1' Jaargang N" 11. DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 13 Maart 192/. Van hier eri eiders. EEta VOORBEELD Leest en Verspreidt DE YPERSCHE BODE Hoe de bevelen bij 't leger overgezet worden IU ITEALAVD YPERSCH LEVEN (vervolg) A. N. V. STUDIEKRING. Verwoeste Gewesten 1922 SPOKTitt KEUEk. Burgerlijke stand Yper Vlamertinghe. Vlaamsdie Wacht. Bravo Vlaamsche Wacht, g'hebt er eeri handje van om heerlijke voordrachtavon den in te richten. Er werd daar waarlijk een paar uurtjes oprecht genoten van de mooie voordracht van Heer Van Overstraeten. Voorwaar een heel knappe voordrachtge ver die zijn onderwerp het wonderschoone Luxemburg, tot op het draadje kent En hoe inooie, zoetluidende taal Ik hoop dan ook dat de inrichters ons nog zoo'n avondje van kunstgenot zullen geven vóór we den zomer ingaan. Zes nieuwe leden werden nog opgeteekend zoodat de Vlaamsche Wacht nu reeds 82 leden teltEn dat op eene buitenge meente Na zulke heerlijke avonden zal de Vlaamsche Wacht zijn honderdste lid weldra mogen inschrijvéh. Propaganda jongens, vlaamsche werking, niet rusten hoor! Uw Vlaamsche Wacht bloeie, bloeie meer en meer. Tooneelavond. Onze plaatselijke tooneelbond komt Half-Vasten alweer op de plank. Naar ik verneem zal het iets zijn voor de lekkerbekken tooneel, koor, lied jes, al wat ge wiltMag ik u een raad geven?Trachtbijtijds eene kaart te hebben. Toeschouwer. Sint-Jan. GemeenteraadZitting van 3 Maart 1927. DAGORDE 1Verslag der vorige zitting. 2. Beslissing nieuwe belastingen. 3. Duurtetoeslag veldwachter. De Zitting wordt geopend te 5 u. 20. Zes leden zijn aanwezig Phlypo ontbreekt. Het verslag der vorige vergadering wordt goedgekeurd. De Burgemeester stelt voor de nieuwe belastingen te stemmen, waartoe de ge meente zich verplicht ziet, aangezien ze niet voorziet in de noodige kredieten. Gemeenteraadsleden Balduyck en Aer- nout bestrijden de nieuwe lasten hierdoor ontbreekt een erge woordenwisseling tusschen Balduyck eenerzijds en Burge meester en Buyse anderzijds. Het komt eindelijk tot de stemming: Vermeulen, Dóchy, Boussemaere stemmen de belasting voor een jaar, Buyse zegt zich te onthou den voor de kritiek van 't volk. Balduyck en Aernout stemmen tegen. De goedkeuring der nieuwe belasting wordt besloten met 3 stemmen vóór, 1 ont houding, en 2 tegen. Balduyck vraagt waarom punt 4 der vergadering 18-2-27 (nopens leening der beinuring Pastorij) niet besproken is geweest. De Burgemeester zegt van niets te weten en dat het punt voorzeker op de dagorde niet stond. Balduyck antwoord Gij hebt nochtans de bijeenroeping onderteekend, gij weet dan niet wat gij teekent. Tengevolge der beleedigingen tegen hem door den Burgemeester uitgesproken verlaat Balduyck daarna de vergadering. Het punt 5 van de dagoide der zitting 18-2-27 wordt dan met gesloten deuren afgehandeld. N. B. 1. Het zijn de leden Aernout en Balduyck die eerst en meest de verhoo ging van het loon voor den veldwachter gestemd hebben. De rollen moeten niet gekeerd worden noch de woorden van de tegenpartij tot de onze gemaakt. 