ÏAAA KX V L \(.(ilv\ Edgard LOUAGE (icmceiitcraad hunner kaart afslag verleenen en wier naam vroeger nog niet verschenen is: lgodt Henri, regenschermen. Boterstraat. 10" Vandaele Henri, tabak, KaaistraaL Wackenier Ivo, drukwerk, Jansenius- straat, 5 o. Houtman Oscar, electrici- teit, S' iacobstraat,5° o Beirnaert Emile, se werk, sponsen enz., de Stuerstraat, 5 We Maurice Lion, kolenhandel, Poperinghestraat, 2 0 o. Debondt Ferdi nand. koffiehandel, Statiestraat, 0,50 per K. koffie. Yandyck Rud. schilder, Lom baardstraat, 10 o o. Slosse Jules, behan ger, Vandepeereboomplaats, 5 We Dejonckheere, moden, Rijsselstr., 5 o Verplancke-Oillis, gleiswerk Rijssel- straat, 5 o. Lacante Robert, electriciteit, Rijsselstraat, 5 o. Vercruysse Jules, Groote Markt, 10 o. Mme Van wichelen, stoffen, Statiestraat, 5 0 Een hartelijk woord van dank aan de handelaars die ons zoo milddadig steunen. Het Bestuur. Ring verloren en weergevonden. Dins dag namiddag wandelde een heer met zijn kindje op den hoogen vesten bij den ijskel der. Op een zeker oogenblik bestatigde hij dat zijn ring ter waarde van 3000 fr. ver loren was. Aan drie jongentjes welke daar speelden vroeg hij naar het kleinnood te zoeken, met belofte van eene schoone belooning, in geval van wedervonst. 't En duurde niet lang, de eerlijke vinders brach ten het verloren terug en de beloofde belooning, 100 fr. werd hun dadelijk uitbe taald. Zij verdeelden ze broederlijk onder elkaar. De vinder hield 40 fr. voor hem, zijn vriendjes kregen er elk 30 fr. Zoo waren ze allemaal gelukkig Bloernmolens. Waar vroeger het water kasteel stond, is men Maandag laatst begon nen met het gebouw waar de nieuwe bloernmolens een onderkomen zullen vin den. Alles moet binnen de twee maanden klaar zijn. en 't zal Nogmaals werk voor oirnutt^WHiiiiar hop hp)er Konjiet maar waarhekl/wgrden wat/we ïav,gS ane kanten hooren vertellen dat de grond van het zaalhof zal verkocht worden voor eene groote weverijOnze werklieden zouden niet alle morgen met den vroegtrein naar den vreemde moeten vertrekken. Alwie daar een handje kan aan toesteken moet het zich als een plicht aanzien, uit alle krachten mede te helpen. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij hoornwerk, Y P E R (Vervolg) Af. Missiaen. Waar komt dit voor in de begrooting? Af. Sobry. Gij die zóó verstandig zijt, vindt ge 't niet?... Het is heel natuurlijk dat alle uitgaven niet gebeuren in geld, maar vele in natura. In geld wordt betaald: 84.700 f. ten huize, 21.000 fr. voor zieken, 6.000 fr. v. de apotheek, 527.680 fr. v. Gasthuis en Scholen, 983.021 f. voor Gestichten, 40.000f. aan de stad. Af. Missiaen. 't is de eenigste Kom missie van 't land die de stad zulken cadeau doet! M.Sobry. Die som is bestemd voorde ouderdomspensioenen- Af. Missiaen. - En moet dienen om rij ke menschen te ontslaan van zekere lasten! Af. Sobry. De stad betaalt veel meer dan dat en 't is geheel natuurlijk dat de Kommissie van Openbaren Onderstand in dergelijk geval geldelijke hulp biedt. Ik houdt er nogmaals aan hier hulde te bren gen aan de Leden van de Kommissie voor hun goed werk. Af. Glorie, (in 't franschj Na de uiteen zetting van M. Sobry ben ik gerustgesteld. Hoe is 't mogelijk dat het Beheer van den Openbaren Onderstand zulke groote mis sen begaat!! M. Missiaen schiet zijn blik sems meer om kiesreklaam te maken dan om den