iWnpepiitp in nil Luier ZOM>\<;iUST. De Dienstdoende Apotheker op Zondag 13^" Maart is M' HOUTEKIER, Meenenstraat Met Nederlandsch komt men nergens f Zielmis Jaarmarkt van Yjwr vil <Ip ItallHVpsl .Wen zal opvoeren -Fabiola,en*Het vertrek der Missiezuster Eene omhaling zal ge daan u-orden. Ingang vrij. Vrienden en ken nissen worden dringend uitgenoodigd. Heer Vanderghote. Een vriend en bewonderaar van den diepbetreurden over ledene heeft on volgende anagramme gezonden Vanderghote goed van herte. En dat was hij meer dan velen. Katte/etst. - Onder de verschillige aan trekkelijkheden welke wij ter gelegenheid der Katteieest op de Markt hebben staan, tellen wij Baudeiet's overdekten paarden- molen, Luna Park, The-Wip, Tunnelrail way, Velodroom, Hippodroom enz. Genoeg dus* om uw geld gemakkelijk kwijt te ge raken. Nieuwe Leergang. Eeii leergang voor Kunstvorming en kennis van Yper en omstreken zal allerwaarschijnlijkst met Paschen aanvang nemen. Men is ijverig aan het inrichten om vóór den Zomer alles gereed te hebben. Dit nieuws zal vooral bij het onderwijzend personeel welkom zijn. Lokaal, lessen, programma en voorwaar den zullen binnen de eerste weken mede gedeeld worden. 5. Ludgardis Bibliotheek. Sommige lieden meenden dat het stichten dezer bibliotheek (Meenensteenweg) overbodig zijn zou, daar we er eene hebben in de Mondstraat (de Stadsbibliotheek). Doch die menschen denken er niet aan dat de menschen van buiten de poort niet altijd over veel tijd beschikken en dat het naaste ver genoeg is. Daarbij die bibliotheek is goed voorzien en ten bewijze in de winter maanden zijn reeds meer dan duizend boeken uitgeleend geweest. Toegang vrij 's Zondags van 11 tot 12 uur. Donderdags van 12 tot 13 uur. Gestolen. Verleden week bij het om spitten van zijn land, verongelukte René Vandenberghe, vader van 3 kinderen. Men drneiz J«»m huwen in het.huis ziiner mna der, en een schurk gebruik makende van het in en uitgeloop van vriendenen nieuws gierigen, wist de geldtasch der bedroefde moeder, te ontfutselen. Davidsfonds. Zondag avond hadden wij in het College een voordracht, gehou den door Pastoor Peeters uit Limburg, welke jammer genoeg, door een misver stand, niet genoeg bijgewoond werd. In eene korte inleiding schetste de spreker den oorsprong van Oberaminergau's passiespel en beschreef devotie 17 tafereelen van het werk, terwijl hij prachtig gekleurde lichtbeelden liet verschijnen van de voor naamste tafereelen. Den tekst droeg hij zelf voor. Van meet af aan is het publiek gewon nen en de ontroering en de spanning gaat steeds stijgende. Want de grijze pastoor weet zijn teksten te zeggen met een zin voor schakeering en typeering der ver schillende personnages en een tempera ment dat de eentonigheid of de verveling bestendig op eerbiedigen afstand houden. De bijval is dan ook reusachtig geweest. Hij was een der schoonste verschijnselen van dit winterseizoen. Bibliotheek. Het mooie plan van Heer Coomans, O. L. V. Huis en kan niet meer aangenomen worden. Geen plaats genoeg en dies meer voor onze bibliotheek. Goed, inaarzou men niet kunnen dat zoo schoone houten huis optrekken, op die plaats en er langs onder winkels voor bloemen, groen- sels, souvenirs enz. openen, lijk te Brugge in de hallen. Denkelijk zouden die kunnen goed