Oud en Nieuw Edgard LOUAGE TE OVERWEGEN 6 Groot Gouwfeest zulma BERGHMAN STAD YPER Prijskampen voor voorttelend rundvee inge richt door den Boerenbond met de medehulp van 't Stadsbestuur. Alleenlijk voor dieren toebehoorende aan landbouwers en veekweekers van Yper. Op Donderdag 16 Juni 1927,"rn 9 u. op de Beestenmarkt te YPER. Eerste Reeks Rood-Vlaamsch Ras. A. Stieren zonder volwassen tanden 1 pr. 30 fr.2 pr. 25 fr. - 3 pr. 20 fr.-4 pr. 15 fr. - 5 pr. 10 fr. B. Stieren met volwassen tanden 1 pr. 30 fr. - 2 pr. 20 fr. - 3 pr. 10 fr. C. Veerzen met ten hoogst en twee volwassen tanden of zonder 1 pr. 30 fr. - 2 pr. 25 fr. - 3 pr. 20 fr.-4 pr. 15 fr. - 5 pr. 10 fr. D. Veerzen met meer dan twee volwassen tanden 1 pr. 30 fr. - 2 pr. 25 fr. - 3 pr. 20 fr. - 4 pr. 15 fr. - 5 pr. 10 fr. E. Koeien 1 pr. 35 fr. - 2 pr. 30 fr. - 3 pr. 25 fr. - 4 pr. 20 fr. - 5 pr. 15 fr. - 6 pr. 15 fr. - 7 pr. 10 fr. 8 pr. 10 fr. - 9 pr. 10 fr. - 10* pr. 10 fr. Tweede Reeks: Andere Rassen A. Veerzen van allen ouderdom 1 pr. 20 fr. - 2 pr. 15 fr. - 3 pr. 10 fr. B. Koeien 1 pr. 25 fr. - 2 pr. 20 fr. - 3 pr. 15 fr. - 4 pr. 10 fr. Algemeene schikkingen 1. De dieren moeten vóór 0 uur op de Beesten markt zijn. 2. De Jury samen met het Bestuur van den Bond. behouden het recht het getal prijzen te vermeerderen of te verminderen, ingevolge het getal of de verdien sten der mededingende dieren. De mededingende dieren moeten minstens ééne inaand aan hun eigenaar toebehooren en de vrouwe lijke dieren moeten onlangs gekalfd hebben of zicht baar vol zijn. 1. Alle geschillen zullen onwederroepelijk, door het Bestuur van den Bond beslist worden. 0. De prijsdeeling zal plaats hebben bij Julien CAMliRLYNCK, Becslenmarkt. onmiddellijk na dett prijskamp. 7. De eigenaars zijn verantwoordelijk voor alle ongevallen door hunne dieren veroorzaakt. Namens den Boerenbond van Yper De Schrijver-Schatbewaarder, De Voorzitter, Robert RLATTEAb'. Cyr. LEMAHIEU. Vestingen. Wij zijn gelukkig onze me deburgers te kunnen mededeelen dat van wege liet ltoog commissariaat eene belang rijke som geld verleend werd om onze zoo vervallene vestingwandelingen wederom in eere te brengen. Wat zal dit de menige wandelaars aangenaam aandoen. Wij danken den Koninklijken Hoogcommissa- ris van harte om den nieuwen blijk van genegenheid welke hij onze stad komt te geven, tevens de hoop uitdrukkende dat er in een kort verschiet aanvullende kredieten zullen geschonken worden om onze wan delingen te beplanten en te doen herwor den wat zij vroeger waren de schoonste van West-Vlaanderen. Vrouwenbond. Zondag hadden wij in het Volkshuis eene vergadering voor den christen vrouwenbond en de moedertjes der kinderzorg. Een prachtige film werd afgedraaid en kon ongelukkiglijk om reden van den korten tijd op zijn geheel niet •afgegeven worden. Een tombola waar schoone en nuttige prijzen onze vrouwen ten bate kwamen, heeft de belangstelling steeds doen rijzen en menige vrouw daar tegenwoordig heeft zeker de begeerte uit gedrukt daar ook als lid in die zoo deugd doende vergadering opgenomen te wor den. Uit een artikel van Hugo Verriest in «De Nieuwe Tijd» van 2 Mei 1901 tegen den Bien Public Ik ben een oude lezer van den Bien Public, en waarlijk, als ik zie en leze wat hij over het Ylaamsch, over la question des langues» peist en schrijft, ik zegge aan mijn zeiven: Is dat waar? Is dat nu eigenlijk waar? Peist dat volk, dat braaf, verstandig, genegen volk, peist dat volk nu nog zoo en kan het ernstig zulke arme redens praten Op «Jeudi 28 mars» leze ik Les classes aisées doivent, en Flandre, étudier la langue Flamande, d'abord afin de rester en contact avec les classes popu lates. Weet ge wel wat, Bien public, wij lachen dat vierkant uit, die classes aisées met hunnen contact. Wij willen één volk zijn, één, van onder tot boven, van de leege standen tot de hoo- ge standen, van den onwetenden dompe laar, van het onwetend kind, tot den hoog- sten leeraar der hoogeschool, van de cen- teprinte en het straatlied tot de hoogste kunst; van den leegsten dienaar tot den verhevensten meester, tot den wetgever, tot de wet van beneden tot boven het gerecht. Eén volk, met ééne ziel, met één woord, met één wezen. Een volk is gelijk een man. Hetzelfde bloed uit het hert; moet stroo men door de aderen tot voet en vingeren, maar ook tot kop en hersens. Het hoogere deel van dien man, van dat volk, was onteigend, was vervreemd, was verfranschthoogere standen, hoogere wetenschap, hooger- en middelbaar onder wijs, gerecht, kunst- Wij willen dat al vervlaamschen, wij willen één volk, geheel, niet ontworden, niet vervreemd, niet mismaakt, niet ziek en verkrenkt. Geheel en gezand van één stuk en met één leven. 