le Jaargang Nr 21. BE YPERSCHE BORE Bijvoegsel. Zondag 22 Mei 1927. Vsn hier en elders L L E li E E S ah het eenvoudig jonge paar dat ievers in een barak of klein huisje woont De ver houding bestaat niet, 't is een onrechtvaar dige taks. Daar nog die Reinigingsdienst werkt niet op dezelfde manier over gansch de stad; er zijn wijken die slechts een maal in de week, andere twee maal, en nog andere dagelijks bediend worden, hoe dan voor die verschillende gevallen een gelijke taks vastgesteld. Volgt eene uiteenzetting waaruit spruit dat in andere dingen, zooals slachthuis, visehmarkt, Botermarkt, weegschaal de taks zou kunnen v erhoogd worden, en ten slotte légt M. Missiaen eene lijst van 13 punten voor waar nieuwe taksen zouden nnen opgelegd worden. M. Sobry. Ik ben een woordje ver schuldigd aan die Heeren die mijn voor stel bekampen, 'k Ben genoodzaakt nieuwe taksen te doen stemmen gezien de nieuwe uitgaven die in de vorige zittingen wer den gestemd. De Openbare Diensten bren gen niets op en zijn slechts zware lasten voor de Stadskas. Ik houd er niet aan van hier, zooals te Meenen, miljoenen franks schulden te maken L: M. Missiaen. Dat is onjuist 't is oor logsschuld AV, Sobry. We mogen toch de Stad, als een handelaar die slechte zaken doet, niet failliet laten gaan. Laat ons dus over gaan tot de stemming van den taks. M. Bossaert. 't Is belachelijk! M. Sobry. Ik heb gevraagd welke straten er bediend waren en heb 2700 hui zen geteld, wat eene opbrengst uitmaakt van 81.000 fr., wat juist de uitgaven dekt. Ge,moet lachen met die 57 centiemen per week, 't is niet belachelijk, 't werkvolk kan die zoowel betalen of gelijk wie. Verders bestaan er reeds taksen genoeg op 't vleesch en wilt ge de boter-en eiermarkt dood, dan moet ge maar den thans bestaanden taks verhoogen. M. Lemühieu. M. Missiaen spreekt van index op de taksen. Vóór den oorlog waren er dingen waarop de taks 1 centiem was en nu tien centiemen dus tien maal meer. M. Missiaen. 'k Wist dat de boeren geldzuipers waren, maar 'k wist niet dat het 4ol> erg was. M. 'Capoen. M. Missiaen moest boer geweest zijn! M. Bossaert. Hij had dan misschien rijk geweest! Volgt wat eene driftige woordenwisse ling. M. Sobry. Ge moet niet spreken op die kleine taks, we vragen eenvoudig om vergoed te worden ten einde te kunnen eer doen aan onze zaken, want reeds verschei dene jaren sluiten we met te kort. M. Glorie, 't I? nutteloos verder onzen tijd te verspillen, met redekavelingen die toch zullen uitloopen op eene verwerping van 't voorstel, 't Is nu reeds 1 1 2 uur dat we daarover hooretv twisten. M. Leuridan. 'k Wil ik nog een staartje zetten aan die 1 1,2 uur... Ik ook zie in dat hét voor de markt gevaarlijk ware de marktgangers, die voor zekere neringen der Stad eene goede klienteel uitmaken, met te zware taksen te belasten. Het voor stel va» 57 centiemen per week is niet 'onvoorwaardelijk slecht, maar een beetje al te eenzijdig. De kleine werkman zou niet evenveel moeten betalen als zekere nering doeners of rijke lieden; de personen wier vuilnissen slechts eens of tweemaal in de week worden weggehaald kunnen rede- li ker wijze niet gehouden zijn denzelfden taks te betalen als dezen die dagelijks bediend worden, ik stel voor eene bijzon dere kommissie te vormen met opdracht uit te zien naar nieuwe bronnen van in- K Glorie. lk ben het eens met M. Leuridan. Bij stemming is de tak» verworpen. M Leuridan. Ik vrees dat de Raad benauwd is door de taksen. M. Missiaen. - Er ontbreekt een libe ra it in de Kommissie. M.Glorie. k Wil er ik wel bij zijn! Het voorstel Leuridan wordt eenparig- lijk aangenomen. 