1' Jaargang Nn 10. DE YVEHSCHE DODE Bijvoegsel. Zondag 6 Maart 1927. PERSOONLIJKE AANKONDIGING YPERSCH LEVEN (VERVOLG) Stad Yper GEMEENTERAAD Ziiting van maandag 26 Februari 1927 om 18 ure Heer en Vrouw Raf. Speybrouck- Troffaes melden met vreugde aan hunne vrienden, de gelukkige geboorte \an een zoontje Antoon V. O. S. - B. V. O. S. Puinentroost» wil beter en beter. Om de moeilijksten onder de tooneelliefhebbers te voldoen zal het pereltje van den bekenderf Berten Dejonghe Als 't zonnetje glanst wor den vertolkt, alsmede een proefje modern tooneelVan den dood die bijna stierf een klucht in 5 schuifjes van Jef Vervaecke en Mich, de Oeiderode. Het zal voorzichtig zijn, de kaarten bij tijds te bespreken. In de loop van Maart zal de bond zijn leden uitnoodigen op een kostelooze voor dracht met lichtbeelden over de graven van den Yzer. Makkers maakt propaganda voor den bloeieuden V. O. S. - B. V. O. S. Daar zijn nog honderden leden te werven. V. T. B. De algemenee propaganda leider van den Vlaamschen Toeristenbond zal in 't korte te Yper optreden met een voordracht over De torens v. Vlaanderen Niemand magdien dag ontbreken. O De Heer Burgemeester verk'aart de zit ting geopend om 18 uur 5. Zijn afwezjgde HH. Declercq, belet doorziekte; Glorie-en Van Nieuwenliove. 1. De li. Sekretaris geeft lezing van 't verslag der vorige zitting, dat zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. Om 18 uur 10 homt M. Van Nieuwen liove binnen. Af. Colaert meldt dat M. Declercq aan de beterhand is en wenscht datliij spoedig geneze. 2. Af. Sobry geeft lezing van het politie- bevel betreffende den karnaval en de ver mommingen en de Raadsleden zijn liet eens om de voorgelegde bepalingen goed te keuren. 3. Stadseigendommen Aankoop door den Staat van 59 a. 82 ca. grond noodig voor de inrichting der Statie Beraadsla gingWijziging. Af. Sobry zegt dat de Gemeenteraad beslist had te verkoopen, maar, na lezing van een brief uitkomende van den betrok ken Staatsdienst, meent hij dat hier een misverstand bestaat nopens de aangege- veiie sommen, zoodat de Schepenraad voorhoudt eene wijziging te brengen aan het eerste voorstel. Daarna komt de lezing en uiteenzetting der verschillende sommen van -herstel en minderwaarde door de Diensten voor oorlogsschade vastgesteld. Na enkele besprekingen wordt het voor stel aanveerd met algemeene stemmen. M. Glorie treedt binnen om" 18 uur 15. 4. Aankoop door de stad van een perceel grond gelegen hoek üroote Markt en Dix- mudestraai. groot omtrent 100 m2, Lezing wordt gegeven door Af. Sobry van brieven gewisseld tusschen het Stads bestuur en den Dienst van Bruggen en Wegen alsmede den Heer Minister van Geldwezen ten einde dezen grond gratis te verkrijgen ten einde er de Stadsboekerij op te richten.Verders volgen nog andere brieven waarin de aankoopprijs wordt bedongen. Af. Van Nieuwenliove (in 't fransch) be- statigt dat de Staat dom is te werk gegaan bij de onteigening van bedoelden grond, daar de vaag liggenden strook onmogelijk tot het bouwen van een behoorlijk woon huis dienen kan. Hij vindt ook dat voorge stelde prijs per m2 te hoog is zoodat het oprichten van de bibliotheek op dezen grond heel nadeelig voorkomt Het oordeel van M. Sobry is dat op zulk Jdein terrein geen betamelijke stadsboeke rij kan worden opgetrokken. Volgt eene woordenwisseling tusschen de HH. D'Hu- vettere, Colaert en Missiaen