DE KINDERKORF Op Straat leeew exylaugex Edgard LOUAGE LEGERDIENST zoxhagltl'st. De Dienstdoende Apotheker op Zondag 24Jen April is Mr vanrobaeys Boterstraat gelijkheid in reehie en in feiie koe 8? lameijé ie yper sarnengesiem is van Mei, en van toen af zal die uitstalling kunnen bezocht worden, 't Is zeker een schoon werk dat een heerlijk doel beoogt, namelijk het helpen onzer oorlogsvermink ten. Zou men te dezer gelegenheid niet jnogen wijzen op de jammerlijke nalatig heid in zake het oprichten van een ander museum, 'k bedoel bijzonderlijk dat van schoone kunsten. Want er valt toch niet te loochenen dat hoe meer wij den vreemde lingen kunnen laten zien, hoe aantrekkelij ker het bezoek aan onze stad zal worden en hoe voordeeliger ook voor nering en handel, daar de toeristen niet op een dag de stad meer zullen kunnen verlaten, maar om zeggens gedwongen zullen zijn, hier langer te vertoeven, hetgeen noodzaker- lijker wijze veel profijt zal teweeg brengen. Daarom en aarzelen wij niet onze gemeen teraadsleden er aan toe te zetten de heeren wien het aangaat meer en meer op te wek ken opdat er toch eindelijk een begin van werking zou mogen te bespeuren vallen, want de tijd vliegt snel en wordt er niet door gewerkt, dan zullen de toeristen nog eens verstoken blijven van al wat onze stad schoons te bieden heeft, onder het oog te krijgen. Zeker vraagt zulks eene groote krachtinspanning, maar zoovele handen jeuken om te mogen helpen. Nogmaals vooruit, 't is voor Ypers welvaren Onze stad moet meer en meer gekend gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij hoornwerk, Y P E R Op 2" Sinxendag richt de Vlaam- sche Toeristenbond een autotocht in naar Fransch-Vlaanderen. Prof D en D Celen leiden die inte ressante reis.Te Cassel en te S'Qmaars worden we begroet dóór't Vèrbond der Vlaamsche Maatschappijen van Frankrijk. De onkosten zullen de 22 fr, in Belgisch geld rrtet te boven gaan, Van nu af kan men zich laten inschrijven bij: P. Tamboryn Lom baardstraat, 8, Yper. Raph. Spey- brouck Elverdinghestraat. H.Salomé Meenenstraat. In't Belfort bij Hilair Verbeke, en ln Vlaanderen bij Marcel Soete. Dieven. Tusschen Witten Donderdag en Goeden Vrijdag zijn dieven, die zeker wel bekend moesten zijn met de gewoon ten en gebruiken der inwoners, ingebro ken in debieënhalje van CBostyn,wonende Boesinghesteenweg, en hebben er een groot gedeelte der bieën gestolen. Denkelijk zullen de nietdeugen niet ver loopen.want dat is toch allemans gerief niet. Huis Gezusters ROEDOLF Dixmuidestraat, 2, Y P E R. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen Bericht aan de Miliciens van 1927 Vrijstellingen van Werkelijken Dienst De bij artikel 57 der wet op de militie, de werking en de dienstverplichtingen ingestelde commissie, heeft vrijstelling van werkelijken dienst verleend aan de voor den dienst aangewezen miliciens van 1927 die tot een gezin met ten minste zes kinde ren behooren (zonder onderscheiding van inkomen). De miliciens, die in voormeld geval verkeeren, en vanwege den commandant van het Werfbureel geen bericht van vrij stelling ontvangen hebben, moeten hun bezwaarschrift indienen vóór 1 Mei aan staande. Hun schrijven met opgave van naam, voornamen, plaats en datum van geboorte, gemeente waar ze voor de militie werden ingeschreven "en werfbureel yaarvoor ze verschenen zijn, dient aangeteekend gericht tot den dienst van militair perso neel en werving, 3f Bestuur, 1Leuvensche- weg, Brussel. De