DE YPERSCHE BODE le Jaargang N" 5. Zondag 30 Januari 1927. BCITIüXLAXl) De toestand in China Uit Frankrijk övep 'i* een Vrouwelijke Burgemeesters Amnestie De Levensduurte Beethoven-Herdenking De Fortuin van den Autokoning FORD Voor de werklieden die in Frankrijk werken L a ii dboii wit ran iek Rondelez R. ;0W?> Abeele. 's Morgends vroeg reden twee wagens met drie paarden bespannen het tolbureel van Wormhout voorbij. Bei de wagens waren met 1500 Kgr. vlasklod den beladen, uit België afkomstig. Bij het onderzoek der lading ontdekten de tolbe dienden 11 balen tabak, wegende elk 41 Kgr. en die heimelijk tusschen de klodden opgeborgen waren. De voerman werd aangehouden en het gespan aangeslagen. De eigenaar wilde voor 3000 fr. eene over eenkomst sluiten, doch het aanbod werd afgewezen daar de tolbedienden ervoor 10.000 fr. eischten. Wevelghem, Aan het vliegplein is men bezig met grachten te maken, om het water dat op het plein staat te doen weg- loopen. Donderdag namiddag had men een nieuwen put gemaakt; een vlieger die nederdaalde, plofte juist in den kuil, zijn toestel kantelde om en werd gansch ont redderd. Moeskroen. De hoefsmid Denys Dedecker, mengelde een vernisbereiding die op een foernuis stond, met naphte, toen de vlammen zich aan deze laatste mededeelden en zoo eene ontploffing ver wekten waarbij de smid ernstig verbrand werd aan het gelaat en aan de handen. Lombardzijde. Henri Rosseel, li keurhandelaar, 40 jaar oud, die van zijne vrouw gescheiden leefde, was 's nachts in hare woning gedrongen en viel haar aan met eene bijl. Het slachtoffer, Marie Devos, had zich inet de kracht der wanhoop ver dedigd doch werd in het vreeselijk ge vecht doodelijk gekwetst; de woestaard liet zijn echtgenoote met gebroken schedel aan haar lot over. De toestand van het slachtoffer is hopeloos. Zij heeft echter de bijzonderheden van het drama kunnen ver halen. De misdadiger Rosseel is thans aan gehouden geworden in een koffiehuis van Alveringhem. In zijn bezit vond men een geladen revolver. Men heeft hem in 't ge vang van Veurne opgesloten. Gheluwe. Vrijdag nacht is er brand ontstaan in den suikerijast van den land bouwer Odiel Watteyne, gehucht cArtois». Dejjpom piers waren spoedig ter plaatse en dank zij hun moedig optreden, gelukten zij erin het magazijn van de vlammen te vrij waren. De oorzaak is onbekend de schade is door verzekering gedekt. Gemeentelijke belastingen.Degemeen- teraad heeft ter zitting van 14 Januari 11. de volgende taksverordeningen vastgesteld 1) Op de niet bebouwde gronden, ten bedrage van 1 20 van het kadastraal inko men van het belast goed. De terreinen van ruin dan 10 aren en niet gelegen langs den openbaren weg, zijn belastingsvrij. Op de gebouwde eigendommen, ten be drage van 1 10 van het kadastraal inkomen van het belast goed. De kroostrijke gezinnen genieten vermin deringen. 2) Op paarden en muilezels boven de 2 jaar, 10 fr. per kop. 3) Op voertuigen zonder ressort, 1 fr. per wiel.,. Op voertuigen met ressort, 2 fr. per wiel. 4) Op de rijwielen 3 frank. 5) Taks op de openbare danspartijen en cafe-concerts. 25 fr. per dag, buiten de kermisdagen en door het gemeentebestuur erkende en toe gelaten wijkfeesten. Komen. Op grond van een aanhou dingsmandaat hebben de rijkswachten hier den 32jarigen bouwmeester Fernand Pou- leur, woonachtig te Brussel, wegens ver schillende aftruggelarijen aangehouden. Met klaarheid aantoonen hoe het er in China zit voor 't oogenbijk, is voorwaar geen gemakkelijk karweitje. Vertelde éen humoristisch blad niet dat eiken dag tien tallen menschen naar 't zothuis gebracht worden, die er bij de poging om den Chi- neeschen boel te ontwarren, verstand en zinnen verloren hadden. Dit stiat althans vast: In China zijn voor 't oogenblik twee regeeringen, die van Canton en die van Peking,en alle beide be weren bij hooge en bij lage