en deze laatste roept uitVan wie gaat dit voorstel uit? Af. Colaert. Van 't Schepencollege Een Schepencollege van haken en oogen is 't antwoord. Af. Leuridan. Me dunkt moet hier de voorafgaandelijke vraag gesteld worden, te weten een onderzoek naar de doelmatig heid dezer kwestie, alsook naar de moge lijkheid om op dit terrein een behoorlijk gebouw te zetten Dat is de zaak van M. Coomans zegt M. Colaert. Af. Leuridan. - 't Is niet genoeg eene bibliotheek te bouwen om ratten en muizen er in te winnen, of wordt er hoofdzakelijk gezocht naar de verfraaiing van de Markt Volgt eene zinspeling van M. Colaert op een dergelijk geval op de Markt van Pope- ringhe, waaruit hij besluit dat dit perceel door geen particulier mag aangekocht worden. Af. Leuridan. Om de zaak spoedig op te lossen, moet er drukking worden uitge oefend bij de bevoegde besturen 't Advies"van M. Missiaen is dat de zaak moet uitgesteld worden om hem toe te laten diesaangaande inlichtingen te winnen, en hij meent dat de stad geen 150.000 fr. mag besteden, gezien den geldelijken nood, om een gebouw in hout op te timmeren." Af. Vanderghote waardeert de bevoegd heid van M.Cooinansmaar treedt de ziens wijze bij van M. Sobry, besluitende dat het niet voldoende is uit te zien naar ver fraaiing van eene openbare plaats door het bouwen van een schoonen gevel, maar dat de nuttige kant moet opwegen. Af. Glorie is ook van 't gedacht dat hier de zaak moet verdaagd worden om het dossier te onderzoeken, en na enkele wederzijdsclie opwerpingen wordt de kwestie tot later verschoven. 5. Zwemkom.- Verordening. Wijziging. Af. Sobry leest een ontwerp van regle ment betreffende de dagen en uren van toelating tot de zwemkom; alsook de ver schillende voorwaarden en den abonne mentsprijs. hide daaropvolgende betwistingen wordt er door M. Vanderghote gevraagd van de mogelijkheid om eene overdekte zwem plaats te maken ten einde 's winters ook baden te kunnen geven, maar er wordt teruggeschrikt voor de groote kosten die zulke inrichting zou vergen. Volgt eene langdradige bespreking en woordenwisseling aangaande de verschil lende artikels van het voorgelegd regle ment, waarna het bij stemming aangeno men wordt. 6. Openbare Onderstand. Verkooping uit der hand aan den Staat van een perceel grond. Na kennisgeving, door M. Sobry, van de ligging en uitgestrektheid van dit perceel, verklaart M. Missiaen zich te moeten uit spreken tegen elke verkooping maar,gezien het hier geldt een bijzonder geval, zullen de socialisten zich onthouden. De verkooping wordt gestemd. 7. Openbare Onderstand. Afstand van pacht. Aangenomen met algemeene stemmen. 8. Openbare Onderstand. Herbou- wingswerken van het Rijke Klaren-Wcdu- wenhof en dammingen in het St Jans Gods huis. Goedkeuring. Daar Dewitte, aannemer, het uitvoeren van gemelde werken van de hand wijst, wordt de vraag gesteld om deze heropbouw te laten gebeuren door twee der volgende aannemers, wat ook wordt goedgekeurd. 9. Handelsfoor. Vraag om toelage. M. Vandamme wenscht feestelijkheden te zien plaats grijpen ter gelegenheid der handelsfoor, alsook een reklaamstoet, dit de nering der stad ten bate. Dit kan worden besproken door de leden van de feestkommissie zegt Mijn heer Colaert, waarop M. Vandamme laat opmerken dat het gedacht kan ingeprent worden door den Gemeenteraad. De toelage wordt gestemd. 