van den dienstvrijgestelde miliciens kunnen van die vrijstelling afzien, mits zulks, onder aangeteekend schrijven, vóór 1 Mei aan, hetzelfde adres te beteekenen. Op te merken valt er dat, overeenkom stig de wet, geen vrijstelling van werkelij ken dienst verleend wordt aan den milicien waarvan een broeder het voordeel van de ontheffing van den dienst, van de vrijstel ling van werkelijken dienst, of van het onbepaald uitstel, als lid van een gezin met ten minste zes kinderen, bekomen heeft Oou wdag der Vlaamsche Studenten. Donderdag 21 was het te Yper de Gouwdag der Vlaamsche Studenten. Reeds in de mis van 10 u. in S' Pieterskerk waren er honderden studenten tegenwoor dig, die in machtig unisono de gezangen beantwoordden. Z. E. Pater Prior der Carmelieten ver ving er in den kansel Pater Tillo, die op 't laatste uur belet was. Het sermoen hield aan de aandachtige jeugd voor, waarin hare ware grootheid bestaan moest, hoe de studenten groot wor den, groot zijn en groot blijven moesten. Na de mis ging elk naar zijn aan gewezen lokaal de vergaderingen bijwo nen. Wij waren allen in den namiddagver gadering waar de ruim vijf honderd stu denten, na een omtocht in de stad, samen stroomden.Heel de groote zaal van tChristen Volkshuis liep vol. Notaris Persyn sprak er over Dr Depla, zijn gelegenheid audeuteu, »jn grootmoedigheid, 'zijn grèote gkven. lok woorden deden deugd, komende uit den mond van dien grooten vriend van Dr Depla, Notaris Persyn, die zelf zoo'n vader voor de studenten is. Dr Dries Devos had het over de ware Vlaamsch gezindheid in sierlijke welge paste bewoordingen wist hij de studenten aan te wakkeren tot rasgevoel en stamfier- heid. Daarna volgende uitslag van de prijs kampen DrBruwier,de grijze blauwvoet,die de vergadering bijwoonde, zeide bij't heen gaan dat zulke dagen hem zijn jeugd deden herleven, 's Avonds om 8 uur hadden we de prachtige voordracht met uitvoeringen over P. Berfoit door Prof. Vandermueren. Franciscaansche Derde-Orde, Yper. Beloken Paschen heden avond, te 5,30 u. algemeene vergadering én voor Broeders én voor Zusters. Wie belet is, gelieve op voorhand Pater Bestuurder te verwittigen. Voor den 9" maal gaat de Franciscaan sche Derde-Orde van Zuid-Vlaanderen in bedevaart naar O. L. V. van Dadizeele op 2" Sinxendag, Juni aanstaande. Een speciale tram wordt ingericht Yper- Dadizeele heen en weer. Waarom ben ik geen bakkersknecht Het is altijd een van mijne droomen ge weest ievers te mogen in dienst gaan bij eenen bakker, niet om de wille van het bakken zelf, noch om het rondketsen met de broodkar.maar om al het vrije, het losse, het ongedwongene van zulk een nederig bestaan. Ik heb eenen neef gehad die bakkersjon gen was en 'k ben jaren lang op hem jaloersch geweest. Waarom Omdat hij zekere uren van den dag meer vrijheid genoot dan ik, meer dan een vogel in de lucht, 'k Zie hem nog gaan 's morgens vroeg moest hij 't kleingoed, de fransch- broodjes, koeken pistolets thuisdragen bij de voornaamste klanten en naar de hotels. Wat een droom Die kerel mocht daar nu door de fijnste straten van de stad loo- pen met zijn bloote voeten in zijn sliffersl met zijn haar in den wind, in zijn onder vestje met zijne mouwen opgerold tot aan de ellebogen en met eene pijp, eene echte kaneelhouten pijpiets waarop ik nog maar uit de verte mocht op droomen. Hij rookte al lijk een schoorsteen manhaftig uit zoo'n mannelijke pijp. Zijn broek hing met een lederen gordel