DE KINDERKORF Edgard LOUAGE 4 Handelsfoor YPER ZONDAGIUST. De Dienstdoende Apo.theker op Zondag 10*" April is W snoeck Groote Markt. Yaadaag Zaïeraag treem de Zomertijd ia Zielmis Kinders BRAS Onze openbare \ve«»en FRAHSCHE ZEDEN Kostelijke Arnitié Fran^aise vraag en antwoord Van hier en elders. den bezitten, zeker zouden zij er de vreem delingen mede aanlokken, eT alleszins eene bron van inkomsten in vinden. Het is geenszins mijne taak noch mijne bedoeling hier gedachten vooruit te zetten, doch onze gemeenteraadsleden zouden hier het initia tief kunnen nemen. Bijvoorbeeld kunnen de kazematten niet heringericht worden tot merkweerdige bezoekplaatsen N'u de museumcommissie heringericht is, zou men de bevoegdheid ervan niet kunnen uit breiden tot«Algemeene Kunstcommissie».? Het ware zéker wel de moeite waard, dat men zich eens bezig houde, met alle merk waardigheden op te knappen, bekend te maken en het middel na te gaan om er het meest nut uit te trekken. R. Huis Gezusters ROEDOLF DlXM UI DESTRA AT, 2, YPER. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen St Niklaaskerk. - De afsluiting is weggenomen. De werken langs binnen gaan goed vooruit. Mocht liet geld op tijd en stond maar toegezonden worden opdat nu voor 't laatst de werken niet meer zouden moeten stop gezet worden, 't Ware zonde en jammer Onze volksvertegen woordigers zullen er zeker wel voor zor gen 't Is te hopen Tot in 't jaar nul... Het plaatsen van schuildaken in onze statie is weeral uitge steld tot nader orde, zegt de minister, en tot in 't jaar nul zou 't volk zeggen. Vroeger werd nochtans aan 't stadsbe stuur gemeld dat de kwestie zou onder zocht worden. Honderden werklieden en handelsreizi gers die daar alle dage in de regen staat te schilderen... daar is geen geld. Om u van koude en vallingen te bevrij den... daar is geen geld. Daar zou nogthans geld zijn: moesten generaals hier dagelijks op dén trein stap pen. En daar is ook geld, als een generaal of de Koning komt, om den specialen trein te doen rijden, om tapijten in de staties te leggen, boompjes te plaatsen, de straten te vagen... Maar dat, ja dat is wat anders... Voorgelijk recht. gjjxw i;\VL gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y PE R Kunstvormingscursus. De inrichters van den cursus voor Kunstvorming en kennis van Yper en omstreken waarvan H. Coomans stadsbouwkundige voorzitter is, schikken de lessen te geven van af Mei, iederen Zaterdag namiddag om 2 1 2 uur. De inschrijvingen worden aanvaard bij den schrijver-schatbewaarder M. Jules Cor- nillie, Hondstraat Yper. De werkzaamheden van het Komiteit zijn geëindigd en de bijval der Tentoonstelling is verzekerd. Het Bestuur dankt alle medewerkers en vraagt aan de Ypersche bevolking gedurende deze dagen hunne huizen te bevlaggen ten einde de stad een feestelijk aanzien te geven en de talrijke bezoekers welkom te heeten. Namens het Komiteit, JULIEN TAHON. Onder titel van V. K. V. kenspreuk De Dagraad is er een tooneelmaat- schappij ontstaan,die tot doel van Tooneel- kunst en Beschaving zich ten dienste stelt van alle Katholieke Vereenigingen. Heeft ter studie, benevens een puik reper torium van Klucht en Zang, een tot op heden onopgevoerd Blijspel. De leiding is opgenomen door heer Romaan Defreyn. Voor alle inlichtingen gelieve men zich te wenden tot Gerard Baert. 11 Lange Meerschstraat, YPER. In den nacht van Zaterdag op Zondag (van 9 op 10 April) treedt de Zomertijd in. Wij moeten dus op dezen avond de horloges een uur doorzetten. Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de FAM1LIEMIS bij te wonen die zal gezongen worden op 17 April (zijnde Paschen) tot zielelafenis voor de overledene ouders van de om 8 uur in Belle's Godshuis. In de jongste zitting wees het gemeente raadslid Capoen op den ellendigen toe stand der Komensche baan. Verschillige zijner Collegas steunden zijne zienswijze. De Heer Burgemeester bepaalde zich te verklaren Wat we vroeger voorzien hebben is gebeurd. Onze Burgervader zal het niet huiverig opnemen dat wij zoo vrij zijn hem te vragen waarom dan aanveer- den wat gij voorzaagt slecht te moeten zijn? En nu voor alle oplossing voegt de Heir Colaert erbijWij zullen moeten opmer kingen doen. Dit lauwe antwoord zal voorwaar meer voldoening geven aan de aannemers dan aan ons, slachtoffers van dezen akeligen toestand. Maar toch rapen wij eruit dat de uitvoer ders van het werk er vóór verantwoordelijk blijven, 't Is juist daar dat de hond gebon den ligt. Hun vooruitzicht was wel de baan in zeer slechten toestand te laten, dan de twee laatste maanden de gaten stoppen al rap de overname afvragen en 't was ge klonken Brave Hceren, deze rekening is in uw voordeel maar gansch in 't nadeel van stad en omstreken. Wij hebben voor plicht de belangen van ons volk te verde digen en dit zullen wij. Verwacht U dus de zake in het daglicht te zien brengen. Ysegrirn. 