le Jaargang Nr 20. DE YPERSCH E BODE Bijvoegsel. Zondag 15 Mei 1927. Han hier en elders IU nïv\XA\l> laamsche als in de buitenlandsche pers; 'net komiteit protesteerde uit ar zijn macht, zond telegrammen aan militaire overheid, ministers, enz., vroeg en bekwam een onderhoud met den toenmaligen minister Van Landsverdediging Kestens, op 22 Juli 1925. Het verbrijzelen werd stopgezet en na maanden kwam officieel bericht van t ministerie van landsverdediging dat 235, zerkjes ter beschikking lagen van het Bede- vaart-Komiteit op verscheidene militaire kerkhoven. Het Komiteit der Bedevaarten naar den Ijzer» heeft deze zerkjes doen overbrengen, op zijne kosten, naar den grond van Heldenhulde te Caeskerke, waar zij zullen verzameld blijven en de eere- wacht vormen rond het reusachtig IJzer monument dat binnen een paar jaren, den kelijk rond 1929 of 1930 plechtig zal ont huld worden. Dit jaar zal dus de plechtigheid bestaan in het in eer herstellen onzer geliefde Hel- denhulde-zerkjes. Onze Vlaamsche ond- strijders zullen stoetsgewijze deze zerkjes plechtigoverbrengen van de Markt naarden Heldenhulde-grond; als zinnebeeld zal een zerk per provincie worden gedragen naar het oude slagveld, ook de onthoofde zerk, die verleden jaar werd gevonden onder een hoop militaire rebut zal plechtig worden in eerhersteld Oud-strijders,studenten,Vlamingen van nu af reeds organiseeren is het ordewoord; verleden jaar waren er 60.000 bedevaar ders, dit jaar moeten wij naar de 80.000! De vermindering op 't spoor werd reeds aangevraagd, van zoohaast hierover ant woord inkomt, zal het u bericht worden, samen met de verder genomen schikkin gen. Oost Nieuwkerke Zondag 15 Mei te 7 u. 's avonds stipt, grootsche vertooging met voordracht over 't Leven en de won deren der H. Kleine Theresia van Lisieux. Dit belangrijk avondfeest dat voorzeker heel aantrekkelijk zal zijn, weze voor allen eene nieuwe gelegenheid tot bewondering en vereering der wonderdoenster onzer 20 ste eeuw. Dit feest is ten voordeele der Karmelitaansche Missies in Malabar. Sint-Jan. Gemeenteraadszitting van 7 Mei 1927. Dagorde 1<> Verslag der vorige zitting; 2° Rekening der Kerkfabriek 19263° Uittreksel-kadaster straat belasting; 4° Aankoop barakken van 't Albertsfonds 5" Llectrificatie der gemeente 6° Mede- deelingen. TegenwoordigVermeulen, burgemees ter Buyse, schepen Balduyck en Aernout, leden. Om 18 uur opent de burgemeester de vergadering. 1<-* punt wordt met algemeene stemmen aangenomen. Om 18u. 15 komt schepen Dochy binnen. 2e punt aangenomen met algemeene stemmen. 3e punt. De burgemeester stelt voor eene som van 220 franken te stemmen voor het schrijfwerk voor het uittreksel van 't kadas ter noodig om de nieuwe belasting te kun nen regelen. Balduyck en Aernout zullen geen kosten stemmen gezien zij tegen de belasting ge stemd hebben. De burgemeester tot Balduyck Gij hebt er niet tegen gestemd maar u onthou den. De belasting is gestemd met 4 tegen 3 onthoudingen. Balduyk t Is niet genoeg dat gij somtijds onze woorden ver draait, nu verdraait gij nog de stemming ik herhaal het, ik en Aernout hebben tegen de belasting gestemd Schepen Buyse alleen heeft zich onthouden, en de belasting werd gestemd dooru, burgemeester, Dochy, schepen en Boussemaere, raadslid. Phlypo was hier niet: Waar is uwe vierde stem Schepen Dochv Inderdaad. Phlypo was hier niet. 4« punt. Geen beslissing genomen. 5C punt. De burgemeester Het H. K. K. is bereid eene zekere som te geven op oorlogsschade en alzoo zou eene verlich ting gekregen worden voor de gemeente. De electriek is natuurlijk een algemeen belang. Balduyck vraagt aan den burgemeester welke som het H. K. K. zou uitbetalen en van waar die oorlogsschade zou komen, aangezien hier nooit geen electriek bestaan heeft De burgemeester Gaat het gaan vra gen aan AL Verwilghen. De stemming wordt met algemeene stemmen uitgesteld. 