Rrn. VfiN ÏHflLLEËKEiri PETER I BENOI1 r handelsfoor ïAAii w I:\VL Edgard LOUAGE ZONDAGRU ST. De Dienstdoende Apotheker op Zondag 17d,n April is Mr HOUTEKIER, Meenenstraat op 18 April 2de Paschen Mr WECKESSER, Diksmuidstr. iiniEiiisaisi Eerstdaags «reopeiui APOTHEEK y ZipI in is Kinders BRAS DE KINDERKORF Dixmui destra at, 2, YPER. A. K. V. S. - Ypersche Studentenbond Feestzaal CHRISTEN VOLKSHUIS Op Donderdag, -April a. s. om S uur PRACHTIGE VOORDRACHT iITVOKH i\<; vv LI EDEK I;\ beginnen te zevenkerken. Doch vre zijn nog zoo ver van dien ouden pracht en praal en innige godvruchtigheid. Een oud gebruik, dat met den oorlog heele- maal zoek geraakt is, dat is het uitdragen (met Witten Donderdag) der welbekende trekkel ingen door de bakkersgastenen nog- tlinns dat bracht hun een aardig stuiverken drinkgeld bij, zonder te spreken van het luide gejubel der kinderen die er zich te goed aan deden. Wat ook heelemaal verdween, is de donkere kruisweg op Witten-Donderdag. Om 12 ure 's nachts vergaderden wij op de leed (Yandenpeereboomplaats) recht voor den grooten ingang van S' Maartenskerk. Wij lazen er ons akt van berouw, vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten en daar met honderden en honderden (priesters waren er niet bij, enkel leeken) trokken wij met moeder zaliger de eene straat uit de andere straat in door de'stad en wij lazen daar korten tijd bij de oud bekende statiën. En niet een mensch die sprak, maar stil inge togen, gingen wij door de stad tot we aan de veertiende statie kwamen, waar dan op de knieën het kruisgebed ruischte over de ingeslapene stad. Hoe jammer dat ook dat niet meer in zwang gebleven is. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R Kt fwmtm uw nniinwr.t.nwM'miT i IMa— Studentendag te Ypcr. De Vlaarn- schc studentenschaar houdt dees jaar voor den eersten keer haar gouwdag te Yper op Donderdag 21 April. De Vlaamsche bevol king van Yper zal de jonge blauwvoeten hartelijk onthalen en de sufferige aan- 't kapot-gane franskiljons worden dien dag hun verslokerd hart van onder den riem gehaald. Schoone Vlaamsche jongens komt naar Yper en giet uw welig-veie Vlaamschgezindheid mild uit over onze stede. Stapt fier-zingend door Ypers her bouwde straten en jaagt uw strijdend Vlaamsche lied in de harten van onze Ypersche bangeriken en lamlendigaards opdat ze weten kunnen dat Vlaanderens kroost Vlaanderens zomerzonne wordt. Bidt God dien dag opdat ge toch uw heele leven kloekhartig blijven zoudt. Zoovelen immers die vroeger Vlaatnschgezind stu dent waren hebben eens in 't werkelijk le ven hun Moeder- Vlaanderen, den rug toe gekeerd en trouw verraden voor een hands vol goud te dienen. Laat uw hartstocht ontvlammen wanneer gij jong zijt. Giet olie op de vlam uwer liefde voor Vlaanderen, en onderhoudt die met een vestaalsche te bezorgdheid gedu- rcndejgansch uw jongelingsleven om later wanneer ge man zult' zijn geworden 't lief devuur voor Vlaanderen ruimschoots te kunnen meedeelen aan al deze die rondn u leven. 4 Wij ouderen van jaren verwachten zoo veel van U. We zullen niet bedrogen wor den Al de Yperiingen die een Leeuwenvlag bezitten hangen ze uit op 21 April. Tooneet. Puinentroost voerde op Zondag lOen Maandag 11 April het luimig zangspel op Als 't Zonneke danst dat perfekt werd vertolkt door de besten der Maatschappij. Het slot kreeg een storm achtige toejuiching en de bisseerders hiel den voet bij stek zoodanig dat de laatste zangen moesten worden herhaald. Daarop volgde Van den Dood die bijna stierf een klucht die u veel deed nadenken, deed lachen en deed huiveren. De keuze was misschien toch wel een beetje gewaagd al kon het meesterlijke spel der tooneelspe- lers, de aandacht en de spannenste belang stelling van het publiek goed vlot houden. M. Oscar Werrebrouck was effenaf prach tig in de rol van den philosoof. Het is een begaafd artist. Van Slimmeke speelde sterk zijn lastige rol. Pietje's kostumeering was