LKEl' \Y i:\VL\GGK\ EDGAR D LOUAGE STAD Y P ER VOSSENHOEKJE Gemeenteraad ZOVDAGIUSl" De Dienstdoende Apotheker op Zondag 15s"n Mei is M VANROBAEYS Boterstraat DE DoKioGr. irarfu u zenen ie nsipen Ds ïerriisifeesien ie DmiijK «rer-vsm-Vpw. w-or «cae »n be-iennning ETL Alberute EP. Frantteciïs. Komen in yefvangipg E- F P. P. Michiel, Matheus, Bergpi^ns. 't Klooster van Yper wordt door een besluit van 't Kapittel provinciaal ingericht tot tw eede Noviciaat of professiehuis, waar jonge koorbroeders zich komen voorberei den tot de priesterlijke studies. Voor nu zullen er twee aankomen: E. F. Berdardinus en E.F. Aloysins, die met Sep tember aanstaande door menige andere corrfraters vervoegd orden. Franciskaansche Derde-Orde Capucijnenkerk. YPER. Heden Zondag avond, te 4.45 u. Raad der Broeders en te 5.30 u. algemeene verga dering voor Broeders en Zusters. Negende Bedevaart naar O. L. V van Dadizeele op 6 Juni, 2" Sinxendag. Te 10 uur plechtige Mis en te 14.30 u. plechtig Lof gezongen door het zangkoor van Yper met preek door Z.EJ\ W'dlibald. Na de Hoogmis, aanspraak door HJozef Vanden Berghe, lid der bestendige afvaar diging, overde onvergankelijkheid van Franciscus'geest. Speciale Bedevaartstram Yper-Dadizeele en terug. HEEN TERUG Yper statie 7.51 Dadizeele 16.30 Elverdstr. 7.54 Zillebeke 17.34 Bascule 7.59 Yper Base. 17.50 Zillebeke st. 8.06 Elverdstr. 17.56 Dadizeele 9.15 Statie 18.00 Aanmerkingen1. Men gelieve zich bij tijds aan te geven. Van heden af kan men tramkaartjes bekomen bij P. Bestuurder en en bij de ijveraars (sters)' 2. Aan voornoemde adressen mag men ook zijn gifte doen voor de kaars, die zal geofferd worden voor de Bedevaart. Bedevaart naar Lourdes 21-29Juni 1927 (Inschrijvingen tot 1 Juni) Belangrijke wijzigingen in de prijzen In Belgisch geld: Brussel-Lourdes in 2dc klas: 708 fr. in 3de klas467 fr. In Fransch geld, Brussel-Lourdes 502 fr. en 331 fr. P. Constantinus, Bestuurder. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij hoornwerk, YPER BERICHT Eene plaats van leeraar in notenleei is open in de stedelijke muziekschool. De kandidaten moeten hunne aanyraag indienen aan den Heer A. Van Nieuwen- liove, Voorzitter van den Bestuurraad der Muziekschool, Rijselstraat, 47, Yper, vóór 20 dezer maand. Degene die geen diploma van leeraar bezitten zullen een examen moeten ondergaan voorgezeten door den Heer Opziener van 's Rijks muziekscholen. De voorwaarden van dit examen zullen ter kennis der aanvragers gebracht worden Jaarwedde 1100 fr., na een jaar proeftijd aan 1.000 fr. Yper, den 5 Mei 1927. De Burgemeester, R. COLAERT. Belangrijk Bericht voor voerlieden en landbouwers Wegen der Voertuigsn. Laatste waarschuwing. De Burgemeester der Stad Yper maakt bekend dat.ingevolge het Koninklijk Besluit van 29 December 1926, alle voertuigen (vrachtautos of wagens) die, vracht inbe grepen, niet min dan 3.500 Kgr. w egen moeten gewogen worden. Degene die zulke voertuigen in gebruik hebben nog niet voorzien van de wegings- p i -Jen erzoHii zoodra mogelijk naam, voornaam, adres en geul voertui gen op te geven in het Gemeentesecreta- riaat, waar zij een inlichtingsblad zuilen ontvangen waarop zij zullen kunnen zien welke pleegvormen zij te vervullen hebben. Vóór 1 Juni 1927 moet ieder zwaar voer tuig voorzien zijn van de wegingsplaat,' zooniet zal de eigenaar zich blootstellen aan moeilijkheden. PROVINCIE WEST-VLAANDEREN Provinciale Commissie tot Bevordering van den Tuinbouw en de kleine veeteelt. BERICHT Er wordt ter kennis gebracht van de be langhebbenden dat de Provinciale Com missie tot bevordering van den Tuinbouw en de Kleine veeteelt, gezien de belangrijk heid van de konijnenteelt in 't algemeen en voor den werkman in 't bijzonder, beslist heeft de uitbreiding van deze kweek aan te moedigen door het verleenen, onder zekere voorwaarden, v. toelagen aan reeds bestaan de of nog in te richten konijnenbonden,om rasdieren aan te koopen voor de leden. Omstandige inlichtingen mogen ge vraagd worden aan voornoemde commis sie, Provinciaal Bestuur, Bureel Nr9, Burg plaats te Brugge, (postzegel voor