't Is gebeurd te Brussel. De deftige gezant van Parijs, meneer Herbette, die vele te zeggen heeftin het Fransch bijhuis, België's hoofdstad, de man gaf een avondfeest. Gij weet het allen, uit Vran^rijk voeren de Belgen niet alleenlijk alle jare voor ettelijke miljoenen propere boeken en tijdschriften in, maar ook een regiment fatsoenlijke madams en mamzeis, om alhier, in onze steden en op onze kust, lesse te geven in Fransche manieren. Dien avond van de feeste in het Fransch gezantschap, had meneere Herbette ook gezorgd voor zoo-'n treffelijke dame, eene... kunstenares. Voor de gelegenheid was prins Karei graaf van Vlaanderen, tweede zeune van Koning Albert, ook een keer komen kijken, als invitei naar die schoone feeste. Welnu, vele gazetten hebben het verteld: hoe die Fransche dame op het tooneel ge komen is, puidemoedernaakt. geleid door een vent, ook een kunstenaar, gekleed,met't zelfde kostuumtje. Ze hebben daar schoone gedanst en kunsten gemaakt, en voor tslot van de pantomine' is dat zuiver schepsel zich gaan neerleggen aan de prinselijke voeten van Karei, Graaf van Vlaanderen, en onder de luide toejuichingen van Brus sels kunstminnend edelvolk. heeft de naakte Fransche kater de bloote kattin weggedragen. O wonnige, weelderige Fransch-Belgi- sche Beschaving O goddelijke bezieling uwer onsterfelijke Kunst Achteruit! Vlaamsche loebassen, volkske van Memlinc en Van Eyck, Ruusbroec en Gezelle Ruimt bane voor Zola s paladij nen Berten Rodenbach dichtte weleer hier ons zweep, en ginds uw nestDichters zijn profeten Wij moeten ons weren, om gereed te zijn met de knopen in 't snoer van onze djakke Dat Frankrijk de millioenen, die het jaar lijks aan amoitié-fran^ais propaganda uit geeft, dubbel en drie terug uit onze zakken klopt, zullen volgende koude getallen wel ten overschote bewijzen. In 1926 voerden wij 34 millioen ton koopwaren in, voor 23 milliard frank. Frankrijk komt in deze totalen voor met 14 milliard ton, eener waarde van 4 milliard 900 millioen. In 't zelfde jaar voerden wij uit: 23 millioen ton koopwaren eener waarde van 19 milliard en half. Frankrijk ontving daarvan 7 millioen 900 duizendton eener waarde van 2 milliard 800 millioen frank. Als men deze cijfers vergelijkt, ziet men dat Frankrijk in België ongeveer twee maal zooveel invoert als België naar Frank rijk uitvoert en wat meer is, wij zenden meestal grondstoffen naar dit land, terwijl Frankrijk ons overrompelt met gefabri- keerde voorwerpen, en aldus een groote mededinging of concurrentie doet aan onze nijverheid. Inderdaad wij ontvingen uit Frankrijk in 1926 voor 182 millioen frank wijnen; voor 29 millioen zeep en reukwerken voor 150 millioen zijden stoffen; voor 92 milioen wollen stoffen; voor50 millioen katoenen stoffen; voor 528 millioen andere produkten van textielnijverheid voor 3 millioen kanten voor 40 millioen boeken en gazetten; voor 100 millioen automo bielen enz... enz... Die cijfers stonden dees week zwart op wit gedrukt in de franskiljonsche fransche dagbladen, die ook beginnen steen en been te klagen over die al te kostelijke fransche vriendschap. Wij geven deze getallen ter overweging aan de talrijke burgers en neringdoeners, d.e amoitié francs-vaderlanders met een petite sauterie en een bal in hun netten wisten te krijgen. 