't Overige is ijdele praat. Zoo en willen wij niet alleen dat die hoo gere standen les classes aisées Vlaamsch kunnen, maar dat zij Vlaamsch zijn. Kunnen-zijn. Ja, die «classes aisées» die Fransch blij ven, maar wat Vlaamsch leeren «pour res ter en contact avec les classes populaires dat lachen wij uit. Ziet gij dat van hier? Ware 't niet van die «classes populaires» en van dien «Contact», zij zouden mogen Fransch blijven, geheel verfranscht, onwe tend van alle Vlaamschzij zouden zonder oneer, zonder schande, mogen een ontwor den volk zijn dat zijn wezen, zijnen aard( zijne taal verloochend heeft. 't Ware al wel en goed! maar die «Con tact avec les classes populaires» eischt het anders. Zij moeten voor dien «Contact» wat arme Vlaamsch kunnen praten. Macht, invloed, kiezing... en parade eischen dat. Ook geven zij in geval van nood, voi misprijzen, vol verachting, die leeÜjke val- sche munte van wat gebroken, ellendig Vlaamsch aan dat klein volk dat tegen den grond krevelt, en schoorend naar boven kijkt. Ja, dat is waar, er was zulk een tijd al wat rijk was, machtig, geleerd, verstandig en edel; al wat schoon was, was Fransch in Vlaanderen en bij liet Vlaamsche Volk. De Vlaming was een arme dompelaar, een verwezen banneling op eigen goed, op zijnen moedergrond en in zijn Vaderland, die naar boven, naar 't vreemde keek; die bewonderde vol verlangen, en begeerde Fransch te kunnen en.Franschte worden. Wij zijn dat spel lange moede, en uwen «Contact des classes aiséeslachen wij uit en schoppen wij buiten. Gij voegt daarbij dat de «classes aisées» moeten Vlaamsch leeren aussi paree que la langue flamande nous donne la clef des langues Allemande, Anglaise et Scandi- nave Hoon gij dat wederom? Zij moeten Vlaamsch leeren. niet omdat zij Vlaming zijn. niet uit gevoel van eigen weerde, niet voor hooger eigen wezen, voor gezond, vrij, blij, preusch en weerdig leven. Niet uit liefde tot het volk. tot zijne veredeling, tot zijne verheffing uit den diepen-zinkenden poel van onwetendheid en zelfverachting, neen, daar niet vooren, maar omdat zij door het Vlaamsch gemak kelijker zullen Duitsch, en Enge'.sch, en Scandinaafsch leeren. Voor het Vlaamsch niet, maar voor die vreemde talen daar Oei, oei. oei Or le fait brutal contre lequel on peut s'irriter, mais qu'il est impossible de nier, e'est que les classes aisées, même en Flan dre, se servent surtout de la langue Fran- gaise. Nous doutons qu'on parvienne jamaisa détruire eet usage.» Horkt hier, Bien Public: Ce fait brutal willen wij omkeeren Het mag u verwonderen het mag lastig zijn; het mag traag gaan; Het mag alles zijn Dat - zal - zijn Zoo schreven wij over dertig jaar: Welnu, wij herhalen het: Dat - zal - zijn! Wij voe gen erbij Dat is Vlaamschgezindheid, 't overige is praal en blaar Ons laatste woord is nu Om dien fait brutalom te keeren, hebben wij de Vlaaimche Hoogeschool noodig, en wat de «Bien Public» schreef, is daarvan het klaarste bewijs. liüëlw i:\vla gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Een groot gedeelte der ellende van onzen tijd is te wijten aan de ontzettende lafheid, weekclijkheid en wankelmoedigheid van de meesten. Om het bij de menschen, de mo de en den tijdgeest niet te verbruien, laat men Gods wet ter zijde. Sebst. Geen genuchten zonder zuchten, Want het zuchten en het duchten Zijn de vruchten van genuchten. Een volk dat den smaak voor het familie leven verliest, is een volk dat zich op weg bevindt naar den afgrond. Kardinaal Manning. Arbeid adelt! Waar arbeid het huis be waakt durft de armoede nietbiniientreden! Waar arbeid in eere wordt gehouden, wordt deugd gemakkelijk gekweektAr beid Ir eft bittere wortelen, maar zoete vru li er. BZ Huis Gezusters ROEDOLr DlXM UI DESTRA AT, 