Edgard LOUAGE De leergang voor Kunstvorming nemen de zomerleergangen aanvang. Zij beginnen om S u. en eindigen om 10 u. LEEI \VE\L \(.(.i:\ gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R GMag der Katholieke Yiaamscne meisjes opBelonen Pascöen 24 ApriH Nu moesten het eens meisjes zijn, onstuimig, kloppende vrouwenharten die zouden de kille, koude atmosfeer de «lage temperatuur» der Y persche Vlaamsch- gezindheid ietwat doen stijgen, de slape- rigen wakker schudden, 't misprijzen, de onverschilligheid slechten, door het vuur van hun hartstocht, door den gloed van hun liefde... Liefde, enkel uit liefde voor Vlaanderen, voor zijn volk en zijn taal waren die frisch-ontloken bloemen, uit alle hoekjes van West-Vlaanderen, geplukt. En ze dartelden, jubelden in een heerlijk zon netje dat spijts de Aprilgrillen vroeg in den morgen zoo leutig aan 't lachen was gegaan. Ze huppelden jeugdig door de straten, een glimlach op de lippen, een verlangen in hun stralende oogen, 't verlangen van hun diepe eenvoudige, Vlaamsche ziel. Waar heen Daar, waar 't klokske hen riep, de klokken van onze S< Pieterskerk, waar ze zouden gaan bidden voor Vlaanderen. Het heilig Misoffer werd opgedragen in een zee van wierookgeuren, en zachf-trillende muziektoonen. Prachtig werd de mis gezon gen door 't koor van den Studiekring. Heer lijk, 't sermoen door E. P. Van Opdenbosch over Zaligdie nietzien en toch gelooven...» Want, zei hij, zalig zijt gij, West-Vlaam- sclie meisjes, die niet ten volle begrijpt en toch uw volk en taal bemint Uit alle harten welde vuriger dan ooit, een laatste bede, op een hemeldoorklievende smee king voor de redding van ons arm, ver drukt Vlaanderen. En weldra moest de stoet aanvang nemen, die de jeugdige zwerm naar 't Volkshuis bracht, om de morgenzit ting bij te wonen. Welkom door de geliefde voorzitster der Ruischende rietjes Lezing van ver slagen over de werking in de verschillende gewesten, uitleg over ons standpunt, onze werking, aanstipping van gewijzigde stand- regelen door de gouwvoorzitster Mevrouw E. Devroe-Puype. Wat was nu het besluit dier verslagen Dat er reeds veel gedaan is, ja, maar dat alle Vlaamsche meisjes nog niet moedig genoeg in de bres, bij hun strijdende Zusters, sprongen Het uur vor derde, weldra was de zaal ontruimd, 't was hoog tijd om te noenmalen. Maar spoedig waren ze daar weer, de gonzende bietjes, de namiddagzitting moest immers te twee uur beginnen. Die namid dagzitting, die in haar ernstigheid zoo buitengewoonaantrekkelijkscheen met haar verrukkende punten op het programma, en... 't was werkelijk zóó. Liederen, declamaties, en nog liederen, trilden in de weidsche zaal, zoo innig, en zoo vreugdig, maar 't was niet alDe swnpathieke gouwvoorzitster moest nog spreken. Ze had het over de getrouwheid der Vlaamsche meisjes aan Vlaanderens zaak, Zusters, maakt uw leven tot een daad van getrouwheid zoo luidde de aan hef van haar heerlijke aanspraak. Hoe drongen haar woorden tot in 't diep ste van ons hart, om de nog braak liggende hoekjes om te woelen, en het zoo heel en al vruchtbaar te maken hoe lang ruisch- ten ze nog in 't oor, die roerende klanken, zelf wanneer ze had opgehouden te spreken. Weldra was het de beurt van Advokaat Leuridan, naar wiens woord we reeds zoo vurig verlangden. En wat kon hij beter kiezen, dan het heuglijk, troostend onder werp: De vrouw in Vlaanderens' strijd». Ja. ook de vrouw heeft 't recht, de plicht zelfs, te strijden. Haar steun, is de hoop, de poesie, der harde soms ontmoedigende mannentaak. Neen, zei hij, het is niet waar dat de man het sterkst is, wanneer hij alleen staat In zijn ruwen plicht moet hij de zachte leiding van een vrouwenstreven voelen, zijn bloedende hartewonden