2. Punt 4 van de dagorde 18-2-27, regelmatig ingesehreven op de dagorde is niet behandeld geweest. Passchendaele. Zondag laatst wa> het vergadering bij Hendrik Loonis van de R. K. V. V. De leden waren talrijk opge komen. Het Bestuur werd gekozen, en allen eensgezind beloofden nog nieuwe leden aan te brengen. Moedig vooruit Katho lieke Vlaamsche Nationalisten, het daghet in het Oosten. MEENEN. Heuglijke tijding Eindelijk!na vele moeilijkheden door worsteld te hebben, zijn wij erin geslaagd icr te Mev'.v". een eigen huis te bezitten Het is dus eene afgedane zaak, Meenen heeft ook een VIaamsch Huis op de Vandermeerschplaats, nr 1, vroeger Café Beige En dat ons Vlaamsch Huis zal draaien, daar twijfel ik geen oogenblik aan, dit heeft ten andere reeds duidelijk geble ken, verleden Zaterdag avond, dag der algemeene vergadering, waar een vijf en dertigtal leden, geestdriftig den oproep van het Bestuur hebben beantwoordt. En wat zeggen van verleden Zondag, dag der opening van ons lokaal. Reeds van in den vroegen morgen wapperde onze nationale vlag, de leeuwenvlag, aan ons lokaal en geheel den dag ging er het in ons Vlaamsch Huis bedrijvig en gezel lig aan toe, een gedurig in- en uitgaan van Vlamingen van Meenen en ommeland. Kortom de toeloop van volk heifi onze sto.utste verwachtingen overtroffen. Doorgaans alle leden hebben ten volle den wenk van ons bestuur begrepen en hebben met hunne familieleden, vrienden en kennissen het aan gezelligheid in ons Vlaamsch Huis niet doen ontbreken. Zoo moet het zijn Vlaamsche Broeders, nu wij een eigen huis bezitten, moeteii wij in gedurige voeling met malkander blijven, om door veredelende en aanmoedigende bijeenkomsten een innigen broederband te smeden, tusschen alle bewuste Vlamingen van Meenen en ommeland. Nu kunnen wij werken om onze beweging uit te breiden, onze organisatie te verstevigen, ons propa- gandaveld breeder open te zetten, door onze vergaderingen toegankelijk te maken voor ieder rechtgeaarden Vlaming, en dit tot spijt van wie het benijdt. J. E. V. Verleden week hebben de Hoogstuden ten aan de Katholieke Hoogeschool te Leuven, drie dagen achtereen, hevig be toogd tegen het afrollen van een slechte film, in een der Kinema's. Het ging er zeer heftig aan toe. De eerste avond vormden de Studenten een haag vóór het gebouw en alwie den kinema wilde bezoeken werd het afgeraden, Velen keerden op hun stappen terug. Wie toch binnenging werd oorverdoovend uit gehuild, zoodanig niemand het nog aan dorst den wil der fiere Katholieke Jeugd te trotseeren en zoodanig dat de kinema- bestuurder niet alleen uitgejouwd werd maar met een groot verlies zijn vertooning mocht sluiten. Zoo ging het de twee andere avonden. Vóór het huis van den Katholieken Burge meester werd er ook betoogd en, nadat drie dagen opschuddingen waren gebeurd en veel Vlaamsche en Waalsche Studenten in deze strijd alleen gaan ze akkoord naar het politiebureel werden opgeleid. De Akademische Overheid heeft ze ech ter gelukgewenscht en drie studenten werden voor 14 dagen de deur uitgezon den omdat ze het verbod hadden overtre den (De Overheid doet inderdaad beter ware schuldigen weg te zenden dan Idealis tische en Katholieke Vlaamsche Studenten.) Hierbij weze gezegd: dat het voorbeeld der KatholiekeStudenten nagevolgd worde! Moesten in onze Katholieke steden, waar de Katholieken boven zijn, al de recht schapen menschen, de hulp van die over sten tegen de onzedelijkheid inroepen, dan die rap gedaan hebben met het geluk der menschen te ondermijnen. Dat de Katholieke bevolking, op dit punt, eensgezind zij, dat ze naar de Katho lieke Studenten van Leuven opzie, en dat ze eens toone dat haar gedachte, haar wil is. VAAK. O 1° De