2, YPER. Buikgordels in alle modellen Veerkrach.ige windsels voor Damen Van hiep go elders Oostvletercn. Zondag laats.l, was er vergadering voor de Boerinnenbond. Tal rijk w aren onze boerinnekens opgekomen. Een flinke voordracht werd er gegeven door Jufvr. Estella Leui idan, onderwijzeres te Poperinghe. E H. Pastor drukte zijne tevredenheid uit en in alle eenvoudigheid- bedankte hij, en moedigde allen aan op den ingeslagen weg te volharden. Deerlijk. Maandag namiddag rond 2 uur is er brand ontstaan op de hoeve van den landbouwer René Lanssens, Vich- teknokstraat. Eene stroomijt behelzende 2000 kgr. gedorschen stroo is in de vlam men opgegaan. Men vermoedi dat de oor zaak te wijten is aan de onvoorzichtigheid der kinderen. Er bestaat enkel eene gedeel telijke verzekering. Marcke. - Rond 2 uur is er Maandag brand ontstaan op de hofstede van den landbouwer M. Elleboudt, bij de statie te Marcke. Het vuur was ontstaan in eene zij- schuur gevuld inet vlas. Het gebouw en heel de inhoud waren weldra in asch ge legd. Men kent de oorzaak niet. Waereghem. Amerika s Memorial Day werd Zondag 1. 1. met luisterrijke plechtigheid gevierd. De huizen waren sierlijk bevlagd en 's namiddags werd een groote stoet op de Marktplaats gevormd vanwaar hij naar het Amerikaansch krijgs- kerkhof trok waar een dienst plaats had. Onder de plechtigheid werden redevoerin gen gehouden door den Amerikaansch consul generaal te Antwerpen en door den Burgemeester. Op zijne luchtreis van Brus sel naar Londen kwam kapitein Lindbergh op kleine hoogte boven het kerkhof ge zweefd en liet een krans neervallen. Kortrijk. De H. Haarprocessie. Zondag namiddag was er in de stad eenen grooten toeloop van volk gekomen met trams, autos en autobussen, uit al de om liggende gemeenten, om de schoone histo rische en bijbelsche groepen van de Heilig Haar processie te zien. Het weder was meegevallen en langs beide kanten der straten door dewelke de processie trok stond de menigte dichtbij elkander geschaard de processie in oogen- schouwte nemen. Overal waar de godde lijke stoet voorbijtrok waren de huizen be vlagd. Om 5 1 2 u. werd de zegen op de Oroote Markt gegeven aan de geloovigen waar een altaar opgericht was. Woensdag morgen rond 8 1 2 uur, bemerkte de politieopziener Arthur Blom- deel aan het politiebureel Leiestraat een kerel die sedert eenigen tijd bffgezocht werd en wilde hem bij de kraag stekken, doch de man nam de vlucht langs de L.eié. M. Blondeel verwittigde den politieagent Joseph Jonckeere en beiden reden- per vclo den kerel achterna die, ziende dat hij ging gesnapt worden, op een schip sprong en van daar in de Leie. Hij zwom naar den kant der Reepkaai, alwaar de agent Allyns stond. Intusschen was M. Blondeel rondgereden. De zwemmer werd gesnapt en niettegestaande zijnen tegenstand naar het politiebureel overgebracht, 'tls de genaam de Verineersch Jules, Carniel, geboren te Yper den 2 Mei 1902, leurder, wonende Doomijksteen wegen sedert eenigen tijd ver blijvende in Holland. Hij kwam nu en dan eens naar Kortrijk, gelijk nu het geval was. Hij werd veroordeeld den 9 Juni 1926 dooi de rechtbank van Kortrijk tot 3 maanden gevang en 78 fr. boete voor diefte; ook werd hij opgezocht als dader van verschillige diefstallen gepleegd te Kortrijk cu omlig gende. 1 lij werd naar liet e an r overge bracht. Poperinghe. Zondag 12 Juni 1927 Luisterrijke TURNFEESTEN voor al de Katholieke Turners van West- Vlaanderen. 42 Deelnemende Maatschappijen Om 11 ure Mis in open lucht met koor zangen, op de Oroote Markt, Prijskampen voor alle Turnoefe ningen, vlaggen prijskamp,prijskamp voor klaroenen en trompetten. STOET. Gezamenlijke oefeningen met al de deelnemende maatschappijen op de Groote Markt. Overhandiging der Gouwvlag. Apotheose van Pyramiden door al de deelnemende maatschappijen. Turnoefeningen, docr de Turngilde VLUG EN VROOM Prachtig Muziekconcert. Wynghene. - Langs den Brugschen- steenweg, dichtbij het Munkenhuis, te Ziel 111 is Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de ZIELMIS te willen bijwonün die zal gelezen worden tot zielelavenis van echtgenoote van Arthur VIAENE op Hoogdag van Sinxcn om 8 1 2 uur in St Niklaaskerk.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2