verplacht worden en onze groense- liers, indien zij het begeeren, zouden toch niet moeten buiten schilderen in weer en wind lijk nu. StadsbibliotheekWare het niet mo gelijk hier een kleinen lavabo te hebben De boeken, bijzonderlijk de oude, zijn na tuurlijk vuil en vol stof en het valt dan ook schadelijk voor de nieuwe die in zulke han den komen moeten. Daarbij voor den lezer of navorscher is het niet erg plezierig! Hongaarsehe trein. Zes maanden ge leden kwamen de eerste Hongaarsehe kinderen toe en den 21 dezer maand zullen een groot getal reeds vertrekken met de belofte van binnen de zes maanden te mogen wederkeeren. Pleegouders gij hebt een schoon werk gedaan, doordegroo - sprekers ongelukkiglijk niet nagevolgd. God zal u loonen. Derde Orde van den Berg Karmel. Retret van 21 tot 25 Maart, 's avonds om 7 1 4 uur Rozenkrans. Om 7 1 2 uur Lofzangen Sermoen door E.P. Joachim O.K. Velokoers. Zondag 27 Maart zal er een velokoers plaats hebben voor beginne lingen. 300 fr. prijzen. Af te leggen afstand 50 Kin. Inschrijving Café des Sports Koeimarkt. Vertrek'om 3 uur. Aankomst - Sportwereld Statiestraat. Iemand die reeds meer dan eens de reis naar Kongo deed verhaalt het volgende Ik was met verscheidene Walen die ook via Southampton en Kaapstad, Elisa- bethstad wilden bereiken. Tot in Dover ging alles naar hun hartewensch. Van Dover tot Southampton sprak ik Engelsch voor hen. Te Southampton kwamen we op de boot en daar werd meest Zuid- Afrikaansch (Nederlandsch) door de bootslieden gesproken. Heel den weg dan ook moest ik hooren Qu'es*t-ce qu'ondit? Qu'y a-t-il d'inscrit sur cette pancarte? enz. enz. Na een drie weken home reri haYc»4*H'-,*'w u i^.aa.n. Bijna alles weer daar in 't Zuid-Afri- kaansch. Overal werd ik met mijn Vlaamsch uitstekend begrepen. Na een kort oponthoud in Zuid-Afrika'sgrootste stad's poorden we zes dagen tot aan Ka- tanga's grens.De machinisten en hun be- dienden allemale waren Vlaamsch spre ekenden.Overal waar we stopten kon ik met mijn Vlaamsch gemakkelijk over de baan. De goede Waaltjes stonden overal te blinken en konden me hier nergens ni.is- sen. Doch eenmaal over de grens van le Congo Beige was 't uit en Amen. De eerste Belgische tolbediende die ik daar in 't Nederlandsch aansprak ant- woordde bitsig: "Je ne connais pas ce patois!De Waaltjes kroonhalsden. Te Elisabethville zocht ik te vergeefs naar Vlaamsche opschriften of uithangborden. Daar bevond ik mij zooals te Brussel in een vreemde stad. Overal op mijn lange reis had ik me thuis gevoeld... hier ech- ter in een der eerste steden van Belgie's c kolonie mocht ik het meer ondervinden, dat wij Vlamingen in ons eigen kolonie als Vlaming ook gekoloniseerd worden.» Vrienden en kennissen worden uitge noodigd tot de mis die zal gelezen worden tot zielelafenis van Marguerite TEGETHOF Vrouw Emile G1SQUIÈRE postbediende op Zondag 13 Maart om 11/2 uur. in Sint Maartenskerk. Vrienden en kennissen worden uitge noodigd de FAM1LIEMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 20 Maart tot zielelafenis voor de overleden ouders van MEJ. FELICIE DESMIDT om S 1 2 uur in Sint Pieterskerk. Prijskampen voor hengstenveulens van het Belgisch trekras op hun tweede jaar gaande jaar 1927 Deze prijskampen zullen plaats hebben als volgt Voor de 