li:ei \v i:\vl vlamingen toegeven. DE KINOERKORF f Zielmis Ferdinand Breyne zulma berghman Van hier en elders St Niklaaskerke Al zijn de «erken voor eenige dagen stil gelegd toch bestaat er hoop dat met de PlechtigeCommuniede goddelijke diensten er zuilen kunnen ge daan worden. Huis Gezusters ROEDOLF DlXMU1 DESTRAAT« 2, Y P E R. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen Brand Maandag namiddag om 3 u. is er brand uitgeborsten in de bakkerij van de Samenwerkende Maatschappij van de IJzerwegbedienden. De oorzaak moet naar alle waarschijnlijkheid gezocht «orden in de houtdrogerij. Gelukkiglijk dat bijgeloo- pen geburen de eerste middelen aanwen den en dat onze wakkere pompiers vijf minuten nadat de doodvoge! schreeuwde kwamen toegesneld, anders hadden wij eene groote brandramp te betreuren gehad. Nu is de bakkerij nog al beschadigd, het dak is stuk en de behoorigheden hebben natuurlijk van het water veel te verduren gehad. Horigaartjes, Maandag, 30 At ei, ver trekt de trein met de lieve kleinen naar I longarië. Ze vergaderen om 8 1 2u. in den militairen kring. Zij zijn 34 in getal voor 't Ypersche en 60 van de dekenij van Pope- ringhe. De trein zet aan oin 0,18 langs Corteinarck naar Gent om dan dadelijk naar 1 longarië weg te stoomen. Bezoek. Op 10 Juni zal te Ploegsteert het gedenkteeken der First Riffle London Brigade ingehuldigd worden. Benevens tal van overheden en afgevaardigden komt ook het muziek dier afdeeling- de feesten opluisteren. Ze konten toe den Zaterdag reeds en zullen op de Groote Markt een concert geven. Baan Yper-Nieuwkerke. Het verkeer per as voor alle voertuigen is hersteld sedert 21 Mei 1927 op de Staatsbaan van Yper over Nieuwkerke naar Frankrijk. Zegeboog. Al het nieuws dat we tot nu vernamen over het inhuldigen van de zegeboog is voorbarig, echter niet officieel, daar enkel vrijdag laatst, een afgevaardigde vaif Engeland naar onze stad gekomen is om de noodige schikkingen te nemen. Wel staat het vast dat de datum der inhul diging den 24 Juli is en dat naar alle waar schijnlijkheid de Koning van Engeland komt. Ook zal de Anglikaansche Bisschop F. R. Batty het monument komen wijden en het beste muziek de Grenadiers Quards van Londen het feest komen opluisteren. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Edgard louage Hoornwerk, YPER Baan Oostende- Veurne- Yper-Rijssel. Herstellingswerken worden uitgevoerd op de baan van Oostende, over Veurne Yper en Waasten, vak gelegen tusschen de Nieuwe Herberg en Elzendamme (tusschen de afstanden 7 Km. 777 en 14 Km. 263 der baan.) Deze «erken werden aangevangen op 20 dezer en zullen voltrokken zijn tegen 10 November e. k. Gedurende den termijn van uitvoering zal het verkeer op de Staatsbaan begrepen tusschen de afstanden 7 Km. 777en 13 Km. 472 afgeleid worden langs de banen van tweeden rang die een uitgebreid net vor men ten Oosten en ten Westen van het her- steüen baanvak Het afwendingsverkeer zal met veel zorg afgebakend worden bij middel van sein- borden in voldoende aantal en die des nachts zullen verlicht zijn. Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de Z1ELEMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden tot zielelafenis van ec 'genoot van PAULINA AERTS op Zondag 29 Mei, in S! Jozefs kerk (Paters) om 0 uur. Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gelezen worden tot zielelavenis van echtgenoote van Arthur V1AENE op Hoogdag van Sinxen om 8 1 2 uur in St Niklaaskerk. Franskiljons en walen spannen al hunne krachten samen om het verleenen van amnestie te verhinderen. Hunne bladen spuwen dag in dag uit vuur en vlam tegen Dr Borms en de andere veroordeelde en verbannen Vlamingen. Zij willen alleen een. soort «genade» geven, welke onze Vlaamsche idealisten zou beroofd houden van hun burgerrechten. Heel het Vlaamsche land dat voor amnes tie gewonnen is, moet zijn stem laten hoo- ren. Op Zondag 12 Juni a. s. Zondag na Pinksteren belegt het Vlaamsche front, Antwerpen, een groote volksvergadering in de zaal «Majestic» Carnotstraat, 102, (de Hippodroom werd geweigerd) gevolgd van optocht door de stad. Daar moet het dien dag Vlamingen rege nen, niet alleen van Antwerpen, maar ook van andere steden en dorpen. Wij verzoeken U dus in Uwe omgeving propaganda te maken voor deze demon stratie van 12 Juni en veel deelnemers aan te werven en waar het mogelijk is