Vooringenomenheid Lwst en Verspreidt DE YPERSCHE BODE Yper. Zaterdagmarkt v. 22-1-1927. YPERSCK LEVEN (vervoug» Pauselijke onderscheiding A. N. V. STUDIEKRING. Belangrijke Voetbalpartij tusschen C.S. YPER en F.C.KNOCKE Een groot hinderpaal om iets dat ver ward is goed te maken vindt men in Vooringenomenheid welke maar al te dikwijls voortspruit uit «onwetendheid», meer dan uit Kwaden wil ofsrhoon de ze laatste zich gemakkelijk voordoet hij vele ziende-blinden en hoorende-dooven. Vooringenomenheid wordt gewoonli k aan den dag gelegd door onze franskiljons die bewijzen geven van onwetendheid in eene zaak welke zij zich de moeite zouden moeten geven uit te diepen, in alle recht zinnigheid. Als zij over de Vlaainsche Kwestie spre ken verkeeren zij in een toestand gelijk aan dezen waarin liberalen en socialisten zich bevinden als zij over God, Kerk en Paus spreken. Altijd bestaat er bij hen voorin genomenheid; zeer dikwijls, om niet te zeggen altijd, onwetendheid of ten minste ongehoorde oppervlakkigheid, en soms, laat ons zeggen, Kwade Wil. Zoovelen zijn er die, verdwaald en ver blind door hun vooroordeelen, geen klaar zicht kunnen hebben in de werkelijke toe standen; zij kunnen niet inzien, onder an deren, dat het gevaarlijk is de jongere ge slachten te laten opgroeien in een geest van onvoldaanheid en mistrouwen. De uitwerksels dezer verblindheid, zijn vooral te betreuren onder katholiek oog punt. Zij is een der groote oorzaken dat er heel wat katholieken te vinden zijn die de Vlaainsche en ook de katholieke belangen ondergeschikt maken aan de zoogezegde Nationale Eenheid het zijn doorgaans dezen die van een Libre Belgique een Soir» of een Nation Beige hun Evan gelie maken. Die tnenschen onderhouden de wrijving in de katholieke partij, en onbe grijpelijk is het dat sommigen zoo weinig open oogen hebben voor wat er rondom hen gebeurt. Zij zien slechts met leede oogen watde kafholieke Vlaamschgezinden doen voor den vooruitgang der katholieke en Vlaamsche belangen, en hebben niets anders dan tegemoetkoming voor de frans kiljons, die de Vlaamsche gedachten willen versmooren zij zien niet dat dank aan die verblinde taktiek, de katholieke partij niet tot de stevigheid kan komen die zij vol strekt noodig heeft. Mochten de oogen open gaan vooraleer het te laat is OPGELET Die te klagen heeft over 't ontvangen van zijn blad, moet bij zijn postbode ofwel in de post zelf reklamceren. 't fs daar te doene, als uw abonnement in regel is. MENGELWERK 4 l>it<l<rik van den KI/as EN DE Ifcocr van Hlvenlingho. Na de plechtigheid des doops kwam de Graaf wederom naar de hoeve, waar hij voor de tweede maal binnentrad, doch nu met de Gravin, en beiden stapten in de kamer der moeder, aan wie zij het kind we dergaven, opdat zij het tot den ouderdom van achttien maanden zoude opvoeden. Na verloop van dien tijd zou het kind haar door deszelfs doorluchtige doopouders afgehaald worden, en verders ten hove opgebracht worden. Wat Graaf Diederik beloofd had, werd volbracht. Hij deed zelfs meer. Hij deed op uitgebreide akkers, welke hij te Elver- dinghe bezat, een groote hofstede bouwen, en schonk dit goed aan den deugdrijken boer in vollen eigendom, hem de noodige geldmiddelen verschaffende, om dit land naar behooren te kunnen bebouwen. Zijn doopkind waaraan hij de voornaam van l)<* Aeus... Mode Wij lezen ineen nieuwsblad het volgende: Mej. Mae .Murray, is een Amerikaansche filmactrice, die ook hier te lande eenige bekendheid geniet, daar zij m menige hier vertoonde film een rol van beteeke- nis vervuld heeft. Velen vinden haar mooi en aantrekkelijk, doch zelf is zij over haar uiterlijk nimmer geheel tevreden geweest. Haar neus beviel haar niet, die miste de Grieksche lijn, die nu eenmaal voor de volmaakte geldt. Thans ligt Mej. Murray in het Joodsche ziekenhuis te Cincinnati, inet 'n nieuwe, of althans vervormde neus, maar zuiver Grieksch model. De dokter' die de operatie verricht heeft is althans over zijn werk tevreden. Mej. Murray zelf heeft gezegd maar eens af te zullen wachten. a»»»»»»»»»»»»»»»»»»» Bericht aan de