1' Jaargang N3 16. DE YPERSCHE RODE Bijvoegsel. Zondag 17 April 1927. Van hier en eiders. lil'!TK\LA\D L i. i: i; Ij I i We wenschen aan al onze lezers een zaligen hoogdag van Paschen Hebt ge ze al gezien de prachtige photq's van het laatste nachtbal in de Amitiés Francoiseszoo neen, ge moet u haasten. ze zijn onder alle opzichten merkweerdig en... veelzeggend. Eigenaardig en aandoen lijke (bijna on-aandoenlijke) kostumen. -.»» —.1 im- .V ■IIÜI .TM—MEM— Boesinghe. Luisterrijke Volksfeesten op het gehucht Pilkem op den 18 April 1Q27 2) Een sclioone velokoers voor paro chianen en liefhebbers der aanpalende ge meenten 175 fr. prijzen. 2) Een deftige verkleeding voor mannen en vrouwen 125 fr. prijzen. 3) Er wordt nog één prijs van 75 fr. gegeven bij August Canepeel in de Vuile- straat voor liet zingen van deftige liederen gegeven door de vereenigde vrienden. De feesten worden o geluisterd door het muziek van Boesingh De Commissie zal alles beslissen. Zillebeke. Onze gemeente is zeker wel een der zeer beproefde geweest onder den oorlog. De grond werd er minstens honderdmaal omgekeerd, en zoo komt het dat er bijna geen dagen voorbijgaan zon der dat men, nu hiea, dan daar nog men- schenlijken bovenhaalt. De Engelschen worden begraven op het onlangs aange legd Kanadees kerkhof en de Duitschers op het groote kerkhof van Broodseinde. I let kerkje van het Hooge vordert snel doch moeilijk zal het zijn daar op tijds gereed te zijn. In alle geval, 't zal een over groot gemak zijn voor de menschen daar van den hoek die vrij wel bevolkt is. Meenen. Inhuldiging uVlaamsch Huis Vlaamsche strijdmakkers, houdt Zondag 8 Mei vrij, want op dien dag trek ken de strijdende Vlamingen allen naar Meenen om aanwezig te zijn bij de inhul digingvan 't Meenens Vlaamsch Huis. De stoere Vlaamsche Wachten aan de grens hebben daaa al reeds reuzenwerk verricht. Wij moeten hun laten zien dat gansch Vlaanderen achter hen staat. Op 8 Mei zullen de Meenensche Vlamingen dien ruggesteun daadwerkelijk voelen. Langemarck. Bij Koninklijk Besluit van 7 April is het ontslag aanvaard, aange- geboden door M. Cotteau de Pattin uit zijn ambt van Burgemeester dezergemeente. Locre. Dinsdag namiddag was Oscar Boudrij, oud 20 jaar bezig een gra naat af te vijzen, toen deze ontplofte met het ongelukkig gevolg dat de jongen deer lijk gekwetst werd aan den rechterhand, het rechteroog en borst. AI hoewel zijn toestand erg is bestaat er toch hoop op redding. Vlamertinghe. Maandag namiddag kü'am de Heer Henri D., beenhouwer te Yper uit de Café Beige. Een oogenblik ver strooidheid deed hem de trappen afrollen en bijna ongelukkig vallen. Hij kwam er bij mirakel van af met een beetje verlot van zijn aangezicht. Beenhouwers en kooplie den, opgelet voor het vallen. Zonnebeke. Zonnebeke boven 't Is reeds eenige jaren dat dit ordewoord niet meer bestaat, 't is enkel sedert de geboorte van onzen V.O.S. die flauw en klein het daglicht zag, doch na enkele jaren zoo kloek en groot opgegroeid is dat we ou fier mogen zeggen: (V.O.S. en B.V.O.S. boven Want sedert de kuisehing die ge daan geweest is met Oktober laatstleden bestaat onze vereeniging uit zulke vast besloten mannen, dat we voor niets meer te vreezen hebben, en zelfs met goed gevolg eiken