6J punt wordt met gesloten deuren behandeld. Vermeulen, burgemeester en Vermeulen sekretaris, verlaten de zaal voor de behan deling van het 6e punt. i. 1.1: is i. k i Een melkdronkaard Een 53jarig inwoner van Bristol schijnt een zwak te hebben voor melk. Herhaalde lijk heeft hij al gevangenisstraf ondergaan wegens het stelen van flesschen melk die in portalen waren neergezet en éénmaal, toen hij tegen borgstelling op vrije voeten was gelaten, was het eerste wat hij deed, weel een flesch melk stelen. Zooveel overlast heeft dit heerschap veroorzaakt, dat de ver- eeniging van melkhandelaren te Bristol hem een halven liter melk per dag, voor zijn heel verdere leven, heeft beloofd, als hij de flesschen van de klanten met rust wil laten. Eerst een week geleden was hij uit de gevangenis gekomen, maar dezer dagen werd hij opnieuw betrapt; hij wierp den melkbezorger, die hem betrapte, de flesch naar het hoofd, gelukkig zonder hem te raken. Toen hij den laatsten keer de gevangenis verliet stond, in overeenstemming met de belofte der melkhandelaren, een politiea gent hem bij de poort op te wachten met een fleseh melk. Hij rukte den agent de flesch uit de handen, dronk haar in één teug leeg en wierp de flesch weg. Hij is te Birmingham en te Bristol door deskundi gen onderzocht, doch dezen hebben uitge maakt, dat hij toerekenbaar is. De rechter besloot de melkvoorziening van Bristol voor een half jaar «veilig te stellen door hem voor dien tijd naar de gevangenis te zenden. Een gek op een dak te Lier. Sedert geruiinen tijd reeds gaf de genaamde B. A., 19 jaar oud, teekenen van zinsverbijstering, doch gedurende de laat ste dagen was de toestand van den jonge ling verergerd. Op verschillende oogenblik- ken was hij ten prooi aan zenuwcrisissen en de tusschenkomst der politie werd inge roepen. Bij dezer komst vluchtte de ongelukkige op het dak der woning en wist zijn ach tervolgers op afstand te houden. Steenen en dakpannen werden hen naarjhet hoofd geslingerd. Dank de onverschrokkenheid der politie kon hij rond 7 uur gevat wor den. Een dokter heeft den geestestoestand van den ongelukkige onderzocht. De zieke werd naar het politiebureel overgebracht, waar denoodigepleegvormenvervuld werden en de noedige schikkingen getroffen om den jongen naar het gesticht van Mortsel over te brengen. Zij die geen rust vinden Een oorlogskerkhof als schietterrein in Frankrijk Het Fransche blad L'CEuvre vraagt wat de arme soldaten misdreven hebben die door de wangunst van het lot gesneu veld en begraven zijn op den bloedigen heuvel van TaJhure in Frankrijk. AK'aarom wordt hun rust nietgeëerbiedigd? Voorhen duurt de oorlog voort tot in het oneindige. Eiken dag klinkt over hun graven het ge- rikketik van de machienegew eren, het bar sten der granaten. .Men strijd nog op hun graf. Er vallen bommen en granaten die den grond omwoelen en hun gebeente ont graven en nogmaalsverminkenj.Zij worden ten tweede male gedood. De zaak is n. 1. dat het kamp van Cha lons is uitgestrekt tot dezen hoek van niemandsland De heuvel van Tahure is een schietterrein, waarop kalkstrepen de plaatsen aangeven, die waar bombardeer vliegtuigen en geschut als doel moeten die nen. Op de kruisen, die de solJatcngra\ en aangeven wordt geen acht ges'agcn. Een Kamerlid zal de zaak in de Kamer aanhangig maken. Men hoopt zoo aan dit schandaal een einde te maken en den doo- den de rust te verzekeren waarop zij recht hebben. Een dubbel jubileum van Z. D. Mgr. Rutten Mgr. Rutten is de bisschop van Luik. Dit jaar is hij 60 jaar priester en sedert 25 jaar bisschop. Mgr. Rutten is geboren bij Maaseyck te Geyshingen, uit een aloude welstellende en zeer Christelijke landbou wers familie. De Vlaamsche beweging volgt hij van dicht bij en spijts zijn verblijf als bisschop in de Waalsche hoofdstad is hij immer een onverbasterd Vlaming ge bleven. Hij was de eerste bisschop die het aandurfde hier in Limburg de College's te Vervlaamschen. De Vlamingen dragen Mgr. Rutten in het hart en sluiten zich gaarn aan bij de grootsche hulde die hem zal worden toegebracht in zijn bisdom. God gave hem nog menig^gelukkig jaar! Wat de Vereenigde-Staten van Duitschland ontvingen. Het totaal bedrag, door de Vereenigde Staten ontvangen sinds den wapenstilstand in voldoening van hun vorderingen op Duitschland voor herstel en bezettings- kosten, beloopt ongeveer 15 millioen ster ling, daar niet bij inbegrepen de waarde van de Duitsche schepen en van de andere Duitsche eigendommen, onder den oorlog door de Vereenigde-Staten in beslag geno men. 15 millioen sterling is zoo ongeveer 3 milliard in onze bijna waardelooze munt. Godsdienstvervolging in Rusland Het Sovjetisch gouvernement van Ookraï- na heeft bevel gegeven tot het sluiten van een aantal katholieke en orthodoxe kerken, en ook van verscheidene synagogen, onder voorwendsel, dat de kerken de werklieden verachten en alleen voor het geestelijk wel zijn van de bourgeois bezorgd zijn. Te Leningrad schijnt de vijandschap te gen den godsdienst weer op te leven. Vol gens de Baltische pers werden 500 kerke lijke waardigheidbekleeders, onder wie de