8. Bewijs van nazicht der Stadskas. M. Sobry geeft verslag van de kas. M. Missiaen. Het Schepencollege heeft voldaan aan de wet Maar we weten juist zooveel als van te voren... M. Sobry. - Wat wilt ge meer? M. Missiaen. De balans! M. Sobry. - Maar we vragen wekelijks aan den Ontvanger der Belastingen om de laatste inlichtingen en we krijgen geen beslissing. M. Co/aert. We zullen nogmaals aan dringen... 9. Openbare plechtigheden. TeDeum. Bijwonen in korps. M. Leuridan. Mijnheer de Voorzitter, Mijne Heeren. Ik betreur dat het Schepen college het goed gevonden heeft processie en Te Deum over den zelfden kam te sche ren. Immers het bijwonen van Te Deum wordt door zekere overheden tamelijk mis bruikt. Bij hen immers geldt het niet meer een betoog van lof en eer aan God, maar eene opentlijke parade waar alle Gods dienstzin uitgeschakeld blijft. Daarom ook vraag ik van nu af de splitsing van die twee kwesties waarna de Gemeenteraad beslissen kan. M. Missiaen. 't Verwondert me dat M. Leuridan die splitsing vraagt,en 't komt me zonderling voor dat hij, niettegenstaan de de veroordeeling door den Bisschop, nog in de processie zou méégaan... M. Co/aert. Dat zijn persoonlijke zaken. M. Leuridan. 't Verwondert mij nog veel meer dat M. Missiaen zich toelaat tus- schen te komen in eene zoo kiesche zaak als de betrekkingen tusschen katholieken en hunne geestelijke Overheid!... M. Glorie. Er zijn er zeker die mijn advies verlangen? Welnu, de oude Katho lieken vragen zich at hoe men zich nog als Katholiek durft beschouwen wanneer men niet eens de eerste verplichtingen van een goed Katholiek naleeft, 't is te zeggen zich te onderwerpen aan de bevelen van den Bisschop. Ik vind dat het een plicht is als belg, een kerkelijken dienst bij te wonen die eengodsdienstigeuitingisvan getrouw heid aan den Staat, maar dat men zich niet moet vertoonen, toch niet in hoedanigheid van overheid, in stoeten of in processiën waar men alleen maar vertoon doet van katholieke gevoelens, zulks moet aan de persoonlijke opvattingen van het iudividu worden overgelaten. M. Leuridan is geen belg, dus inag hij ook de diensten aan den Staat opgedragen, niet bijwonen! M. Leuridan Dit weze gezegd aan het adres van M.M. Glorie en Missiaan die be- hooren tot eene vrijzinnige partij... M. Glorie Pardon!... M. Leuridan Ik ontzeg u het recht u te bemoeien met de betrekkingen die be staan tusschen mij en mijne Godsdienstige Overheid! Gij gebruikt den Godsdienst'om te doen aan etatisme, om den staat op te he melen. Ik vraag nogmaals de splitsing van die twee zaken. Ik zou méégaan in proces sies, maar kan een Te Deum, zooals hij door u wordt opgevat, niet bijwonen. M. Missiaen Er is hier geene split sing noodig. M. Leuridan 't Is uw recht uwe per soonlijke meening er op te houden, maar ik heFhaal het, de Godsdienst mag niet ge bruikt worden om een ziekelijk patriotis- ine te dienen. M. Sobry leest uit 't verslag van zittin gen van vroegere jaren besprekingen en stemmingen waar over hetzelfde punt werd geredetwist en beslist. Hij besluit met de hoop uit te drukken dat eene gunstige be slissing wordt genomen. M. Leuridan lk vraag het woord M. de Voorzitter! M. Colaert Maar... M. Leuridan - Ja! Ik heb ;net genoegen uit de lezing van M. Sobry vernomen dat in vroegere zittingen dezelfde splitsing werd gevraagd. M. Glorie Ik geef dat toe en 'k ben t akkoord. M. Missiaen Ik zeg voor de derde maal dat ik me vrij acht! M. Glorie Laat ons stemmen over de splitsing. Aangenomen: De 3 socialisten willen niet stemmen, en zwijgen. Stemming over de processie: idem. De liberalenneen Te Deum: de 3 socialisten stemmen niet ja: M.M. Sobiy, Lcmahieu, D'Huvettere, Glorie, Vandamme, Colaert; onthouding:Van Nieuwenhove, Vander- ghote, Capoen; neen; Laton, Leuridan. 10. Mededeelingen. 1. Er wordt lezing gegeven vaneen brief uitgaande van de Paters Capucienen, den Gemeenteraad uitnoodigende tot het bij wonen van de plechtigheid die den 29 Mei aanstaande plaats grijpen zal in de Kerk der Paters ter eere van de H. Maria, Midde lares. Na eene wat uiteenloopende betwisting en wrevelige woordenwisseling wordt ge stemd: 8 ja, Oneen. De 2 3 zijn niet be reikt, dus wordt ontkennend beslist. 2. Eene vraag uitgaande van de Vrien den der Arbeidersopvoeding strekkende tot liet verkrijgen van hulpgeld. M. Sobry meent dat de begrooting van 1927 reeds overlast is en vraagt de verschui ving op 't budjet van 1928. 3. Er wordt 75 fr. subsidie gevraagd door de bewoners van 't Gehucht .«'t Wiel tje» voor de wijkfeest. M. Lernahieu, stelt 100 fr. voor, en na een schertsend: Niemand méér? van M. Leuridan, is dit aangenomen. 4. De «Cercle SportifYprois», aanhalen de dat zij voor den oorlog 1000 fr. steun van de stad verkreeg voor de drafkoersen die jaarlijks werden ingericht, wenscht nu 1500 fr. voor hetzelfde doel, alsmede het kosteloos gebruik van kiosk, stadsstoelen en materiaal, die zouden opgetimmerd worden en aan en weggebracht door de stadswerklieden. Men is van oordeel dat de Feestkom- missie daarover moet beslissen, en de zaak wordt daar ook verzonden. 5. De vraag door S'.Pieterswijk om 500 fr. hulpgeld voor de wijkkermis wordt naar de Eeestkommissie verwezen. Er wordt ook lezing gehouden van een brief uitgaande van de Kommissie van den Openbaren Onderstand betreffende 't geval van den Dis^hknape, wiens loon niet voldoende zijn zou. De zelfde wenk tot on derzoek van de mogelijkheid tot verbete ring van dienst bezoldiging wordt herhaalt door M. Leuridan. 7. M. Sobry spreekt nog van voorziene kredieten tot uitvoering van nuttige werken in stad, maar er zal moeten gewacht wor den om uitleg tot eene volgende zitting daar M. Declercq, schepen van Openbare Werken, afwezig door ziekte, bevoegd is. 8. M. Missiaen brengt een klacht in te gen 't wegnemen, in de Pannestraat; zon der voorafgaand bericht, van waterkranen, daar die huizen anders van water niet zijn voorzien. De zitting wordt geheven om 20 u.30. Steenstraete. M. Baels, m nister van Landbouw en Openbare Werken, heeft de aanbesteding goed gekeurd voor het bouwen van een vaste brug in ijzer ciment over de vaart van Yper naar den Yzer te Steenstraete, onder de provinciale baan van Yper naar Dixmude. Het werk wordt toevertrouwd aan den aannemer Juvenal Muylle uit Oostende voor de som van 819.866,31 fr. West-Vleteren. Priesterjubileum. Het klooster der LP. Trappisten zal ander maal een jubileum vieren dezen keer op Dinsdag 25 Mei, om de 25e verjaardag van de priesterwijding van den Z. E. Yader abt ter herdenken. Gheluwe. Amnestie-meeting. Zon dag 29 Mei. a. s. om 3 uur namiddag in de bovenzaal van de