le Jaargang Nr 22. DE YPERSCHE DODE Bijvoegsel. Zondag 29 Mei 1927. BllilËBRaiflB Vrouwenleven YPERSCH LEVEN (vervolg) De pachtwet gestemd der zonen naar geenen "goeden raad wilde luisteren en als een razende te werk ging, werd hij opgeleid en in de dronkenmanscel opgesloten alwaar hij zijne roes kon uit slapen. Proces-verbaal is tegen de twee ontaarde zonen opgemaakt Oost-Vleteren. Zondag namiddag ging het paard met rijtuig op hol toebe- hoorende aan H. j. Decroos. Komende in dolle vaart van Elzendainme werd een wiel rijder omver geworpenDe man was nog al gekneusd, toch niet erg. Het gebruikelijk onderzoek werd gedaan. Thourout Verleden week kwath de genaamde M. Stroobants, 10 jaar, zoon van Henri, wonende te Thourout, van school huiswaarts. Langs de baan, aan 't Engelsch Hof' klom hij op de kar van de aldaar werkende kalsijdeleggers. Geko- tnen recht voor zijne woning sprong hij van de kar en wilde de kalzijde dweer- schen. Hij werd gevat door een auto, die juist voorbij snorde en op zij geworpen. Men nam den knaap bewusteloos op en gansch 'overdekt met wonden. Spoedig werd een geneesheer en priester geroepen. Deze laatste gaf het H. Oliesel en weinige oogenblikken nadien had de knaap opge houden te leven. De automobilist heeft niet stil gehouden en maakte van de verwarring gebruik om spoorloos te verdwijnen. De tragische bij zonderheid is, dat de moeder van het slachtoffer, boven door het venster stond te zien, en zoo ooggetuige was van het smartelijk ongeluk dat haar kind het leven ontnam. De droefheid der ouders is onbe schrijflijk. De rijkswacht heeft de zaak in onderzoek. i. b. i: n l a: a Drama in eene Kazerne te Hasselt. In de Herkenrodekazerne van het 11 e linie, te Hasselt, is Zondag namiddag een schrikkelijk drama gebeurd. De koer van de kazerne vormt eene ruime plaats, inge sloten door hooge muren voor de huisves ting van de soldaten. In den linkervleugel •wordt eene kamer van het tweede verdiep betrokken door den 17-jarigen korporaal Decamp, vrijwilliger, afkomstig van 1 loei en wiens ouders te Brussel wonen. L>ie korporaal heeft reeds verscheidene malen teekens van zinsverbijstering gegeven. Zondag namiddag, rond 2 ure, was hij in zijne kamer bezig met zijn Mauserge weer te hanteeren; opeens kwam hij voor het venster, legde zijn geweer aan en schoot naar het venster aan de overzijde, waar een soldaat zat, de genaamde Marcel Bevin, van de 1 lc kompanie, afkomstig van Tilff. De jongeling kreeg de kogel in het hoofd, dat dw ars doorschoten werd. Hij bleef op den slag dood. De weduwe van Abel Pollet is dood ledereen herinnert zich nog de treurige moordenaarsbedrijven van' die geduchte bende Pollet en Zapar in 't Westland en Fransch Vlaanderen. Juliana Platteel, de weduwe van Abel Pollet is nu gestorven in het ouderlingengesticht te Hazebroek. Ze had vijf jaar in 't gevang gezeten, 't Is reeds 19 jaar geleden dat de hoofden van haar man en van zijn mede-moordenaars te Bethune opdei t schavot rolden. Wat vliegt de tijd Een Vlaming in Amerika in een auto ongeval gedood. Twee andere ge wond. Zondag 8 Mei, te 3 uur 's morgens deed zich een vreeselijk en doodelijk ongeluk voor aan Townhallroad en Mack avenue, waarin een onzer landgenooten het leven bij verloor. De gebroeders Hilaire en Gas ton Vandekerckhove, wonend aan 3521 St- jean