aanval kunnen afslaan. Dat konden vre verleden Zondag op 10 dezer vast stellen. Al hi er werd door de V.O.Sen en B.V.O.Sen eeu liefdadigheidsfeest ingericht ten voor- deele van het standbeeld der gesneuvelden om de noodige fondsen te verzamelen ten einde de volledige vereffening te kunnen doen. Een tooneelgroep nit Lauwe werd gevraagd en weldra was deze akkoord, om dit feest uit te voeren bijgestaan door de Symphonie der muziekafdeeling aldaar. Enkele dagen nadien werd een oproep gericht tot de bevolking der gemeente dit feest te komen bijwonen, en reeds in eenige dagen moest den verkoop der kaarten gestaakt worden bij gebrek aan plaats. De dag moest afgewacht worden. Doch intusschen werd er gewerkt van achter de schermen, om dit feest te doen mislukken- Sommige machthebbers, noemende dit feest een Nationalistisch feest wilden het kost wat kost beletten. Groep Lauwe hield stand en na grondig onderzoek stelde deze vast, dat er geen politiek in bemoeid was en besloten naar Zonnebeke te komen. Langs enkele zijden werden de V.OSen bestookt en bekampt om het volk weg te houden, doch welke teleurstelling voor hen,hoe meer tegenwerking, hoe mee,' er zich kwamen aanmelden om de V.O.Sen te steunen. Niets kon baten. We hadden een bomvolle zaal. Allen waren zetr tevreden en verlangden nog zoo iets te zien. Jammer genoeg, dat er zooveel goede lieden moes ten weggezonden worden bij gebrek aan plaats. Waarom nu die tegenwerking. Het gold hier toch maar een liefdadigheidsfeest om het graf onzer lieve gesneuvelden en hun onschuldig bloed te laten gedenken. Wan neer er menschen zijn die daartegen gekant staan waarom dan niet gevraagd aan de gemeenteoverheid die leemte zelf aan te vullen. Een woordje dank aan de koene V.O.Sen en B.V.O.Sen van Lauwe die door water en vuur gekomen zijn om ons te helpen en er waarlijk een handje van hebben voor dergelijke feesten op te voeren. Insgelijks een woord dank aan de inrichters en dé zoo welwillendemedewerking onzer bevol king. Tot spijt van wie liet benijdt. Een die... Een die het wel weet. UITSLHGEH DER KEURINGEN EN PRIJSKHRIPEN voor Stieren en Melkkoeien gehouden te YPER (op den Veemarkt) den 12 April 1927, om 10 uur voormiddag 56 stieren werden ter keuring aangeboden en 23 werden er geweigerd. Prijskampen voor Stieren der 14 omschrijv. Hoofdplaats YPER A. Jonge stieren zonder tanden 20 deeln. 1 pr. 100 f. en br. eerm. Lemahieu C. Yper 2 pr. 50 f. id. Boudry F. Voorm. 3 pr. 50 f. id. Capoen Jules Yper 4 pr. 50 f. id. Cools Const. Yper 5 pr. 50 f. id. Capoen E. Zilleb. 6 pr. 50 f. id. Claeys G Vlamert. 1e accessiet Decroix Hik Zilleb. 2id. Lambert Hipp. id. B. Stiereu met 2 tanden 11 deelnemers 1 p. 100 fr. en zilv. eerm. Capoen A. Zilleb. 2 p. 75 fr. en br. eerm. Geldhof C. Briel. 3 p. 50 fr. id. Deboeuf A. Voorm. 4 p. 50 fr. id. Bostyn K. Zilleb. 5 p. 50 fr. id. Haeghedooren J. St Jan D accessiet Claeys G Vlamert. 2* id. Deracdt D. St Jan 3e id. Deconinck Oscar Voorm. G Stieren met 3 en 4 tanden 2 deeln. 1 p. en zilv. eerm., 150 f. Lemahieu R. Vlam. Prijskampen voor de bewaringspremiën der 3 landbouwstreek 13*. 14*, 15*, 16*, 17* en 18* Omschrijvingen A. Stieren met meer dan 4 tanden-2 deeln. 