herberg «A la Bascule» bij Alidor Talpe, in de Yperstraat, groote amnestie-meeting, met Heer André Yan- denberghe uit Iseghem als spreker. Ter- zelfdertijd koudt Volksvertegenwoordiger Meester Butaye, zitdag. Mannen en vrouwen worden uitgenoo- digd. ledereen is welkom!Spijts vele tegen werking gaat de meeting door, tot spijt van onze tegenstrevers. We doen een dringend beroep op de Vlaamsche Nationalisten van 'tomliggende, om ons door hunne aanwezigheid te steu nen; we hechten een groote beteekenis aan 't welgelukken Vlaamsche strijdmakkers we verwachten u in groot getal; we heb ben uwe ondersteuning noodig. We reke nen op u, gelijk gij altijd op Gheluwe hebt mogen rekenen. Het Amnestie'komiteit. Iseghem. Aan de Heeren Voorzitters der Vlaamsche Bonden en Inrichtingen van Yper en Ommeland. Het is U voorzeker niet onbekend dat onze stad meer en meer op den voorgrond treedt in Vlaamsch-natio- naal opzicht. De onverpoosde bedrijvigheid, hier aan den dag gelegd, werd met succes bekroond benevens tal van Vlaamsche bonden en inrichtingen, beschikken wij thans over een eigen lokaal, een prachtig grootsch gebouw, b jzonderwel gelegen in het centrum van stad. Het is origincelo uiting van moderne Vlaamsche kunst, die er niet weinig toedraagt de Vlaamsche gemoedelijkheid dieonze inrichtingen ken merkt nog te doen stijgen. Sinds de opening mochten wij dan ook reuzensucces oogsten. Het werd de spil van alle gezonde Vlaaamsche actie in onze stad. Dit deed ons besluiten op Zondag 1 7 Juli aanstaande het Vlaamsch Huis, plechtig in te huldigen. Wij hopen dat uwe maat schappij er aan houden zal tegenwoordig te zijn. Eene groote betooging wordt op touw gezet. Onderrichtingen zullen volgen. Gelief dan ook vóór 15 Juni een toetre- dingsbewijs te sturen. Wij rekenen stellig op uwe toetreding en bieden U onze op rechte Vlaamsche groeten. Het Inrichtend Komiteit. E-UtütiEirttïKiStiCyHtJQttBtJBÖSUHtJElUEKtEStE De incidenten te Kester. Een interpellatie in de Kamer. Het Vlaamsch-nationaal Kamerlid voor Brussel Staf Declercq heeft, naar aanleiding van de incidenten welke zich Zondag j. I. te Kester, in Zuid-West-Brabant, bij gele genheid van dentraditioneelen Vlaamschen landdag aldaar, hebben voorgedaan, een verzoek ingediend den minister van bin- nenlandsche zaken te interpelleeren over de uitdagende besluiten, genomen door zekere burgemeesters in strijd met den inhoud der art. 19 der Grondwet en meer speciaal over het verbod, door den burge meester van Kester op 1 Mei 1927 uitge vaardigd inzake het uithangen of dragen, op den openbaren weg, van andere zinne beeldige kleuren dan deze van de nationale vlag. Door de bereden en onbereden gendar men, welke, ingevolge het verbod van den burgemeester, tot 40 maal toe de betoogers chargeerden om hen te beletten zich bin nen de gemeente in stoet op te stellen, werden een zestig pi ocessenverbaal opge steld. Een vrij groot getal deelnemers aan den landdag wordt vervolgd wegens het dragen van de Vlaamsche kleuren, terwijl ook de inwoners die de Vlaamsche leeu wenvlag aan den gevel hunner woning lie ten wapperen, wegens het plegen van deze euveldaad voor het gerecht zullen worden gedaagd. Dood van Mgr. Seghers Na eene jarenlange ziekte is zijne Door luchtige Hoogwaardigheid .Monseigneur Seghers, bisschop van Gent. Dinsdag mor gen, half twaalf, in den Heer ontslapen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3