le Jaargang N3 12. DE YPERSCHEDODE Zondag 20 Maart 1927. Mededeelingen nopens de Pensioenwetten delfjkheïd wil dragen, wordt dit in het verslag neergeschreven. 2. Het besluit der kerkfabriek tot ver hooging der pachten wordt goedgekeurd. 3. De toelage van 150 fr. voor Pilckem- kermis wordt toegestaan dank zij Coulier, Laurens, Ramon, Lemahieu en Vanden- bergh De Burgemeesrer vond geen reden om meer te geven dan verleden jaar. 4. De heraanbesteding voor de reinig- heidsdienst van het dorp wordt beslist aanvragen te doen per gesloten brief, naar het Schepencollege. 5) De raad beslist tot de uitvoering van den voetwegel door de hofstede Plouvier. 0) Hier bestaat weer hevige woorden wisseling tusschen Coulier en de Burge meester, wederom voor een punt dat nooit op de dagorde gekomen isnamentlijk in welke voorwaarden de concierge het gemeentehuis bewoont. De burgemeester in 't nauw gebracht, slaat op de tafel en roept als ik iets zeg ik beweer dat het de waarheid iswij zullen daarover niet meer spreken. Als wij een proces hebben, we zullen naar het tribunaal gaan. 7) Er wordt lezing gegeven van een brief door de V. O. S. gezonden opdat de ge meente een standbeeld zou oprichten voor de gesneuvelden. De burgemeester vindt den brief wat beveeiachtig. Het is aan het gemeentebestuur de bereiding te doen voor het oprichten van een standbeeld zegt hijEr wordt een comiteit aangesteld, waarvan deel uitmakenVanderstichele, Plancke, en Ramon, verders Emiel Lecluse, Petrus Wydouw, en Victor Masselis, voor de ouders der gesneuvelden. De omhalin gen om te zien over welke geldmiddelen er zal kunnen beschikt zijn zouden kunnen gedaan worden, tegen de naaste vergade ring. I let is 8 uur, en de vergadering wordt geheven. Vlamertinghe. -« Deugd en Vreugd» Een buitenkansje!... Op Zondag 27 Maart wordt er een prachtig feest gegeven door Zang-en Tooneelbond «Deugd en Vreugd» in de H. Familiekapel, oin 6 uur s'avonds. Het belooft iets geheel mooi te zijn. Dus iedereen naar het feest en laat het u niet beklagen. Kaarten zijn op voorhand te bekomen bij de HeerenAcke Om., Igodt Om., Hakx Cy. iel, Bostyn H. Voorbehouden plaatsen 5 fr. Eerste plaats 4 frr Tweede plaats 2 fr. PROGRAMMA 1. Daar zijn de Boeren (klucht ineen bedrijf. 2.Detwee blinde (operette van Offenbach) Boerenkrijg (4 partijen) De nacht (4 partijen) De Noordzee (4 partijen) De Vlaamsche kermis (4 partijen) Tie- neke Van Heule (4 partijen). BIJ IT EX LA \l> MAROKKO Hoewel de vrede reeds geteekend werd tusschen de oproerige stammen en de Fransche bezetters, wordt nog steeds gevochten in het woelige Marokko. Dees week werden 14 Fransche soldaten en twee officieren in een hinderlaag gelokt en gedood. Noord-Nederland Het Hollandsch-Belgisch verdrag door de 2e Kamer met kleine meerderheid aan genomen, ontmoet geweldigen tegenstand in de le Kamer en men voorziet er de ver werping van. De stamfierheid komt einde lijk ook boven bij onze Noorderbroeders en zij bedanken ervoor vassalen te worden van de Fraco-Belgen. Of ze gelijk hebben CHINA China boekt weer aanwinsten voor het bolchewitisch leger van Canton. Naar een bericht uit Shanghai zou immers admiraal Yang, bevelvoerder over de Chineesche vloot in de wateren dier stad, een omzend brief hebben rondgedeeld waarin hij ver klaart de Noordelijken aan hun lot over te laten om zich te scharen aan de zijde der nationalisten die hij veel sterker beschouwd. Hij voegde er aan toe dat al de officie ren gemeene zaak met hem gemaakt heb ben. De vloot bestaande uit 4 kruisers, 5 des troyers en 3 kononneerbooten is nu te Wou-Soung. Anderzijds is een hevige slag aan gang tusschen troepen van Tsang So-lin en trawanten van het Cantonleger. Laatstbe- doelden zouden in een neteligen toestand zijn. Mevr. Borodino op wiens in vrijheids stelling Sovjet-Rusland zoo hevig aan dringt bij zoover dat het met afzending van troepen heeft bedreigd, zal niet losge laten worden, aldus de beslissing van Tsang-so-lin, de machtige dictatoa van Noord-China. Berichten uit