1 premie 4000 fr. in 3 jaardoodingen D'Hondt Aug. Reninghelst I accessiet Capoen Arthur Zillebeke B, Stieren met 3 en 4 tanden-2 deelnemers 1 premie 4000 fr. in 3 jaardoodingen Leinahieu Remi Vlamertinghe 1 accessiet Geldhof Camiel Brielen III. Omschrijvingsprijskampen voor melkkoeien 5 deelnemers 1 p. 100 f. en zilv. eerm. Geldhof C. Brielen (met Sterre) 2 p. 75 f. en br. eerm. Claerebout A. Vlam. (met Theresia) 3 p. 50 f. id. Geldhof G Brielen (met Louise) 4 p. 50 f. id. Geldhof C. Brielen (met Bever) 5 p. 50 f. id. VanrobaeysHJVlam. (met Mutteke) IV. Regionale prijskamp voor melkkoeien 6 deelnemers Eerste 1 p. 100 fr. Vandamme J. Kemmel (met Marianne) Tweede 1 p. 100 fr. Geldhof Cam. Brielen (met Sterre) Eerste 2 p. 75 fr. Claerebout Aug. Vlam. (met Theresia) Tweede 2 p. 75 fr. Geldhof Cam. I riel n (met Louise) K<in üviimm in1 Irek In de wilde streken loopen er beesten rond te snuffelen, die bij nachte de lijken blootwroetelen, en zich er aan verzadigen. Dat zijn jakhalzen. De Belgische franskiljons, in ons beschaafd land, zijn niet viezer dan die onzindelijke dieren uit de verre wilder nissen: ze lekkebaarden naar levend-begra ven menschenvleesch 1 Verleden week had er een van die pro pere snuffelaars hier te Yper, den moed en den appetijt om in het privaat leven van Dr Borms te wroetelen, en zich dikke te doen aan lasterlijken smaad tegen den ter- doodveroordeeldc, in de cel nummer 310 van Leuvens staatsgevangenis levend begra ven. Moet ge daarvoor kloek zijn, en stout! Schrijven dat Borms en al de Vlamingen niet alleenlijk een tale spreken, die leelij- ker is dan liet Laplandsch en méér onbe kend dan de schamelste wildemanssprake, maar vertellen bovendien dat Borms, een dronkaard was 1 Dat heeft die Ypersche jakhals, verleden week, uitgekwijld, preutsch lijk veertig met zijn lafaardswerk. Ge moet nieweerd zijn, om te willen iemand aanvallen, niet voor zijn gedacht, maar in zijn eigen leven, in zijn naam cn faam, iemand die sedert meer dan acht jaren achter de zware ijze ren tralies zit, zonder verweer, gestraft niet om eene misdaad tegen het gemeene recht, maar vooreen politiek misdrijf.' Dr Borms werd bezwadderd door een naamloozen lasteraar, op wiens buik wel licht een kluts Belgische eereteekens en medaliën te slingeren hangen. Borms kan niet antwoorden, niet in de gazetten schrij ven, niet weerleggen, niet vóór de recht bank dagen om rekenschap en eerherstel. Borms is weerloos. Zijn lasteraar is een treffelijk man. Katijvige jakhals zeg ik lüBRSRiiiaaiBis FRANKRIJK Tolovereenkomst met Duitschland Een voorloopige tolovereenkomst is met Duitschland gesloten tot 30 Juni a. s., op bijna geheel dezelfde voorwaarden als de vroegere. Stabilisatie van den Eranschen frank Eens te meer doen geruchten over aanstaande stabilisatie de ronde. Hoe dit echter mogelijk is zonder buitenlandsche kredieten, en hoe buitenlandsche kredieten te verkrijgen zijn zonder regeling der oor- logsleeningen in Engeland en de Vereenig- de-Staten verstaat niemand. Poincaré tracht onrechtstreeks te werk- ken het stekjes fnonopolium wil hij over laten aan een private maatschappij. Deze moet 80 millioen dollar als waarborg stor ten (dus een verkapte leening) voor 60 jaar, met 5 1 2 procent intrest. Aan de Staat jaarlijks dezelfde winst als nu gewaarborgd en een deel