slaande en zijn hi-hi was vol cynisme en akelige naarheid. De vrouwerol viel te flauw. BIIBBIIHHHI Rond een politiereglement. Naar aan leiding van den open brief in De Yper sche Bode aan M. Colaert op 3 April 1.1. Op 27 Juni 1.1. deed onze Burgemeester een politiebevel uithangen, ten einde de orde in de stad te behouden en daarom moesten er een 50 tal gendarmen komen, want er was immers spraak dat er Vlamin gen zouden op het feest zijn. Op 27 Februari, 1 Maart en 27 Maart 1.1. was ^r weer een politiebevel waarop er stond dat het verboden was te maskeren. Niettegenstaande het bevel van M.Colaert konden de mannen van de Orde of de franskiljons toch niet laten het politiebe vel te overtreden, gezien zij den Zaterdag 26 Maart, zijnde geen karnavaldag, toch gemaskerd over de straat liepen. En het is zonderling: er waren geen gen darmen en geen politie te zien, zoodus zal er voor dien avond geen enkel persoon voor het gerecht verschijnen, en daarin geeft M. Colaert mij gelijk; gezien hij op mijn brief van 3 April 1927 in De Yper sche Bode niet geantwoord heeft. Moesten het Vlamingen geweest zijn die zich veroorloofden dit te doen, dan zou het Ypersche geen letters genoeg gehad heb ben om ons te schandvlekken en uit te maken voor brieschende Leeuwen. Een woordje, M. Colaert en Cie indien gij maar met zoo een rechtvaardigheid uwe stad kunt besturen, trekt er dan liever uit, en laat de plaats open voor lieden met een gezonder verstand, en die zouden werken voor meer gelijkheid en rechtvaardigheid. Voorgelijk recht. Kerkelijk nieuws. St Jozefs kerk der PP. Ongeschoeide Karmelieten. Op Paschen worden om 9 u. de zeer plechtige hoogmis en om 5 u. 't lof gezongen. Het St Jozefs koor met snarenkwartet voert de volgende gewijde muziek uit De Hoogmis is de Messe sölennelle van Aug. DeBoeck. HetVictimae Paschali» op 't gregoriaansch motief is van A. Reyns. Onder de Offerande het machtig Terra tremuit vierstemmig koor van Joh. B. Tresch. Het Lof 1c O Fons Pietatis van Haydn. bas- solo en gemengd koor. 2) Regina Cceli van Busschop, één stemmig koor. Na dit motet gaat de maandelijksche processie rond de kerk en in het klooster pand ter eere van O. L V. van het H. Sca pulier. •3) c Tantum ergo van L. Bruynooghe, vierstemmig koor. 4) Alleluia van L. de Vocht, geestelijk paaschlied. Na het lofsermoen doorZ. E. P. Huber- tus, O. K.Jezus-Christus moest verrijzen. De samenstelling van dit programma is niet gedaan met het vooropgesteld doel eene auditie te geven van zulke of anders- geaarde muziek het te bereiken doel was het doelwit zelf der gewijde muziek in de plechtige kerkliturgie opgenomen de verheerlijking van God, de heiliging en stichting der geloovigen. gewijde mu ziek brengt het hare tnêe om schoonheid en luister der kerkelijke plechtigheden bij Je zetten haar hoofdzakelijk ambt bestaat hierin den liturgischen tekst, die aan het begrip der geloovigen wordt voorgesteld, met een wel aangepaste melodie te kleeden en haar eigen doelwit is aan den tekst zelf een grooter uitdrukkingskracht te verlee- nen. Op die wijze en met die middelen zul len de geloovigen gemakkelijker tot god- yruchtigheid worden opgewekt en beter gesteld zijn om in hen de genadevruchten te ontvangen, de eigen vruchten trouwens van het vieren der Allerheiligste Gehei men. (ef.Mater proprio w. v. h.) En daarom is, ditmaal weerom gelijk op andere gelegenheden vóór deze, het pro gramma niet gekozen uitsluitend uit ééne sóórt kerkmuziek maar, onbekommerd tot welke school zij behoort, werd alle muzi kale uiting opgenomen, als zij maar ge wijde kunst is. Het St. Jozefs koor, ondcrgeleide van Staf Desramault, geeft met dit programma wel licht zijn laatste uitvoering: het weze de schoonste. STATIESTRAAT 55, YPER. Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de FAMILIEMIS bij te wonen die zal gezongen worden op 17 April (zijnde Paschen) tot zielelafenis voor de overledene ouders van de om 8 uur in Belle's Godshuis. BENOEMINGEN Is notaris benoemd ter standplaats Pro ven de heer Vandenameele I. canditaat- notaris te Proven ter vervanging van den heer Haeghebaert. Is tot pleitbezorger bij de rechtbank van eersten aanleg te Yper benoemd, de heer Waterblee P. ter vervanging van den heer Biebuyck, die als zoodanig aftreedt. Bij Koninklijk Besluit van 11 April 1927 is tot burgemeester benoemd te Gheluvelt M. Hoorens. 't Zonnetje is niet te zien. De klok slaat twee ure. De overheden zijn daarHeer Tahon, secretaris, vervangt den voorzitter H. Vermeulen die een weinigonpasselijk is. en leest den welkomsgroet. Burgemeester Colaert in zijn antwoord belooft den krach- tigsten steun voor den bloei der persche nijverheid. .De bezoekers beginnen. Voor het oogenblik is het onmogelijk een woord te zeggen over al wat we te zien kregen. Wij moeten ons beperken. In de zaal nr 1 zijn we al dadelijk getrok ken naar de uitstalling van de gasmaat schappij, die hare verlichtings- en verwar mingstoestellen ten toon stelt. Wat een pracht, en hoe voordeelig. Hier komt de Confiserie des Flandres en de Chocolade Chimère naar voren met alles wat de lek kerbekken moet doen watertanden. De cöte des Flandres, overtreft alle wat we tot nu te proeven kregen. Fijn en kloek De Lianosoff, vertegenwoordiger A. Deleu, is hier met zijne smeeroliën die zeker alle medediging kunnen onderstaan. In de zaal 2. De pracht automobielen van Devos en Dewanckel noodigen ons uit om een snellen, gemakkelijkenen goed- koopen rit te doen. Hier vinden wij de biersoorten van de Centrale Yproise en de wijnen en likeuren van Gantois. Wat moet dat al goed zijn. In de zaal IV. Coffyn, kunstschilder is merkelijk vooruitgegaan. Deraedt beeld houwer en schilder is een echte artist. In de zaal V. Bijzonder na te gaan, de pelsen van het huis Vandevoorde, het schilder werk van Devos en de aloude kantennijver heid. Dezen keer heeft de Ypersche weve rij ons verbluft met hare keurige weefsels. In de zaal VI Ypersche hohing (Bostyn) is hier de koning Van de suikerij Wype- lier (Schinidt-Beaudrez) moet gij proeven, 't is zeker de beste. In de reuzenton (Brouwerij de Drie Koningen) moet gij binnen, daar is 't van Patersvatje. Wij gaan naar beneden en komen in de tent, waar Mottrie, Vandamine en Van Brussel hun ne auto's, moto's, velo's ten toon stellen. Wat is hier alles schoon Op den koer (jammer dat het regent) komt Madou met zijn gewapend beton, Vanderghote met zijn baksteenen en Tim merman met zijn grafzerken ons waarlijk verrassen. De vakschool stelt het werk harer leer lingen ten toon, en 't en zal niemand ver wonderen te zien dat dit en dat gemaakt is door jongens van 15,16 jaren, wanneer we weten, dat de leeraren echte mannen van 't vak zijn en dat zij over ultra-modern machienen beschikken. Ypersche jonge lieden, daar moet gij u gaan oefenen wilt gij op korten tijd geschoolde ambachtslie den worden. En nu eventjes gaan zevenkerken. Langs den weg, kunnen wij niet nalaten de vitrie- nen te bezien der menigvuldigehandelaars en winkeliers. Niet allen gaven hunnen naam op voor de handelsfoor maar allen doen mede en wedijveren om ter schoonst. Mochten de Yperiingen nu de gedane pogingen weten te waardeeren en eens goed onthouden dat wij hier alles vinden kunnen wat we van doen hebben en naar den vreemde niet loopen moeten om beter en goedkooper bediend te worden. De ten toonstelling is onder dat opzicht ten beste gelukt. Wij wenschen de inrichters den uitslag dien zij beoogen. Concerten zullen gegeven worden up de üroote .Markt, 's Zondags om 11 1 2u. door het socialistische muziek, 's namiddags om 5 u. door de Ypriana. 's Maandags om I.45 door het muziek van Oostvleteren, om o u. door dat van Komen. Huis Gezusters ROEDOLF Buikgordels in alle modellen eerkrachtige windsels voor Damen MET OVER d yt Prof D' H. VANDER MUEREN, Hoogleeraar te GENT Algemeene inkomprijs 2 fr.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2