kapitein aan den 1 sten sergeant majoor: Gelijk gij weet, is er morgen zone- klips of zonsverduistering, hetgeen niet alle dagen gebeurt. Laat de mannen vertrekken om 5 uren.in veldtenue, naar het oefenings plein. Zij zu len zeldzaam erschijnsel kunnen zien en ik zal hun den noodigen uitleg geven. Indien het regent zal er niets te zien zijn, laat dan de mannen naar de zaal gaan. 2" De l*«e sergeant majoor aan den ser geant der week: Op bevel van den kapitein zal er morgen, om 5 uren, zonsverduistering zijn, in veldtenue, inet uitleg van den kapi tein, hetgeen niet alle dagen gebeurt. Bij regenachtig weder zal er niets te zien zijn buiten, maar dan zal de zonsverduistering plaats hebben in de zaal. 3- De sergeant der week aan den kapo raal der weekOp bevel van den kapitein, morgen zeer vroeg om 5 uren, openingder zonsverduistering. De mannen in veldtenue. Indien het moest regenen, hetgeen niet alle dagen gebeurt, zal de kapitein in de zaal den noodigen uitleg geven. 4° De kaporaal der week aan den soldaat: Morgen om 5 uren, zal de kapitein de zon doen verduisteren in veldtenue, bij regen achtig weder in de lucht, bij schoon weder in de zaal, hetgeen niet alle dagen gebeurt. 5° De soldaten onder elkander in de kazerne: Morgen om 5 uren zal de zon, in ve.dtenue, den kapitein doen verduisteren, mei uitleg, hetgeen niet alle dagen gebeurt. Vereenigde Staten* Nicaragua. Geen Europeaan mag tusschenknnten in de Nieuwe Wereld, zoo leert Uncle Sam. Ondertusschen knapt hij, alle vredesliefde ten spijt, de zaakjes op in Nicaragua. Een nieuw term voor annexatie is ontdekt. Nicaragua is voor 100 jaar aan de V. S. verhuurd. Zoo iets noemt men Amerikaansche vrijheidsliefde. Wat Ford zijn werklieden betaald. Niettegenstaande de scherpe afzet- en verkoopkrisis betaalt Ford de hoogste loonen en verkoopt hij aan den laagsten prijs. Met 't oog op deze krisis heeft hij de vijfdagenweek ingevoerd om zoodoende de voortbrengst te beperken. Toch worden zes dagen betaald. Efet absolute seriewerk is er geheel in gang. De ongeschoolden die er dit automatisch gedoe verrichten, n.l. alle zooveel sekonden dezelfde krachtinspanning ontplooien oui dezelfde vrang te draaien of te verschuiven, verdienen er zoo wat rond de 31 frs. per uur. En zijn dan nog op den hoop toe den zesden dag voor niets betaald. De groote Deutsche Opel autowerkhuizen die insgelijks volgens de Amerikaansche Serie methodes werken betalen zoowat 7 frs. per uur aan ongeschoolde, 10 aan technischgeschooide krachten. Hun dage- ljjksche voortbrengstmogelijkheid is onge veer 300vier P.K. voertuigen, 100 tien P.K. auto's en 3000 rijwielen. Dit laatste cijfer is een wereldrekord. ENGELAND Betrekkingen met Rusland. Traag maar zeker wint bij het Engelsch gouver nement de partij, die oorlog wil met Russen de overhand. Een nota is aan de Sovjets gezonden om van hen nogmaals te eischen af te zien van verdere propaganda tegen Engeland. Feitelijk slaat dit op China de Russen hebben de nationalisten in Canton opgestookt, en de extremisten staan er onder Russischen invloed. Dat Engeland onzeggelijke schade lijdt in China, dat weet eenieder :HongKong geboycot, Han kow aan China overgelaten, Shanghai bedreigd en zijn handel verlamd, ziedaar ernstige tegenslagen. Doch of het verande ren zal met een nota naar .Moskou te zen den, en met te dreigen de handelsbetrek kingen te