van de meerwinst, indien deze er is. De prijs der stekjes wordt door het ministerie bepaald, De aandeelen mogen alleen aan Franschen behooren. Doch hier komt het zeldzame voor dat... Amerikanen en Zweden de geldschieteas zullen zijn. Als dit wetsontwerp ter Kamer komt, verne men we willicht meer. Zeker is het echter reeds van nu af dat socialisten en commu nisten tegen dit voorstel gekant zijn, en dat de radikale ministers, Herriot voorop het niet goedkeuren. Wat daaruit groeien zal dient afgewacht. Of dient dit alles slechts om zand in de oogen te strooien. Tscheko-Slowakye De strijd tegen het Vatikaan Het geschil, opgerezen tengevolge der feesten ter eere van Jan Huss, die als ketter gehuldigd we.d door het gouvernement schijnt geëindigd. Uit Rome wordt gemeld dat .eerstdaags een Nuncius naar Praag zal vertrekken om met het gouvernement ver dere ondei handelingen te voeren. Als eerste voorwaarde geldt natuurlijk, dat liet Huss-feest geen anti-katholiek karakter meer hebben zal, zooals vroeger het geval was. Uit den Chineeschen heksenketel Noord- en Zuid China tegen Moscou Onze lezers weten dat de Bolcheviki- pogen gebruik te maken van den waarboel in China om ginder hun zegeningen uit te deelen. Noch Noord-China noch Zniderlingen willen an dien rooden hemel op aarde. De Cantoneesche politie van Changhaï deed een inval in de lokalen waar commu nistische werkliedensyndicaten gevestigd zijn. Deze operaties werden uitgevoerd door politietroepen in burgerkleedij, met revolvers en mitrailleuzen bewapend. In den loop der onlusten die uitbraken, wer den 15 gewapende syndikalisten gedood en talrijke gekwetst. Verder werden er 600 aangehouden en ontwapend, erin begre pen de communistische leider van het dis trict Shanghai'. 7 mitrailleuzen, 300 gewe ren, vele revolvers en een groote hoeveel heid munitie werden in beslag genomen. Het algemeen kwartier der syndikaten wordt thans door de Chineesche troepen bezet. Ook de Noordelingen deden een inval in 't Russisch gezantschap te Peking. Onder de dokumenten in beslag genomen eene lijst van 4.000 te Pekin verblijvende agen ten die gereed zijn om onlusten uit te lok ken en gewelddaden te plegen, Voorts werden in beslag genomen de officieele stempels van de bijzondere komiteiten die belast zijn met 't veroorzaken van beroe ring tegen Frankrijk, Engeland en Japan; oproerige schriften, sovjet vlaggetjes ge weren en mitraljeuzen. De communistische gebouwen waren een echt arsenaal gewor den van waar de oproer moest gereed worden. Onze franskiljonsche annexionisten Sommige Brusselsche heerschappen die volgaarn een vechtpartij zouden willen zien ontstaan tusschen Holland en België dat zou immers een gevoeligen denk ge ven aan 't Dietsche ras zijn 's nachts de Hollandsche grens overgetrokken en heb ben overal in het vreedzame stadje Roos steren aan de Maas volgende proclamatie aangeplakt, om aldaar de gemoederen op te hitsen. Limburg worde verlost van Holland's Protestantsche verdrukking en hebzucht. België wenscht geen verovering van land noch burgers, maar eischt herstel van het opgedrongen verdrag van 1839 en vooral vrije verbindingen met Limburg en de Maas en vrijen doorgang |>er spoorweg en

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3