OQüerDreking van m vsrkear ft r Jaargang N= 8. Zondag 20 Februari 1927. Jaarmarkt van Ynor pii <Ip katlH'pesi I>E YVERSCHEllObl quel. reeds werd gerepeteerd in bijzijn van den Heer Burgemeester? 5'Hoe werden die volmachten verkre- genwaarmee het bestuurzichzelf herkoos? En nu. Wat denken de misnoegden daar van Ik denk dat de zaak eens flink zal wor den doorgedreven. Immers 1") Het Bestuur van Poperinghe over treedt Art. 1 zijner standregels met de vlag mee te zenden in den stoet. (Houdt de Voor zitter zich nog steeds daarover verantwoor delijk 2°) De provinciale bestuursleden stellen zich aan als liberaal-politiekers door die feiten goed te praten en treden op als advo- katen der betichten in plaats van rechters. 3") Zelfde Heeren helpen art. 7, hoofd stuk 3 der plaatselijke standregels over treden bij de kiezing van een Bestuur dat dus onwettig is en niet kan worden erkend. En verder. Wat denken de invalieden van West-Vlaanderen hierover Ik stel voor: Die zaak doen in den klare trekken en de schuldigen pogen te vinden. Dan, zoonoo- dig... d£n bezem erin Wie helpt er mee Invalied. Langemarck. Onze gemeente is opnieuw het tooneel geweest van een droevig ongeluk. Bij eene ontploffing, de hoeveelste, liet Maurice Francies, 2ö j. oud, het leven. Hij was op den slag dood. Richard Demeulemeester 32 j, oud, werd doodelijk gekwetst en naar het hospitaal van leper gevoerd om er een heelkundige bewerking te ondergaan en de derde is er met lichte verwondingen van uitgeraakt. I loe is 't mogelijk zal men zeggen Zullen de menschen dan nooit opgeleerd zijn Geen slechterdooven dan die die niet hoo- ren willen. En't gaat er doorgaans nog al luide. Wytschaete. Katholieke Vlaamsche Bond. Op Woensdag, O. L. V. Lichtmis hield deze bond, in haar lokaal, bij Floris Bervoet, eene vergadering met aanspraak van den Vlaamschen leider Advokaat Leu- ridan. Op het gestelde uur opende de voor zitter het gezellig samenzijn met enkele goed gepaste woorden en gaf daarna onmiddellijk het woord aan den gevierden Vlaamschen spreker. Gedurende 1 1 2 uur hield Advokaat Leuridan de aandacht der 83 tegenwoor dige leden gespannen door zijn antimilita- rische rede. Daarna wierd tot laat in den avond, (ik heb zelf gehoord tot 1 uur 's nachts) broe derlijk gefeest. Stichters van dezen bond, ge haalt eer van uw werk. Uw bond tot spijt van wie 't benijdt bloeit en met dergelijke feestjes kan hij slechts goed vooruitgaan. Het volk zal op deze wijze het eerlijke doel der Vlaamsche zaak begrijpen en u steunen waar het kan. Zaterdag avond om uur wordt de H. Zending geopend. EE. Paters Minne en Tits zullen de sermoenen prediken. Mochte deze H. Zending Gods zegen over Wyt schaete trekken. Vlamertinghe. De Vrouw Hri L... wonende in de Qtsselstraat is Zondag 's nachts plotseling overleden. De genees heer weigert de toelating tot de begraving af te leveren. Het parket heeft de lijkschou wing bevolen. Bij de echtgenooten Hilaire Debruy- ne op den Brandhoek is een drieling gebo ren, twee zoontjes en een dochtertje. Ongelukkiglijk zijn ze reeds overleden. Zondag laatst kwam Henrj Malbrank, werkman 6S j. naar de hoogmis. Nauwe lijks in de kerk toegekomen werd hij onpasselijk en stierf eenige oogenblikken later in een nabijzijnde huis waar hem het 11. Oliesel nog toegediend werd. Zondag was Jerome Louf echtgenoot van Clara Demarlier oud 25 jaren, naar Zillebeke gaan ijzer zoeken, 