avenue, en een ander makker Van Coillie, waren vroeg opgestaan om eens te gaan visschen. Aan de gemelde straten ge komen, waar het tegenwoordig zeer gevaar lijk is. en op dien tijd onbewaakt was, kw am hun auto op een hoop riggels terecht die hem deed omkantelen. Hilaire die 22 j. oud s, stierfin het ML Clemens hospitaal en werd Donderdag 12 Mei om 9 ure in dé St Bernarduskerk aan Lillibridge en Marck avenues begraven. Gaston is op goeden voet van herstelling en buiten alle gevaar, insgelijks de andere jongeling die hen vergezelde. Hilaire die in Bisseghem gebaren is, is, de zoon van Remi en Marie "Le Kouter, bei den afkomstig van Cuerne-bij-Kortrijk. De overledene wordt overleefd door zijne ou ders en drie broeders. Marcel, Gaston en William. De droefheid der ouders en fami lieleden is onzeggelijk. Daar er in de laatste dagen, op de plaats van het ongeluk, verscheidene andere on gelukken gebeurd zijn. werd nu een waker aangesteld. De Amerikaansche vlieger Lindbergh vliegt in één trek van New-York naar Parijs zijnde 5826 km. Lindbergh vertrok Vrijdag middag, te 12 uur 52 moederziel alleen uit New-York met zijn eendekker naar Parijs. Hij veegde vierkant zijn pollevies aan 't weder en was er zoo van overtuigd ongedeerd den Zater dag avond te Parijs neer te strijken, dat hij zich enkel voorzag van 5 broodjes met kaas en 5 liters water. 't Meestendee! van zijn weinige vrienden lachten met zijn plan omdat hij zich op zoo een eigenaardige wijze voorbereidde. Men hield hem ook voor gek. Doch nu dat hij op zoo een meesterlijke wijze den duizenden kilome ters langen afstand in 33 uren afvloog, wordt zijn naam in heel Amerika en in de heele wereld uitgesproken als 't symbool van den sterksten durf en kloeksten moed. Nu wordt hij genoemd De Columbus van de lucht en heel de wereld keert zich naar hem om zijn heerlijke prestatie toe te juichen. Lindbergh landde Zaterdag avond té 22 uur 22 op het vliegplein van Le Bourget te midden eener wemelende menschenzee die dol werd van geestdrift-. De politie en de soldaten werden overhoop geloopen, de afsluitingen kraakten onder den hevigen druk en 't woelige volk overrompelde het vliegterrein. Lindbergh wordt vastgegrepen en op kloeke schouders in de lucht getild. Men roept dat hooren en zien vergaan Leve Lindbergh Leve Amerika Zoo werd de groote pionnier van den vooruit gang door 't kopverliezende publiek be groet. Best dat de koene vlieger letterlijk ontvoerd werd en weggestopt anders had het volk hem nog van klare liefde doodge- dromd. In Amerika en vooral te New- York is men letterlijk zot. 't Volk danst en springt en zingt, lacht en weent omdat Amerika's zoon de wereld heeft verbluft. Vandaag Zaterdag komt Lindbergh naar Brussel met zijn eigen vliegtuig dat te Parijs zeker in duizenden stukjes zou gesneden geweest zijn had de politie het niet kracht dadig beschermd. Lindbergh wint met zijn tocht wel 1.000.000 dollar, een goè 35.000.000 frank. De arme Nungesser en Coli zijn nog immer niet uitgekomen. Men spreekt er hoe langer hoe minder van. Deze twee laatsten hebben misschien tienmaal beter hun tocht voorbereid, doch hebben voor zeker te strijden gehad tegen onoverkome lijke moeilijkheden. Dat deed hen misluk ken. Lindbergh lukte. Hij oogst al 't succes. Dat is de gang van de wereld. De poëzie ven 't afwasschen t