Mandsjoerije melden ook dat een hevige sneeuwstorm, zooals sedert 40 jaar niet meer beleefd werd, over Moek- den woedt en het verkeer verbroken heeft. Tsjang-tso-lin kan daardoor zeer moeilijk versterkingen krijgen. ROEMENIE Roemenie is thans in vollen feestroes omdat Italië het verdrag heeft bekrachtigd waarbij de voormalige Russische provincie Bessarabië bij zijn grondgebied wordt ingelijfd. In alle straten wordt gevlagd en 'savonds grijpen galavertooningen plaats. Heel anders is het in Sovjet-Rusland het officieuse orgaan der Regeering schrijft dat het zich krachtig zal blijven verzetten tegen elke oplossing van een vraagstuk, welke de rechtmatige belangen van Sovjet- Rusland raakt, wanneer deze oplossing tot stand is gekomen, zondea dat zij daarin gekend is of tegen haar wil. De Sovjet- regeering beschouwt den stap van Italië als een onvriendschappelijke daad. Een pas verschenen Koninklijk Besluit, (van 7-8 Maart) legt aan de werkgevers op, de pensioenkaarten aan al hunne werklie den, knechten of meiden te overhandigen vóór het einde van de maand waarin zij verjaren. Deze afgifte van stortingskaarten moet gebeuren tegen een officieel schriftelijk bewijs, door den patroon in te vullen en door den werker te onderteekenen. De kaarten moeten ook afgegeven wor den op het werk en niet in de bureelen noch in de lokalen waar men de betalingen doet. De werklieden mogen dan, hoe eer hoe beter, hunne kaarten afgeven bij de Pen- sioengilde waar zij aangeslolen zijn of zij mogen ze ook teruggeven aan hunnen baas, zulks mits bijvoeging van een nieuw officieel bewijs. ook door den werkge ver te verschaffen, om deze overgave te bestatigen. De werkgever evenwel mag de kaarten niet terug aanpeemen dan na ver loop van acht volle dagen sedert hunne afgifte. De twee bewijsschriften waarvan sprake hierboven, moeten door den werkgever bewaard, om desnoods te kunnen voorge bracht worden. Volgens eene oft'icieele mededeeling aan de dagbladen, uitgaande van het Mini sterie van Nijverheid en Arbeid, zullen er van af 15 Maart 1927 rechterlijke vervol gingen ingespannen worden tegen alle werkgevers die zullen aangeklaagd worden wegens het niet .toepassen der wetten op de ouderdomspensioenen van bedienden en werklieden. Het komt er dus op aan voor de verach terden zich onverwijld in regel te stellen. A L L i: I. K i Een olifant zot geworden in den dierentuin te Parijs üaspard, de welgekende olifant uit den dierentuin van Parijs is verstikt geworden. Het dier dat 19 jaar oud was, was sedert eenigen tijd gevaarlijk geworden. Eens was het uit zijn stal gebroken en brak zich een slagtand, een ander maal brak het den arm van een bewaker en kwetste vervolgens een dame'. Het dier werd onder de leiding van M. Roeland, gemeenteraadslid van Parijs en stedelijkeveearts,bij middel van kolium- cyanumgassen om het leven gebracht. Urugeesche vliegers bij de Mooren Vier Urugeesche vliegers moesten ten gevolge van een motordefect dicht bij de kust op zee dalen. Er stak een hevige storm op en het vliegtuig bleek tegen de zware golven niet bestand. De bemanning ver keerden in doodsgevaar, doch slaagde er in tengevolge van een buitengewone kracht inspanning door de branding te zwemmen en zoo het strand te bereiken. Ze kwamen terecht bij de Mooren die hen meenamen naar hun stamhoofd. De Mooren deden hun echter niet 't minste leed. Nu zijn ze vrij. tfüfiifüfiWsifüfiifüfiifüfüfiyüflKifiSifiifi» L'annexion des esprits prépare l'annexion du pays. (Woorden van den Heer Buis, destijds Burgemeester van «Bruxelles-Petit Paris.») De verovering der gemoederen bereidt de verovering van het land voor.- Ouders zorgt voor uwe kinders! Te Mortsel viel er een driejarig jongen tje in den beirputen verstikte. Te Moerbeke-Waes speelde een jongentje van 2 jaar 1 2 met zijn bal. Ongemerkt liep het kind zijn bal na tot in den stal waar de os stond. Na eenigen tijd stelden de ouders 2.000.000 FRANKS TE WINNEN IN met loten der Verwoeste Gewesten te koopen Trekkingen 1 lot van Frs. 250.000. 