m Heflmiiiés Franc» flmnesiis ligi In it lijn van ne Cimsisiijn naasieniiefde 1' Jaargang N= 14. f)E YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 3 April 1927. Van hier* en elders. IH ITEALAM) Liesi en Verspreidi "DE ÏPEBSCBE BODE" Karakter koning iiiiu'ii bron van inkomsten voor de stad, en een gepas? middel voor de beroemdheden van onze stede, op den vreemde te laten kennen. Dan wees hij op de onredelijkheid, waar mede het Schepencollegie te werke ging, met toelating te geven drankhuizen en danszalen open te houden, na één uur in den nacht van Zaterdag op Zondag (2ó tot 27 Maart) Volgens een Koninklijk besluit heeft de Burgemeester recht om zeven maal, enkel zeven maal, die toelating te geven, ter gelegenheid van openbare feestelijkheden. Dus heeft hij misbruik gemaakt van dat recht, vermits er op dien dag van 26 en daaropvolgende nacht, hoe genaamd niets ongewoon was, tenzij een bal voor de Amitiées Iran Raises Spre ker vraagt of het Schepencollege kan instaan voor elke aanvraag in dien aard, in te willigen. Er blijven nog slechts 2 dagen overvoor nog negen maanden. Uwe daad weze geschandvlekt, zoo eindigde M. Leu- ridan zijne rede. M. Coiaert trachtte zich te verontschuldigen, maar niettegenstaande zijne sluwheid, mislukte het hem deerlijk. De openbare zitting wordt geheven het is 9 uur. De raad bespreekt in geheime zitting nog verschillige punten, onder andervernieuwing van de besturende Commissie van het museum, een opslag van jaarwedden en loonen aan de stadsbe- dicndcn en werklieden. Worden aangesteld in de Commissie van het museum de Heeren VanderMersch, Berghman,Omme- slagh,Missiaen,Cocle,Speybrouck, Schmidt en Asaert. Het voorstel van loonrooster, dat voor stadsbedienden en werklieden eene ver- hooging toekent, werd ingeleid door M. l.aton, grootelijks bijgestaan door Leu- ridan en Missiaen. Dit voorstel is, mits een paar kleine wijzigingen in zijn geheel goedgekeurd. Om 10 uur werd de zitting geheven. Brielen. Vlaamsch leven. Op Zon- dag'27 Maart was er meeting in 't Vlaamsch 1 luis. M. Vandenberghe uit Iseghem, door ziekte belet de rede te houden, was vervan gen door den gekenden redenaar, advokaat J. Leuridan. In een zwierige, luimige, ker nachtige taal, hem eigen, wist hij het rede lijk, groot getal opgekomen Vlamingen, te overtuigen van degelijkheid van den Vlaamschen strijd. Hij toonde, op een treffende manier, waarin den vlaamschen strijd bestaatons volk hooger te helpen op geestelijk en stoffelijk gebied De eeuwen ouden roem van Vlaanderen te doen herleven Dat de Vlaamsche kiemen voortleven op Brielen, getuigen de opge komen jongelingen. Waar er kiemen zijn is er leven en waar er leven is, is er hoop op de toekomst. Hij beloofde eens terug te komen met meer tijd, de hoop uitdruk kende, iedereen het zijne te zien bijbren gen om mannen en vrouwen bij te winnen, voor den Vlaamschen strijd. Vertrek. Over een tiental dagen zijn twee van de hongaarsche kinderen, hier op de gemeente verblijvende, naar hun geboorteland teruggekeerd. De pleeg ouders waren uiterst ontroerd. Voorzeker zullen die kleinen nooit dit liefdewerk ver geten, en hun Vlaamschen vader en moe der indachtig blijven. Elverdinghe. Heden Zondag 3 April, te 7 uur in het Vlaamsch Huis, tweede opvoering van het beroemd drama, dat hier Zondag laatst, meesterlijk weergege ven, zoon reusachtig succes oogstte. Inkomkaarten aan 3 en 2fr. Elverdinghena- ren komt zien cn bewonderen, de kunde die uw parochianen dezen winter door arbeid en wilskracht verkrijgen konden. Woesten. Verleden Zondag was het inhuldiging van het Vlaamsch Huis in de herberg vroeger geheeten In den Vet ten Os Veel volk was opgekomen en er heerschte opgeruimdheid en pret onder de Woestenaren die waarlijk van die inhuldi ging een Vlaamsche kermis hebben ge maakt. Toen Advokaat Jeroom Leuridan in open lucht zijne aanspraak begon was de groote koer der afspanning vol volk en het deed deugd aan het hert te zien met welke aan dacht die goede Vlaamsche menschen de boeiende, treffende rede aanhoorden. Er was geestdrift en echte verkleefdheid voor de goede zaak en 't was ook met een donde rend applaus dat spreker bij het slot zijner rede werd begroet. In de herberg heften twee opgekomen Ypersche vrienden Vlaamsche strijdliederen aan en de Vlaamsche Leeuw werd met ontdekten hoofde door allen meègezongen. Niet talmen, Woestenaren, vooruit nu voor het Recht en de Vrijheid van ons Volk Hoogstaede. Zondag was