antwoord bij aanvraag voegen a. u. b.) De geitenbonden met afdeeling voor ko- nijnenkweek, de werkliedenverenigingen, landenaarsbonden of alwie een konijnen- bond wenscht in't leven te roepen, worden dringend uitgenoodigd kennis te nemen van de opgelegde voorwaarden, tot liet bekomen van hoogerbedoelde tegemoet koming. Vandaag 9 Mei, ter groote algemeene vergadering, de duizend vlaamsche oud strijders V.O.S. en oud-soldaten B.V.O.S. van Watou en omstreken hebben met alge meene stemmen volgende moties aange nomen Wij allen hier aanwezig eischen onvoor waardelijk 1. De volledige vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool 2. Maximum 6 maanden militairen dienst, in afwachting der geheele ontwapening 3. Algeheele Amnestie voor Dr Borms, voor al de politieke veroordeelden, en en voor de oud- strijders, die nog in dc gevangenissen zuchten. 4. De uitbetaling der frontstreeprente, niet aan 55 en 50 jaar, maar aan 50 en 45 j. 5: De vernietiging van het koninklijk besluit van 13 Mei 1925, waarbij de oud strijders buiten de militaire invaliditeits wet vallen, zoohaast het bewezen is, dat zij vóór 13 Mei 1925 minstens 10 invalidi teit hadden 7. Het verlengen der periode om een militair invaliditeitspensioen aan te vragen tot 23 Mei 1935. Wij besluiten deze motie over te maken aan de pers, aan Kamer en aan Senaat tevens hun steun vragende, en gaan over tot de dagorde. Ontvangst van den Toeristenbond op het Stadhuis te Antwerpen Het College van Burgemeester en Sche penen zal op Zondag, 15 Mei a.s. oin 11,30 u. de inrichters van den Landdag van den Vlaamschen Toeristenbond ten Stad huize ontvangen. Zitting van 16 Mei 1927 om 18 uur. DAGORDE: o - 1. Proces-verbaal der zitting van 25 April 1927. 2. Stadseigendominen. Yerkoop van grond. Openbare Onderstand. Open bare verkooping van een perceel bosch. 4. Rijks Middelbare Jongensschool. Rekening over het dienstjaar 1926. 5. Autobusdienst Locre-Dranoutre- Ploegsteert-Yper. Kapitaal. Tweede inschrijving. 6. Gemeentelijke huishoudschool. Begrootingen voor 1926 en 1927. 7. Nieuwe inkomsten 8. - Bewijs van nazicht der stadskas. 9. Openbare plechtigheden. Te Deunt. Bijwonen in korps. 10. Mededeelingen. Trekking van de Leening der Verwoeste Gewesten 5 L h. 1922. Dinsdag morgen, om 10uur, had de 695'r trekking plaats van de leening 5 p.h. 1922. Het lot van 250.000 frank werd gewonnen door de obligatie N.lö van de serie 91739. De obligaties serie 91739, n. 14 en serie 118386, n. 2, winnen een lot van 100.000 fr. De andere nummers van deze series, even als de nummers van series 29775, 92787, 1,23150, 153767- 161055, 175118 en 187320 zijn uitkeerbaar tegen 300 frank. Huis Gezusters ROEDOLF DlXMUIDESTRAAT, 2, YPER. huikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen 1 locvee! maal zullen dc nieuwe heiligen uit 't Ypertjen, nog met bisschoppelijke voorschriften, aan den dag komen Ware liet niet dat /ij hunne lezers ivillen bedrie gen zij zouden eenen keer voor altijd kla ren wijn schinken, en aanduiden, waar wij in opstand staan zonder gedurig woor den en zinnen op te dienen waarvan zij zelf nog nooit den 'bepaalden zin vaststellen. Wij zijn niet alleen Vlamingen maar Katholieke Vlamingen en juist daarom in al wat geloof cn zeden geldt leven wij de voorschriften onzer geestelijke overlie den na en zullen die blijven naleven. Maar om de liefde Gods, nieuw erwetsche heiligen hebt toch eens den moed, den kristen moed, diezelfde voorschriften uwer bisschoppen, die ook uwe geestelijke -over heden zijn zoo wel als de onze na te zien op die plaatsen waar ze van zaken spreken die... gij u zeiven zoudet kunnen aanpassen. Hoeveel maal heeft niet alleen de Bis- s:hop van Brugge, maar hebbe.i zicli al de Bisschopj de neutrale of onzijdige de liberale, socialistische dagbiaden ver- ooi uce'd, en in Geweten aan hunne onder danen verboden die te lezen, er aan mede te werken, ze te verspreiden omdat zij ofwel reeds goddeloos zijn of noodzakelijk het goddeloos leiden. En hoeveel en zijn er nu niet onder u, nieuwe heiligen, die de neutrale dagbladen niet alleen lezen... maar ze werkelijk helpen opstellen! Zegt, is dit verbod uwer Bisschoppen misschien tot u niet gericht? Hoeveel maal heeft niet alleen de bis schop van Brugge maar I.ebben niet al de schoppen, de zedelooze nachtfeesten en dancings verboden en veroordeeld, waar gebaren en onaandoenlijke kleederdracht 't zedenbederf bewerken voor oud en jong? En hoeveel onder u nieuwe heiligen die niet alleen die veroordeelde nachtbalen bijwonen.