't En duurde niet lang eer hij zijne gading vond, een obus. Kort nadien klonk eene schrikkelijke ontploffing en de ongelukkige lag badend in zijn bloed. Hij was op slag dood. Nog een huisgezin in 't ongeluk. Wanneer toch zuilen wij het laatrte slachtoffer hebben Vlamertinghe gaat traag inaar zeker de beroemdheid te gemoed al wat eenig talent bezit komt er naar toe. Vooruitstre vende geesten met vooruitstrevende ge dachten zetelen reeds op t gemeente huis. Zoo hebben we er onzen Heer, gezel Boxoen, socialist van princiep, republikein van gemoed en controleur van stiel. Ja ja hij heeft het immers zelf gezegd en geschreven hij is op 't gemeentehuis om te controleeren. En of hij controieertOp de jongste en eerste gemeenteraadsverga dering stak hij zijn maiden-contro|e af. Hij was danig kurieus, las zijn briefje door zijn Heer en Meester Edgard voorgeschre ven tamelijk goed af, (nu dat kunnen de jongens op school ook) en 't was over de school. Hij zou een school willen bou wen met titels en 't onderwijs zou anders moeten gegeven worden zoo dat alle jon gens van alle princiepen daar zouden kun nen naartoe gaan. En voor Le pauVpeupV moest er ook iets gedaan worden, zoo bij voorbeeld een huishoudschool. En onze controleur stemde Neen zoo dat de Schepen hem deed opmerken dat hij nu eens compleet de belangen van 't volk ne geerde. Maar ja 't was een maseurkesschool en ja daar is hij bang voor een Box-l loen bang van pauver maseurkes Moet dien man nog lange zoo contio- leeren, dan wordt hij zeker buiten gecon troleerd. Want als hij zoo nog eenige vegen uit de pan krijgt, zooals hij er nu drie heeft gekregen, dan zullen al de gezel len van Vlamertinghe hun geloof ras ver liezen in de snijdige controle van hun leider controleur. Wanneer de met goud- geborduurde petOf zou hij liever een Jacobynsmuts hebben. We zullen hem geern een bezorgen. X. Poelcapelle. Zou het dan toch waar zijn Men zal zich nog .herinneren, dat bijna al de nieuwsbladen, den uitslag van de gemeentekiezing van Poelcapelle ver meldden als volgt Gekozen 7 Vlaamsche katholieken en 2 Socialisten De HM. Nevejan en Decaes- tecker. Wij hebben dan eens ferm gelachen om die vermeende grap. Maar... hadden wij geen ongelijk? Zijn het geen 2 Socialis ten Het schijnt van ja Op Zondag 13 Februari 1027, was het Te Deunt, naar aanleiding der kroning van Zijn H. De Paus. Al de VI. Katholieke Gemeenteraadsle den zonder een uitzondering waren aan wezig, enkel de 2 (Socialisten) gekozenen schitterden door hun afwezigheid en de twee stoelen die voor hen beschikt waren, wachtten te vergeefs op hun tijdelijke eigenaars. Ik weet niet of het waar is, maar er zijn er die beweren, dat ze niet dierven komen, omdat het toch zulke gevteldige vernede ring is, van uit die hooge hoogte, op dq straatsteenen ten pletter te vallen. Maar hier moeten wjj toch een vraag stellen kan ons aller Vader Zijne H. De Paus hier iets aan doen Anderen zeggen dat ze niet dierven komen, omdat de nieuwe raadsleden er teveel hun deugd zouden in gehad hebben, dat ze maar het vijfde wiel aan de wagen meer zijn, maar dat geloóven wij ook niet. Hetzjjn zulke wonderliijge jongens niet! Wij weten uit goede bron dat die 7 nieuw gekozenen veel medelijden hebben, met die twee sukkelaars, die door het kiezers korps zoo onverbiddelijk veroordeeld zijn geworden. Binnen kort krijgt Ge een postkwijt- schrift voor vereffening