de paro chie, alsook het dorpje S( Ricquiers in vreugdig^ feeststemming ter gelegenheid van de plechtige inhaling van den nieuwen pastoor, E. H. Garmyn. Een puike stoet leidde den nieuwen herder ter dorpskerk waar de Z. E. H. Deken Ostyn tot de plech tige liturgische aanstelling overging. Het feest werd besloten met een prachtige ver lichting der huizen, die heerlijk bevlagd en met wimpels, festoenen en opschriften versierd waren. Moorslede. Kloek volk. Een voorbeeld, onder de vele, van de gaafheid en taaiheid van ons Vlaamsche ras is wel dit van de familie Soetaert, gewonnen en geboren te Moorslede. Immers de vijf kin- ders, uit dit landbouwersgezin gesproten hebben thans den volgenden ouderdom bereikt Soetaert Amelie, 8S jaar, te Rolleghem Soetaert Leo, 85 jaar, te Moorslede Soetaert Edward, 83 jaar, te Moorslede Soetaert Emerence,81 jaar,teMoorslede Soetaert Julie, 78 jaar, te Poperinghe. Samen 415 jaar, wat gemiddeld 83 jaar uitmaakt. Mooi rekord voorwaar In dén schoot dier piekfijne maatschappij voor volksverbastering en zotte marterijen, kwam er dees maand een ernstige Brus- selheer spreken overLes activistes au ser vice des Alleinands De activisten in den dienst van Duitschland. Die menscli heeft daar een uurtje zijn lichtgeloovig publiek op flesschen getrokken. Hij is begonnen met hem uit te geven voor een zeer geleerden en rappen Charel. Want verklaarde hijde leiders van de activisten en de activisten zelve (activisten dat zijn hier al de durvende flaminganten), zijn in den grond doodbrave menschen maar groote stommeriken. Ze handelen met den Duitsch zonder het te weten, loopen met hun zakken vol geld van den Duitsch en ze zijn 't niet geware, en Fritz kijkt toch zoo schoone op hen en ze zien 't niet.... En M. Becher ziet dat, en M. Becher voelt dat, en M. Becher riekt dat. Wat zegt ge daarvan beste lezers. Is 't slimme kadee Jamaar 't is ook niet te verwonderen, want hij is secretaris van de Ligue nationale pour l'unité Beige en 't zijn maar al de rapste Belgen en de beste spioenen die daar bin- nengeraken. Peinst nu een keer, die vent is daar secre taris van, moet hij.een kop hebben t Yper wonen er hier ook een paar mannen van die Ligue ook stijve rappe zulle, en daarbij ook zeer moedige, want die heeren verdedigen dag en nacht, den dag van van- dage, den drapeau Beige Ja, ja, met een heldenmoed ongehoord. We gaan alles zins als t past een keer die chieke Belgen aan ons publiek voorstellen, want 't ware doodzonde, moesten die roemrijke helden voor een deel van 't Belgisch volk incogr nito blijven. CHINA Te Shangaïzouden thans ernstige maat regelen getroffen zijn om de buitenlanders te beschermen. De Daily Expressheeft een telegram uit" Shangaï, meldende dat een accoord zou gesloten zijn tusschen de Fransche, Engelsche en Amerikaansche overheden, waarbij de Engelsche generaal Duncan het bevelhebberschap zou nemen over de internationale troepen. Groepen Amerikaansche soldaten hel pen mede aan de versterkingswerken in de Fransche concessie. Duizenden coolies zijn daar ook aan het werk gesteld. Al de genen die in de Fransche concessie ver blijven, zouden aanzegging gekregen heb ben, op het eerste signaal de concessie te verlaten. Er wordt nog gemeld dat de ameri kaansche admiraal Williams aan het depar tement van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de toestand te Shangaï zeer gespannen is. Nieuwe Amerikaansche strijdmachten werden ontscheept ont de concessie tegen het gepeupel te verde digen. Japan ook wil zijn onderhoorigen beschermen. Uit Tokio wordt gemeld, dat acht Japaansche torpedojagers naar Shan ghai zijn vertrokken. De Japaansche vloot welke voor de Chineesche kust nabij de monding van de Jangtse zal kruisen, zal bestaan uit vier slagschepen, zeventien kruisers, negentien torpedojagers, en zeven onderzeeërs. Het lot der vreemde missionarissen is ove agens zeer beangstigend. De prokureur voor Frankrijk voorliet vikariaat van Nanking, die thans te Parijs in het Huis der Vreemde Zendingen ver toeft, heeft Zondag bevestigd dat twee missionarissen in China den dood hebben gevonden. ik heb verklaarde hij aan dagblad schrijvers, het bericht ontvangen van mijn kollega. De twee missionarissen werden te Nanking door Zuiderlingen gedood. Het gaat niet op te spreken van een onge val in verband met het innemen der stad. Beiden werden laffelijk vermoord. Het zijn E. P. Dugout Franschman, wiens familie te Parijs woont, en