EDGARD LOUAGE DE KINDERKOUF De Dienstdoende Apotheker op Zondag 13* Maart is M VANROBAEYS Boterstraat hr Jaarmarkt van per pii <le kallefeesl Leest en Verspreidt "BE TPEBSEIE MIE" Van hier en elders. mede. Ziet wel toe dat ge ut lievelingen hunne schoone kleedjes niet aan doet op dat die ook niet gescheurd of bevuild wor den. De kinders vergaderen in den oud militairen kring om 8 1 2 u. stipt, waar ze hunne kaartjes krijgen en van daar naar de statie. Enkele aangevraagde kindertjes komen in 't korte toe. Met April een heele trein. u:i:< \vi:\\ gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Teruggevonden. Te Roncq in eene weide werd door een schoenmaker een ouderling aangetroffen, die schier geen kleederen om het lijf had en niet de minste inlichting kon geven over zijne eenzelvig heid. De ongelukkige werd in het gasthuis opgenomen. Door een onvoorzien feit is thans zijne eenzelvigheid kunnen vastge steld worden. Eenige jongens die door een veld kwamen, nabij de weide waar de ouderling werd aangetroffen, vonden de kleederen en brachten die naar het politie- bureel. In een der zakken dier kleederen werd eene eenzelvigheidskaart gevonden op naam van A. Knockaert, 76 jaar oud, wonende in de Doorgangstraat. De familie van den armen man, die waarschijnlijk door geheugenverlies aangetast is, werd dadelijk verwittigd. Overreden. H. Jules Ryckeboschfabrie- kant, oud 31 j. wonende langs den Mee- nensteenweg, kwam Woensdag namiddag per moto van Stavele gereden. Gekomen aan de gendarmerie van Oost-Vleteren, botste hij met schrikkelijk geweld tegen een aanrennenden auto en gerocht onder dees wielen. Hij werd gekwetst over geheel het lichaam, gelukkiglijk niet erg, doch klaagt van inwendige pijnen. Dade lijk werd hij naar het gasthuis overgebracht. De eigenaar van den auto is gekend. Huis Gezusters ROEDOLF DlXMUIDES TRAtT, 2, Y P E R. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen Kal/vaart. - Voor de bewoners van den blok zal het goed zijn te weten dat de gendarmerie moet kunnen beschikken over de huizen genummerd 4 enz. tot 30 mede- begrepen. Wedergekeerd. Uit Brussel zijn twee wagons Kunstvoorwerpen, in 1915 gered door den Heer Duick, alhier aangekomen. Gedurende den oorlog werden zij in den Petit Palais te Parijs tentoongesteld en na den wapenstilstand gerochten zij met veel andere dingen in.de kelders van het Jubel park. Zij behooren meestendeels tot onze Hallen. (Zonnewijzer poorten enz.)S'Maar tenskerk (gedeelten der overbekende stal len, een twaalftal engelen, benevens beel den in albaster vroeger staande tegen de koperen afsluiting van den dekens kapel, ook nog vele en schoone paneelen van deuren en kasten.) Uit S' Pieterskerk (een wonder schoon gesneden beeld van O. L V. van de 7 weedommen verders ankers, balcons, afsluitingen uit de stad enz. Door hettoedoen van den HeerVerwilghen, Hoogcommissaris werd dit alles, niet naar Brugge maar naar Yper weergebracht, en daarom zeggen wij hem van harten dank. M. Molitor uit Brussel heeft de voorwerpen bezorgd en gerangschikt Wanneer krijgen onze stadsgenooten die te zien. ZOXDAGRL'ST. Schilderijen. Naar we vernemen zijn de overblijvende schilderijen toebehoo- rende aan de Commissie van Openbaren Onderstand ter bestemming wedergekeerd. Zij werden hersteld door den Heer Lee- genhock van Brugge.een specialist in,'t vak. Jammer dat wij die niet te zien krijgen. Ware 't nu het oogenblik niet. daar we dees jaar ter gelegenheid van de gouwda- gen, met Paschen, met de V. T. B. feesten van Sinksen, met de inhuldiging van den Zegeboog, zooveel volk verwachten, een museum te vormen, waar al het oude schoone zou kunnen tentoongesteld wor pen Bericht aan wie het aangaat Of moet dat alles begraven worden? "j" Zielmis Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de FAM1LIEMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 20 Maart tot zielelafenis voor de overleden ouders van MEJ. FELICIE DESMIDT om 8 1 2 uur in Sint /Pieterskerk. (Vervolg) Om de betalingen te vergemakkelijken voor de talrijke vreemdelingen, die de jaarmarkt van Yper bezochten, verleenden de vorsten eerst aan Lombarden (Italianen) en later aan stadsgenooten de toelating alhier een wisselbank te houden (77). Geen kooper mocht de jaarmarkt verla ten zonder de toestemming van den ver- kooper. Wie dit voorschrift in den wind sloeg, mocht geheel Vlaanderen door als