Hangt er meer van af in welken geest de huiselijke bezigheden verricht worden. Zelfs die 't meest prozaïsch heeten, kunnen tot een vreugdevolle gebeurtenis worden. Zoo bij voorbeeld afwasschen, dit is een uitnemend middel voor een goede spijs vertering. en helpt beter dan alle middelen vóór dat zeker gevoel van loomheid, dat menigeen na den maaltijd kan overvallen. Er is een ferm besluit voor noodighet vraagt net als een koud bad, om moed, maar evenals bij 't bad blijft ook hier de belooning niet uit In plaats van na het middagmaal in een gemakkelijken stoel te gaan zitten, sta dade lijk na den laatsten beet op en zeg met een vroolijkc stem vooruit, kinderen, allemaal een handje helpen waar is het dienblad begin maar de lepels en vorken bij elkaar te doen. In 2 minuten is de tafel leeg e.i de lust in 't afwaschspel, die u bezielt, heeft z'ch aan allen meegedeeld. Wilt ge wel gelooven dat binnen vijf minuien iede.een een lustig deuntje zingt Ik ben er zeker van dat na het afwasschen geen gevoel van moeheid en uitputting over u zal komen. Integen deel, ge zult rechter en geruster dan vroe ger in uw stoel zitten, en met meer deugd ervan genieten en plotseling zal u een licht opgaan over 't een of 't ander v raagstuk, want afwasschen scherpt 't verstand, maakt helder en frisch. Berger C'ub Yprois. Het Bestuur de B. G Y. heeft het genoegen de talrijke lief hebbers van het edel hondensport in te lichten, dat op Zondag 12 Juni aanstaande, om 2 uur een grootsche betooging van af richting en reddingsproef te water, plaats zal hebben, op het prachtig en welgeschikt terrein van het eiland der majoor gracht. Teneinde, het publiek toe te laten breed voerig en gemakkelijk de verschillige oefe ningen te volgen, zal op het speelterrein de volledige, uitgevoerde programma ver krijgbaar zijn. Het Bestuur. Wordt lid der B. C Y. en beoefen het nuttig en aangenaam hondensport. Halfjaarlijksche bijdrage 1927 15 fr. Kostelooze africhting. Aanbesteding Op Vrijdag 17 Juni zal in de raadzaal van Belle's Godshuis over gegaan worden tot de aanbesteding der waren (vleesch, bier, suiker, margarien) dienstig voor de gestichten toebehoorende aan de Commissie van Openbaren Onder stand. E. H. Socquet. Donderdag avond in het Volkshuis hadden wij om 7 uur de aanstelling van E. H. Socquet, als geeste lijke bestuurder der maatschappelijke wer ken. Z. E. H. Kanunnik Logghe was aan het woord. Hij sprak over de rol van den pries ter in de sociale beweging en meende te mogen bevestigen dat de nieuwe bestuur der die te Marcke zulk schoon werk ver richtte hier ook al zijne werkzaamheid zou ten pande stellen voor de goede zaak. De daarop volgende belofte door den E. H. Proost Socquet gedaan heeft dan ook de wankelmoedigen volle hoop gegeven. Vereeremerkt Elorent Dezutter knecht sedert 25 jaren, bij Mr. De Salmon (Rijssel- straat) komt vereeremerkt te worden. Wij wenschen den braven eerlijken man, van harte geluk. Heden ten dage loopen die trouwe dienstknechten zoo dik niet meer. Velokoers. Op O. L. H. Hemelvaart hadden wij de koers voor beginnelingen. Zij waren met vijftien en hebben eenen schoonen rit gedaan. Viaene kwam de eerste en won verdiend. Kindervoeding. Zondag 29 Mei, in het Volkshuis, om 4 1 2 uur, schoone film detoekomende moeder. Ingang vrij. Loting. Capucienenkerk Yper.Grootsche