Edgard LOUAGE DE KINDERKORF nationale militie De Dienstdoende Apotheker op Zondag 3dcn April is M' weckesser, Diksmuidstr. 1. Covemaker, 2. Coppens, 3. Deeroix, 4. Remy, 5. Blanckaert, 6. DHont, 7. Dochy, S. Couvreur. .Allen wiel in \Hel. Huis H Edw. Froidure Met Paschen zal de spit- - komende aan het bovenste gedeelt n den gevel, versierd zijn met een prachtig Mariabeeld gemaakt door Heer M. Deraedt, onzen te weinig gewaar- d - Jen stadsgenoot, die hier eens te meer het bewijs heeft geleverd, dat we naar den vreemde niet gaan moeten, om ons kunst werken te verschaffen. Wenschelijk ware het nu ook, dat wij hier een nieuw O.L. Vrouwen huisje kregen in vervanging van datgeen, dat door de oud-leperlingen zoo goed gekend was. Statiemannen. Zondag om 6 1 2 uur en Maandag om 7 uur 's avonds zullen onze mannen in hun lokaal der Elverdinghe- straat, een kunstavond geven voor hunne familieleden. Men zal opvoeren: De Groeve en het blijspel voor Stille Lieden. Volk zal er niet te kort zijn, want de spelers hebben er een handje van. Katte/eest. De Kattefeest is gedaan en wel gedaan Dees jaar heeft ze wel volk gelokt en de nering was heel voldoende. Nu dat de markt zal gevaagd zijn, zal men beter en beter het rijzende gerechtshof kunnen bewonderen, 't ls effen af prachtig. De markt zal er veel mede verfraaien Kristen Middenstand. Woensdag laatst had in het sekretariaat van den Kris- fen Middenstand de plechtige uitreiking plaats der getuigschriften aan de mededin gende lesvolgers van den Kursus in Mid- denstandsboekhouden. De praktische proe ven hadden ruim 2 uur geduurd. Onder de bekroonden stippen wij aanDemoor Pierre, Petillion Valere, Vanderghote Emiel, en Flamey Paul, die de proeven met groote onderscheiding, Breyne Oerard en Ver meulen Anna, die ze met onderscheiding doorstonden. Wij wenschen de tien bekroonde lesvol gers van harte geluk. u:i:i u i:\\ gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R Door beslissing, van hoogerhand geno men, worden de lessen over boekhouden en Engelsche handelscorrespondentie her nomen de tweede week van Paschen. Binnen kort stichting van het leerjon genswezen en het klein getuig Zoo gaat de Kristen Middenstand met zijn aan gesloten gilden, langzaam maarzeker, zon der veel beslag en bombast, den weg op der stoffelijke verbetering zijner aangeslo ten leden. Cursus voor Kunstvorming en kennis der streek, voor Vper en omstreken zal gedu rende de zomermaanden gegeven worden, en veertig tot vijftig uren les beslaan. De laatste schikkingen worden getroffen om aanstonds na de Paaschweken aan te van gen. De inschrijvingsprijs is 1 fr. per les. Van nu af worden toetredingen aanvaard ten bureele van het blad. Alle noodige inlichtingen zullen bij tijds medegedeeld worden. Het inrichtend Comiteit. Tijdelijk museum. Dikwijls reeds werd er op gewezen hoe aangenaam en voordeelig het zijn zou, hier ter stede, al ware 't maar een tijdelijk museum, in te richten, waar de geredde kunstvoorwerpen zouden kunnen bijeen gebracht worden. De dagen van grooten volkstoeloop zijn aanstaande en tot nu toe en hooren wij niet dat eenige voetstappen gesteld werden tot het bekomen van dat zoo begeerde. Wie zal hier den steen lichten Een voorstel. Onze stad is gedeelte lijk hersteld, en misschien ware nu het oogenblik gekomen, om eens in den vreemde de vraag te opperen, of het niet mogelijk ware de kunstvoorwerpen, welke de bondgenooten aan de vernieling ont trokken hebben, ons weder te schenken. Nu hebben wij zalen en grootsche gebouw en genoeg waar zij een onderkomen zouden kunnen vinden. Want wij zijn overtuigd dat rechtgeaarde menschen zoo gehandeld hebbert onder den oorlog om ons later weder te kunnen schenken, wat vroeger het rijke sieraad onzer beproefde stad uit- miek. Een klein bericht in de Engelsche dagbladen gesteld zou geheel waarschijn lijk goeden uitslag hebben. Het ware het beproeven waard. Huis Gezusters ROEDOLF Dixmuidestraat, 2, y p E R. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen BERICHT De Belgen, geboren in 1911, die den 15 April 1927 geen bericht zouden ontvan gen hebben van hunne inschrijving in de wervingsreserve, moeten zich vóór den 30 April 1927 tot het bestuur der gemeente wenden, waar zij op 1 Maart 1927 in de bevolkingsregisters ingeschreven waren. Op bevel De Gemeentesecretaris, De Burgemeester, G.Versailles. R. Colaert. Vper, 27 Maart 1927. Open brief aan de Heeren Burgemeester en Schepenen der stad Yper. Waarde Hetren, Aangezien gij er aan houdt, Uwe politie verordeningen stipt te doen naleven om.de rust en de orde in de stad te doen heerschen, ben ik zoo vrij U te verzoeken de welwillend heid te hebben aan onze Ypersche Bode te melden 1) Hoeveel politie overtredingen er aan te stippen geweest zijn voor het dragen van masker of voor het schminken op 27 Febru ari, 1 Maart en 27 Maart 1.1. 2) Hoeveel processen-verbaal er opgemaakt geweest zijn door den Heer Commissaris, onder-commissaris en politieagenten op Zaterdag 26 Maart tegen de personen die 's avonds om 8 1 2 tot 's morgens 5 uur geschminkt en gemaskerd door de straten en over de markt liepen, alhoewel dit geen Carnavaldag was. Hopende. Waarde Heeren, dat U zoo bereidwillig zult zijn mijne vragen te beant woorden, bied ik U mijn voorbarigen dank en tevens mijne oprechte Vlaamschc Groeten. Voor gelijk recht. N. B. Ik stel enkel die vragen om te weten indien de politie zoo sterk ingegrepen heeft op 26 Maart gelijk zij gedaan heeft op 27 Februari en 1 Maart. Wroeging. Eenige weken geleden verongelukte R. Vandenberghe aan de Potyze. Het lijk werd in het huis zijner moeder gedragen. Gebruik makende van de omstandigheid had een schurk de brie- ventesch der moeder weten te ontfutselen. Nu drie weken na datum werd het geld op zekeren morgen (500 fr) op den tafel in het binnenhuis waar men het binnenge bracht had, wedergevonden. Postzegelenverzamelaars. Zondag had den wij vrijwel de schoonste voordracht over postzegels w eike wij hier ooit ter stede kregen. H. Alex Benfer, uit den Haag, was aan het w oord in den Continental Het ging er oyer de vervaischingen in zake postzegelen, een stieieke welke heden ten dage maar al te veel in zwang is. (Er zijn immers niet min dan 25 fabrieken waar men dat werkje verricht) Met stukken bij de hand toonde hij met welke middelen men tot een zeker resultaat geraken kon. en wel deugdelijk mocht zijn spreken heeten, want de vele verzamelaars zullen thans meer en meer op de hoogte komen om die zoogezegde sehoone postzegels \an de hand te kunnen wijzen. oor de kenners had hij prachtige stukken mede, die een ieders bewonderingen afpersen moest. Overlijden. Woensdag, 30 Maart, overleed in 't klooster der Maricolen (beter gekend onder den naam der Zusters Lamot- ten) Eerw. Zuster Philomena (Juf. Geeraert) in den ouderdom van 60 jaar na er 42 van gewijd te hebben aan het onderwijs. De begraving had plaats onder een grooten toeloop van volk. Zaterdag om 9 uur in S' Pieterskerk, de duizende leerlingen welke zij in die lange spanne tijds heeft weten op te leiden,zullen hunne dankbaar heid bewijzen met voor hare ziele lavenis een goed gebed te storten. Vlaamsche meisjes. Te Yper op Beloken Paschen luidt ons wachtwoord Zijt op uw postbrengt vrienden en ken nissen mee opdat ze met u getuigen dat op uw gouwdag iets te berde komt dat de moeite waard is om gehoord en gesmaakt te worden De zaal moet bomvol zijn t Maakt propaganda, koopt van nu af uw kaart bij Jufv. A. Vanderghote, boekhandel, Steursstraat. Later geven we u volledige programma. ZOXhAGItl'ST. {■rmceiih'raatl Verslagder zittingvan 28 Maart 1927 Om 6 ure wordt de zitting geopend, onder het voorzitterschap van den Heer Burgemeester. De raad is voltallig, uitge zonderd de Heeren Declercq, die zich door ziekte belet, laat verontschuldigen, en Bossaert, die slechts om 7.30zou aankomen. Na den wensch, uitgedrukt door den Voorzitter en bijgetreden door de verschil lende politieke groepen, Schepen Declercq op de eerst volgende zitting aanwezig te zien, wordt door den secretaris lezing gegeven van het verslag der zitting van 28 Februari, hetwelk zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. 2. Wegenis Aankoop van grond De verbinding der Aalmoezenierstraat met de Grimininckstraat wordt algemeen aan genomen. 3. Aankoop door de stad van een per ceel bouwgrond. Het ging over den aan koopvan den grond, gelegen aan den hoek der Groote Markt en de Diksmuidestraat. Die grond kon dienen volgens de eenen om er eene stadsbibliotheek op te bouwen volgens anderen ware het wenschelijk te wachten. Ook wordt de aankoop door stemming verworpen. 