door miskenning en laster geopend, worden geheeld door de zalf van zachte vrouwen handen. Ontroerend was zijn mannenhulde, die hij eenvoudig noemde. Maar grootsch was ze in haar eenvoudigheid, grootsch in haar doel, grootsch in haar uitwerking. Nooit voelden, de vrouwen, de meisjes, beter 't bewustzijn, van hetgeen Vlaande ren van hun zwakheid eischte, van die zwakheid, sterk gemaakt door de liefde. Adv. Leuridan sprak een volslagen uur, maar we luisterden zoo gretig dat het ons nog te kort scheen. De kunstavond gezongen door 't koor van den Studiekring, als heerlijk slot van den gouwdag moest om half-zes beginnen. De zaal geraakte vol tot proppens toe. Liederen als de zuivere uiting van onze zingende, juichende harten, weerklonken jubelend door de zaal. De uitvoering van De blindgeborene... een verrukking Aandoening in allen, geestdrift bij allen, vreugde voor allen was die avond, onze avond, tot eindelijk alles losbarstte en naar buiten welde bij 't jubelend aanheffen van De Vlaamsche Leeuw door 't jong Vlaamsch muziek begeleid dat zijn eerste uitstapje deed. Hoe jammer dat zoo'n dag zoo spoedig om was, net als de andere. Maar we juichten We hadden Vlaamsche fierheid, Vlaamsche liefde, door de straten als wie rook gezwaaid, die over Yper zou blijven wademen, we hadden in 't eigen hart een heldere stem gehoord, die zachtjes toefluis terde: De nacht verdwijnt allengskens, en Vlaanderens' zonne gaat aan 't dagen. DE K1NDERKORF Huis Gezusters ROEDOLF Dixmuidestraat, 2, YPER. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen De cirk Amar te Yper. De groote cirk Amar komt terug op Maandag 2 en Dinsdag 3 Mei. Het materiaal wordt aangebracht door 22 auto tracteurs. De stallingen van de cirk Amar zijn nog meer bevolkt en de menagerie bevat eene reeks prachtige wilde dieren. In het groote Eransche dagblad L'Est Republicain lezen wij de volgende beoor deeling: Benevens veelvuldige aantrekkelijkhe den die voorgesteld worden, zal ongetwij feld het merkwaardigste zijn, voor 't eerst in Belgie: De groote Wateren van Versail les of de Lichtfonteinen. ledereen zal dat willen bewonderen: de lichtfonteinen. Het gelijkt aan de Groote Wateren van Versailles en aan de Veelkleu rige lichteffecten der Tentoonstelling van Versierkunst, verleden jaar te Parijs. Het is echt wonderbaar zoo iets ingewikkeld en van zoo moeilijke uitvoering op eene be perkte renbaan te kunnen verwezenlijken. De veranderende vormen der waterstralen, de onvoelbare stofregen door lichtstralen bekleurd, be waterdraaikolken die alles overheerschen, besluiten wonderwel de geheele prachtvertooning. en kennis der streek onder voorzitterschap van Bouwmeester Coomans, zal aanvang nemen met half Mei, den Zaterdag namid dag de volgende lessen zullen gegeven worden Beginselen over Aardkunde door H. H. Vanderghote tng. Inleidingtotdegeschiedenis, Begin- selen e: Voorgeschiedenis en oud heidkunde .in i land, d r E.H Goethals canditaat in KL Letteren, 3 lessen. Esthetica c Algemeene Kunstge schiedenis, der oudheid E H. Debrie, leeraar in de Rhetorica, Yper; 5 lessen. Beginselc over Bouwkunde, en Kunst geschiedenis H R. Speybronck, bouw - kundige 5 lessen. Ontstaan, ontwikkeling en verle den van Yper, H J. Cornillie rustend schoolhoofd, 3 lessen. Geschiedenis van West-Vlaanderen E. H. Alossery, Brugge Dokter in Kerke lijk Recht, 4 lessen. Vlaamsche Schilderkunst, te Yper, E. H. English, ceremoniemeester der Hoofdkerk, Brugge, 2 lessen. Plantenkunde, Landbouw en nijver heid der streek, H. Simoens, landbouw ingenieur, 2 lessen. Bouwkunst Yper, H. G. Gits. Bouw kundige, Yper, 2 lessen. Kerkelijke Geschiedenis van Yper, door E.H. Bouteca, bestuurder der Beroep- school. Folklore te Yper, Kunstschatten der kerken door M. Code, Bankbestuurder, 2 lessen. Aardrijkskunde van West-Vlaande- deren, door H. R. Buckinx, leeraar aan de Middelbare school, 1 les. Uitzicht van 't Ypersche, door E. H, Gezelle. godsdienstleeraar 1 les, Gildeleven in de Middeleeuwen, door E. H. Faes, onderpastoor. 