inetropolit Sergius, aangehouden; zij zul len vervolgd worden wegens oproerige propaganda. De overstroomingen in Amerika De wateren van den Mississipi staan nu tusschen Wisksburg en Natchez en komen per dag 40 mijl vooruit. De heer Davis, secretaris van Oorlog, die met den heer Hoover de gebeurtenissen volgt, gelooft dat de afdammingen van den Beneden-Mississipi 50 kansen op 100 heb ben, om aan de drukking der wateren te blijven weerstaan. Wat den heer Hoover betreft, die heeft verklaard dat de overgestroomde gewesten door 330.000 menschen werden bewoond; 180 duizend werden verwijperd en 150.000 bevinden zich op de bovenste verdiepingen van hunne huizen. Bijna heel die bevolking 330.000 zielen moet worden gevoed. In Kansas city (Missouri) en Forest city, (Arkansas) waar 10.000 vluchtelingén in tenten bijeen zijn, hebben overstroomingen plaats gehad door de hevige regens der laat ste dagen. Eenige gebouwen te Clayton en in Tunica, in de Mississippistreek, hebben schade geleden door hevige windstooten. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. In Louisiana worden de overstroomingen ern stiger, terwijl de toestand op verschillende plaatsen aan de Red Rivier en te Donaldville aan de Mississipi eveneens aanleiding blijft geven tot ongerustheid.De rivier blijft overal ten Zuiden van Natchez stijgen uitgezon- de:d te New- leans, waar opnieuw een daling v. n ci; :a 3 c.n. in 24 nur heeft plaats gehad. De ingenieurs biijven de bres in den dijk bij Poydras vergrooten. Deze is thans circa 700 meter breed. Het is gewaagd voorspel lingen te doen, doch een ambtenaar van het officieel weerbureau heeft vertrouwelijk me degedeeld, dat de kansen voor New-Orleans om een dijkbreuk te ontgaan, meer dan gelijk staan.De gouverneur van Louisiana bericht te dat 18.000 personen directe hulp noodig hebben; 700.000 dollarzijn onmiddelijk noo dig om hen te helpen, benevens de 220.000 personen, die hun huizen en boerderijen in de dertien reeds overstroomde gemeenten moesten verlaten en vóór de inwoners van zeven gemeenten die gedeeltelijk over stroomd zijn. Voorts worden 12.000 dollar gevraagd ter bestrijding van de miltvuur epidemie onder het vee. Indien er een breuk plaats heeft in de omstreken van Bayou, hetgeen ernstig ge vreesd wordt, zullen waarschijnlijk de plaat sen aan beide zijden van den Mississipi ten Zuiden van Angola (Louisiana) overstroo- men. Dit is een streekniet rijke suikerplan- tagesen een bevolking van meerdan 250.000 inwoners. De Gouverneur van den Staat üipson, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de bedreigde streek. Er zijn plaatsen in dit gebied, die nog nooit van hoogwifler te lijden hebben gehad en thans overstroomd dreigen te worden. Het is een toestand waarvoor wij aldus de gouverneur, nog nooit geplaatst zijn geweest. Alles wat wij kunnen doen is te handelen naargelang van omstandigheden doch wij weten niet van te voren wat er het volgend oogenblikgebeu ren zal. Indien er niet meer dan 1-2 voet. water in het gebied van Bavou komt, zullen wij wel stand kunnen houden en het water naar de M ssissipi kunnen laten afvloeien, maar als het 4-5 voet wordt, zal er een dijk breuk plaats hebben, en dan zijn de gevol gen niet te voorzien. Het tweede punt waar gevaar dreigt, is langs de Mississipi van Angola naar het Zuiden. Bij Angola is de rivier nog niet ge zwollen, doch bij Donaldville is het water reeds zeer hoog gestegen. Bij Bation Rouge is het water in de afgeloopen 24 uur 6 cm. gestegen. Het weerbureel te New-Orleans zendt waarschuwingen naar deze bedreigde streken, om geen voorzorgmaatregelen na te laten. Een pakkend verhaal van een ooggetuige De kapitein van een groote motorboot, diemeegeholpenheeftaan het reddingswerk in buurt van New-Orleans, beschrijft als volgt de nachtelijke verschrikkingen den vloed. Huizen storten in, dan volgen geweerschoten als noodseinen en een door dringend hulpgeroep als slachtoffers door den stroom meegesleurd. Toen ik de streek van dood en ver woesting bereikt had, had ik spoedig een veertigtal menschen opgepikt. Ik haalde ze van de daken, van ingestorte muren, van van balken en vlotten. Den heelen nacht hoorde ik het geluid van instortende hui zen, steeds door geweerschoten en hulp geroep gevolgd. Wij waren toen echter machteloos, daar onze groote boot niet verder op het ondergeloopen land kon doordringen en de stroom voor de klei nere booten te sterk was om er tegenop te komen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3