6® omschrijving te Vper, op Donderdag 24 Maart 1027, om 10 3 4 ure voormiddag, op de Groote Markt. De hengsten die in October laatstleden niet ter keuring zijn kunnen aangeboden worden mogen kosteloos aan de jury- voor gesteld worden tijdens den hierbovénge- melden prijskamp. De inschrijvingsbulletijns der te keuren hengsten en der aan de prijskampen deel nemendehengstenveulens, moeten naar het Provintiebestuur gezonden worden acht dagen vóór den dag der prijs kamp. (Vervolg) Sedert 1131-1132 bestond er insgelijks een jaarmarkt op het «Tempelgebied» (59) Ascensioensfeest genoemd, omdat ze gedurende de O. L. H. Hemelvaartweek gehouden werd (00). Misschien hadden de Yperlingen ten gevolge dezer inrichting, zekere wijzigingen bekomen onder opzicht van aanvang en duur voor hun eigen jaarfeest. Volgens het Boek der Keuren van 1292 zien wij, dat deze alsdan met Asschen- woensdagjbegon en één maand duurde (ol), doch hoe lang dat reeds in 't gebruik was, is moeilijk te achterhalen. Toen Dirk Elzaten, vooraleer naar Pales tina te vertrekken, op 19 Eebruari 1138 de Grooten des lands te Yper bijeenriep om de vroegere schikkingen van den vrede te vernieuwen (621 meen en wij dat de jaar markt alsdan reeds begon met Asschen- woensdag die dit jaar op den 16" derzelfde maand viel. Immers zoo het nog met 22 Februari geweest was, zou Dirk, hoe haastig hij ook was af te reizen, die vergadering wel eene week acheruitgeschoven hebben, om door die bijeenkomst onze jaarmarkt meer luis ter bij te zetten (63) Behalve enkele kleinigheden in de stads rekeningen aangetroifen, kennen wij niets over de tijdverdeeling der Ypersche jaar markt, zoodat wij verplicht zijn de alge- meene schikkingen der andere markten op het jaarfeest van Yper aan te passen. De acht eerste dagen na de opening der jaarmarkt, verliepen in het aanbrengen en het uitpakken der waren, het opslaan der tenten enz. (64) en werden inkom- of ingangsdagen genoemd. Volgens de Brugsche voorrechten van 1295 verliepen er dan nog 7 dagen voor aleer het voornaamste tijdstip aanbrak namelijk de 3 uitstal- of thogedagen (jours de monstre) gedurende dewelke de Iakenstoffen tentoongesteld werden (65). Deze laatste vielen dus te Brugge den 16" 17" en 18" dag der jaarmarkt. Daar de markt hier te Yper telkens met Assch en woensdag begon, rpoest volgens de Brugsche schikkingen, de laatste onzer uitstaldagen ook den 18" dag van het feest zijn en bijgevolg altijd een Zaterdag. Doch zoo men de stadsrekeningen nagaat, ge beurde dit te Yper noch vóór, noch achter 1295. De uitgaven voor het jaar 1286, bij voor beeld, werden week na week ingeschreven. Deze gaande van Maandag 4 tot Zaterdag 9 Maart staan als volgt vermelden le (sic) semaine devant les jours de monstre (66). Op het einde der volgende week leest men: le semedi (sic) aprés les jours de monstre de le (sic) feste cTYprc. (67) en dit niet alleen voor 1286, maar ook de overeen stemmende week voor 1307,1327,1328 (68) enz wordt op gelijke wijze aangehaald, zoodat die Zaterdag hooger vermeld nooit geen thogedag was. Des Marez en De Sagher van hun kant rekenden de uitstaldagen op 13". 14" en 15" Maart voor 1286. 