1 les. Daarenboven zullen enkele wandelles- sen door de H. Lesgevers, gegeven worden. De inschrijvingen worden aanvaard bij H. J. Cornillie, Hondstraat, Sekretaris en E. H. Faes, St.Jacobskerkhof, Schatbewaarder. Zielmis Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de ZIELEMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden tot zielelafenis van Mariette VAN ASSHE dochter van Charles en Marie WARLOP op Zondag 1 Mei om 8 1 2u. in S' Jacobsk. Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd to' de ZIELEMIS die zal gezon gen worden tot zielelafenis van Vrouw MARiE ALLEMAN echtgenoote van Joseph VERCAMER op Zondag 1 Mei, te 8 1 2 u. in St Ni klaas kerk (kapel der Arme Klaren). (■piiippntpruad Verslag van de Gemeenteraadzitting gehouden Maandag 25 April 1927 om 18 ure. O De Heer Burgemeester verklaart de zitting geo pend om 18 li. 5. Aanwezig: de HH. Colaert, Burgemeester-Voor zitter Sobry, l.emahieu. Schepenen D'Huvettere, Van Nieuwenhove.Vandamme,Vanderghote,Ca poen Ij»ton, Missiaen, Bonnet, Bossaert. leuridan Raads leden. Afwezig Declercq, Schepen, belet door ziekte Glorie, Raadslid. Proces-verbaal der zitting van 28 Maart 1927. Na lezing, door den Heer Sekretaris. wordt het proces-verbaal met algemeene instemming goedge keurd. M. Glorie komt binnen om 18 u. 15 2. Wegenis Aankoop van grond. M. Sobry zet uiteen dat kwestie is van nuling van 40 m2 grond, toebehoorende aan M, Coutrez en gelegen in de S' Elisabethstraat, tegen 78 rn2 grond, stadseigendom, zich bevindende juist achter den eigendom Coutrez. Na onderzoek wordt deze ver wisseling aangenomen. Verders gaat het nog over aankoop van grond in de Doorgang- en Klaverstraat, alsmede in de Kloos terpoort. jegens de familie Donck-Tyberghein, eigenaars dezer gronden, wat met algemeene stem men wordt aanvaard. 3. Stadseigendommen - Verkoop van grond Na lezing door M. Sobry. van het voorstel tot ver koop van 38 m2 grond, in de S' Elisabethstraat. aan de familie Dewaele. en 42 m2. in dezelfde straat, aan de familie Debisschop, wordt zulks met alge meene instemming beslist 4. Stede/i/k Kerkhof Grondrrrgnnntngm. De verschillende vragen om vergunning voor eeuwig of bepaald termijn worden ingewilligd. 5. Financiën .4. Aanrollende kredieten. M. Sobry zegt dat het krediet van 25.000 fr. in de begrooting van 1026 tot aankoop van school- benoodigheden. uitgeput is, dat geen dergelijk n,e- diet in t budget van 1927 werd voorzien, zoodat het noodig is een nieuw krediet te stemmen van 201S ,r. tot aan kt op van school meubelen voor de Stadsjon- gens-chool de Looie. Het wordt gestemd, mits onthouding door de socialistische groep. Verders wordt beslist tot het weergeven aan den Staat van 1141 fr. 42, gegeven in 1926 als opcentie men. De drie socialisten onthouden zich. R. Uitbetaling van kasbons. Het geldt de uitkeering aan het klooster van Bix- >choote van 1 k.i-bons die door oorlogsomstandig heden verloren gingen. De begrooting van 1927 voorziet daardoor een krediet van 12.500 fr. De uitbetaling wordt goedgekeurd. 