groeps reizen in te richten per trein of per auto&üs. Mogen wij U met eens ook herinneren aan de petitiekaarten voor amnestie, waar van U er kosteloos, zooveel U maar wilt, kunt bekomen op ons sekrefariaat, gelieve de kaarten na onderteekening te rug te bezorgen op orrs sekrefariaat, wij zorgen dan wel dat zij op hunne bestem ming komen. Gelieve ook bij vrienden en kennissen aan te dringen, opdat zij het amnestie-fonds zouden steunen. Wij hopen stellig, Geachte oud-strijders, dat door Uwen ijver een groot aantal voorstanders van amnestie op 12 Juni naar Antwerpen zullen komen en aldus een betooging zullen vormen die een overwel digenden indruk zal maken op het parle ment. Het Amnestie komiteit. 0»0«0tW3»G)ui^^:QUÊS:i^a3»EaEB:B«EnE Over eenige dagen hield Mr Renkin, ge wezen conservatieve minister, en die uit zuivere Vaderlandschliefde, dat postje nog wel zou aanveerden, eene groote politieke rede te Dendermonde. Hij herinnerde in groote bewoording het eerlijk verleden van de groote katholieke partij... en drukte na tuurlijk zijn spijt uit, om de oneenheid, die nu, die zelfde katholieke partij ondermijn de, en ze helaas onbekwaam miek om zoo als weleer Belgie aan de spits der naties te behouden, en aan 't belgisch volk onge stoorde vrede en steeds aangroeide voor spoed te verschaffen.... En al met eens_ «Neen, Neen» riep hij met tremolo stem uit Neen dat en mag... kost at kost de Ka tholieke partij moet, 't :->et in haar schoot hersteld zijnen oor de duizende maal eindigde hij met 't zelfde voorzeker: De Vlaamsche kwestie moet opgelost zijn't is voor de Katholieke partij eene zaak op le ven of dood.... Dat iedereen zich bewuste dat de katholieke partij zonder de Vlamin gen onmogelijk bestaan kan, en dat men rechtzinnig en edelmoedig van beide kan ten de noodige toegevingen doe»En gekijk naar gewoonte men begroette die Vaderlandsche verklaringen met handge- klak en een bravo of twee.... en de Dender vloeide stiilekens zijn wateren voort als of er niets gebeurd en ware— en de audi- toire sous une impression délirante: dronk ne glas, en p.... ne plas, en liet de Vlaminck lijk hij was! Toegevingen!... toegevingen!... ja. nog al een van die lamoes* oorden, waarmede men de Vlamingen sedert honderd jaar weet te paaien en te pluimen.... Toegeven- maar als men moet toegeven, 't is dat men buiten zijn recht staat,-of het onmogelijk wiL. En als men buiten zijn recht niet en staat en het mogelijke wil, toegeven is eene ellendige lafheid. Welnu indien Mr Renkin, en met hem heel zijn klieke, rechtzinnig ett edelmoedig, zooals hij zegt, wil nagaan, van den eenen kant al de verachting al de verdrukking al het onrecht, «'elke het eene belgisch be- stierna het ander op de Vlamingen uitge stort heeft op alle gebied, taal onderwijs, leger, bestuur., en van den anderen kant al de voorrechten die het de Walen en de franskiljons te rapen voor de voeten ge worpen heeft dat hij ons zegge welke toe gevingen hij van de Vlamingen vergt om zijn eenheidsdoel in de Katholieke partij te bekomen, en welke toegeving hij van zijne conservatieve klieke vereischt tot hetzelfde doel? Ja Mr Renkin spreekt, en a. u. b. spreekt klaar... «Wat staat er ons toe te geven? Wat Bedrijven we onrecht als wij slechts dat vereischen wat ons uit volkenrecht toe komt.... onze taal ons onderwijs, ons leger... ons bestuur... in een woord Vlaanderen aan de Vlamingen?... en en zegt niet:Maar die rechten bezit gij en erkennen wij: «De koning zelf kende onze onrechtveerdige behandeling, wanneer hij ons aan den Ijzer «gelijkheid irr rechten in feite» beloofdfe,.. en niemand die die ongelijkheid niet en ziet, en e kent en e gevoelt. Ja wat staat er ons nog toe te geven? En k wedde 100 tegen een, op een of ander vergadering gij zult uit den mond van Mr Renkin het liedjen hooren; Mes chers amis.... je vous en sup- plie.... de grace de grace.... respectons les positions acquises, et n' oubliez pas, et sou- venez vous, et retenez bienque Waal rime avec generaalet Vlaminck avec verstekeling Hebt gij uw schadevergoeding of oor- logschadc ontvangen? vroeg Max aan Nardje... Ja ik zei Nardje... maar 'k wete aan welke prijs,Mits toegeving, (hum, hum).. Verstaan. Ja toegeving-, afraspen en afschie pen al wat nog van vel en vleesch aan 't Vlaamsch geraamte plakt.... Neen Renkin, geen toegevingen,,... geen duim breed en geven wij nog toe. Maar willen wat is recht en dank de vroome aan houdende tn stoute medewerking van allen Mannen en Jongelieden; Vlaamsche vrouwen en Vlaamsche meisjes, burgers landbouwers en arbeiders, van uit al hoe ken en wijken en dorpen en steden van Vlaanderen wij zullen winnen wat wij wil len, wat ons natuurrecht is: V 1 a a n d e - rens Zelfstandigheid. Watou. Ter bestuursvergadering van V. O. S. en B. V. O. S. Watou op 22 Mei 1.1. wordt besloten met algerneene stem men: 1 Bij Kamer en Senaat protest aan te teeken, wegens 't «eglaten in de annalen van 10 Mei 1.1. van 't 5<'f punt hunnermotie der algerneene vergadering van 9 Mei 1.1. te Watou. 