ZOXDAGRl'ST. f Zielmis n De Dienstdoende Apotheker op Zondag 6s*" Februari is WECKESSER, Diksmuidst'. H. CHARLES DEKEERLE maken lijk in vroegere tijden, met hunne rilde stammen en breed bladerengewaai. Lindeboomen hadden waarschijnlijk niet hoog genoeg opgeschoten nevens dat grootsch gebouw met zijn massalen toren. Mochten de nietdeugen ze maar gerust laten groeien nuWij hebben ook ge hoord dat Schepen Declercq zinnens is ook italiaanders te zetten van aan de zege boog tot aan de Bascule. Zooveel te beter, 't Kan maar schoon zijn. Wijding. Woensdag na de hoogmis in S» Jaeobskerk heeft Z. E. H. Kan. Delae- re vergezeld van eene menigte Congrega- nisten de nieuwe kapel en lokalen der Con gregatie gewijd. Zij zijn heelêmaal schoon! jammer nogtans dat er geen zulk lokaal bestaat buiten de poort, waar onze meisjes den Zondag avond een deftig verzet zou den kunnen vinden. Mariaschool Tooneel. Donderdag was er feest in de Mariaschool ter gelegen heid van het afscheid van Jufvr. Nooren- berghe, die naar het missiehuis vertrekken zal. De zaal was nokvol het spel was bui tengewoon goed (de lamotjes hebben ons daaraan gewoon gemaaktjen de opbrengst zal. wij hopen het toch. beantwoord heb ben aan dien noesten vlijt der juffers die voor het feestje geborgd hebben. Zulke gezellige avondstonden doen deugd en zouden moeten vermenigvuldigd worden, zooveel te meer dat de goede werken er veel bij winnen kunnen. Kroostrijke gezinnen. - Zondag, 6 Fe bruari, is het dus de vergadering in het volkshuis voor de besturen der kroostrijke gezinnen, van de streek. Wij durven ver- hoopen dat deze een nienw spoorslag zal zijn om te ieveren voor dat zoo noodige werk en dat dergelijke bonden zullen ge sticht worden in de omliggende gemeen ten, waar de kroostrijke familiën, Ood dank, nog menigvuldig zijn. V. O.jS.-mr B. V. O. tiet Bestuur nqo- digt de leden met hun familie uit tot den kosteloozen feestavond op: Zondag 13 Fe bruari. OpvoeringSchrik van Soldaten (Blijspel met zang) en Zij mag niet trou wen" V. O. Ssen en B. V. O. Ssen houdt dien dag vrij het moet stroomen in 't Christen VolkshuisBrengt makkers mee Hoe meer zielen hoe meer vreugde! Vrije ingang voor aide leden V.O.S. en B.V.O.S. op vertoon hunner lidkaart. Onze Harmonie. De repetities onzer Harmonie loopen vlot van stapel. Daar zit fut in bij de leden-spelers en ook de hor kers zijn in hun schik. Maar Marcel zegt dat er nog geen umatjesk genoeg zijn. De Ypersche Vlaamsche Harmonie moet min stens zoo sterk worden als hare zuster maatschappij van Roeselaere. En dat zal ze als wij maar willen en de lezers van ons blad een duwtje geven. We willen meer instrumenten koopen want de jonge gas ten branden van verlangen om te kunnen meedoen. Maar voor 't oogenblik is de kasse ziek. Het geld (goud marken dat we van de 2 Duitschers gekregen hebben Zie ons hoofdartikel van verleden week) gaan we houden tot volgende kiezinge. Daar mogen we niet aan roeren. Daarom gaan we liever vanaf toeko mende weke een steunfonds voor de Har monie openen. Wij rekenen op de vrijge vigheid van allen die het goed meenen met •onze beweging. EERELID. Voerverkeer. Het verkeer per as van volle voertuigen wielrijders en voetgart- gers uitgezonderd, zal onderbroken wor den van 3 Eeb. 1927 tot den 14-4-27 (Wit ten Donderdag) op de Staatsbaan van Yper naar Waasten, vak gelegen tusschen St-Elooi en Vier-Koningen. De voertuigen zullen afgeleid worden langsheen deStaats- bnnen St-Elooi - Meessen - Vier- Koningen. De omweg, daaruit, voortspruitende be draagt eene lengte van 1 km. 900 m. Het aileidingsverkeer zal afgebakend worden door middel van groote aanduidings- en richtingspaneelen, die des nachts verlicht worden. Van een Yperling ontvingen wij dezen brief uit Congo Kerstmis 1926. Vrede aan de menschen van goeden wil! 