om zijn middel gegespt, en geheel dat gemakkelijk ongedwongen pak en zijn haarbos en zijn opkomende knevels en zijn wenkbrauwen 't lag al wit bestoven, volbestrooid met tarwebloem, zoo trok hij door stad als een veroveraar. Hij was om te stelen. Het was die ongemeene vrijheid die mij trof met eene verbaasde jaloerschheid hij was zijn eigen baas, en ik Hij liep door de straten gelijk een haas door het veld van iederonafhankelijk vrij en preusch lijk een pacha, preusch omdat hij zich zijne vrijheid bewust was, fier omdat hij op zul- ken ouderdom hij was pas 20 jaar zoover vrijgevochten en zijn eigen meester geworden. En ik, nog ne keer L. Hij slif- ferde door de straten gelijk een vogel door de lucht gaat, zonder spoor te laten gelijk een schip door 't water en een ree door 't woud, zonder zich aan iemand te storen, zonder ooit een gedacht op zijn magere kleedij, dat veegde hij vorstelijk aan zijn botten. Hij liep iedereen in de oogen kij ken en niemand schafte op hem. Dat was juist het tintelend bekoorlijke van zijn toe stand, dat niemand naar hem omzag en hij bezag iedereen. Hij mocht stappen of dra ven, zingen of schuifelen, staan of slente ren, dat was de toeschouwers al gelijk hij was de bakkersjongen en hij kende en had geen toeschouwers die menschen bestonden voor hem eenvoudig niet. En ik, ik waande zoogauw ik mijnen voet op straat zette dat aller oogen op mij geves tigd stonden. Ja ik benijdde hem, dat was klaar, en niet zonder reden. Hij liep door de stad gelijk Robinson Crusoe op zijn eiland, terwijl ik, slaaf van allerlei ,overeenl?omste1ijkhedèn,,moest mij zwichten, mij dwingen, oppassen rechts, omkijken links, schouwen vóór mij, uitzien achter mij,altijd om eenen 't zelfde bekom merd: of ik iets mocht doen, namelijk, dat niet strookt met wat onder deftige lui over eengekomen is. Was dat een leven Hij, de bakkersgast liep vrij van alle dwang, alle teugels los, een b.eld van de vrijheid. Waarom was hij nu weer de gelukkige? Wel, omdat al t water altijd naar de zee stroomt en._ het lot valt aitijd op Jonas. Zij stonden in 't slijk van den Yzer zoo vast als boomen geworteld in de aarde acht Vlamingen nevens twee Walen geklast, geleersd, en gespoord en te paarde zij stonden daar maanden en jaren in 't veld, niet vreyzend 't kanonvuur dat dondert, met twintig, met honderd, met duizend gesield, de Vlamingen tachtig op honderd. Zij waren gezellen en spraken hun taal, ook Fransch als 't moest zijn, voorde Walen, en lachten noch spotten wanneer zij een Waal, een woord usuel hooruentalen. Maar als het Commando weerklonk in het Fransch, dan reden ze dul, niet verwonderd, den vijand in, klemmend de vuist om de lans, de Vlamingen tachtig op honderd. O— En als lijk een bende van schooiers, het heir des Keizers, vier jaren te voren zoo prachtig verschenen, ging vluchten, en eer en roem hier en al had verloren als 't leger doorbrekende het vijandelijk front, het land leeggepluimd en geplunderd, bevrijd en verlost had,dat leger bestond, uit Vlamingen, tachtig op honderd. -o- Daarom werd den Vlaming zeer plechtig beloofd, gelijkheid in rechte en in feite, en rotsvast werd aan die belofte geloofd, wijl 't Koninkrijk woord er voor pleitte. Nu zijn er acht jaren voorbij sedert dien. en nog staan, van 't recht uitgezonderd, naar ,t worden van "s Koning, belofte te de Vlamingen tachtig op honderd. Yele menschen hebben alreeds in den politieken strijd gehoord van de lametje, ofte Amitiés