2 loten van Frs. 100.000. 1 lot van Frs. één miljoen. 2 loten van Frs. 100.000. 3 loten van Frs. 50.000. APRIL Den 10" April Den 15" April Den 20" April 15 loten van Frs.- 10.000. Alle maanden van het jaar talrijke trekkingen Deze titels zijn door den Belgischen Staat gewaarborgd, brengen een intrest op van 5 en zijn uitbetaald, indien zij niet met een groot lot uitkomen, aan Frs. 250 - 300 of 550. Het is dus eene uitmuntende en zekere geldplaatsing. Om aan de trekkingen deel te nemen, is het voldoende ons gedurende eenige maaHden een klein storting te doen. Vraag alle inlichtingen aan STEDE EN LANDELIJKE KAS, Naaml. Venn. Kap. 3.000.000 Frs. 15, Aren bergstraat, Antwerpen Met ons deze aankondiging terug te sturen, nadat U er leesbaar Uw naam en adres zult opgeschreven hebben. Naam Adres Gemeente de verdwijning van hun kind vast. Ze gingen op zoek en vonden het schaapje, achter den os. dood getrappeld. Noodlottige twist tusschen geliefden te Hoei Woensdagavond, rond 9 uur. ontstond twist tusschen twee jonge verliefden, André Beaufais, electriciteitsbewerker, 24 jaar, wonende te Marchin, en Flélène Weleffes, 16 jaar, wonende te Statte-Hoei, op het oogenblik dat zij te Hoei langsheen de Maas wandelden, aan de Battakaai. Op zeker oogenblik sprong het meisje in den stroom en sleurde haren vriend mee. De jongen kon echter goed zwemmen en geluk te erin het meisje eenigen tijd beven water te houden,terwijl beiden luidkeelsom hulp riepen. Edoch spoedig werd hij door de koude overwonnen en hij moest het meisje loslaten, wier 'lichaam door den feilen stroom weggevoerd werd. Beaufays wist zich steeds boven te houden totdat toege snelde redders hem kwamen oppikken. Wat het meisje betreft, dit moest jammerlijk verdrinken. Alval b j <lc SoeiaiislPii Uit de Socialistische Volksgazet van Antwerpen Onze partij moet terug jong, gezond en frisch worden. Er heerscht een muffe atmosfeer in onze rangen. Moedeloos- heid heeft zich meester gemaakt van onze menschen. De wervingskracht van onze partij vermindert. De jeugd voelt zich niet meer zoo sterk aangetrokken door onze partij als vroeger. Wij hebben een stuk van onze ziel verloren wij moeten een louteringskuur doormaken» Bij het lezen dezer regelen komt in onzen geest, als van zelf, de vergelijking met onze Vlaamsche Ypersche partij, en wij maken de volgende bedenking, doch andersom Onze partij is weer jong, gezond en frisch. Er heerscht in onze rangen een atmosfeer van onwrikbare rasfierheid. Levenwekkende en volksveredelende wilskracht heeft zich meester gemaakt van onze menschen. De wervingskracht van onze partij groeit aan met den dag. De jeugd voelt zich meer dan ooit met een overweldigende stuwkracht aange- trokken. Wij hebben een stuk van onze ziel herwonnen. En loont het de moeite nog te spre ken van het zieltogend liberalisme? Het is bezig met zijn laatste levenskrachten uit te dansen in zijné zotteries traditionnelles. Vooruit Vlaamsche Yperlingen Vooruiteenieder hou zich sterk, Vooruit met ons misprezen werk, Vooruit tot spijt van wie 't benijdt. Vooruit spijts laster en verwijt, Vooruit spijts onverschilligheid, En lafheid en kwaadwilligheid. Spijts ontrouw en spijts misverstand, Spijts vijand ep spijts dwingeland, Vooruit (Alb. RODENBACH.) liurgfM'lijkf* sland Y|>cr Verklaringen van II tot 16 Maart 1927 CiF.boortkn Flahou Joseph, Hondstraat, 21 (van Brielen) Herman Edith, Zonnebekesteenweg Devos Jacques, Marschalk Frenchlaan Demeu- lenaere Panlette, Hoornwerk Vandekerckhove Roger Pilckemstraat Ameele Simonne, Zonnebe- kesteenweg, 151. OVEHUJDENS Liefooghe Hortentia, 69 j„ huis houdster echt. Tasseel Philibert, Minnenplein Aflaert Victoria. 78 j.. z. b. ongehuwd. S' Jans Hos pitaalstraat Banoot Hieronymus, 55 j., kleermaker echt. Questroy Leonie, Lange Thouroutstraat (van Poperinghe) Lange Ernestine. 73., z. b. wed. Ribau- chon Joachim. Meenensteenweg, 71. Door plaatsgebrek moet de Sportrnbriek eene week uigesteld worden.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3