't Is de stem die ruischt door de wijde luchten, die straalt uit de blanke zonne, die zweeft met de groenende geuren op dit ons eerste Kerstfeest hier in 't zonneland! Geen sneeuw, geen ijs, geen kou, geen kille stofregen, niets dat vergeleken kan worden met de Kerstdagen uit ons lief Vlaanderen. Men zou het veeleer Ons Heer Hemelvaart wanen en het Adeste klinkt voor ons hier zoo vreemd. Mis met groote assistentie priester, diaken, subdiaken, twee koorzangers en een koormeester allen paters daarbij zes tien misdieners en koorknapen. Een veel stemmige zang wordt puik uitgevoerd. We zittea hier nu in Congo de zoo ge vreesde wilde streek, in België nog bij 't meerendeel zoo slecht befaamd. Venite't Is hier goed Venite Er is overal plaats op de wereld en overal is inen gelukkig als men maar gezond en over de baan kan en gelukkig wezen wil. Kinshassa! Een wereldstadBal en sport- feestjes volgen elkander onverpoosd op. Champagne wordt hier gedronken als bier in 't Moederland. Ik ben zelf verwonderd in Congo te zijn. Waar zitten al die wilde beesten Waar bevinden zich al die verwildernissen Leven Overal welig plantureus leven De lucht ademt leven, de vogelen gieten leven uit hun kelen de boomen zingen subtiele melodieën het schrale gras der brousse ritselt van de duizenden kruipdie ren en millioenen insekten. In de verte hoort men de sirènen der varende schepen die worstelen tegen den machtigen stroom. Die waterreus die pj) een stap vgn tiie«A«jf te zilveren en te blinken in de zonne Ginder tam-tam geklop en het klagende lied der dansende zwarten, die met hand geklap hun zotte dansen begeleiden. Nieuwjaar is nabijReeds een jaar gele den dat we Nieuwjaar vierden op de klod- sende wilde baren van het stormende KanaalHier altijd en eeuwig de blinkende zonne die maar immer warmt en licht. Bedenk liet eens, Nieuwjaar in vollen zomer! zonder winterjas, zonder wollen kleeren. Een Nienwjaar met open vensters en deu renis Nieuwjaar in hemdsmouwen M. Goed nieuws. Het schijnt dat er ein delijk zou voortgedaan worden met de werken van St Nikiaaskerk. Zooveel te beter, want 't is droevig om zien dat al de andere kerken van de streek reeds vol tooid zijn en dat zoo eene volkrijke paro chie als deze zich moet tevreden houden met eene kloosterkapel waar het tiende deel der parochie niet eens binnen kan. Overlijden. E.P. Hilarius die vóór den oorlog zoo lange jaren in het klooster der E. P. Discalsen verbleef en die niettegen staande zijne menigvuldige krankheden na den oorlog naar hier wederkeerde is te Brugge overleden den 27 Januari 1.1. in den ouderdom van 74 j. Daar lijk hier genoot hij de algemeene achting, en 't was ver diend ook, want 't was een priester naar Gods hart. - Wij vernemen het afsterven van Mevrouw Em. Masquelier alhier aan de liefde van haren echtgenoot en kinderen ontrukt in den ouderdom van 67 jaren. De begraving zal plaats hebben Maandag aanstaande om 10 uur in St Pieterskerk Wij bieden aan de bedroefde familie onze christene deelneming. Gemengd koor. Zondag 6 Februari gaat het koor van den Yperschen Studie kring een liefdadigheidsfeest opluisteren te Cox> de-Baden in het vermaard Gasthof Terlinckx. Zitdag van Meester Butaye. De Ka mer en het Senaat worden Zaterdag te Antwerpen verwacht, om de werken na te gaan, die nu op de Schelde kunnen bezich tigd worden. Vandaag Zaterdag, zal mees ter Butaye dus geen zitdag kunnen houden noch te Yper, noch te Gheluvelt. Noch tans Maandag 7 Februari zal hij te Wafou in zijn huis, heel de voormiddag iitdag houden. Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd tot de mis die zal gelezen worden tot zielelafenis van Op Zondag 6 Februari om 11 1 2 u. in de kerk van S' Maartens. (iPiiH'cnlcraati Verslag der zitting van Maandag 31 Januari 1927 O De zitting wordt geopend om 15 u. 10. Aanwezig de HH.Coiaert, (burgemees ter), Sobry, Deklercq, Lemahieu, (Schepe nen) D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Vandamme, Vanderghote, Capoen Laton, Missiaen, Bonnet, Leuridan (Raads leden.) Afwizg: Bossaert. I. Lezing der Processen-verbaal der zittingen van 29 December 1926 en 5 lanu- ari 1927. M. Sobry wenscht M. Coiaert geluk voor zijne benoeming tot Burgemeester en meent dat, zoo deze wel-door den<ouder- dom is verzwakt, hij toch zal bijgestaan worden door de andere raadsleden, die hoopt hij, de oude veeten zullen vergeten. Af. Coiaert bedankt en belooft te doen wat hij kan. Daarna wordt het woord verleend aan M. Vandamme die er op drukt art. 72 van 't Gemeentereglement te zien toepassen betrekkelijk de door de toehoorders bij de eerste zitting gedane toejuichingen. Af. Coiaert schijnt niet begrepen te heb ben en M. Leuridaif schertst De Burge meester heeft misschien die toejuichingen niet gehoord (Gelach) Eene motie van dank wordt door M, Vanderghote ingebracht tot den Dienst van Openbare werken voor de beschut- tings- en verfraiïngswerken uitgevoerd op de Statieplaats