fran^aises, maar weten daar voor nog niet wat die menschen zijn en vat ze willen. Mi einu ik ken \eel van die mooie-gepluimde vogels, en zal er u hier eenigen van bekend maken. Onder de grooten vindt men er die fel franschgezind zijn en de reden is dat ze gedurende den oorlog schromelijk veel geld gewonnen hebben met in Frankrijk piottebroeks te maken. Er zijn er anderen die zeer Vader landslievend zijn, die zelfs bereid zijn te sneuvelen in den eenen of den anderen bar, achter den toog. Anderen weer zijn doorsuikerd van de allerzoetste Vaderlands liefde, van klare grenadine maken in Frankrijk. Er zijn er dan ook nog die hun Vader land verdedigd hebben achter den soepketel in het komiteit te Brussel en die zich daar vet gesmeerd hebben. We rekenen dezen ook mede die uit pure vaderlandsliefde voor hun platgeschoten stad, hun kapitaal plaatsen in nijverheidsuitbatingen te Gent, Harelbeke, Kórtrijk, enz. enz., om hier het werkvolk te verplichten van armoe naar Frankrijk te gaan werken. Het gebeurt dat ze hier een kleinigheid van een nijverheid stichten om dan aan 't werkvolk een hon gerloon uit te betalen. Vergelijk maar eens de loonen dié men hier uitbetaalt aan deze van andere gewesten. Er zijn er dan nog die roepen uit al hun krachten: Yper moet her leven en Ypei lingen steunt elkaar doch... wanneer er een gaat en zijn Ypersche waren aanbiedt,dan luidt het antwoord van die heeren 'k Heb mijn leverancier van Brussel. Er zijn er, die, als ze een pennetwist voe ren met iemand of een geschil hebben op handelsgebied er dadelijk 't vaderland mee insleuren... Maar wanneer ge vraagtZeg eens Mijnheer, ge zijt reeds zoo oud en hoeveel soldaten hebt gij alreeds aan 't Vaderland gegeven dan kan die heer niet antwoorden, want kinderen willen ze niet uit groote Vaderlandsliefde. Er zijn er, die, als ge vraagt hoeveel kilo meters per uur dat ze liepen in hun Garde Civique plunje in het begin van den oor log, het nu waarachtig niet meer kunnen zeggen, d. ar ze dan achterna veel te veel Vaderlandsche daden uitgesteken hebben in de «Moulin Rouge» of Le Chat Noir opMontmartre, Die sterke vestingen hebben die krijgers van het Vaderland gedurende gansch den oorlog weten te behouden. Ze hebben ze verdedigd met een steeds be» dwelmden hartstocht en na ieder overwin ning lagen ze te slapen smoordronken van glorie. Ik ken dan zeer katholieke huisge zinnen waar er verscheidene dochters zijn en wanneer ge de ouders vraagt, waarom zijt gij in de Amitiés Franchises dan luidt het antwoord 't Is voor de bale in ander woorden, ik zoek een vrijer voor mijn dochters. Er zijn erdan nog anderen dieinc'tYper- sche reklamen zetten, de Yperlingen aan sporende hier te koopen en nievers elders, doch als hun huis moet bemeubeld worden kunnen de Yperlingen niet goed genoeg werken en moet het van Ath, Kortrijk, Gent oi Brussel komen. Nietwaar steunpilaren van de kleine neringdoeners Er zijn tusschen dat zoodje ook nog vele katholieken die des morgens met hun armen open in de kerk gaan zitten en die des avonds half naakt naar de bale gaan om hun jong vleesch en hun kostuumtjes te laten keuren door die heeren die hun exa men van Vaderlandsliefde met groote onderscheiding hebben afgelegd in de hoo- ger vermelde forten van Montmartre te Ra rijs. Ik moet er mee uitscheiden, want 'k zou meer dan een weekblad kunnen vol schrij ven over al die hazen die zich vet gemest

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2