Lezers Vlaamsche, Fransche, Engelsche en Kin derbibliotheek van de GROOTE VOLKS BIBLIOTHEEK De Zaaier van Od. SOENEN, Gent. Hulphuis te YPER, St Jacobsstraat, 47, bij E. MATTHYS. Groote keus van Romans, Letterkundige, Wetenschappelijke en Opvoedkundige boeken. Inschrijving kosteloos. Open alle dagen. Huurprijs vanaf 0,35 fr. per week. o DE ZAAI ER» wil voor eenieder zaaien... Komt U om te oogsten Tarwe van 201 tot 203 fr. de 100 Kilos Rogge 176 178 Boekweit 192 194 Haver 135 138 Gerste 163 165 Erwten 303 307 Bloem 267 270 Maïs 130 132 Paardebootien 217 219 Gruis 115 118 Zemelen 123 125 Lijnzaadmeel 201 204 Lijn zaad koe ken 193 195 Koolzaad 480 486 Klaverzaad 1000 2500 Aardappelen 62 64 Boter 29,00 30,50 fr. de kilo. Eiers 1,13 1, 17fr. het stuk Zuigvarkens 150 225 fr. het hoofd en 8,00 fr. de kilo. Diederik gegeven had, kreeg een adelijke opvoeding en werd onder's graven stal meester geplaatst. Later werd hij door den Graaf van Vlaanderen Philips v. den Elzas, wien hij naar het Heilig land, gevolgd had op het slagveld van Ascolon, waar hij eene held haftige dapperheid had doen blijken, tot ridder geslagen. Deze Diederik De Corte, die Zoon, zoo gelukkiglijk ter wereld gekomen, op den dag dat zijn vader onbaatzuchtiglijk een onbekenden armen vreemdeling, de ge heiligde gastvrijheid betoonde, huwde la ter de dochter van den heer van Boesinghe, en van hem is het edel en ridderlijk ge slacht afgestamd van De Corte dat dik wijls hooge ambten van het land bekleed heeft, en in de zeventiende eeuw uitges or- ven is. De belooning van den armen boer van Elverdinghe, was de eenigste straf, welke Graaf Diederik aan de ingezeten van het dorp die hem slaping en brood geweigerd hadden, oplegde; en men kan wel denken, dat dezelfde voor hunne nijdige herten, die in het geluk van evenmensch hunnen eigenen raadspoed* zagen, tamelijk hard moest vallen. EINDE. Gemeenteraad Zitting van Maandag,31 Januari 1927 om 1 5 uur. o— 1. Processen-verbaal der zittingen van 29 December 1926 en 5 Januari 1927. 2. Openbare Onderstand. Open bare verkooping van verscheidene percee- len grond. 3. Openbare Onderstand. Open bare verkooping van boomen. 4. Stedelijk kerkhof. Grondvergun- ningen. 5. Gasmeters. Vèrhuringsprijs Vermeerdering. 6. Karnaval. - Stoet. Vraag om toelage. 7. Mededeelingen. 8. Ondervraging over de verantwoor delijkheid der gebeurtenissen te Yper op 27 Juni 1926 voorgevallen en de maatrege len welke de burgemeester denkt te nemen om in de toekomst dergelijke betreurens- weerdige feiten te vermijden. V. O. S. B. V. O. S. Op Zondag 16 Januari laatst gaf de VI. Oud-Strijdersbond van Yper in de herberg DE PEER bij Jules Bouckaert,en den volgenden Zon dag 23 dezer, in de herberg* DEN GROE NEN HOND bij Albert Pfckel, eene prijsspeling voor de leden van V. O. S. en B. V. O. S.-Yper. Talrijk zijn de leden bij elke speling opgekomen, en het deed een waar genoegen te zien met welke aandacht en spanning de mededii.gers het spel ver volgden. Kenschetsend was het en opvallend hoe de geest en de stemming die heerschten bij die bijeenkomsten verschillen bij die van andere vereenigingen van denzelfden aard; immers hier is het Bestuur volksgezind, en tracht, wars van alle aanstellerigheid en "Rfeögmoed, met het volk en door hel volk te werken voor het volk. Die gezellige avonden hebben zeker een goeden indruk bij de leden nagelaten en de degelijkheid van de werking van den Bond is ook te vinden in het feit dat talrijke nieuwe toetredingen zijn geboekt. Werkt zóó voort, V. O. S. en B. V. O. S. gij verricht deugdelijk werk o Oud-Strijders, wordt lid van V. O. S. Oud-Soldaten, sluit aan bij B. V. O. S. Met groot genoegen zullen de Yperlin- gen vernemen dat de oud-bestierder hun ner muziekschool, l ieer Hendrik Van den Abeele, met een pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice vereerd werd. De H. Stoel erkent en huldigt aldus het toonkundig werk, vooral op godsdienstig gebied, van den al te nederigen kunste naar, zooals Frankrijk hem reeds vereerde kort na den oorlog en voor zeer gewaar deerde kunst, met den