voortvluchtige aangehouden worden (78). Het jaarfeest eindigde met acht namarkt- of uitgangsdagen, die de kooplieden gebruikten om hunne waren in te pakken, hunne tenten af te slaan en de stad te ver laten (79). Alle kroniekschrijvers en geschiedkun digen zijn het eens om de vrije jaarmarkt van Thourout, die insgelijks door Robrecht den Fries ingesteld werd (80) als de voor naamste van Vlaanderen aan te zien. Wij mogen daarom nochtans de markt van Yper niet onderschatten. Immers, Yper was een middenpunt van handel en nijverheid, waarvan de betrek kingen met Frankrijk, Engeland, Duitsch- land, Spanje en bijzonderlijk Italië niet kunnen geloochend worden (81) zoodat haar feest dan ook vele vreemdelingen naar Yper deed stroomen, en dit van in de vroegste tijden (82). Daarbij was Yper destijds in 't midden van 't graafschap (83) en in 't herte van de lakennijverheid middens gelegen (84) en daar zijn feest de eerste vrije jaarmarkt was na den winter, mag men verzekerd zijn dat geheel het nijverige Vlaanderen er met zijne voortbrengsels te vinden was. Zoo er ten jare 1514 nog 34.700 stukken laken verkocht werden gedurende de jaar markt alhier,kwamen de voortbrengsels der dorpelingen van Vlaanderen er voor een groot deel tusschen, want gedurende de XVIe eeuw verkwijnde de lakennijverheid te Yper, en volgens een stuk door Brugge, Gent en Yper opgesteld, was de mededin ging der dorpen daar de groote schuld van (85). Eindelijk móeten wij nog als bewijs van het groot belang der Ypersche jaarmarkt aanhalen, dat zelfs het gebruik tot stand gekomen was, het jaarfeest alhier tijdstip van betaling te nemen voor de Engelsche wol le 't jaar te voren op de jaarmarkten van Thourout en Rijsel gekocht (86) Na de vrije markt van Yper kwamen opvolgentlijk met korte tusschenpoozen deze van Brugge, Thourout, Rijsel en Mee- sen (87), zoodat de vreemde kooplieden van Asschenwoensdag tot omtrent Aller heiligen voortdurend in Vlaanderen ver bleven, terwijl de VTaamsche handelaars van ,t Noorden de jaarmarkten van Duys- burg en Aken bezochten, en die van Zuid- Vlaanderen, de markten van Lagny, Provins, Troyes en Bar aan deAubein Champangne (88). Doch de jaarmarkten vervielen in de XIVe eeuw door de verbetering der gemeenschapswegen en de uitbreiding van den zeehandel (89). Hier in Vlaanderen trachtte men daar eenigzins in te verhelpen met den duur der markten bij enkele dagen te bepalen (90). Wij zijn de meening toegedaan dat omstreeks dien tijd hier te Yper de kat- tefeest ingericht u erd. Daar de jaarmarkt meestal in Februari, de Kattenmaand plaats had, gedurende dewelke oudtijds het heidensch gebruik bestond vreugdebedrijven te houden ter eere der katten, meent Lansens, dat men om een zinnebeeldige verzaking te doen aan die vereering, men onder het luiden der klokken verscheidene katten van het hoogste des torens wierp (91). Aert Hierax in zijn werkje: over de godvr'ichtigerghtwoonten der borghers van /per, nament/ijk van 't Smijten der Catten (92), beweert, dat men dit deed onder het luiden der klokken bij het begin en het eindigen der jaarmarkt opdat de vreemde lingen zouden zien en hooren, dat de Yperiingen aan alle afgoderij verzaakt hadden. Flij voegt er nochtans bij dat volgens sommigen, zulks gebeurde ter oorzake van den handel op de Ypersche markt, doch de schrijver vraagt zich afWat gemeyn- schap doch kan het Smijten der Catteii hebben met den Coop-handel (93) ft Vervolgt) (77) Warnkarnig, voorn. V bl. 55-56 en 401. (78) id id II bl. 408 (70) Des Mam Ij lettre... voorn. bl. 84. (80) Warnktrnig, voorn. II. bl. 182 nota 1. (81Warnkarnig, voorn.ILbl.500-504en V bl. 52-56 Espinas et Pirtnne Documents relatifs a l'histoire de la draperie en FI. Ill bl. 438-30. (82) De Italianen reeds in 1127, zooals «ij hooger zagen. (83) Warnkirnig, voorn. I bl. 330 volgens Galber- tus n« 140, die deze woorden in den mond van ivran van Aalst legt in 1128. (84) Espinas et Pirenne. Documents voorn. IV landskaart na het voorwoord. (85) DeSagher: Notice sur les Archives d'Ypres bl. 343. In 1501 alleen verlieten er 80 wevers de stad. (86) Warnkarnig, voorn. V bl. 58. (87) Die-van Brugge omtrent 20 April, deze van Thourout omtrent 20 Juni, die van Rijsel met lialf- Oogst en eindelijk deze van Metsen met 1 October. Des Mam: Ij lettre de Foire voorn, bl 80-86 (88) Pirenne. Flist. de Belg. I 250 en Warnk voorn. II bl. 500. Lagny