10. Stadseigendommen - Oorlogsschade aan landgoederen Overeenkomst Goedkeuriug. Af. Sobry legt de cijfers voor die gediend hebben als basis tot de overeenkomst met de Rechtbank voor Oorlogsschade, waarna die door een eenstemmig ja wordt goed gekeurd. 11. Financiën Aanvullende kredieten. De Schepen van Financiën, Af. Sobry zet uiteen dat 0.315 fr. 08 noodig zijn tot het witten van schoollokalen, planten van boomen, geven van feesten, aankoopen van schoolmeubels voor de Looie en voor de openbare verlichting. Dit krediet wordt gestemd met 3 onthou dingen. 12. Mededeelingen. Af. Sobry geeft lezing vaneen brief uit gaande van de Kommissie van Openbaren Onderstand in antwoord op de bewering van M. Missiaen, bij de vorige Raadzitting, dat verscheidene hofsteden veel te laag verpacht zijn. Dan volgt de opsomming van al de verpachte hofsteden, met eene vergelijkende lijst der pachtprijzen en tijd- bepaling. Af. Glorie onderbreekt, roepende «Doe zoo niet voort anders vallen wij in slaap 't Is toch een beetje lang... meent Af. Colaert. Men moet toch kennis nemen van den tekst vah den betwisten brief zegt M. Sobry en hij zet zijne %lezing voort tot het slot van den brief. M. Missiaen. Gij ziet wel dat mijne opmerking gegrond was, de brief bewijst niets andeis dan dat al de hofsteden te laag verpach, zijn. Heeft die inrichting van Openbaar niu haar plicht gedaan Af. Lemahieu doet daarop eene lange gedocumenteerde uiteenzetting, en schetst -zijn eerste bezoek' In 1019 aan hét Ver woeste Gewest om na te gaan of het wel waar was dat, zooals de Minister Anseele door zijne bevoegde diensten had doen bestatigen dat de grond van 't Verwoeste Gewest niet meer kon gebruikt worden als landbouwland. Hij beschrijft den moed van de eerste pioniers die hier in de front, wildernis zijn komen wonen en na boven- menschelijk wroeten de streek hersteld hebben. Hij besluit dat M. Missiaen roeke loos te werk gaat met zich te bemoeien in eene zaak waarvan hij niets kent en te gewagen van toestanden die hij slechts in 1923 heeft vernomen als het hardste werk voltrokken was. Hij eindigt meteen verge lijkende tabel voor te lezen van de pacht prijzen van den Openbare Onderstand van hier en van Meenen. In de betwisting roept M. Missiaen tot M. Lemahieu Zeg het aan den Minister van Finantiën Af. Lemahieu antwoordt Zooals gij in de Kamers zijt zoudt ge wel doen het zelf te zeggen (Toejuichingen). Af. Missiaen begint opnieuw zijne ver dachtmakingen luchtte geven en M.Capoen valt in Ik kan dat nu feitelijk niet meer •verdragen daf men zoo kan nevens de zaken spreken. Overtuig u van dit, M. Mis siaen, dat de landbouwers van buiten de frontstreek er meer profijt bij hebben met een zeer hoogen pacht te betalen, dan wij in 't Verwoeste Geweste met een lage pachtprijs voor minderwaardig land Nu volgt eene bewogene woordenwisse ling tusschen verschillende Raadsleden. Bij het voorstel van M. Sobry pin aan de Kommissie van Openbaren Onderstand een brief van huideen dank te sturen, wordt bevestigend beslist. Er wordt ook goed gevonden een brief van dankbetuiging te zenden aan den Heer Minister van Geldwezen voor de gedane heropbouwingswerken. De v*aag om jaarlijksche toelage voor het Te-huis tot zedelijke opbeuring der soldaten te Brugge, wordt ingewilligd. Af. Sobrv geeft kennis van eenen brief van den Bond der Meubelmakers over den ellendigen toestand in dit bedrijf, ledereen is 't akkoord om te zeggen dat alle moge lijke maatregels moeten getroffen worden om de werkeloosheid te vermijden en te trachten werk te verschaffen aan onzestads- genooten. Dan volgen voorstellen van de HH. Van damme en D'Huvettere om verbeteringen en herstellingen te doen uitvoeren aan zekere straten, wegen en graspleinen, waar van nota wordt genomen. 