GROflïï KiMlSTOET Hei msiapi van Socialist Vlaamsche Toeristenbond Leest en Verspreidt DE YPERSCHE BODE De Dienstdoende Apotheker op Zondag 20s,en Februari is Mr VANROBAEYS Boterstraat STAD YPER Lambert EYKHOLT. 3n) Is 't waar dat ze bij hunne aankomst in Poperinghe door de liberale bestuurs- Ongeluk. Vrijdag «as Robert Yer- eecke.oud 42 jaren, wonende Brielen hoek je. bezig stukken hout te zagen toen hij van een dwarsbalk een vervaarlijken stoot in den buik kreeg. Maandag eehler verer gerde plotseling zijn toestand en eene heel kundige bewerking bleek noodzakelijk. De ongelukkige werd naar het gasthuis ge voerd en stierf er twee uren later aan eene buikvliesontsteking. Zegeboog. De wandelaars die dik wijls stil houden om den werken van den zegeboog na te gaan en weten voorzeker niet, en men zou het ook niet kunnen gelooven, dat daar aanhoudend 105 man nen aan bet werk zijn. Doch hier dient ge zegd te worden dat wij tot nu niets anders te bezichtigen krijgen dan het uiterlijke en dat langs binnen kamers en odk loggias komen die heel wat werk vragen. Nog twee maanden geduld en het publiek zal zijne nieuwsgierigheid kunnen voldoen. Vijf jaarWat heeft de Vlaamsche Toe ristenbond al doorgemaakt in dien tijd Wat al zorgen en taaien moed om in stand te blijven om te groeien en te bloeien Hoe dikwijls werd er beweerd dat V. T. B. te niet zou gaan, wat al kuiperijen, door Vlaanisch vijandigen, voor het onttrekken van toelagen Dit alles is voorbij. V. T. B. leeft, groeit met onweerstaanbare levens kracht, maandelijks komen meer dan dui zend nieuwen bij, nu telt de zoo nederige en tegengewerkte bond, bijna vijftig dui zend leden in 't afgeloopen jaar werden bij de 20.0D0 nieuwe inschrijvingen ge boekt. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan werden tal van gelukwenschen gestuurd door vooraanstaande Vlamingen en hoog geplaatste personen, als zijndeMinisters Anseele en Huysmans, Dr Van Cauwelaert D1 J. Leuridan en tientallen anderen uit de verschillende kampen i" den Vlaamschen strijd. De afdeeling V. T.B. van Yper, voegt hare nederige huldeblijken bij deze van het leidende Vlaanndree en drukt den wcnsch uit,dat nog vele duizenden Vlamingen zou den bewust worden van hunnen plicht. I let schoonste bewijs onzer belangstelling, Vlaamsche Yperlingen, ware het inzenden van een flink aantal nieuwe leden, het is een blijk van solidariteit en het verschaft de leden menigvuldige voordeelen, zoo bij alleen reizen als bij groepreizen en een hoogst belangrijk veertiendaagsch tijd schrift «Toerisme wordt den leden gratis toegezonden. Wie kan er geen 7.50fr. daar voor besteden Vlaamsche Yperlingen doet uw plicht, inschrijvingen In Vlaanderen en in 7 Belfort Bescheiden vraagje. Ware het niet mogelijk in onze toekomende handelsfoor de plannen ten toon te stellen van onzen Schouwburg, v?n het Gerechtshof, van 't Nazareth, van het Rijkeklarenhof, allemaal gebouwen die in opbouw zijn of er nog inoeten komen, en waarvan de Yperlingen danig benieuwd zijn de schoone gevels te zien. Schepen Declercq gaat aanhoudend voort met onze stad te verfraaien. Na het Statieplein, kwam S' Pieterskerkhof aan de beurt. Nu zal het te doen zijn in de verlen ging der Dixinudestraat. Hoe schooner hoe liever. Den 27 Februari zullen de leerlingen van S' Vincent's College een avondieest geven ten bate der door hen bezochte be- hoeftigen. Twee keurige stukken zullen opgevoerd worden. Eerstens De Verloren Zoon van Jef Vandenberghe en dan Tooneelstudiën van Justus Vanmaurik. 'tZal prachtig zijn Het muziekaal gedeelte zal niet verwaarloosd worden. Feestavond V. O. S. - B. V. O. S. Het wakkere bestuur verdient zeker een pluim pje om den hernieuwden bloei onzer afdee- ling. 't Mag gerust gezegd dat we moeten terugblikken tot 1919 om getuige te zijn van zulk een ijverig bondsleven en toen ging het eerst en meest nog om stoffelijke voordeelen waar in 1927 den nagestreefde doeleinden van louter idealen aard zijn. De talrijke wijkfeestjes, op den toptafel of met kaartspel zijn als de inzet geweest van den feestavond van Zondag laatst. Ze zijn de voorboden geweest van het over weldigend succes dat \x e beleefden. Hon derden V. O. S.-B. V. O. S. gezinnen ulden de zaal van 't Christen Vclkshu.s. tjokvol Geen stoel geen plaatsje ble.