toestand te doen veranderen N'u voor de gevallen aangehaald door M. Leuridan, hebben die personen zich reeds rechtstreeks gericht tot de Kommissie, en is er weigering van weddeverhooging geweest? Laat ons dit eerst onderzoeken. Af. Vandamme. Ik bemerk in de be grooting de post «jaarwedde Sekretaris,ont vanger en bediendenin globo, en 't ware, me dunkt, wenschelijk naam, bediening en wedde afzonderlijk te zien bepalen. Af. Colaert. Er werd gesproken van een arme man die oud geworden is, en veel jaren dienst heeft, en die verhooging van loon vraagt. Er zijn van die menschen die altijd klagen! Die persoon is mij ook ko men vinden, en hij heeft ongelijk. Er moet ook acht gegeven worden op zijn gedrag- Aangaande de begrooting moet er al leenlijk nagegaan worden of de ingeschre vene kredieten overeenstemmen met de wet, zooja; mag die gerust goedgekeurd worden. Af. Leuridan. Ik zal me voor 't oogen blik bij die goedkeuring niet aansluiten, dit laat ik voor later. Ik ben het eens met M. Vandamme voor wat de door hem aan geraakte punten betreft, en ik mag gerust zeggen aan M. Glorie dat de genoemde bedienden reeds eene vraag tot verhoo ging deden. Af. Missiaen vraagt het woord. Af. Colaert Af. Vandamme De socialisten roepen in trio Neen 't is M. Missiaen!! Af. Colaert verschiet Ah! 't is M. Mis siaen... Af. Missiaen. M' Glorie speelt mis schien wel een advokatentrek, doch als ar beider ben ik totaal onverschillig aan den melodramatischen toon zijner rede. Het blijft toch duidelijk dat de Kommissie van Gpenharen Onderstand jia enkele^ jaren n^iljoenen'np^rarl zijn dan ml T Volgt eene gemengde woordenwisse ling, en M. Colaert valt in Gij zijt ge heel mis, M. Missiaen. Gij hebt uw beroep slecht gekozen. Gij moest advokaat ge weest zijn! Af. Missiaen antwoordt Dat doet me geen plezier, 'k verlang niet als advokaat aan de balie opgenomen te worden, ik ben fier werkman te blijven. Ik besluit dat die 40.000 fr. gegeven aan de Stad, de lasten- betalers, dus de bezitters, ontlast; dat is niet wettig, de stad moet dien last dragen. We zien ook nog een post «verkoop van hoornenwaarvan het bedrag was voor zien op 11.000 fr. en er wordt slechts 2000 fr. ingeschreven Af. Colaert. Wie vraagt er nog het woord «We weten reedsgenoeg!» roept M.Glorie. Bij stemming, met II ja en 3 onthou dingen (Socialisten), wordt de begrooting goedgekeurd. 10. Kerkfabriek van St Maartens Rekening voor het jaar 1926. Na lezing, door M. Sobry, vraagt M. Van damme De koster, de zanger, de orge list, waarvoor 1200 fr. staat beschreven, is dat èèn en dezelfde persoon? M. Lemahien. Als dat nu nog dezelf de persoon is, dit is nievers verboden! M. Vandamme. - 't Is slechts eene in lichting die 'k vraag. M- Glorie. Ge weet nog niet meer dan te voren De rekening wordt goedgekeurd bij 11 ja stemmen en 3onthoudingen (socialisten). 11. Ontwerp voor een overdekte boter markt. M. Coomans, stadsingenieur, heeft laten weten dat hij niet van zin is eereloon te vra gen. Dan alleen, wanneer over de oorlog- schade zou onderhandeld worden, zou de stad ermede moeten rekening houden. Af. Missiaen. Ten titel van inlichting vrensch ik te vernemen of reeds onderhan delingen werden aangeknoopt nopens het herstellen van "t Belfort? M. Colaert. Zeker, van \Toeger reeds. Af. Missiaen. Vreest ge niet dat de kwestie van de overdekte markt soms wel het herstel van 