- maar ze helpen oprichten en aanmoedigen... Zegt, is dit verbod uwer bisschoppen misschien tot u niet gericht ZegtHebt gij al den moed gehad, om aan zijne hoogweerdigheid de Photographie op te zenden van uwen karnavalbal... om (opzicht)zi jne goedkeuring voor uw schui mig werk af te vragen... Daten zult gij niet_. hé... helden van Kom Kijkt Hoeveel maal heeft niet alleen de bis schop van Brugge, maar hebben niet al de bisschoppen de schandalige kleederdracht der vrouwen veroordeeld en gedoemd. Hoeveel maal hebben zij de katholieken vooral, niet gesmeekt met die zedelooze mode af te breken, mode die, wie zal het ontkennen, alle zedelijk gevoel wegruimt en den rechten weg baant naar geloofv e - lies? En Imc eel ondernieuwe heiligen die tegen de bisschoppelijke verordenin gen in dooi li koppig blijven! en die verre van te gehoorzamen in die zake haantje v ooruitspr :igen. Zegt, is dat verbod uwer bisschoppen misschien tot u niet gericht t Wij zouden hier nog veel kunnen bijvoe gen maar 't kan al gaan. «Tot slot en zedelesDoktoor tracht u zeiven te gene zen en van zulke nieuwe heiligen verlos ons Heer. Om te eindigen, "De Ypersche Bode zal als 't God belieft, nooit de lijkreden overdrukken doorvrijmetselaars uitgespro ken bij het graf van hun Ypersche loge- broeders. Onthulling van den gedenksteen op hetgeboortehuisvan Hug.Verriest Na Ingooighem, het stil pittoreske rust oord van Vlaanderen's zoetbespraakte Priester-Vlaming, wil Deerlijk, zijn geboor tedorp, waarbij den 25-11-1840 het levens licht zag e;: dat reeds een gedenkteeken be.zit ter eere van vader Pieter-Jan Renier, den verdienstelijken fabeldichter; den roem rijken naam van zijn vroeden inboorling Pastoor Hugo Verriest plechtig herdenken en vereeuwigen door een gedenksteen te plaatsen in zijn geboortehuis alhier. De ont hullingsfeesten zijn vastgesteld op Zondag 14 Oogst P'27. Het komiteit is zinnens in het huldebetoon aan Pastor Verriest te om vatten een huideaandenken voor de heele familie Verriest, die behalve Hugo Verriest, den Priester-Vlaming, ook nog andere vooraanstaande mannen heeft geteld, die klank hebben gehad in Vlaanderen op 't gebied van kunst en wetenschap, en wel namelijk l Inrles-Louis Verriest, notaris en gewezen burgemeester te Deerlijk Dr Gus- taaf Ve r.est, den schranderen geneesheer professor te Leuven Adolf Verriest, rechts geleerde en dichter-advokaat te Kortrijk. I let erriestkomiteit richt een warmen en dringenden oproep tot alle Vlamingen, tot alle taal- en stamgenooten, tot alle let terkundigen en kunstenaars zonder onder scheid het verzoekt hen ook aan deze Vei riestfeesten hunne zedelijke medewer king cn vooral hunnen geldelijken steun miklelijk te verleenen. Aan alle inschrijvers van minstens vijf franken zal gratis het boekje over Verriest toegezonden worden, geschreven door A. Hans. au stonden aan zijn inschrijvingslijsten te bekomen bij den secretaris van 't Ver- riestkólniteit, Allegaert J., onderwijzer, Deeriijk, Hoogstraat, 46. De 8 Bededevaart naar den Yzer Het Bedèvaarstkomiteit deelt ons den volgenden oproep mede: De S*te Bedevaart naar de graven van den Ijzer, zal dit jaar plaats hebben op Zondag 21 Oogst a. s.,te Diksmuide en belooft buitengewoon grootsch te zijn. Zooals men weet, werden in Mei 1925. honderden grafzerkjes van Heldenhulde door de militaire overheid verbrijzeld om er...grintwegen mee aan te leggen, alhoe wel door het komiteit der Bedevaart reeds stappen waren gedaan om deze zerkjes, die van de militaire kerkhoven moesten ver dwijnen te redden en te bewaren. Een kreet van verontwaardiging steeg op, zóó in de

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2