op 30 Km., Troyes op 150 Km. en Bar 180 Km. oostwaarts Parijs. Eenige Yperiingen huurden zelfs op het einde der XIII» eeuw de hal Ie van Lagny. Espinas et Pirenne. voorn. III bl. 677. (89) Espinas et Pirenne, voorn. Ill bl. 438. (90) Diegerick. Inventaire voorn. IV en V passim. (91) Annales de la West- Flandre I bl. 306-308. (92) gedrukt in 1714 te Iper in de Zuid-straete, bij de Wwe Jacques, de Rave volgens Annales de la Société d'Emulation Bruges: 2e serie VI bl. 135-148. (93) id bl. 145. C T3!C' C:TTK:«aa3»aïE53i:E!USUE«E ROGIER De afgod van onze hedendaagsche patriotards, toen hij eerste minister was, schreef het volgende aan lord Palmerston De poging van onze regeering moet strekken tot de vernietiging van de Ylaamsche taal, om de vereeniging van België met on- groot Vaderland Frankrijk voor te bereiden, i Vivent les Amitiés framjaises! Fin met dc Vlamingen, met hunne kerngezonde talrijke fatniliên, wien het te danken is, en niet aan het zelfmoordend Waalsch franskiljonism dat België nog 't leven houdt Becelaere. Op half-vasten (27 Maart) geen de Vlaamschc Kring opnieuw een aangename feestavond, ditmaal komt de gevierde Ylaamsche schrijver \X arden Oom geboortig van Becelaere ons vergasten op eene aantrekkelijke lezing uit zijne werken, en de gekende zanger A. Denys zal tus- schenin luimige liederen en kluchten oor dragen. geen enkele fiere Vlaming dér gemeente mag nalaten deze kunstavond bij te wonen, de Ylaamsche vrienden en kunstenaars van 't omliggende a orden ook verwacht. Namens de Ylaamsche Kring. Bi zet Aan den Citoyen uit het socialistisch Koolblaadje. Wetens en willens stapelt gij leugen en laster opeen en valt de scholen aan van Bizet. Wilt gij eens duidelijk zeggen wat gij zooal verstaat door écoles libres médio cres et mal considérées, pour ne pas dire plus Wat deugd er niet citoyen Het perso neel Het onderwijs O: is 't omdat de godsdienst onderwezen wordt (De socia listen zijn tegen den godsdienst niet Volgens uw praatjes zouden alleen de officieele gemeentescholen gecontroleerd wordenNeem inlichtingen, citoyen, dan zult gij vernemen, dat de aangenomene scholen zoowel als d'officieele school van l'loegsteert onderworpen zijn aan staats toezicht. Ik heb me laten gezeggen, dat toen ge in Bizet woondet uw eigen kinderen naar die slechte scholen gingen. Heel konse- kwent van U, citoyen Fr zijn in Bizet omtrent 300 kinderen die verplicht zijn naar school te gaan. Van die 300 gaan, meisjes en knechten samen- gerekend een 15 tal ter school naar de vrije school van Bizet-France of naar d'offi cieele scholen naar Annentieres. Wel een bewijs hé, beste citoyen, dat de scholen van Bizet heel slecht befaamd zijn. Laat gij maar de menschen van Bizet met ruste want sedert uw prachtige inarche en arrière (pour ne pas dire plus) recht naar de streek van Namen, hebt gij het recht tot medepraten verbeurd. Doch als ge werkelijk zooveel plezier beleeft met lasteren, doe dan maar op uw gemak voort tot men u met uw neus in uw eigen vuil wrijft. Uw proza past won- dergoed in het koolbladje van uw verzin kende salon-socialisten-partij. Salut Citoyen. L. L. Hollebeke. Dinsdagnamiddag om 1 uur 1 2, was Aug. Van Kemmel, 47 jaa met zijn zoon Arthur, 17 jaar, en wonende op het Hoornwerk te Yper, bezig met ijzer te rapen op het landgoed van M. Mahieu, te Hollebeke, Verbranden Molen, op een zeker oogenblik, werden de geburen opge schrikt door eene geweldige ontploffing /ij kwamen in der haast toegeloopen en vonden den zoon met afgehouwen hoofd badend in zijn bloed. De vader lag wat verder schrikkelijk verwond. Slechts om 1 2 uur des avonds, kon hij naar het gasthuis overgebracht worden. Men moest er overgaan tot de afzetting van het rech terbeen. De arm, welke eene schrikkelijke wonde draagt, zal slechts Vrijdag kunnen gemeesterd worden, daar de gekwetste door bloedverlies te zeer uitgeput was. Boesinghe. Gemeenteraad van 7 Maart 1927. Door plaatsgebrek kan het verslag niet geheel opgenomen worden. Hier volgt het bijzonderste 1. Na lezing van het verslag der laatste zining doet Coulier opmerken dat de rei- n'£ing der Zwanebeek, en de aanvraag over de weg Elverdinghe-Lizerne nooit op de dagorde gekomen zijn, en er geen beraadslaging bestaat daarover na woor- denw isseling tusschen den Burgemeester en Coulier, die daarover geen verantwoor-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2