van Uw abonnement Een heel schoon mengelwerk ver schijnt weldra. Reninghelst om zien hoe de gemeenteoverheid zich kwijt van zijne taak Zooveel vreemdelin gen als inwoners spreken schande van den erbarmelijken toestand van sommige we gen. Drie jaar geleden waren er -reeds groote herstellingen te doen, maar den aannemer die moest rijk gemaakt worden werd niet gevonden. Wel zorgde men voor het droogleggen van de omstreken van het schaapstal want men vreesde dat men deii pir'o van de bende een goede vriend van Bacchus bij zijne nachtelijke zwerftochten mocht verliezen. Nu om de menschen goeden moed te geven heeft de Gemeenteraad naar het schijnt vijf en der tig duizend frank nieuwe opcentiemen gestemd om de noodige herstellingen te laten uitvoeren. Moesten de wegen ver maakt worden met freinekool dan ware het vcerk al lang verricht. Nu 't is te hopen dat er weldra aan dien belachelijke» toestand verholpen worde, 't heeft al lang genoeg geduurd. Heden Zondagalgemeene vergade ring van het Katholiek-VI.-Nationaal Ver bond bij Emiel Gouw om 5 1 2 uur. Alle vrienden worden uitgenoodigd. De weg Veurne-Yper wordt hersteld op de volgende punten, zoodat het verboer daar onderbroken wordt a) tussehen VEURNE-ELZENDAMME 1.234-2.484 2.484-3.088 vanaf31-l-27 tot en met 20-3-27. Voor het door voer verkeer Veurne- Yper Veurne-Loo (langs de vaart). Renïnghe- Zuydschote-Yper (langs de Provinciale baan Dixmtide-Yper (vanaf Lizerne). b) tussehen ËLVERDINGHE - YPER, vanaf 15-2-27 tot en met 28-Ö-27 (uitge zonderd gedurende de Paaschdagen die vallen vanaf 15-4-27 toten met 10-4-27. Voor het lokaal verkeer Elverdinghe- Boesinghe-Yper (Hoekje). Doorvoeryerkeer Yper-Veurne Zie hier boven. De baan Yper-Waasten wordt hersteld tussehen 5' Klooi-" Vier Koningen vanaf 3-2-27 tot 14-4-27.. Voor het verkeer S* Elooi-Wvtschaete- Meenen-«Vier Koningen. De baan Yper - Kern mei - Nieuw kerke - Fransche grens wordt hersteld tussehen Zwijnebak en Nieuwkerke vanaf 7-2-27 tot 7-5-27. Voor het verkeer gekasseide gemeente- baan Kemmel-Hooghof-Wulverghem, ver volgens Staatsbaan Nieuwkerke - «Vier Koningen Onze welbekende Kattefeeste fs ont staan uit de wijdvermaarde Ypersche jaar markt of foore der middeleeuwen. Met behulp van enkeleschaarsche inlich tingen moeizaam bijeenvergaard, zullen wij trachten den oorsprong dier markt uit een te zetten met haar verloop tot in onze dagen, Het was in 1070, Richildis, weduwe van Boudewijn van Bergen, graaf van Vlaan deren, zag de schikkingen over hefhoofd, door haar overleden echtgenoot genomen, en palmde het voogdijschap in over haar zoon Arnold, dat aan Robrecht den Fries was vermaakt geweest-1 Die heerschzuchtige en driftige vorstin misnoegde echter zoodanig de Vlamingen, dat deze Robrecht smeekten hen te komen verlossen. Hij kwam en seffens schaarde zich geheel Vlaanderen, 't Oudenaerdsche uitgezonderd, rond hem. De Henegouwers van hun kant, alsmede de koning van Frankrijk ondersteunden Richildis. Beiden stonden welhaast aan het hoofd van een machtig leger, en op 22 Februari 1071 kwam het tot een treffen nabij Cassel. Robrecht won den slag, doch nooit werd een gevecht geleverd dat meer bewogen wasRobrecht en Richildis werden gevan gen genomen, doch geraakten wederom op vrije voeten, (2) de koning van Frank rijk ging op de vlucht (3) en de jonge Arnold sneuvelde. L'it erkentelijkheid voor den zegepraal behaald op 22 