6. Openbare Onderstand - Heropbouw van St Antonius gesticht te Locre Proces-verbaal van aanbesteding Goedkeuring. ixzing wordt gegeven van het proces-verbaal, «aardoor is voorgehouden dat de uitvoering der Merken zou worden toevertrouwd aan M.JulesSoete, aannemer te Yper, die laagst had onderschreven. M. Vandammr begeert te weten of het lastenkohier het minimumloon, alsook de toekenning van faini- lievergoeding heeft bepaald, zooniet wenscht hij dit te zien gebeuren in de toekomst. M Sobry zegt dat in onderhavig geval geen spraak is van familievergoedingen. Zulks kan weliswaar ingezien worden voor later. De conditiën zullen gezonden worden aan den Disch besluit M. Colaert. Met algemeen stemmen wordt de aanbesteding goed bevonden. Openbare Onderstand. Heropbouw van eene schaar en stallingen. Aanbesteding. Goed keuring. Het geldt de hofstede Phlypo, te Merckem. De aanbesteding wordt goedgekeurd. 8. Openbare Onderstand. Openbare ver- kooping van boomen. Goedkeuring. M. Sobry leest het proces-verbaal, opgemaakt door Notaris Lauwers, betrekkelijk boomen staande op grondgebied Oost- en Westvleteren, waaruit blijkt dat de opbrengst 20.090 fr. bedraagt, alhoewel de schatting slechts tot 11.590 fr. beliep. Algemeene instemming. 9. Openbare Onderstand. Regrooting voor het jaar 1927. De Kommissie van Finantiën kwam bijeen om het budjet na te zien, dat sluit met een batig overschot van 2484 fr. M. D'Huvettere betwist de voorgehouden posten, waarna M. Sobry uitlegt en lezing geeft van een brief, uitgaande van den Openbaren Onderstand, waarin de wedde der verschillende geestelijke bedienaars wordt bepaald, alsmede het bedrag der kerkelijke bcnoodigheden. M. Leuridan.- Ik zal ine toelaten eene opmer king te maken, in verband met de begrooting van 1927. 1) Ik bedoel het geval van den M.chknape Gustaaf Verjon ter die, na 43 jaar goeden dienst, op post vanaf 7 uur 's morgens, slechts 300 fr. in de maand wordt betaald. Ik meen dat de Gemeenteraad zou moeten het initiatief nemen om aan de Kommis sie van Openbaren Onderstand voor te stellen dien man, die ook nog eene ziekelijke, gebrekkige vrouw- te zijnen laste heeft, op eene meer behoorlijke manier te betalen, zoo bijvoorbeeld 500 of 600 fr. per maand, volgens de mildheid van die heeren. 2) Ik wijs ook op het geval \ai de Geestelijke Bedienaars van de Belle en S' Jans Godshuis (ook Qodelievc genaamd), en ik vind dat deze ook beter zou moeten betaald worden. Immers hij ontvangt voor zijn aalmoczenierechap jaarlijks400 per gesticht, 't zij 800 fr. m 't geheel, wat onbeduidend isAls gij dan verdere inziet dat een groot deel van deze som verteerd wordt aan verenoeperingen voor de oudjes en werken van menschlievendheid, dan blijft'al niet veel meer over. Mijn inziens zou eene wedde van 1200 fr. niet overdreven zijn. Af. Glorie vindt dat de Gemeenteraad zich niet deze zaken niet moet ophouden. M. Missiaen klaagt over de zonderlinge manier om de Kommissie van Finantiën bijeen te roepen. I lij toont de formuul van den oproepingsbrief eti leest: Bijeenkomst op heden Maandag om 17 ure. en doet opmerken dat hij die kaart slechts 's avonds om 20 u. 1 2 gevonden heeft, daar hij dien dag was uitgegaan. Die laattijdigheid zegt hij heeft me dus belet de vergadering bij te wonen, en waardoor ik de hangende kweties niet kon onderzoeken. Nochtans, daar ik belang stel in dergelijke zaken heb ik er ook aan gehouden de stukken van het dossier eens na te gaan. want zoo gaat hij voort, ik kan onmogelijk vertrouwen stellen in zulke Kom missie, waar de vertegenwoordigers van het volk stelselmatig worden ingesloten. In de begrooting heb ik wel punten gevonden waarover ik wat uitleg zou willen hebben, onder meer ik zie dat de inte resten der belegde kapitalen als buitengewone inkomsten zijn aangeteekend, wat volgens mij onjuist is want deze interesten moeten aanzien wor den ab gewone inkomsten en de Onderstand dient niet om de interesten te kapitaliseeren. Met dit gekl zou men reeds tamelijk belangrijke herstellingen kunnen doen aan gehouwen en met de opbrengst

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2