13. Consolidatieleening Heffing van opcentiemen. De opcentiemen werden gebracht van 50 op 60. De zitting wordt geheven om 2t uur. Var? hier en elders. Boesinghe. Men is bezig de Duit- sche schuilplaatsen te doen springen, De genaamde Camiel Pauwels, van Bixschoote, werkzaam aan dit werk op de wijk het Sas, was bezig eene mijn te bereiden om in den onderstand te plaatsen, toen al opeens dit springtuig ontplofte met het ongelukkig gevolg, dat de arme werkman in de lucht geslingerd werd. Hij werd beide beenen afgeslagen en het hoofd gansch vermorzeld, De ongelukkige laat eene weduwe met twee kinderen achter, en een derde wordt verwacht. Vlamertinghe. Vtaamsche Wacht. Zondag laatst had het Bestuur de alge meene vergadering belegd. Niettegenstaande het s'echte weêr, waren de leden talrijk opgekomen, vrat de voor zitter gelegenheid gaf om ze hiervoor geluk te wenschen. Wat gezegd van de prachtige voordracht van Advokaat Versteele Zelden hoorde i wij eene toespraak die zóó diep insloeg door de klaarheid, de overtuiging die sp:e- ker in zijn woord legde. Zijn rede, alhoe wel kort en bondig behandelde stof voor een geheel boek, en de waarheid en de juistheid van zijne thesis was zóó onaan vechtbaar dat de voorzitter in zijn dank woord het niet kon laten erop te wij/en. Daar het onmogelijk is de voordracht geheel te ontleden willen wij alleen aan stippen dat advokaat Versteele in zijn heer lijke rede, het zoo immer actueel vraagstuk voor ons katholieke Vlamingen, behandeld heeft, namentlijk 1. Ons Vlaming zijn. 2. Ons demokraat zijn. 3. Ons katholiek zijn. Nogmaals willen we hem onzen besten dank, van hier uit, toesturen, en vooral de hoop uitdrukken dat wij nog het geluk zullen hebben hem in ons midden te begroeten. Vlamingen wordt lid van onze Vlaam- sche Wacht en geniet van onze voordracht avonden. Op Zondag 6 Maart te 6 1 2 uur stipt in de zaal der H. Familie, richt de Vlaamsche Wacht eene Groote voor drachtavond met lichtbeelden in over het wonderschoone Groot-Hertogdom Luxemburg. Een 70-tal prachtige licht- platen zullen die leerrijke voordracht opluis teren. Zal optreden, de heer J.Van Overstraeten van Aalst. De leden hebben kosteloozen toegang op vertoon van hunne lidkaart. Kinderen beneden 16 jaar worden niet toegelaten tenzij vergezeld door hunne ouders. Kaarten te verkrijgen bij Mr Jozef Van Overstraeten en in 't Paviljoen. D Plaats 2 fr. 2C plaats 1 fr. Het Bestuur. Becelaere. - Zondag hadden de V.O.S. sen een Yzeravond met lichtbeelden inge richt. Ruim 300 menschen vulden de ruime feestzaal der herberg 't Peerd. Advokaat Leuridan boeide meer dan vier uren het aandachtig publiek en vertelde over al het afgrijselijk, onmenschelijk lij den onzer jongens aan den Yzer. We maakten kennis met het kristelijk mooie werk van Joe English, en het piëteitsvolle werk van heldenhulde zoo nederig ontstaan in de loopgraven en thans gegroeid tot die machtige jaarlijksche bedevaarten, iets eenigs in de eeuwen lijdensgeschiedenis van het Ylaarnsch volk.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3