ZO X 1) AGR U ST. De Dienstdoende Apotheker op Zondag 30s" Januari is M' SNOECK Groote Markt. Zir I mis ERASMIG Iets over Vischeten Van hier en elders. ■I a Wij lezen in liet staadsblad van 25 Januari, dat E. Z. Norbertine, welke sedert 51 jaar inliet gesticht der H. Familie, de jongentjes onderwijst. Ridder van Leopold benoemd werd. Wij wenschen onze oud meesteres van harten geluk en verhopen wel dat eerstdaags den dag zal bekend ge maakt worden, op denwelken al de oud- leerlingen, en zij zijn overtalrijk, het geluk zullen hebben haar eene openbare hulde te brengen, lntusschen wenschen wij haar van harten geluk en nog vele jaren. Benoeming. E. H. Cerf, onze stadsge noot, komt d^d. pastoor benoemd te wor den te Vodecée par Villers-lez-Gambon (Namen). Wij wenschen den reeds beproef den priester van harten geluk met zijne nieuwe benoeming. H. Desramault Maurice is school hoofd benoemd van Sl Aloïsiusschool in vervanging van I f. Jules Cornillie die ontslag genomen heeft en op pensioen gaat. H. Arthur Cornillie is onderwijzer be noemd in dezelfde school. Kroostrijke gezinnen. Tak Yper. Op Zondag Februari om 5 ure namiddag zal er in de zaal van het Christen Volkshuis eene gewestelijke vergadering gehouden worden, om er te bespreken of het wen- schelijk ware in elke gemeente een plaatse lijken bond van Kr. O. tot stand te zien ko men Afgevaardigden uit iedere ge meente worden verwacht om de bespre kingen te volgen. Zegeboog. W< ensdagis H. Blomfield .(jfcbouwkuncjme van de zegebpoe aan de Meenenpoort de aldaar in gang zijnde werken komen bezichtigen. Hij drukte er zijn volkomene voldoening over uit en kon bestatigen dat alles zal klaar zijn tegen de maand Mei aanstaande, voor de inhuldi ging. Zeker zullen dan nog eenige kleine werkjes, zooals het afgieten van den asp halt en dus nicer moeten gedaan worden, doch de groote brok zal afgewrocht zijn. Jammer niet waar dat die 30 millioen welke daarvoor zullen betaald worden, niet konden benuttigd worden voor het bouwen van onze nog altijd in puine i lig gende halle. Opgepast werk'ieden. Onder de maat regelen door de Franschen genomen om te verhelpen in de werkloosheid, zijn er die de vreemde arbeiders en dns.cok d? Bel gen aanbelangen. Alzoo is aan al de gren zen bevel gegevende inwijkiug van vreem de werklieden te beletten. Alleen deze die voorzien zijn van een gansch in regel zijn de arbeidskontrakt met een Franschen werkgever en het visa dragend van den vreemden handarbeid te Parijs, mogen doorgelaten worden. Een aantal Belgen, komende uit onze stad in op weg naar Bethune, werden aldus dees dagen te Fla- zebroeck belet hun reis voort te zetten om dat hun arbeidskontrakt niet in regel was. Zondag 30 Januari, om 9 uur bij de Eerw. Paters, Mondstraat zielmis tot ziele- lafenis >an Vrouw SYLVIA LOONIS Echtgenoote van H. Al*o. GRUWEZ van wege 't Broederschap van H. Jozef. Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd. Wij deelen het geëerd publiek mede dat de Maatschappij SINGER in haar hulphuis te Yper binnen eenige weken eenen koste- loozen leergang van ^naaiwerk op hare naaimachienenzalgeven. Voor inlichtingen zich wenden Statiestraat, 8, Yper. 1 laamsche liijktlom iiehjische 1 r moede De bijval van de Tentoonstelling van Vlaamsche kunst te Londen, neemt toe met den dag. Ziehier wat Erasmic van de Standaard, erover weet te vertellen Zoodus, mijn beste mijnheer, gij hebt er uw verstomming over uitgedrukt dat men een onderscheid kan maken tusschen «art t'lamand» en art beige want comment un art flamand pourrait-il n'être pas beige? Comment, mijn zoetsappige heer? Om de eenvoudige reden dat de gebroeders Van Eyck, Memling, Quinten Metsys, Dirk Bouts Van derWeyden, Van der Goes, Ru bens, Van Dyck, Jordaens, en heel de pleïade van kunstenaars, die de Vlaamsche ziel over de wereld uitstraalden, hun mees terstukken schiepen, eeuwen lang vóór er een Belgische Brabani;onne bestond, waarvan wij de woorden te danken hebben aan den Franschen Louis Dechez, dit Jen- neval, né a Lyon 1803, litterateur, auteur d un recueil de poésie.Ja, het is wel zon derling, dat het lied hetwelk de bruisende, vibreerende vertolking zijn moest van «l'ame beige» gedicht werd door een lief hebberend poëet van Lyon, maar het ont staan van het België