langs den vestingsoever. Af. Missiaen zou ook gaarne de straten rond de statie zien verbeteren, waarop M. Declercq antwoordt dat die wegen reeds van het meeste slijk worden gerei nigd, maar dat de herstellingen aan de baan in de bevoegdheid vallen van den Dienst van Bruggen en Wegen. II. Openbare Onderstand Verkoo- ping van perceelen grond. Door Af. Sobry wordt lezing gegeven van de ligging van bedoelde eigendom) men, alsmede het bedrag der oorlogsscha de, toegekend en besluit dat de Raad den verkoop zal goedkeuren. Af. D'Huvettere zegt dat het gepast oogenblik is, nu dat dc waarde der gron den zoo hoog is.gestegèn om die goede ren te verkoopen, ten einde met de aldus verwezenlijkte sommendebestaande schul den te betalen. Af. Missiaen vraagt het woord. Af. Coiaert. Is 't M. Bonnet Neen 't is Missiaen Af. Coiaert. Oh pardon Af. Missiaen. Oh 't is niets. Deze laatste verklaart geen vertrouwen te hebben in de Commissie van Openba ren Onderstand en vraagt waarom de ver tegenwoordiging van de andere partijen uitgesloten werd. Is 't akkoord de nog blij vende gebouwen van de Godshuizen op te bouwen, maar er zou moeten uitgezien worden naar andere middels om geld te vinden onder andere door verhooging van den pacht van zekere hofsteden, die aan veel te lagen prijs worden verhuurd. Af. Glorie verklaart zich eens met MM. Sobry en D Huvettere en zegt dat de socia listen in de Kommissie van Openbaren Onderstand niet meer zouden kunnen too- veren dan de anderen. Af. Leuridan komt aan 't woord en ver klaart voor zijn groep in princiep tegen de verkooping te zijn van goederen die den rijkdom uitmaken van eenen Dienst als den Openbaren Onderstand; echter, gezien het feit dat nog eenige Gestichten, die vóór den oorlog in de stad bestonden, en tot heden niet zijn opgericht geworden bij gebrek aan geld, besluit hij dat het hoogst noodig is tot de beslissing van de verkoo ping over te gaan, om alzoo de noodige sommen te vinden tot het onverwijld op trekken van de Gestichten van oude mannen en vrouwen opdat die oudjes in hun ouden dag niet ver van hun geboortestad zouden moeten verbannen worden. Met klem dan schandvlekt hij den Staat die meineedig de aangegane verbintenissen niet houdt, en te kort blijft aan het verpande woord in zake de betaling der oorlogsschadevergoeding. De vraag tot uitstel wordt verworpen en de verkooping vervolgens gestemd. III. Openbare Onderstand. Open bare verkooping van boomen. Met algemeene stemmen wordt tot den verkoop beslist. IV. Stedelijk kerkhof. Grondvergun- ningen. Met eenparigheid van stemmen vt-orden de voorgestelde grondvergunningen ver leend. V. Gasmeters. Verhuringsprijs. Vermeerdering. Na uiteenzetting van den brief tot ver hooging, ingezonden door de Gasmaat schappij, met uitleg overdeeenheidsprijzen en vergelijking van den huidigen prijs bij dien van 1914, stelt het Schepencollege voor de nieuwe voorwaarden aan te nemen. Af. Van Nieuwenhove (in 't fransch) be sluit dat de gasmaatschappij schoone win sten erwezentlijkt en stelt voor de ver meerdering te weigeren. 16 u. 20 Af. Bossaert komt binnen. De meening van M. Leuridan is, dat er moet nagegaan worden, niet of de aflos sing van den prijs der gasmeters gebeu ren kan na 24 jaar, maar wei het be drag der winstaandeelen bij de gasmaat schappij, die reeds hoog zijn. Na nog eene korte woordenwisseling tusschen de HH. Missiaen en Declercq wordt de verhoo ging verworpen. VI. Karnaval Stoet Vraag om toelage. Af. Sobry geeft lezing van den brief als mede het antwoord dat het Schepencollege, den stoet toelaat, maar voorbehoud maakt nopens de toelage. Af. Missiaen verklaart dat hij tegen den stoet niet is, maar dat alle maatschappijen in denzelfden zin zouden toelagen kunnen vragen, wat heel wat tijd in eiken zitting zou doen verliezen waarna M. Vandamme het vermommen afkeurt, zeggende dat zulks indrufscht tegen zijne chnstelijke princiepen, en zou verkiezen toelagen te zien toekennen voor maatschappelijke werken en handelstentoonstellingen. Af. Leuridan opineert voor het uitgaan van den stoet en het toekennen van de toe lage, dit onder oogpunt van de nering die door de beweging in stad en den toeloop van volk er zeker bij zal winnen echter zou hij er bezwaar in vinden moest hij weten dat die stoet aanleiding geven zou tot zedelijke afwijkingen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2