't Belfort verachteren kan Af. Colaert In de onderhandelingen, destijds gehouden, was mijn gedacht eerst te zorgen voor "t Belfort, om daarna over te gaan tot de zijvleugels, en ik meen niet dat de eene kwestie de andere kan hinderen. Af. Vandamme. Voor wat de onkosten van het ontwerp betreft, heb ik vernomen dat die wel op 139.000 fr.weerde 1914, dus goud franken, zijn geschat Wat ware het huidig bedrag dan wel, 't is te zeggen in papieren franken? M. Missiaen. Een miljoen! M. Colaert (schertsend) Vijf miljard (gelach) M. Lemahieu. De heer Ingenieur Coo mans rekent op 800.000 fr.maar laat ons nog nemen één miljoen, 't Is in alle geval de staat die den kost moet dragen ofwel zelf het werk verrichten, niet de stad. De zaak van den heropbouw van het Belfort is eene andere zaak die reeds van vroeger in gang is. De overdekte markt zal meêhelpen tot versterking onzer botermarkt, watbetee- kent meer inkomsten voor de stad. Ook zal de daardoor bestaande ruime zaal goed geschikt zijn voor prijsdeelingen of tentoon stellingen ter gelegenheid der handelsfoor. Voor dit ontwerp stemmen is onze plicht, meen ik. M. Colaert. Is er niemand tegen de twee zaken,'t Belfort en de overdekte boter markt In dat geval zal ik aan de Regee ring vragen beide zaken in gang te steken. Met eenparigheid van stemmen wordt het voorstel aangenomen. 12. Veemarkt. Herstel der ijzeren balies en voetpanden. Inschrijving der noodige kredieten. M. Delhem aannemer te Yper, is in 1925 de laagste, onderschrijver geweest voor dit werk. maar de Staat trok nadien het werk 4o- V ei WtlgWen, Bestuurder bij l>et H. K. K., heeft nadien laten weten dat eene som van 39.000 fr. door het Departement werd beschikbaar gesteld zoo de stad zelf dit werk wilde dóen uitvoeren. In April 1. I. meldde M. Delhem dat hij er kon in toe stemmen dit werk nu te doen mits de beta ling van 44.000 fr., daar alles in prijs zoo gestegen is. Af. Sobry houdt voor dit aanbod aan te nemen, waarbij M. Lemahieu zich aan sluit, wijzende op de nuttigheid v. dit werk. Met algemeene instemming wordt het voorstel aanveerd. 13. Gemeentelijke huishoudsschool. Begrootingen voor 1926-1927. Af. Sobry. Er bestaat hierover van vroeger reeds eene lange briefwisseling tusschen de stad en het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen... M. Missiaen. 't Ministerie van Kun sten en Wetenschappen heeft daar niets in te zien, 't Ministerie van Nijverheid en Arbeid is bevoegd M.Sobry. Juist... Tot nu toe is er slechts 5000 fr. krediet verleend van wege het Ministerie. Nochtans moet de begrooting opgemaakt worden en goedgekeurd. Wij hebben reeds te lang gewacht. M. Missiaen. 't Komt me heel zon derling voor dat er gevraagd wordt eerst onze goedkeuring te geven aan het ons voorgelegde budget, en maar straks, in de geheime zitting, zullen kunnen handelen over de wedde van het onderwijzend per soneel. Bij die bespreking zal men ook ongetwijfeld opwerpen dat de begrooting goedgekeurd is en geene wijzigingen meer kunnen aangebracht worden Nochtans kunnen we maar niet aannemen dat de onderwijzeressen daar slechts 3 fr. per uur worden betaald, 't Is dus volstrekt niet mogelijk de voorgelegde begrooting goed te keuren. M. Colaert. Gij zult het budget lee- ren kennen M. Missiaen. - Ik zou er ook aanhou den dat meer ruchtbaarheid worde gege ven over het bestaan dezer school, want