Reis naar FraGscti-Viaanderen op maandag. 2' Sinksendag. 6 Juni j [AL Schweninger. b) Regina Ctrli, id. J. Tresch. BERICHT ÏAAA XV K A VKA<,(,KA Edgard LOUAGE DE KI WDERKORF Albert Vereecke hélène COULENBIER Een opr*oep ZO\l>A(ilM ST. De Dienstdoende Apotheker op Zondag 22stcn Mei is M' weckesser, Diksmuidst'. Donderdag 26 O. H. Hemelvaart M' houtekier, Meenenstraat M. Missiaen. lk ben t' akkoord met de voorgestelde veranderingen, en wij zullen die ook stemmen. Ik houd er aan weer aan te dringen om meer ruchtbaar heid te geven aan 't bestaan dier school, en er ware middel door aanplakbrieven aan de ouders het nut van dit onderwijsgesticht te laten kennen, waar de onderwijzeressen voor hetzelfde loon wel drie maal zooveel leerlingen als nu zouden kunnen aanleeren, tot welzijn van de kinders en tot groot nut van de huisgezinnen der stad Yper. M. Sobry leest zijn voorstel van taks op het weghalen der vuilnisbakken, die 15 fr. per huisgezin en per zes maanden bedra gen zou, verhoogd in geval van niet tijdige betaling met een interest van 8 Hij doet de volgende redens gelden die liet stemmen van die taks moeten rechtvaar digen M. Missiaen. - Uwe vergelijking is toch niet serieus hé! M. Vandamme. Ik vind de redens van M. Sobry belachelijk. Hij spreekt daarvan een glas bier, hij zou beter spreken van den welgevulden wijnkelder van de rijke... 'k zal ook tegen stemmen. Lof om 5 uur af Pange lingua, 4 gein st. cl Ascendit Deus, idid. d) Tantum ergo, id M. SchwenninQÈR Dokter VERBEKE, Yperstraat, 94, Poperinghe, zal vanaf den maand Juni zijn kabinet te YPER, Maloulaan, niet meer open houden. Capucienenkerk Yper. Orootsche Af aria- hulde bij gelegenheid der Inzegening van het oorspronkelijk nieuw Beeld van O. L. V. Middelares aller Genaden. Plechtige Tridium 29-31 Mei 1927. Zondag 29 Mei. Te 9 uur Plechtige Hoogmis door den Zeer Eerwaarden Pater Prior der Ongeschoeide Karmelieten, waar onder gelegenheidsaanspraak. Te 3 uur Stoet, welkomgroet aan de eerste bedevaarders, gebeden en gezangen. Te 5 1/2 uur Rozenhoedje, plechtig lof en inzegening van het Mariabeeld, door Hoog Eerwaarden Pater Chrysostomus, Provinciaal der Minderbroeders Capucie- nen, met groot gelegenheidssermoen. Maandag 30 Mei. Te 3 1 2 uur, gebeden en sermoen voor de bedevaarders. Te 7 1 2 uur Plechtig Lof door Zeer Eerwaarden Heer Üenys, Pastor der paro chie, en groot Sermoen. Dinsdag 31 Mei Feest van O. L. V. Mid delares aller genaden en gedurige aanbid ding. Te 9 uur Plechtige Hoogmis voor de leden van het Broederschap, gezongen door de Schola der Studenten in de God heid te iseghem, met aanspraak in 't fransch voor de Bedevaarders. Te 7 12 uur plechtig Lof door Hoog- eerwaarden Heer KanupnikDeLaeieS.T.D. Pastoor-Deken der stad,groot Sluitserinoen, Te Deum. Al de sermoenen worden gepreekt door E. P. Clemensvan het Gezelschap van Maria. Na Hoogmissen, Loven en Bedevaarten zegen met de relikwie en uitdeeling van gedachtenissen. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER stad yper Belangrijk bericht aan voerlieden en landbouwers De Burgemeester der Stad Yper laat weten dat diegene welke vrachtwagens of vrachtautos in gebruik hebben, nog niet voorzien van de wegingsplaat, zonder uit stel hunnen naam en hun adres moeten opgeven ten stadhuize (secretariaat) waar zij verdere inlichtingen zullen bekomen. Op Vrijdag 27 Mei aanstaande zal er tusschen 8 en 17 uur overgegaan worden ter openbare weegschaal (Slachthuis) tot het wegen der voertuigen, welke nog niet gewogen zijn geweest. Het is volstrekt noodig dat de belangheb benden 'en vóór het einde der maand in regel stellen, willenzij zich niet blootstellen aan moeilijkheden. Yper, den 19 Mei 1927. De Burgemeester, R. COLAERT. Huis Gezusters ROEDOLF Dixmuidestraat. 2, YPER. Buikgordels in aiie modellen Veerkrachtige windsels voor Damen De Yperlingen die nog willen mee gaan kunnen zich tot 23 Mei laten inschrijven bij Paul TAMBORYN, Lombaardstraat, 18. Prijs 22 fr. Zielmis Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de ZIELEM1S te willen bijwonen die zal gezongen worden tot zielelafenis van e. stgeiv van IRMA VERSCH ELDE op Zondag 22Mei, in S'Jozefs kerk (Paters) om 9 uur. Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gelezen worden tot zielelavenis van dochter v. Jules en E. DEBUYSER op 26 Mei (O. H. Hemelvaart) om 8 1 2//. in St. Pieterskerk. Weinigen onzer stadsgenooten zal het waarschijnlijk bekend zijn dat hier ter stede sedert geruimen tijd een verbond tot stand kwam dat voor doel heeft alle burgerlijke slachtoffers (invalieden en naastbestaanden van hen die den dood vonden door oor logsfeiten) te vereenigen om alzoo kracht dadiger te kunnen optreden ter verovering en tot behoud hunner rechten. Wij moedi gen het werk der inrichters aan, en wen- schen meer belangstelling van wege de bevolking. Flet regiem te Brussel heeft reeds meermalen bewezen dat het slechts dan besluit recht te laten wedervaren of te eerbiedigen wanneer er de macht der ver- eeniging mede gemoeid is. Immers waar de enkeling afgescheept wordt zal de ver- eeniging de zaak tot een goed einde kunnen brengen. Burgerlijke slachtoffers waakt op uwe zaak. Ziet, oud-strijders zijn vereenigd, geteisterden, weggevoerden, allen hebben bonden en hunne rechten klinnen zij ver dedigen. Hoevelen onder U hebben zich nog niet laten inschrijven Gij, die dat verzuimd hebt, gij staat alleen en kunt niets verdedigen. Burgerlijke oorlogslachtoffers, naastbe- staanden van gevallene burgers, maakt onzen bond sterkeren laat u inschrijven in 't lokaal, tierberg Loko/notief„ bij Michiels, Statiestraat,alle Zondagen van 9 tot 11 uur. Zitting van 16 Mei 1927 om De Heer Voorzitter verklaart de zitting geopend .om 18 u. 10. Aanwezig; H.FI. Colaert, Sobry, Leina- hieu, D'Huvettere, Glorie, Vandamme, Vanderghote, Capoen, Ljjton, tyissiaen, Bonnet, Bossaert, Leuridan. Afwezig H.H. Declercq (ziek), Van Nieuwenhove. 1.Na voorlezing wordt Jjet proces-ver- baal der zitting van 23 April J92J gperfr gekeurd. 2. Stadseigendommen. Verkoop van grond. Er is kwestie van eene ruiling van 24 c a. 69 grond tegen 1 a.64 ca. 73, gelegen langi den Kasteelgracht, die M. Vergracht schrif telijk voorstelt mits een opslag van 1113 t'. "t zij S fr. den vkm prijs die hij vroeger reeds aanbood. M. Leuridan. We moeten hier beslis sen in t algemeen belang. Er moet uitge maakt worden of die grond bouwgrond is of moet worden. Die grónd schijnt acht frank waard te zijn. is 't wel de waaide van dien grond M. Sobry. Die grond is gelegen bij een bijzonderen eigendom van de stad 't is geen Straatsgrond, maar een terrein aangevuld gedurende den oorlog, die ongelukkiglijk lange jaren verpacht zóu moeten zijn vooraleer personen van Yper dien als hoving zouden kunnen goed maken. De prijs van 8 fr. is aannemelijk, en 'k zie het voor de stad als een goede zaak. M. Leuridan. 't ls nu precies niet omdat die grond vol steenbrokken ligt dat hij daarom min waard is, maar die waar de vermindert ingevolge het minder nut voor liet volk. Met algemeene stemmen aangenomen. 3. Openbare Onderstand. Open bare verkooping van een perceel bosc/t. Flet geldt een perceel dat gemeen is aan den Openbaren Onderstand en M. Becuwe van Belle. Die grond is beplant geweest daar hij ongeschikt is om als zaailand gebezigd te worden, en geen uitweg heeft, zoodat het in beider belang is het goed te verdeelen. M. Cyriel Schmidt schat er de waarde van op 4000 fr. en de Schepenraad stelt voor eene beslissing te nemen. Gestemd. De socialisten onthouden zich. 18 li. 25. M. Van Nieuwenhove treedt binnen. 4. Rijks Middelbare Jongensschool. Rekening over het dienstjaar 1926. M. Sobry leest breedvoerig de posten van die rekening en zegt dat die sluit met een batig overschot van 23.343 fr. Algemeene instemming. 