dat zij de alleen zaligmakende regeering zijn buiten de welke de chineesche zaligheid onmo gelijk is. De ondergrond van die verdeeldheid onder 't Chineesche volk en van hun ge- meenschappelijken haat tegen alle vreem delingen, maar meest tegen de Engelschen, is wel het ontwakende Chineesche Natio nalisme, en de wrok tegen een eeuwen lange uitbuiting. Deze uitbuiting* is er de grootste oor zaak van dat de Chineezen als verdruk kend aanzien alles wat West-Europeesch klinkt, en hun heil gaan zoeken in bolche- vistische denkbeelden. Vroeger werd reeds gemeld dat L'Ac tion Franchise het blad der fransche roya listen kerkelijk veroordeeld is. Nu komen de boeken van Léon Daudet ook op den index geplaatst te worden. Verleden jaar was deze laatste nogdegast, der «Grandes Conférences Catholiques» in ons land waar de Vlaamsche Nationa listen regelmatig verketterd worden. Men ziet dat die heeren verstandiger zouden gedaan hebben hun banbliksems te sparen... Nu zullen ze wel een paar be schaamde kaken dragen Si K en ainder» We hebben in ons arrondissement reeds een exemplaar gehad waarover men zich niet heeft moeten belooven. De Gheluwveltnaars hebben bedankt voor 'n tweeden keer. In de reeks benoemingen van Burge meesters zijn er een vijftal waar nu ook een keer een vrouw zal baas»spelen. Hopen we dat ze beter varen dan die van Gheluvelt! De lang-verwachte, lang gewenschte, is eindelijk in aantocht. Een wetvoorstel is in de Kamer neergelegd, geteekend door een kamerlid der drie groote staatspartijen... ook door een liberaal dus, Mijnheer Boedt van Brugge. Boedt zal echter om die daad boeten «ce pêlé, ce galeux», waarmee de deftige heeren der liberale partij niets te maken hebben. Nu dat verwondert ons niet! Wij hebben de zuivere vaderlandsliefde der liberale partij leeren naar waarde schatten rond de stabilisatie-comedie. Dan werd hun vaderlandsliefde beloond met het goud dat burgers en arbeiders in de waardevermindering onzer munt verlo ren hadden. Luider en luider wordt de aanklacht der dagbladen en der werklieden tegen de immer stijgende levensduurte. Nog is een aanzienlijke stijging van minstens 50 te verwachten: een gevolg van die ongeluk kige stabilisatie aan 175. Onder de werkende klasse groeit de on rust en de vreeze... en groeit het wantrou wen tegen hen die 't brood aan 0,70 fr. be loofden zooals tijdens 't ministerie Wauters. Is het dan te verwonderen dat hun syn- dikaten meer en meer leden verliezen (Le Peuple bekende 't) en dat niemand nog de socialistische beloften ernstig opneemt Aan vrienden, die hem bezoek brachten te Leuven heeft Dr Borms gezegd, dat hij hoopt met Paschen in vrijheid te worden gesteld. Wij ontleenen dit bericht aan een Hollandsch dagblad. Onze regeering die zoo geerne d« voor beelden uit het zuiden navolgt, is de zaak Caillaux-Malvy moedwillig vergeten. Bei den werden om politieke misdrijven gedu rende den oorlog door het oppergerechts- hof van Frankrijk wegens landverraad tot dwangarbeid of verbanning veroordeeld. 't Belette niet dat na den oorlog beide kerels opnieuw in den ministerraad zetel den en nu nog lid zijn van het Senaat. Onze ministers hebben echter schrik van de blaffende hondjes uit de franskiljonsche pers. Dat ze maar gerust op hunne twee ooren slapen, blaffende honden bijten niet en, als 't nood doet, bestaan er nog muil banden. Tentoonstelling van Metaal-Kunstnijverheid. In.Augustus 1927 wordt door de Provin ciale Commissie voor HandeFen Nijver heid, te Brugge eene tentoonstelling van metaal-kunstnijverheid gehouden. Het zal eene gelukkige gelegenheid bie den om een overzicht te krijgen van den toestand van deze kunstnijverheid, en zal tevens toelaten naar de middelen uit te zien die ter bevordering ervan dienen aan gewend. Ingericht te Brugge, in volle'sei- zoen,zal het reeds daardoor eene groote reklaam voor de vreemdelingen vormen. Niet het minst wordt de aandacht der be langhebbende metaalbewerkers en bouw kundigen gevestigd op de prijsvraag die ter gelegenheid der tentoonstelling ingericht wordt. De ontwerpen zullen tegen 1 Juli aanstaande moeten ingediend worden, het reglement der prijsvraag zal binnen kort bekend gemaakt worden: intusschen mogen alle inlichtingen gevraagd worden: Provinciaal Bestuur - Bureel N<> 21. Burgplaats, Brugge. 