titel van Acade mieofficier, in afw achting dat zijn eigen land zijne Kunst erkenne. Alhoewel door ziekte en tegenspoed, ja door nood beproefd, toch werkt de mee ster onverdroten voort, als een taaie Vla ming. Uitgeweken naar het verre Kern- penland, te Moll bij Antwerpen, daar werd hij door het Aartsbisdom benoemd tot orgelist der groote dekenijkerk. Wie weet doet hij daar niet wat hij, de eerste, te Yper tot stand bracht: met de beperkte krachten waarover hij beschikte, groote werken van groote meesters doen uitvoe ren. Dat hebben ten andere de Yperlingen niet vergeten. Het laatste werk van de meester was het machtige «Jubellied» ter eere van den Vader der Derde-Ordelingen, H. Frans, van Assisi, dat verleden jaar te Leuven weerklonk en sedert dien in menige ver gadering. Thans legt hij de laatste hand aan een volkskantate Het werk Te oor- deelen naar hetgene over den Kunstenaar gezeid werd in Ons Volk Ontwaaktin 1913 en in «Muziekwarande» 1923, mogen we veel verwachten van het nieuw werk. M. Van den Abeele wekte destijds den muzieklust te Yper op. De Yperlingen ver geten hem niet en wenschen hem uit ter- herte geluk. Donderdag laatst was dus de Z. E. Ka nunnik Leman, professor aan de Rijselsche Universiteit, de gast van het algemeen Nederlandsch verbond te Yper. De voor dracht, die in het Eransch gegeven werd, voldeed allen ruim. Het was een zeer ge slaagde teekening van Rijssel in de 15e eeuw: de stad, die, na den dood van Lode- wijk van Male. een der eerste steden van het Noorden werd onder de hertogen van Burgondië, de inwoners, en speciaal de edelen, waaronder in de eerste plaats Philips de Goede, stichter van het order van het Gulden Vlies; de grootste fees ten, die onder zijn regeering gegeven wer den, als die van den fezant en van het gul den Vlies. Dat alles met de interessanste lichtbeelden duidelijk gemaakt was het onderwerp dier aangename voordracht. Een welgeslaagde lezing over het oude, aristokratische Rijssel, uit de middel eeuwen. Aanbesteding. Vrijdag om 3 ure had de aanbesteding plaats voor de huizen van het rijke Klarenhof. Het laagste aanbod was Gebr. Dewitte, Waasten 408.000,00 fr. Voor de dammingen aan de gebouwen van St Jans Godshuis was het laagste aan bod Maddelein, Boesinghe; 9463,00 fr. SPOBTBI BKIKK. Zondag laatst gingen geene ontmoeti- gen van lagere Afdeelingen door, ter oor zaak van het gure winterweêr zoodoen de had C.S.Y. slechts een match te leveren F. C. Heule - C. S. Yper in tweede afdee- ling welke de rood-witten op het nipper tje met 2-3 hebben gewonnen. Zondag 30 dezer staat den C. S. Y. de volgende taak voor: in II af deeling, C. S. Yper - F. C. Knocke. In III afdeeling Stade Kortrijk B -C. S. Yper. In IV af deeling C. S. Yper - F. C. Lauwe. - Bij de Kadetten S. K. Roesselaere - C. S. Yper. C. S. Y. tweede afdeeling ontvangt dus den leider der rangschikking de F.C Knoc ke die de rood-witten aan het noordzee- strand met 7-0 versloeg. Zoo ook zal Knocke hier weten de punten te behouden doch opgepast!... eene verassing in 't foot ball is niets buitengewoons. De voorspelers van Knocke zijn uiter mate vlug en doordrijvend, hun klassiek- spel geeft hun alle hoop. Sportliefhebbers uit Yper en omliggen de wees dan ook aanwezig om de beste ploeg van West-Vlaanderen (II afd) in werking te zien tegen uwe Lievelingen. DOEL. ZONDAG 30 JANUARI 1927 om 2 u.op het Stadiumder Augustinenstr. Yper zal er de hardste noot van 't seizoen te kraken krijgen!... Biirgerlijkrstand Yper Verklaringen van 21 tot 27 Januari 1927 GEBOORTEN De Muyt Marie-José, Pilckemstraat Stengre Lucie, Kalfvaart. 60 Gykiere Roger, Hondstraat. 21 (van Oostvleteren) Ryan Thomas. Lange Meerschstraat Sinnaeve Ivonna. Brugge- sleenweg, 54 Depuydt Denise, St Janstraat. OvERLIjDENS: Vuylsteke Amelia 92.. z. b. wed. Waterbley Leonard. Zonnebekesteenwcg Desprin- gere Achiel. 60 j.. werkman, echt. Meurin Maria- therèse. Lange Thouroutstraat (van VTest-Nieuwker- ke) Lowier Antoinette. 3 m.. Raddepoelstraat Sinnaeve Cjrriel. 17 d., U atenngstraat

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4