Maria- hulde bij gelegenheid der Inzegening van het oorspronkelijk nieuw Beeld van O. L. V. Middelares aller Oenaden. Plechtige Triduum 29-31 Mei 1927. Zondag 29 Mei. Te 9 uur Plechtige Hoogmis door den Zeer Eerwaarden Pater Prior der Ongeschoeide Karmelieten, aar onder gelegenheidsaanspraak. Te 3 uur Stoet, welkomgroet aan de eerste bedevaarders, gebeden en gezangen. Te 5 1 2 uur Rozenhoedje, plechtig lof en inzegening van het .Mariabeeld, dooi Hoog Eerwaarden Pater Chr\ sostomu>, Provinciaal der .Minderbroeders Capucie- nen, met groot gelegenheidssermoen. Maandag 30 Mei. Te 3 1 2 uur, gebeden en sermoen voor de bedevaarders. Te 7 1 2 uur Plechtig Lof door Zeer Eerwaarden Heer Denys, Pastor der paro chie, en groot Sermoen. Dinsdag 3.' .Mei beest van O. L V. Mid delares ader naden en gedurige aanbid ding. Te9 uur Plechtige Hoogmis voorde !edeii van i.vl Broederschap, gezongen door de Schola der Studenten in de God heid te lseghem, met aanspraak in 't fransch voorde Bedevaarders. Te 7 1 2 uur plechtig Lof door Hoog eerwaarden Heer Kanunnik De LaereS. LD. Pastoor-Deken der stad, groot SI uitsermoen, Te Deum. Al de sermoenen worden gepreekt door E. P. Clemens van het Gezelschap van Maria. Na Hoogmissen, Loven en Bedevaarten zegen met de relikwie en uitdeeling van gedachtenissen. Omstandig programma der Toeris- tendagen, gehouden te YPER, op 511 en 6» Juni. Zondag 5 Juni (Sinksen) Te 10.30 uur. De deelnemende leden worden aan 't station door de plaatselijke afgevaardigden V. T. B. ontvangen. Te 11 uur. Optocht door de Ypersche straten, met de Vlaamsche Harmonie aan den kop, naar 't bondslokaal In 't Belfort.» Te 11 12 uur. Ontvangst door het stedelijk Magistraat. Te 2 uur. Vergadering In 't Belfort» om van daar uit de stad te bezoeken onder deskundige leiding. Eoto op de Groote Markt. Roeitocht op de wateren van de vestingen. Te 5 1 2 uur. Vergadering der afge vaardigden in dê herberg Vlaanderen bij Marcel Soete, Statiestraat. Te 8 uur. Gezellige avond met muziek en zang in 't Hotel du Nord bij 11. Ver meulen, Statiestraat. Maandag 2C Sinksendag Autotocht door Fransch Vlaanderen onder leiding van Prof. Ing. Stan Leurs en D1' Celen. Vertrek van op de Stationplaats te 7 uur 's morgens. Itinerariuin Yper-Poperinghe-Abeele- Steenvoorde-Cassel-'t Bosch van Clairma- rais-St Omaars-Hazebiouck-Nieppebosch- Steen. oorde-Poperinghe-Yper. Aankomst te Yper te 6 uur. Dezen die nog willen inschrijven kunnen nog tot Dinsdag avond. Een eenige gelegenheid om de voornaamste steden van Franse'-Vlaanderen terdege te leeren kennen. Yperlingen, reist mee Wilhetn-Tell. Koningschieting. Op O. L. H. Hemelvaartdag was het koning schieting en 't ging er op hard op toe, want onzeschottersen mochten hetvoor niemand laten liggen. Oordeelt liever. De oppervo- gel haalden ze driemaal neêr. Finnin Menu uit de Boterstraat kreeg hem omlaag en Alfons Verfaillie, zijn gebuur, kreeg hem op 7 schoten, tweemaal liggen. Hij was koning uitgeroepen en 't was verdiend ook. Zijn vriend Firmin was prins. En gelooft het vrij, 't heeft er geklonken van Leve onze koning en leve onze prins DB Donderdag den 5 Mei is de Kamer eindelijk klaar gekomen met de pachtwet HEBBEN DE WET GESTEMD: 64 socialisten, 7 liberalen, 6 Vlaamsche Natio nalisten,

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4