2. Voornoemde punt opnieuw naar Kamer en Senaat te sturen, met eerbiedige bede, het nu in de Annalen te plaatsen: De besturen van V. O. S. en B. V. O. S. Watou bijna voltallig vertegenwoordigd ter vergadering van 22 .Mei 1.!. hernieuwen en bevestigen hunne motie van 9 .Mei 1.1. en eischen onvoorwaardelijk de vernieti gingvan het Koninklijk Besluit van 13 .Mei 1923, «aar het gaat over het buiten de militaire invaliditeits«et stellen, der oud strijders, zoohaast het bewezen is, dat zij vóór 13 -Mei 1925 reeds minstens 10 o invaliditeit hadden. Dit omdat het Konink. Besluit in kwestie schreeuwend onrecht vaardig is tegenover de oud-strijders, die, om het land te redden goed en bloed veil hadden, volgens geweten niet vroeger eene aanvraag om invaliditeit deden, en zelf niet goed wisten, hoe deerlijk ze gesteld «aren.» En gaan over tot de dagorde. Het gedenkteeken van Lange/narek. Een detachement, bestaande uit 40 Engel- sclie officieren en soldaten, die deel uit maakten van de 2Cb« divisie onder bevel van luitenant-kolonel P' F. Storey zullen op Zondag 5 Juni, om 12 uur, de onthul ling van 't gedenkteeken van Langemarck bijwonen. De minister van landsverdediging zal vertegenwoordigd zijn door üeneraal-ma- joor ridder de Gallatay, kommandant van de 5e divisie infanterie te Brussel. Een Krijgsmuziek zal de plechtigheid opluis teren. Brielen. Boerenleven. Zondag laatst, is een schoon getal leden onzer gilde, het inhuldigingsfeest, der nieuwe vlag der hoerengilde van Zonnebeke gaan bijwonen. Een heugelijke dag voorwaar, waar onze gildebroeders de broederbanden nauwer hebben samengesnoerd, waar ze hun vereenigingsgeest opnieuw hebben gevoed. Flebt ge gehoord en verstaan hoe ge de spreukleder voor allen, allen voor ieder. moet trachten te verwezend ij ken Ja niet waar! In de eendracht ligt de macht en in de macht uw welvaart. Heden Zondag, om 5 uur, vergade ring der Boerengilde bij Camiel Clarysse. M. Meersseman komt er spreken over «De onderhoudszorgen der zomervruch ten» Allen op post! Op St. Pietersdag gaat onze gilde, het vlaggefecst der boerengilde van Elver- dinglie bijwonen. Dit maal zullen onze veertig ingeschreven leden ei aan houden, hunne zustergilde, een blijk van genegen heid en innige broederliefde te geven. Kerkhof. Ons kerkhof is in eer hersteld. De verwoestingen zijn opgeruimd. Dat het nu weze, de eerbiedwekkende plaats voor de dierbare afgestorvene! Dat de dooden er in vrede rusten, in dc scha duw van den slanken eigenaardigen toren; tot zielevreugde van de overlevenden. Ruddervoorde. Onlangs is de genaamde Th. Roelens, van Ruddervoorde uit het gevang teruggekeerd waar hij eene straf had uitgeboet. Roelens die sedert eeni- gen tijd aan zinsverbijstering lijdt was bezig zich te scheren toen hij zich al opeens de keel oversneed. De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht waar hij weldra bezweek. Moorseele. In de Kazernestraat te Moorseele woont het huishouden Guillaume Delrue, 40 jaar, schilder. Zaterdag avond rond 8 u. kwamen de twee zonen Delrue 17 i. n 19 jaarte huis. De eene is schilder, de andere tab: iek«'erker. Ge'ijk dit bijna alle Zaterdagen het geval is wareu beiden be dronken en een gedeelte van het weekloon «as in de herberg gebleven. Daardoor ont- s.ond eene «oorden«'isseling en de twee ontaarde zonen sprongen op hunnen vader. De eene bracht hem meteenaardappelstam- per er-,cheidene slagen op het hoofd toe. waardoor de vadea erg gewond werd en veel bloed verloor. De moeder die wilde tusschenkomen, werd door de woestaa/ds ook mishandeld en geslagen. Een der geburen ging den veidwaehter verwittigen die onmiddelijk ter plaats kwam. Daar een

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2