4. Financiën Aanvullend krediet Aan de stadsjongensschool zijn kolen gele verd geweest, derwijze dat het budjet over troffen is. Toelating wordt gegeven om den leveraar te betalen. 5. Openbaren Onderstand Begroo ting van het jaar 1927. Gezien de belang rijkheid wordt dit punt tot nader onderzoek naar de afdeeling verwezen. 6. Muziekschool Rekening voor het dienstjaar 1926. Aangenomen. De Heer Leuridan doet de onredelijkheid uitschijnen, dat muziekinstrumenten der school, de welke feitelijk de eigendom zijn der stad, gebruikt worden door de maatschappij Ypriana De Heer Van Nieuwenhove, in hoedanigheid van schatbewaarder der muziekschool, moet bekennen dat zulks waarheid is, waarvan op het vragen van M. Leuridan door den Heer Burgemeester akt gegeven wordt. 7 Gemeentelijke huishoudschool - Begrootingen voor 1926-1927. Vio. dt verdaagd. 8. - Brandweer Rekeningen van het dienstjaar1926 wordt met algemeene stem men aanveerd. 9. Rooiingsplan voor den uitbatings- weg de Basculestraat met de Lange Thou- routstraat verbindende. Algemeen goi. d- gekeurd. 10. Koninklijke Hofbouwmaatschappij Vraag om toelage voor het helpen inrich ten eener internationale tentoonstelling. Eene toelage van 2000 frank door de maat schappij aangevraagd, wordt toegekend. b) Handelswijk der Kruisstraat - Ker mis Vraag om toelage. Op voorstel en aandringen van den Heer Leurid in, wordt eene toelage gestemd van 500 frank. M. Missiaen vernieuwt zijnen wensch voor eene feestcommissie in te richten, wat door allen bijgetreden wordt. 11. Veemarkt - Herstel der ijzeren balies en voetpaden. Inschrijving der noo dige kredieten. Na eenige gedachtenv: is- seling, wordt op voorstel van M. Laton, de zaak uitgesteld. De aanbesteding ged. an zijnde in 1925, is er voor 't oogenblik geen bepaalde prijs voorhanden. De inschrijver zal ondervraagd worden. 12. Ontwerp van een overdekte boter markt. De 1 leer Burgemeester zou ver kiezen, de Halle op haar geheel, in eens te zien herbouwen, liever dan slechts een gedeelte zooals nu voorgesteld wordt. In dat geval zegt M. Leuridan, zult u nog lang geduld moeten hebben, vooraleer voldoe ning te bekomen, en 't beste ware, het ont werp van een deel der Halle, goed te keu ren. Dit gedacht wordt bijna algemeen gedeeld. Nochtans wordt het uitgesteld uit reden van nader onderzoek, aangaande schadevergoeding. 13. Aanleggen der rioo/eering onder buitenwandeling wordt algemeen aanvaard. 14. Mededeelingen. De aanvraag van schutsels voor de statiekaaien, is door het Ministerie aan den noodigen dienst tot onderzoek overgemaakt. De dienst van Bruggen en Wegen laat weten, dat zij de straat aan de Meenenpoort zal herstellen, alsook de voorlanden, inet tusschenkomst der stad voor de borduur- steenen, 't geene algemeen aanveerd wordt. De Commissie van Openbaren Onder stand, zal aan de vrouwen die naar het Moederhuis gaan, benevens kosteloos er- blijf en verpleging, nog 5 frank daags uit betalen, om de onkosten te helpen dekken veroorzaakt door hare afwezigheid in haar huis. Eene jaarlijksche toelage van 500 frank, wordt dank zij de kranige bewoordingen van den Heer Leuridan, gestemd door de 4 Katholieke Vlamingen,de 3 socialisten en M. Vandanune, voor het Peter Ber.oit- fonds. Aldus zal eene prachtige verzame ling der werken van Vlaanderens' kunst- harpenaar voor onze muziekschool verkre gen worden, en aldus geeft de Stad blijk van jeugdig Vlaamsch leven. Er wordt noggemelddoorde Maatschap pij van Buurtspoorwegen, dat een tram zal bijgevoegd worden, vertrekkende uit Nieuwkerke om 9,10 ure. Lezing wordt gegeven van eene brief wisseling der gebroeders Seghers, dewelke protest aantéekenen, tegen de woorden van M. Vandamme, dewelke volgens hunne beweringen, als beschuldiging in de laatste zitting uitgesproken waren. De Heer Colaert antwoordt dat zulks onwaarheid is, en geeft M. Vandamme gelijk. M. Capoen doet den slechten toestand uitschijnen van het Komensch routje en vraagt eene spoedige herstelling. M. Leuridan spreekt nog óver de vele kunstgewrochten welke dé stad binnen hare muren h^vat, onder andere in de Belle en stelt voor, gedurende de zomermaanden, deze in de eene of andere stadszaal tentoon te stellen. Het ware eene

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2