-f onbezet. Zijn welverdienden dank heeft het geestriftige publiek reeds betuigd aan zan gers, declamators en tooneeHpelers. Op voordracht, gezang en \ertolking valt niets af te dingen. Verzorgd tot in de puntjes Evenmin is het noodig den lof te spre ken van muzikanten en leider der Vlaam sche Harmonie na die jubelende, ziedende toejuichingen die hun ten deele vielen na Jef v. Hooi's Groeninghe Honderden eereleden werden gewon nen, zooniet ingeschreven milde steun werd beloofd. Beter kan 't publiek zijn dank niet bewijzen. Feestjes als die van Zondag vallen in den smaak der kden Het bewijs werd ten overschote geleverd. Wij durven dan ook 't Bestuur V.O.S.-B.V.O.S. gerust aanzetten te volharden in die... Vlaamsche boosheid. ZOAhAMU ST. Ypersche weverij. De aandeelhebbers der Ypersche Weverij vergaderen op alge- meene vergadering op Maandag 14 tyjaart 1927 om 5 uur 's avonds, in het Hotel du Sultan (zie art. 25 der standregels, bijvoeg sel van het Belgisch Staatsblad van 27 Juni 1924) ten einde zich op te houden met het volgende DAGORDE 1. Verslag der Beheerders. 2. Verslag der Kommissarisscn. 3. Goedkeuring van den bilan. 4. I lerkiezing van 2 uittredende beheer ders en een Kominissaris. Belangrijk bericht. Om te kunnen aan de algemeene vergadering deel nemen, zijn de aandeelhouders verplicht hunne aandeelen neer te leggen, minstens drie dagen voor den bepaalden datum in de Bank van Kortrijk te Yper. De Beheerraad. f Zielmis Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd tot de mis die zal gelezen worden tot zielelafenis van Heer en Vrouw JOS. NOTcBAEST-VERBEKE en overleden kinders op Zondag 20 Februari om 7 1 2 u. in de kerk van S' Jacobs. St. Maartenskerk. Deze week zijn twaalf beelqlen ingekomen welke dadelijk opgesteld werden in S'Maartens hopgkoor. Zij meten 2 m. 50 en koipen uit den werk winkel van meester Debeule van Gent, Bouwmeester Coomans gat er de Jeeke- ningvan. En 't mag gezegd zoo voor op vatting als voor uitvoering zijn ze wonder schoon Gelukkig dat zulke meesters gevonden worden om zoo een meester werk als S' Maartenskerk te helpen versie ren. De beelden zijn S' M tarten, patroon der Kerk. FF Andreas tweede patroon der Kerk. HFF Livinus en Amandus geloofs- predikers van Vlaanderen. S' Omaar, die patroon was van het bisdom van Therua- nen later aan dat van leper toegewijd. H. Augustinus patroon der kanunniken. H. Walburga patrones van het kapittel van Veume. G. Margareta van lej>eren. Einde lijk de vier evangelisten die sober aandoen en toch zoo grootsch voorkomen. Waar lijk wij mogen er fier op gaan S' Maarten - kerk zal herworden wat ze vroeger was, een der schoonste zoo niet de schoonste van 't land. Ongeluk. Woensdagnamiddag werd Pieter Cloet van Oostende alhier werkende aan den zegeboog, de helft van den linker ringvinger afgedraaid in de fnachien. Davidsfonds. Woensdag 23 Februari zal E. 11. Buysschaert in het Volkshuis om 0 uur een Voordracht met lichtbeelden houden over de Noord- en Zuidpoolstre ken. Op Zondag 27 Februari 1927. met de welwillende medehulp van het stadsbestuur,het komiteit tot bevordering van vreemdelingen verkeer en de verschil lende maatschappijen der stad. Vertrek van de Statieplaats om 2 uur 1503 fr. premiën waaronder 500 fr. voor de groepen van buiten de stad. Voor alle ver dere inlichtingen zich wenden ten lokale Hotel du Nord Statiestraat Yper. Eenige jaren geleden werd de lezende wereld plotseling opgeschrikt door het bericht van een zelfmoord. Niet dat in onze tijden van godsdien stige onverschilligheid en zedenbederf dit zoo zeldzaam is maar de ongelukkige was een zeer bekend persoon. Hij was gevierd, zelfs bemind. Als een der grootste woord voerders van de Fransche Socialisten had hij naam gemaakt en allen eerbiedigden hem om deoprechtheidzijnerbedoelingen. Hij heette Emile Joiny. Als een eerlijk jongman, vol edelmoe dige verlangens, vol droombeelden, maar zonder genoegzame godsdienstkennis, was hij het leven ingegaan. God, de oneindige liefde, beheerschte niet meer zijn hart, dat toch alle goede hoedanigheden niet had verloren. Hij meende armen en ongelukkigen te kunnen helpen, en trad in de partij der so cialisten. Hij meende daar opoffering, lief de voor den werkman, edele karakters te vinden. Maar hoe bitter viel het hem tegen! Zoo