5. Autobusdienst: Locre-Dranoutre- Ploegsteert-Vper. -- Kapitaal. Tweede inschrijving. Het beheerder Buurtspoorwegen wenscht eene tweede inschrijving van kapitaal ten einde toe te laten liet gehucht Le Bizet tc bedienen; voorde Stad Yper gaat het over eene tweede sotu van 1000 fr. M. Leuridan. Met genoegen zal ik die som stemmen, de houding der gemeente I'loegsteert komt me onwillig voor. Ik zou er nochtans aan houden er op te wijzen dat er bij de insludeering van den in te richten autobusdienst gezocht wirde naar eene goede uur. egeling voor den marktdag. Immers de thans bestaande private auto busdienst heelt uren van aankomst en ver trek die heel nadeelig zijn voor de plaatse lijke nering, het vertrek gebeurd veel te vroeg, zoodat de meereizende personen indrfhaast de stad moeten verlaten, ten nadeele van de bestaande handelsinrich tingen. Misschien zijn zekere boerinnen wel haastig, maar men moet als hoofd zaak het oog houden op het voordeel der nering, en dus tot eene degelijke regeling komen. M. Missiaen. De opmerking van M. Leuridan nopens de gemeente PloegT Smeert heeft geen reden van bestaan, want bij de stemming van de eerste 1000 fr. was de uitbreiding tot Le Bizet voorzien. Die belangrijke Maatschappij heelt nude voort zetting van f'loegsteert tot Le Bizet gewei gerd. Ploegsteert weigert nu de som, en 't is weer Yper die zou moeten betalen. Er zijn nog drie andere gemeenten die belang hebben in dien autobusdienst. Ik ben pre cies tegen die 1000 fr. niet, maar ik vind dat pr zou moeten aangedrongen worden opdat die andere gemeenten ook tusschen- koiiKfl M- Glorie. lk zou willen weten van M. den Burgemeester in wat deze studie van den autobusdienst bestaat. M. Van Nieuwenhove, Dat men een ontwerp opstelie. M. Glorie. Men zal het dan kunnen nagaan en in regel brengen. M. Sobiy. - Er is hier alleenlijk kwestie van samenstelling van kapitaal. AL Missiaen. Dus vorming van kapitaal in hun voordeel M. Glorie. - ik deel het gedacht van M. Missiaen. dat de vorming van dat kapi taal niet op onze rekening moet gebeuren. M. Van Nieuwenhove. - Dat het Beheer der Buurtspoorwegen de Burgemeesters der 4 betrokken gemeenten op een zelfden dag in eene vergadering bijeen riepe, we zouden toch iets weten. Yper heeft belang er bij dat zulks gebeure. M. Colaert. - Wij zullen zien. De zaak wordt verdaagd. 6. Gemeentelijke huishoudschool. Begrooting voor 1926 en 1927. De verslaggever geeft lezing van de ver schillende punten der begrooting voor 1925 en 1926 en stelt enkele wijzigingen voor betreffende de begrooting voor 1927. Algemeene goedkeuring. 7. Nieuwe inkomsten. 1. te kort van inkomsten. Hier volgt eene langdurige uiteenzetting van lasten en uitgaven die de stadskas bezwaren. 2. de schadeloosstelling die iedereen verschuldigd is voor de diensten die de Stad bewees aan de bevolking. De Schepen van Einantiën vindt het redelijk en recht dat die som van 15 fr., die neêrkomt op ongeveer 0 fr. 57 per week, (wat nog de prijs niet uitmaakt van een glas bier, zoo zegt hij door om het even welk huisgc- betaald worde. M. Bossaert. Als ge denkt M. Sobry, dat er maar alleen taksen te vinden zijn in de vuilnisbakken, zult ge het anders ver nemen met u te abouneeren op ons Socia listisch orgaantje, waar er u zal aange: 'Qond worden dat er andere taksen kun nen opgelegd worden, 't ls niet ernstig. Al. Missiaen, - In de vorige zitting had ik reeds aangekondigd dat ik verzet aantee- kenen zou tegen deze taks. Ik voorzie 't ver wijt dat ik weigerde inkomsten van de stad te stemmen; volstrekt niet, maar ik zou vooi houden van meer demokratische tak ken te stemmen. Ik heb wel verslaggehoord van ontvangsten en uitgaven over 1926 maar dé lezing van cijfers geeft me geen voldoening, we moeten weten wat de stad nog te goed heeft en wat de Stad nog schuldig is. Ik ben het eens met M. Yan- danime#om te zeggen dat een Dienst van Openbaregezondheid niet met taksen moet belast worden. Verders zie ik ook niet waarom ieder huisgezin denzelfden taks \an 30 fr. s jaars zou moeten betalen immers de hoeveelheid vuilnis bij een klein huishouden of bij een kroostrijk gezin zal natuurlijk verschillen, en de hotels die alle soort afval met den vuilnisbak meegeven zouden er v an af zijn met denzelfden taks I

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2