velen kennen het nut er niet van. Ik heb hier een ministerieel schrijven aan de hand waarbij wordt medegedeeld dat het voor alsnu nog niet mogelijk was vast te stellen welke hulpgelden konden verleend wor den, daar de stad tot heden het budjet der huishoudschool niet liet geworden. M. Van Nieuwenhove, (fransch). Het betreft wel de begrooting van 1926, is ze dan nog naar 't Ministerie niet gezonden M. Sobry. -- Laat ze ons goedkeuren en opzenden Lezing nx ordt gehouden door verslagge ver van 't oudget van 1926 en 't voorstel voor 1927. M. Vanderghote verklaart zich aan te slui ten bij de opmerkingen van M. Missiaen,en vindt het zonderling, zelfs verkeert,eerst die begrooting te willen doen goedkeuren vooraleer de wedden te bepalen. M. Glorie is ook deze meening toege daan. M.Colaert. Laat ons maar nu beslissen... M. Missiaen. Ja maar de dagorde zegt dat de kwestie der loonen voor de geheime zitting is behouden. M. Sobry. 'k Stel dan voor deze kwes tie tot na de geheime zitting te verschuiven. Allen gaan 't akkoord. 14. Inrichting eener Anglikaansche ver- eeniging. Door den Heer Gouverneur van de Pro- vintie werd desaangaande advies gevraagd. M. Colaert verklaart dat hij in die inrich ting geen bezwaar vindt, en door zulks toe te staan, voldoening verschaft aan 166 huis gezinnen die hier ter stede verblijven. M. Leuridan. Ik en mijn groep zullen zoo vrij zijn ons te onthouden in deze zaak. Wij zullen niet neen stemmen omdat er ons inziens geen blijkbaar gevaar bestaat dat door deze nederzetting het protestantisme te Yper uitbreiding vinde, en ook niet neen omdat ik meen dat het een profijt zijn kan voor de stad. Wij zullen niet ja stemmen, omdat we niét rechtstreeksch kunnen meê helpen aan het inbrengen eener inrichting die indruischt tegen den aard onzer homo geen katholieke bevolking. De stemming luidt ja MM. Sobry, Lemahieu, D'Huvettere, Glorie, Missiaen, Bonnet, Bossaert, Colaert. Onthouden zich MM. Van Nieuwen hove, Vandamme, Vanderghote, Capoen, Laton, Leuridan. 15. Wijk/eest. - Ral/vaart. - Vraat? om toelage. De feestkommissie van de wijk Kalfvaart heeft een verzoek ingezonden tot het beko men eener toelage en ook de vrijstelling van zegel op de plakbrieven, ter gelegen heid van hun jaarlijksch wijkfeest. M. Sobry stelt voor 250 fr. M. Leuridan. Ik ben de meening toe gedaan dat er alle reden bestaat om volle dige voldoening te geven op het gestelde verzoek. Immers vindt de bevolking van een kwartier niet haar grootste en eenigste v erzet en vermaak in hare wijkkermis Dit geld is alleszins wel besteed, want 't helpt en t dient tot de ontspanning van de massa, alsmede tot de bevordering van zekere neringen van de stad. Wij zouden dus wel doen 500 fr. toe te staan, zooals voor de Kruisstraat, om niet éen wijk te bevoordee- ligen, alsook vrijstelling van zegel. M. Vandamme. 500 fr. is eene aalmoes. M. Leuridan. Om ééne en dezelfde lijn te volgen moet hier ook die som verleend worden. M. Glorie. Die komen om eene aal moes, k zal ze sturen naar M. Vandamme, die zullen kontent wegkomen! Bij uitzondering van M. Sobry, die zich onthoudt stemmen allen voor het voorstel van M. Leuridan. 16. Amnestie. Verzoek. Den 19 April I. I. werd door de Katho lieke Ylaamsche groep verzoek van am nestie ingezonden om den Gemeeteraad voorgelegd te worden

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2