zondags na al de missen. Regelmatig zal er nieuws uit Gheluwe in verschijnen. PASSCFJENDAELE Hendrik Soenen uit Passchendaele, was aan 't diep gronden op de hofstede, vóór den oorlog bewoond door de Wed. Hacke. Hij ontdekte drie gouden uurwerken met dito kettingen, benevens een tiental vijf frankstukken. De eerlijke vinder overhan digde zijne kostbare vondst aan de eige naars, de kinders Hacke, die hem flink be loonden. 't Ware te wenschen dat al de ijzerzoekers het voorbeeld van den eerlijken H. Soenen zouden navolgen. Nog dagelijks worden hier lijken van gesneuvelde soldaten opgedolven in de laatste dagen werden nog zeven geraamten gevonden van engelsche soldaten. Dat zijn ten minste nog stille gebuurs; maar gevaar lijker zijn dé obussen, granaten en ander gespuis, die overal rondliggen. Doch 't schijnt dat deze eerlang zullen afgehaald worden om tentoongesteld te worden in de Wetstraat te Brussel. Kinders met vuur spelende hebben Zondag laatst brand gesticht aan twee hooi mijten, staande op de Mosselmarkt en toe- behoorende aan Camiel Obyn. Toegeloo- pen gebuurs waren spoedig het vuur meester. In de gemeenteraadszitting van 8 Januari 11. werden de heeren "Deforche" Hector en Camerlynck André tot sche penen gekozen. Ze zijn tegen het Fransch zeggen, sprekende van ons, onze tegenstrevers. En wij antwoorden hierop: Zooieeren de ket ters maar zij dolen. Wie immers zou er durven beweren, dat de vooraanstaande en ontwikkelde Vlamin gen voorstander zouden zijn van maar en alleen Vlaamsch te willen kennen en laten aanleeren. Daar zijn zij immers te verstandig voor enjte veel bezield met liefde voor hun volk. Niemand meer dan zij beseffen het belang, het nut, de onontbeerlijkheid, zou ik haast zeggen, der kennis der vreemde talen. Kleine volkeren, door het feit alleen dat zij grootere naties tot geburen hebben, en andere betrekkingen hebben moeten, zij brengen immers binnen hunne beperkte grenzen niet genoeg voor om in alle hun ne behoeften te voorzien en kunnen vaak al hunne inwoners niet genoeg werk ver schaffen hebben er alle belang bij zich de taal dier naburige volkeren eigen te ma ken. Een spreekwoord zegt Men is zoo veel maal mensch als men talen spreekt. En dat is waar. F.en veeltalig mensch is een bevoorrecht mensch. Maar, en hier hebben we het, hier moe ten wil den nagel op den kop slaan. Omdat het nuttig is vreemde talen te kennen en aan te leeren, moet men daarom zijne moedertaal misprijzen? Neen dat mag men nooit. Boven alles moet men zijne moedertaal liefhebben en dit om der wille van de natuurlijke genegenheid en inge boren eerbied, die men zijne moeder, van wie men onder meer die onwaardeerbare weldaad ontvangen heeft, toedragen moet. Kan iemand, hij weze Waal of Vlaming, Franschman of Duitscher, Zweed of Deen,

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2