't zij den 15°, 16" en 17° dag der jaarmarkt (69) Doch die schikking, niet meer dan de ze hierboven, komt met de werkelijkheid overeen, want voor t jaar 1305 duiden dezelfde stadsrekeningen een Woensdagen als laatste «thogedag» namelijk den 17 Maart (70) die de 15* dag der markt was, aangezien Aschdag dit jaar op 3 Maart viel, oodat de3 uitstaldagen hierte Yper eigen lijk de Maandag, Dinsdag en Woensdag waren van de 2d* volle week van den Vas ten, en indien dit zóó was voor 1305, dan was het ook alzoo voor de andere jaren en diensvolgens ook voor 1286. Gedurende de thogedagen werden de Iakenstoffen tentoongesteld op het verdiep der halle (voorzijde) (71) en de «tresoriers» meesters, klerken en knechten inden het geld voor de uitstalling der waren of de stalhuere (72) Het was gedurende die dagen, dat de Engelsche wolle het jaar te voren op de markten van Thourout en Rijsel gekocht, te Yper betaalbaar was. (73) Voor die week werd ook het getal uscere- wetters„ (politiebedienden) merkelijk ver meerderd (74) Op de thogedagen volgden er te Brugge 4 betaaldagen (75) en aangezien de voor schriften van Margaretha van Constanti- nopel betrekkelijk de jaarmarkten van die dagen spreken (76) moeten er diensvolgens hier ook zulke geweest zijn. ('t Vervol., t) (59) Buiten de Tempelpoort geleden, omtrent liet lste eiland. De tempeliers genoten er de voordeelcn van. (60) Warnk. voorn. V bl, 90. (01Des Marez la lettre de foire a Ypres. bl. 81 nota 1. (62) Warnkanigvoorn. V bl. 34. (63) Zooveel te meer dat die vorst de belangen der steden en der burgers uitnemende behertigde <Ilauul vuora. IV 14IJ, en het hier toch geen huis vaart gold, maar een afzonderlijke reis. (64) Des Marez lat lettre voorn. bl. 77. (63) id id bl. 84. (6(1) Des Marez el De SagherComptes de la ville d'Ypres. I bi. 7o le regel. (67) Des Marez et De Sagher: I bl. 7o 3* regel. (68) id id I bl. 223 II bl. 692 en 816. (69) Des Marez et De SagherI bl. 7o nota 1 Eigenlijk den 14», 15» en Ibn dag, daar ze Aschdag één dag te laat stellen, namelijk den 28 h'ebr. in plaats van den 27": 1286 was immers geen schrikkel jaar. (70) Des Marez et De SaegherI bl. 181 3» regel te mrrkedi da ruin jour de monstre d' Ypre. (71) Vandenpcereboom. Ypriana I (72) Des Marez et De SagherCompter voori:. I 545 II 827. (73) Warnkanig. voorn. V bl. 58. (74) Des Marez et De Sagher, voorn. I bl. '293 (dagteekening is mis) bl. 494. (75) Des Marez lat lettre voorn. 84. (76) Warnkanigvoorn. II bl. 499. De wederoproepingvan de miliciens van de klasse 1924 die tot de eenheden van het bezettingsleger en tot het 1 1 behoore t wordt geregeld als volgt 1. Infanterie eenheden van het Bezet tingsleger. 1" an 21 April tot 1 Juni (42 dagen). a) de mitrailleurs, die hun werkelijken dienst bij het oud 8* bataljon mitr. (tegen woordig 4Cbataljon Mitr.) hebben vervuld; b) de mitrailleurs, die hun werkelijken dienst bij de 14c,15een 16*linieregitnenten gedaan hebben, en ingeschreven op de naamlijsten van de volgende eenheden 4*, 8* en 12* compagnies van liet 7* reserve-linieregiment. 8e en 12* compagnie van het l*rcserve- linieregiment 5*,8* en 12* compagnies van het 8* linie- regiment c) de miliciens van de 4* infanterie-bat- terij (oude S* infanterie batterij) en die van de infanterie batterij van de oude 4* D. I.. ingeschreven op de naamlijsten van de 4* reserve-infanterie batterij

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2