13 Januari 1.1. stelde de-socialistische volksverte genwoordiger voor dit arrondissement volgende vraag aan den Minister van Kunsten en Weten schappen Op Woensdag 8 December I. 1. werden in den namiddag de leerlingen der gemeentescholen van Yper verplicht de klassen te verlaten en deel te nemen aan een godsdienstige plechtigheid, welke in de stad plaats greep. Donderdag namiddag, 9 De cember, dus gewone verlofdag, werden de kinderen onder bedreiging als afwezig in school opgeteekend te worden, opnieuw verplicht aan een soortgelijke plechtigheid deel te nemen. Donderdag 16 Decem ber in den voormiddag, dus een gewone schooldag, kregen de kinderen verlof in vergelding van den voorgaanden Donderdag namiddag dat ze verplicht werden die godsdienstoefeningen bij te wonen, zoo dat de leerlingen twee halve dagen hunne lessen ver loren ten gevolge van die feiten. Op 22 Februari hernieuwde het kamerlid zijn vTaag. Het antwoord luidde als volgt Het is waar dat op Woensdag 8 en op Donder dag 9 December 1926 in den namiddag, de leerlingen van Je gemeentelijke jongensschool en van de ge meentelijke meisjesschool naar de kerk erden geleid. Er dient opgemerkt dat NX oensJag 8 December een verlofdag was voor de scholen van Yper en dat de weke'iijksche halve verlofdag op den Donderdag valt. Op Donderdag 16 December werden de leerlingen van bovenvermelde scholen op verzoek van de bedie naren van den eeredienst nogmaals naar de kerk geleid gedurende den tijd welke gewoonlijk aan den vodsdienstcursus wordt besteed. De kinderen waren vóór 9 uur in de school weer. Er werd trouwens noch aan de leerlingen noch aan deleden an het onderwijzend personeel gelijk welke verplichting opgelegd. Sommige ouders heb ben gebruikt gemaakt van hun vrijheid in dezen en hun kinderen vrijgesteld van de verplichtingen bovenbedoelde kerkelijke plechtigheden bij te wonen. Anderzijds hebben de bedienaren van den eeredienst geen inbreuk gemaakt op den uurrooster der scho len. - N. B. Wij houden eraan onze lezers den flater mede te deelen, daar de socialistische weekbladen der streek zwijgen als ver moord. Ware het antwoord eene berisping voorde inrichters der plechtigheid geweest, het plaatselijk blad zou geen letters groot genoeg gehad hebben om het over te druk ken. Zijn bekrompen anti-clericalisme steekt de Heer Missiaen onder stoelen noch banken. Hij is de eenige vertegenwoordi ger die er in Vlaanderen openlijk mee voor den dag komt. Wij zullen er hem het mono- pool van laten. Snuisteraar. Sint-Jan. Op Zaterdag 2 April is op de hoogte der hoeve Deceuninck bijna een ongeluk gebeurd. Verstraete van Lange- marek reed met zijn gespan naar huis, en werd een plezier gevraagd door Arthur, makelaar in hoornvee. Daar zijn fiets zoo rap niet loopt als de peerden wilde hij met de peerden mee. Maar over 't gehucht de Bryke sloeg het peerd de richting in die onzen Tliur niet moest hebben, en daar Verstraete niet wilde stoppen moest hij den artistensprong wagen. Zijn voeten bleven haperen. Hij komt er van af met den schrik, een nieuw broek, en wat builen en bietsen. De eerste zorgen werden hem door zijn goede vrienden toegediend. West-Nieuwkerke. Zwicht u van Walen en Nieuwkerkenaars, brave men- schen en doen geen kwaad Onder de vele sappige spreuken die nog in den volks mond van den westhoek voortleven, ken schetst die spieuk onze gemeente. Wij wil len echter onze dorpskronijk met 't tegen overgestelde besluit beginnen. Dat als inlei ding onzer kronyke voor vriend en vijand. In t socialistisch weekblad staat eronder de rubriek Strijdpenning bij West- Nieuwkerke (naast veel dubbelzinnige onkiesche praat) staat er spotternij op 't hei ligste van onzen godsdienst. Een redactie die zich eerbiedigt, weigert zooiets te plaat sen, zelfs in een rubriek buiten haar ver antwoordelijkheid. I wee vraagjes Is het niet jammer dat ons volk naar zijn ongeluk gedreven wordt door 't ongodsdienstig socialisme Zal men nog beweren dat 't socialism niet tegen den godsdienst is, bijzonder met een antiklerikaal als leider V e slaan een kalmen toon aan. De hei lige zaak is 't waard. Onze werklieden wor den door eenige leiders misgedreven. De Kath. Vlaamsche Jongelingskring. N. B. Maakt propaganda voor ons blad. Geef het na lezing voort, aan vriend en gebuur. Vraag een abonnement aan den postbode. Boesinghe. Luisterrijke Volksfeesten op het gehucht Pilkem op den 18 April 1927. 2) Een schoone velokoers voor Paro chianen en aanpalende gemeenten 175 fr. prijzen. 2) Een deftige verkleeding voor mannen en vrouwen 125 fr. prijzen. 3) Er wordt nog één prijs van 75 fr. gegeven bij August Canepeel in de Vuile- straat voor het zingen van deftige liederen gegeven door de vereenigde vrienden.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2