verbreken, Engeland zelf schijnt het niet te gelooven het zoekt steun bij de Baltische staten het oefent drukking uit op Lithauen, waar de revolutie met zijne jnedehulpzegevierde.om de moeilijkheden met Polen bij te leggen. Men mag zeggen dat Engeland een oorlog voorbereidt tegen de Russen. Welk zal de weerslag zijn bij de vastelands-machten MAROKKO Marokko bezorgt thans opnieuw veel zorg aan Spanje is het misschien daarom dat het zich zoo inschikkelijk toont inzake het Tangervraagstuk Naar ver luidt, zou er onder de inlanders der Spaansche zóne een ware opstand zijn uitgebroken. Verschillende Spaansche pos ten werden van hun ravitailleeringsbasis afgesneden. Men schrijft de opstandelingen liet voor nemen toe de streek van Targout te plun deren, om zich van levensmiddelen te voorzien, noodig tot voortzetting van den oorlog. De toestand wordt voor de Spanjaarden ernstig geacht. Zangavond. Deze zal plaats grijpen op Dinsdag, 22» Maart, in het Volkshuis. Een gansch nieuw programma werd aan geleerd, en het zal de moeite loonen, deze uitvoering van liet Gemengd Koor bij te wonen. Dit feestje zal ook een gelegeniieid zijn oin afscheid te nemen van Jufvrouw Gerarda Vanderghote, werkend lid van het Gemengd Koor. .-SLXCZ. Trekking van 10 Maart Donderdag morgen te 10 tl. heeft in de Nationale Bank te Brussel tie 58? trekking plaatsgehad der leening van oorlog* citatie 5 t. li. 1922. Hier volgt de uitslag Serie 67.395 nr 16 is uilbetaalbaar met 500.000 fr. Serie 6.373 nr 8 en serie 67 395 nr 20zijn elk uitbetaalbaar metl 00.000fr De andere nummers van die series, alsook al de nummers van serie 1 38,060 zijn uitbetaalbaar met 300 fr. Yper's tweede afdeeling heeft Zondag laatst op ongelukkige wijze de vlag moeten strijden te Heyst met 1-0. Derde afdeeling moest onderdoen op eigen veld tegen Meenen, de leiders der afdeeling. De kadetten bezweken met 2-1 tegen hunne maat jes van Kortrijk Sport, na een harden kamp geleverd te hebben. Zondag aanstaande zijn alle hoogere afdeelingen ter rust terwijl onze derde afdeeling naar F. C. Wevelghemgaatomeen uitgestelden match te bekam pen. Zullen ze voor 't sluiten nog een puntje weten huiswaarts te brengen DOEL Verklaringen van 4 tot 10 Maart 1927 Geboorten Meurisse Georgette, Moseouslraat Versa vel I.ucien, Capucienenstraat Dewilde Joseph. Beluikstraat Hoflack Willy, Meenenstraat, 33 Ronse Cecilia, KaJfvaart Sohier Yvonne, Veumesteenweg, 113 Van Eisen Jean, Hondstraat 21 (van Komen) Simoens Godelieve. Rijssel- steenweg. 70 Beele Emilienne, .Minneplein, 323 Becquaert Yvonne. Bruggesteenweg, 63. Ht wei-ijken: Degryse Stephanus, aardewerker, en Ceuninck Margaret ha. z. b. beiden te Yper Callens Gerard, brigadier der gendarmerie te Bergen en Vanhaecke Eliana. z. b. te Yper. Overlijdens erheyc Leon, 23 m., Capucienen straat Decuypere Julianus, 61 j„ schilder echt. Bekaert Pharailde. Lange Thouroutstraat (van Boe- singhe) Alleman Maria, 60 j., huishoudster, echt Ver earner Joseph. Str Godeiievestraat Vanderghote Lèon, 73Ingenieur van den Technischen Provin cialen dienst echt. Laviolette Marie. Zonnebekesteen- weg Batten Fideel. 43 j.. landwerker echt. Fervn Marie-Louise, Lange Thouroutstr. (van Reninghelsn Lesage Edmond. 79 j., z.b. weel. Dervckere Marie- Louise. Ijnge Thouroutstraat Meunier Elisrbeth 93., z. b. ongehuwd. Hoornwerk, 34.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4