E. P. Vanara, afkomstig uit, Italië, die pas prefekt was genoemd van het groot kollege van Zikawei. Zij behoorden tot de orde der Jezuiten en waren leeraars aan 't kollege Ricci te Nan king, waarde leerlingen voorbereid worden om de lessen te volgen aan de hoogeschool Aurore te Shanghai'. De E. E. P. P. Joseph Verdier en Gustave Bureau, kollegas der twee slachtoffers, zijn kunnen ontsnappen. ITALIË Italië herdacht de 8e verjaring van het Fascistisch bewind. Te Rome werd de achtste verjaardag geestdriftig gevierd. Naar gemeld wordt, werden meer dan 80.000 nieuwe rekruten ingeschreven. De bladen Populi di Roma en Messa- gero vernemen anderzijds uit Pisa dat de policie aldaar een nieuw communistische samenzwering heeft ontdekt, waarvan de inrichters allen aangehouden werden. De policie nam wapens in beslag, Aanhoudingen hadden ook plaats te Vene tië; Bologna, Livorno en Firenze. Geen Vrouwenkiesrecht in Frankrijk De Commissie van den Senaat voor het vrouwenstemrecht heeft zich met 7 tegen 5 stemmen en een onthouding verklaard tegen het voorstel om aan de vrouwen kiesrecht te geven. Een amendement om de vrouwen boven de dertig stemrecht te geven en ze verkiesbaar te stellen voor den gemeenteraad, werd met een stem meer derheid verworpen. Voor alwie zich met de toekomst eenigs- zins bekommert, is het bedroevend te moe ten vaststellen hoe onbeschaamd lichtzinnig, hoe pnvergeeflijk kinderachtig de doens- wijze is van sommige onzer gehuwde vrouwen, vooral onder de zich deftig en verstandig wanende franskiljonsche-pa- trïotarde madams. Maar anderzijds is het een vreugde en een fierheid voor ons, Vlamingen, te kun nen wijzen op onze Vlaamsche vrouwen, onze Vlaamsche huismoeders, het schoon ste Sieraad van Vlaanderen, zooals Pater Callewaert ze noemt, die in plichtsbesef, ernst en deftigheid, zich torenhoog boven die anderen verheffen. 't En zal niet ongepast zijn, hier een uittreksel over te nemen uit een artikel dat we onlangs te lezen en te smaken kregen in Averbode's weekblad Karakterkoninginnen zijn die vele onzer huismoeders die met negen, tien, twaalf kinderen, welke ze op te leiden hebben tot goede christelijke kerels en keerlinnen, een leven hebben harder als de meeste mannen, een leven zoo zwaar en zoo pijnlijk, dat onze futlooze jufkens er tegen opzien, en om hun eigen laf gedoe te verbergen, spotten met huis- houdens waar het krioelt van guitige kinderen, en die als een schand aanzien wat God als de grootste zegen aan een moeder geven kan. Vele kinderen zijn het geen vrouwen van karakter, die moeders, die blijmoedig en opgetogen om de groote gunst, vreugdevol van God aanvaarden al de krullebollen die Hij hun schenken wil, en voor dewelke zij gansch hun leven, met al de miserie's opofferen Zijn het geen vrouwen van karakter? Karakterkoninginnen; zijn dat niet, ten slotte, al die edelmoedige vrouwen, die hun beste krachten, hun jeugd, hun eenzaamheid, hun stil werken, gansch hun leven in zijn uitingen allerhande hebben opgeofferd voor hun volk Och er zijn nog vele, zeer vele vrou- wen van karakter, en gave God dat zij in ons land steeds groeien mochten, want ze zijn de opperste zegen voor een landen het grootste geluk voor het volk Zulke kaïakterkoninginnen zijn bij uit stek onze voorbeeldige christene Vlaam sche Vrouwen en huismoeders, die geen tijd en nog veel minder trek hebben om naar nachtbals te loopen, en naar premiën- toekenningen voor denschoonsten tenue. Ons Geloofhet gezaghebbende tijd schrift van godsdienstwetenschap, geeft een uiterst interessant antwoord op de volgende vraag Vraag Floe moeten wij, als christenen, staan tegenover amnestie Antwoord: Steller bedoelt, gewis, de amnestie voor politiek veroordeelden. En dan is het antwoord zeer beslist en duide lijk Als Christenen mogen en moeten wij in de tegenwoordige omstandigheden de amnestie aan politiek veroordeelden bevor deren en voorstaan. Waarom Omdat er tegen de amnestie geen enkele ernstige reden aangevoerd wordten de drogredenen, die wel eens uitgekraamd worden in den grond enkel inkleedsel zijn van politieken wrok rnis- plaatsten haat, kiesbelang of voorgewende vaderlandsliefde. Met wrok en haat heb ben wij als christenen, niets te maken en die moeten wij zelfs te keer gaan kiesbe lang van die of die partij heeft geen zede lijke waarde en over de oprechtheid van de schreeuwerige vaderlandsliefde denkt ieder het zijne...

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3