Februari, feestdag van S' Pietersstoel te Antiochie, deed Robrecht verscheidene kerken bouwen ter eere van S1 Pieter. (4) Meyer, die volgens Warnkcenig, de ge schiedenis van zijn vaderland gewetensvol schreef (5), noemt onder andere deze van Brugge, S per, 1 luiste, S' Winoxenbergen, Oostcamp, Oostende en Thielt. (6) Toen men op het einde der XVIIF eeuw de bouwvallige kerk van Mulste afbrak, vond men in een der vermolmde balken gebeiteld Robertas Frisius me fecit fieri 1075, (7) hetgene bewijst dat Meyer inder daad uit betrouwbare bron geput had, cn diensvolgens, mogen wij ook aanvaarden hetgene hij schrijft over het stichten van S' Pieterskerk te Yper. D'Oudegherst, die menigvuldige bijzon derheden geeft, welke men te vergeefs elders zoekt (8) voegt er bij, dat deze laatste de plaats innam van eene kapel, insgelijks S' Pieter toegewijd (9) en waarvan men ongetwijfeld,, zooals het le dien tijde de gewoonte was, de bruine bergsteenen bezigde voor de nieuwe kerk. Het jaartal 1075 te Mulste jn een balk gebeiteld toont ons, dat op dit tijdstip het bouwen dier kerk nagenoeg een voltrokken feit was, en laat ons toe te veronderstellen, dat S' Pieterskerk alhier omtrent denzelfden tijd voltooid werd. Doch het jaartal 1094 boven de para dijspoort van de noorderbeuk gehou wen, schijnt dit niet in tegenspraak met die veronderstelling Zienderoogen is het voetstuk van den toren het oudste deel der kerk. (10) Een eenvoudige vergelijking tussehen dit met selwerk en dat van den zijingang toont genoeg, dat het eerste tot een vroegeren tijd behoort dan het andere. De reden daarvan vinden wjj in een handschrift der abdij van Gembioers': volgens een legende uit Yper naar den abt üuibertus gestuurd, kunnen wij opma ken dat Pieterskerk in de vlammen opging omtrent den tijd dat S' Maartens- kapel eene groote kerk werd met kloos ter. (11) Welnu volgens de overlevering stichtte Robrec|it de Fries St Maartenskerk in J088. (12) In alle geval moest het klooster en meteen die kerk in 1095 sedert eenigen tijd bestaan, aangezien het dat jaar reeds bevriend was met de abdij van Corbië, in de Som me (Fr.) dus op merkelijhen afstand van Yper gelegen. (13) Men mag dus ver onderstellen dat S< Pieterskerk omtrent dien tijd door een brand geteisterd werd. en daar zulke ramp zelden een gebouw ten gronde vernielt, zoo zal het voetstuk van den toren gespaard gpblevep ?ijp Toen men later de hand sloeg aan den heropbouw, wilde men ongetwijfeld dit tijdstip vereeuwigen met het jaartal 1094 boven den zij ingang te beitelen. (14) Le ülay verhaalt ons dat de inwijding van S' Pieterskerk te Rijsel in 1007 met ongemeen praalvertoon geschiedde. (15) Wanneer nu enkele jaren later S' Pieters te Yper voltooid was, had Robrecht, zoo op het onverwachts graaf van Vlaanderen geworden, nog meer reden dan zijn vader te Rijsel om deze laatste kerk met veel luis ter tedoen inwijden. Ongetwijfeld noodigde hij dan ook benevens Drogo, den grijzen bisschop van Terenburg (ló) nog andere kerkvoogden uit, alsook de hooge geeste lijkheid van Vlaanderen en de grooten van het hof. En opdat die plechtigheid telken jare zou herdacht worden nam hij daarenbo ven bijzondere schikkingen. Mettertijd vergroeide die herdenking tot gewoonte, op zulke wijze dat alhoewel sedert dien acht eeuwen verstreken zijn, en tegenspoed en rampen de stad met hare

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3