van 1830 was vol van dergelijke zonderlinge dingen. Het is ech ter hoegenaamd niet zonderling dat men «art flamand heet eene kunst welke als dusdanig ontstond, zich ontwikkelde, zich verspreidde met een heerlijken luister, en het innerlijk wezen van het Vlaamsche ras scheid tentoonstalde in schatten van schoon heid, vol kracht,vol klaarheid en innigheid. Neen, mijn geestige heer, hoe gij er ook mocht om zaniken of grimlachen, derge lijke kunst draagt geen Belgisch cachet, en de Engelsclunan, wiens kuituur stellig wat breedere grenzen heeft dan de uwe, handelt eenvoudig als gentleman en als logisch man wanneer hij hier het noodza kelijk otiderseheid maakt, en een Vlaamsch opschrift geeft aan wat zulk een zuiver historischen Vlaamschen oorsprong is. Want, o meneer, dit is nu toch een feit waaraan al uw humor niet tornen kan: in den tijd toen Memling en Rubens schilder den, was er reeds spraak van een Vlaande ren, wiens faam de zeeën overvleugelde, maar toen was er nog nergens op de we reldkaart een landeken te ontdekken dat België heette, en toen had ook de wereld nog niet gesidderd bij de inspiratie die aan den onsterfelijken Jenneval onze onsterfe lijke Brajbanqonne in de pen gaf. 1 let schijnt dat van alle vischsoorten de stokvisch het meest voedsel bestanddeelen bevat ruim 81 o stikstofverbindingen, grootendeels eiwit. Het vet gehalte is klein, slechts ongeveer 2 1 2 Stokvisch is derhalve niets anders dan aan de lucht ge droogde kabeljouw. De beste manier om deze gedroogde visschen goed te berei den, is deze weeken in water met eene klei ne hoeveelheid Potasch aan toegevoegd. Aanbevolen aan de liefhebbers. Lezers Doet uw aankoopen bij de han delaars die hun aankondigingen in ons blad plaatsten. En vernoemt De Ypersche Bode bij uw leverancier. Hel kost u nietsMaar 't helpt ons machtig. Poperinghe. B. V. O. S. Maan dag 7 Febr.teTure 's avonds in "t Vlaamsch Huis, groote voordracht met lichtbeelden over Onze jongens aan den Yzerdoor den gekenden redenaar Advokaat Dr Leu- ridan. Voorbehouden plaatsen aan 2 fr. Niet leden ook zeer welkom. B. V. O. S. Zondag 13^ Februari wandeling door stad met vlag en trommels; vertrek te 2 ure uit ons lokaal voor een bezoek aan eenige makkers herbergiers. Geen enkel lid ontbreke. De geburen van den 70 jarigen Isi- door Assez, die een armtierig tentje be woont, hadden den ouderling in de laatste dagen niet meer opgemerkt. De deur werd opengemaakt en de ouderling werd dood uitgestrekt op den grond aangetroffen. De man was sedert een viertal dagen overle den tengevolge van eene beroerte. Mijnheer fhrroen viert zijn begrafe- nisfeest op het tooneel van het Vlaamseh Huiste Poperinghe, op Zondag 30Janu ari 1927, te 6 ure 'avonds. Dit blijspel in 4 bedrijven, van F. Tim mermans en E, Veterman wordt opgevoerd door de Tooneelvereeniging "De Moeder taal' Roesselaere. Symfonisch orkest. Kaarten aan 5fr. en 3fr. kunnen in 't Vlaamsch Huis" geno men worden. Wervik. fn de bres voor de Ypersche Bode: Wervik ontwaakt! De nationalisten steken hier ook den kop op! Er roert en twat in onze kleine grensstad. De Katholie ke Vlaamsch radikale gedachte heeft wor tel geschoten. De sneeuwbal is aan 't rollen. Niets zal hem nog tegenhouden. We leven wel is waar nog in den catacombentijd maar niets belet de propaganda voor ons blad. Katholieke Vlamingen van Wervik werft abonnementen aap voor de Yper- SrftP De plakbrief van A. Vandenberghe tegen Missiaen is onzeglijk veel gelezen geworden. De vrienden van Missiaen zijn 't hert in, om wille van de durfloosheid van hun sterken man! Sedert eenigen tijd ging Cyriel Bourgeois, 27 jaar ongehuwd en wonen de in eene barak, gehucht Schiethoeknaar het front, ijzer zoeken. Zaterdagnamiddag kwam hij terug tehuis en tusschen de ge vonden voorwerpen bevond zich een houwitser. Bourgeois begon er met een hamer op te slaan om er het koper af te doen. Eensklaps had eene vreeselijke ont ploffing plaats cti de onvoorzichtige werd tegen de wanden der barak geslingerd. I lij werd een been afgeslagen en erg gekwetst. Op het gerucht der ontploffing kwamen eenige geburen toegesneld en vonden den ongelukkigen in eenen bloedplas liggen. Hij werd naar het gasthuis gedragen, al waar hij kort nadien overleed. Oostvleteren. Denegen