1827-1927. Honderd jaren geleden 26 Maart 1827 stierf te Weenen de groote Ludwig van Beethoven. Die naam en de roem er aan ver bonden zijn vereeuwigd geworden. Beethoven is de grootste der muziek- komponisten geweest. Zijn werken worden de wereld door uitgevoerdzij maken het geliefkoosd repertorium uit van alle kunst minnende muziekbeoefenaars. Muziek geeft uiting aan het menschelijk gevoel, zoo leed als vreugde. Muziek geeft het aan houdend smachtend weer der ziel naar het schoone, het verhevene, het oneindige naar God zelf. - Zijn leven lang 'n leven van miserie en ontbeeringen heeft Beet hoven dien drang naar het oneindige in zich voelen branden, en zijn werken getui gen dan ook hoe hij dóór het lied naar de opperste vreugde wilde. Niemand heeft de muziekkunst beter ge diend dan Beethoven, want hij alleen wist zoo volmaakt de hartstochten, het leed, de vreugde, het geluk van 's menschend hart in een zoo diepgevoelde allesomvattende klanken weelde om te zetten. Hij gaf dus aan de muziek haar eenige ware rol te ver vullen, en dat is de kunst. Bij ons, muziekininnende Vlamingen, staat Beethoven hoog in eer. Bloed en ras- geineenschap brengen ons te naderbij hem en zijn werk. Ludwig's grootvader was Nederlander en woonde te Antwerpen. Dit jaar zal Beethoven in de muziekwe reld herdacht worden. Zoo zal het ge mengd koor van den Yperschen Studie kring, in den loop der maand Februari, ter dier gelegenheid een prachtigen lieder avond geven. Uit Detroit wordt vermeld, dat volgens een belastingsproces, door de schatkist te gen de vroegere aandeelhouders van de Ford Motor Cy ingespannen, het gebleken is, dat het vermogen van Henry Ford van 28.000 dollars in 1903 tot ruim 277.000.000 dollars gestegen is in 16 jaar tijds. 't Zou den er zeker vele willen teekenen om te mogen kozenzeggen tegen Master Henry??? Hoe verre familie dat ook mo ge zijn, 't geen dat van de karre valt, zou algelijk nog altijd 't oprapen weerd zijn. De Belgische regeering had voedstap- pen aangewend bij de fransche ministers om eene vermindering van den taks op het verblijf voor de Belgische werklieden te verkrijgen. Ze vrdëgen dat de Fransche Staat eeir verschil zou maken tusschen onze werk lieden en deze, herkomstig uit Duitschland, Rusland en andere vijandige natiën. De onderhandelingen zijn ten einde en het vonnis luidt Geen verschil tusschen Bel gen en Duitschers! Is 't geen waar dat 't van je vriendjes is dat ge 't moet hebben? R2fiS£^8BK*ligBag&$* Hoencierbond HET YPERSCH NEERHOF Aangesloten bij het Nationaal Verbond der Maatschappijen van Neerholdierenteelt van België Lokaal en magazijn In den Nieuwen Telefoon»' Meenenpoort, Yper, Tel. 139. VOEDERAFDEELING Granen en droogvoeders afgeleverd door den Hoenderbond: Phosphatos Gauverit 252 fr. 0 kgr. Maïs 128 Gebroken Maïs 130,50 Gemalen Maïs 133 Haver 153 Gebroken Haver 155,50 Inlandsch Gruis 125 Witte Remoulage 165 Erwt Meel 196 Alle commanden worden ontvangen tot den 30 Januari, alsook nog in de algemee- ne vergadering van dien datum, die zal plaats hebben orn 3 uur in het Hotel des Trois Suisses, Groote Markt. DAGORDE Kennisgeving van de toelagen geschon ken door den Staat. Opname der Commanden. Betaling der jaarlijksche bijdrage. Herkiezing van het Bestuur. Bijzondere verscheidenheden. De Eere Voorzitter, Bnn. Yves de Vinck De Voorzitter. Pauwels H. De Schrijver,

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3