dikwijls had hij in de socialistische dagbladen en vlugschriften schoone woor den en gulden beloften gelezen. En hij vond niets dan zelfzucht, niets dan laag heid, niets dan bedrog jegens den armen werkman, dien men misbruikte en opoffer de voor de belangen der partij. Geen steun meer vindende in den gods dienst, dien hij had verlaten, werd hij door wanhoop overmeesterd en beroofde zich van het leven. Op den vooravond van zijn dood schreef hij, wat hij noemde zijn testament en gaf zijn papieren aan Ernest Jude. Hierbij eenige uittreksels daarvan Ik had mij van het levep een denk: f beeld gevprujd, da) v^n otjzen tijd niet meer is. t Wat is de wereld toch sckrik wekkend laag en bedo a en Het was juist bij de socialisten, onder wie ik vijftien jaar van mijn leveu heb gesleten, dat ik de groot- ste laagheid heb aangetroffen. ik had den moed niet om hem te ver- laten, toen het nog tijd was, en ik zonk - al dieper en dieper, als in een vuilnis- hoop. Moest ik nog eens herbeginnen te leven, ik stichtte eene partij, die alle godsdienstloozen, alle ongeloovigen en vrijmetselaars onverbiddelijk buiten- sloot. Had ik niet vast besloten mij te zelf- moorden, - wat, ik weet het., tegen den godsdienst is, ik werd oprecht katho- liek. Dit is de laatste uitdrukking van mijne zienswijze, voor ik sterf. Welk een wanhoopTot welk een ellen de bracht hem zijn afval van het geloof en zijn deel-uitmaken van de socialistische partij Vijftien jaren ondervinding had hem het socialisme in de ware gedaante daar van doen kennen. Men liegt niet in de stervensstonde. Och, als alle arme verleiden, die in de klauwen van het socialisme zijn gevallen, eens eerlijk wilden bekennen wat er in hun binnenste omgaat, wij zouden nog sterkere getuigenissen te hooren krijgen Van hier en eSders. Poperinghe. De Invaliedenbond liberaal!? Bij de gemeenteverkiezingen stond als kandidaat op de liberale lijst Hr Nestor Lietaert, handelaar, oorlogsvrij williger, ondervoorzitter van den Invalie denbond. Daags na de verkiezingen werd de vlag der Invalieden in den liberalen zegestoet gedragen de schrijver droeg een spandoek waarop Leve onzen Burge meester en Madame n° 2 Die feiten wek ten misnoegdheid bij vele leden een kra nig lid dat het aandurfde te wijzen op art. 1 litt. B der plaatselijke standregels, name lijk De Afdeeling staat boven allen gods- dienstigen, politieken en taaigeest en een schrijven richtte in De West- Vlaming werd uit den ^>ond gesloten. Een ander vertegenwoordiger der misnoegden, die klacht hadden ingediend bij het provinciaal Bestuur, werd op het Congres te Moescroen flink afgescheept het liberaal-franskil- jonisch element was daar de meerderheid endie flaminganten zoo zegden ze... de rest kennen we. Daarbij bleef het niet en de misnoegden protesteerden luider tot op Zondag 6 Fe bruari eene afvaardiging van het provin ciaal Bestuur naar Poperinghe kwam om zoogezegd een onderzoek te doen, een debat tusschen beide strekkingen voor te zitten en uitspraak fe doen. Of die Heeren nu wel officieel het Bestuur der provinc e vertegenwoordigden, en zooja, of de inva lieden der provincie met zulk optreden vrede nemen betwijfelen wij sterk. In elk geval, die debatten werden ingezet, geleid en gesloten door de betichten. Van onder zoek der overtredingen kwam niets en het besluit was Al de misnoegden zijn slep- pedragers van Meester Butaye Dat de vlag deelnam aan een liberalen zegestoet, dat was niets. Toch besloten zij tot de herkiezing van het bestuur't was #oed geregeld. Art. 7 der plaatselijke standregels voorziet ge heime stemming voor 't bestuur. De voor zitter daagt op met dozijnen genummerde volmachten (dus gekende leden) en stemt ermee. Terwijl de Heeren aldus de stand regels aan ljun zolen lapten verlietep de misnoegden de zaal ten teeken van protest. Ziedaar de feiten. Nu enkele vraagjes 1°) Waarom moest de klacht der mis: noegden besproken worden in Moescroen? 2°) Is 't waar dat de Heeren die naar Poperinghe kwamen zich zelf hadden afge; vaardigd (na hun partijdig optreden in Moescroen) en zich de rollen hadden ver deeld ter verdediging der Poperingsche liberale vriendjes ventjes werden ingepalmd en inge... smeerd? 4") Is 't waar dat er in den Voormiddag

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2