dagen van H. Antonius, zijn goed gevierd geweest. Veel bezoekersZooveel te beter. Zondag, Maandag, en Woensdag opvoering van De onschuldige veroor deelde», drama in bedrijven, alsook van De Suikernonkelblijspel in twee deelen, door de Tooneelafdeeling De Vleter- zonen Binnen kort spelen de VI. Meisjes Philippina van Ylaanderen.Doet maar stille voort, meisjes, weldra, zult ge de mannen in de schaduw stellen. Langemarck. Jerome Mausij, 31 j^ar, gehuwd en vader van een kind, was bezig met een stuk hout te klieven om de stoof aan te steken. Denkelijk moet er iets gevaarlijks in het hout gezeten hebben want een ontploffing had plaats en de man werd gekwetst aan de knie en beide han den. Hij werd naar 't hospitaal gebracht te Yper. - De Sint Jansgilde geeft haar tweede winterfeest. Het bestuur en de léden, aan gewakkerd door den grooten bijval welke zij geoogst hebben bij hunne laatste opvoe ring, begrijpen dat ze traag maar zeker, hooger mogen klimmen in het tooneelle- ven. Ze willen hooger op En als bewijs van hun durf- en werkkracht, zullen zij op Zondag 6 Februari en Zondag 13 Februari, telkens om 3 ure stipt, opvoeren - Hooger Op zangspel in 3 bedrijven, voorafgegaan door Nieuwjaarsnacht tooneelspe! in één bedrijf. Die iets voor tooneel en muziek voelt, zal zich op een der gestelde Zondagen door niets laten weerhouden. Kaarten te bekomen bijMedardMu vssen, Marktplaats. Voorbehouden (genummerd) 4 fr. Tweede plaats, 3 fr. Merckem. Vrijdag namiddag wa ren de gebroeders Garwich bezig met werken voor ontploffing der onderstanden, Ongelukkiglijk deze ontploffing gebeurde te vroeg met het droevig gevolg dat Alois, 24 jaar, vader van twee kinderen en woon achtig te Wouinen gekwetst werd aan rech ter been en bil, Camiel, 23 jaar, insgelijks wonende te Woumen, had een open been- derbreuk welke zeer gevaarlijk is. Ook aan de linkerhand en bil bekwam hij groo te wonden. Om 8 ure werden ze binnen ge bracht in het gasthuis te Yper. Becelaere. Zondag 30 Januari, om 4 ure, geeft de Vlaamsche Kring, een luister rijke feestavond in de zaal, bij Silv. Ver- haege, herberg De Weegbrug De gekende kluchtzanger Léo Desseyn, uit Middelkerke, zal eene reeks luimige en ernstige liederen en alleenspraken voor dragen. Tusschenin zal Heer Antoon Samyn spreken over Doel en strekking van het K. V. N. V. en onze onvermoeibare Meester Butaye zal van 2 tot 5 ure zitting houden Tri hetzelfde lokaal. Al deze die Meeslef'dus willen te rade gaan over zaken van oor logsschade, pensioenen, enz., hebben hier een schoone gelegenheid. Ingang vrij. De eerste nummers van "De Ypersche Bode werden hier goed onthaald. Wij wakkeren al de Vlaamsche vrienden aan dit blad te verspreiden. Er zal geregeld nieuws uit Becelaere gegeven worden. Oedelem. De parochiale kerk van Oedelem-bij-Brugge, is Dinsdag door een eigen brand vernield. Rond 5 1 2 u. 's mor gens, toen de koster de kerkdeur opende, bemerkte hij dat de kerk vol rook stond. Spoedig werd het alarm gegeven, echter van blusschen was geen spraak, gezien men over geen materiaal beschikte. Om 1 2 ure werd het brandweerkorps van Brugge opgebeld en rond 7 1 4 ure kwam dit ter plaats, gevolgd door een piket van het 4e Linie van Brugge. Rond 9 1,2 ure, na moedig werken was alle gevaar geweken, het vuur had zeer groote schade aangerichtal wat de sakris- tij inhield was de prooi der vlammen ge worden door de hitte was de brandkast gesmolten, en een gouden remonstrans. gouden kelken, enz., vernield. De priester gewaden zijn aan de vlammen ontrukt. Het groot altaar alsmede een prachtigschil- derdoek, werk van een leerling van Rubens, zijn ook vernietigd. De onderpastor liep in het hevigste van den brand de kerk binnen en met levensgevaar slaagde hij erin de ciborie met O. L. H. te redden. De schade wordt op 250.000 fr. geschat. De oorzaak is niet gekend. Breedene. Het knaapje Jozef Allaert, keerde per rijwiel huiswaarts. Op 't oogen- b'ik dat twee autos elkaar kruisten gleed de jonge fietser met zijn machien uit. Hij werd door een der autos gegrepen en onder de wielen gesleurd. De arme jongen werd in deerniswekkenden toestand opgenomen en in allerijl naar het sanatorium gebracht waar hij kort na zijne aankomst overleed.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2