1' Jaargang N' 23. DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 5 Juni 1927. TEIl KOSTSCIIOLE YPERSCH LEVEN (vervolg) 11 JUL! VIERING V. T. B. - TAK YPER Wynghene, had hier een pijnlijk auto ongeval plaats, dat aan het slachtoffer het leven kostte. De kantenkoopman, Hector Serruvs, wonende Brugschensteenweg, 44, keerde per rijwiel van den wekelijksche markt huiswaarts. Gekomen aan zijne woonst wilde hij de baan over. doch hij werd langs achter gevat door den auto van M. Blesseei, ijzerkoopman, woonachtig te Wynghene, Kerkplaats. De man werd met geweld ten grondegeslingerd en afgrijselijk gekwetst aan het hoofd en ook over heel het lijf erg gekneusd. In bedenkelijken staat op genomen, kwamen geneesheer en priester spoedig bij om de eerste zorgen toe te dienen aan het ongelukkig slachtoffer, dat weldra bezweek. Sam. Venn, voor Oorlogsschade, Elve/dinghe, Boesinghe, Woesten, te Elverdinge. De Heeren aandeelhouders worden beleefd verzocht de gewone algemeene en buitengewone algemeene vergadering te willen bijwonen op Zondag 12 Juni 1027 te 3 uur namiddag in de zaal van het Vlaamsch Huis te Elverdinghe. DAGORDE: A. Voor óegewone algemeene vergadering 1. Verslag van den Beheerraaad over het dienstjaar 1926. 2. Verslag der Commissarissen over het dienstjaar 1926. 3. Goedkeuring van het balans en van de rekening Algemeene onkosten B. Voor de buitengewone algemeene vergadering. 1. Voorstel van ontbinding der Vennoot schap. 2. Gebeurlijk, benoeming van één of meer vereffenaars en bepaling van hun rechten. Met de meeste hoogachting. De Bestuurder, De Voorzitter, P. COULIER. l.DOCHY. N. B. Indienop de buitengewone alge meene vergadering de voorwaarden door art. 52 der standregelen vereischt, niet ver- eenigd zijn, zal een tweede buitenge wone algemeene vergadering plaats grij pen op Zondag 19 Juni 1927, zelfde uur, zelfde zaal zonder nieuwe uitnoodiging. Houthem bij Komen. De zwanen zangder Walen. Eindelijk komt Minister K. Huysmans tusschen in den schandaligen toestand welke sedert vijf jaar te Houthem heerscht. Te Houthem wordt de Vlaamsche taal door de overgroote meederheid der inwo ners gesproken, doch niettegenstaande dit vastgesteld feit wordt het Fransch, als moe dertaal, onderwezen. Voor vijf jaar hebben zij alle mogelijke wanbedrijven uitgericht tegen den Heer De Y'leeschonweren ze zijn zegepralend uit den strijd gekomen (merkt op dat den Heer Nolf toen minister was). (Een bladzijde uit bet dagboeksken mijner zuster.) o— ...De gelukkige en langgewenschte dag is eindelijk aangekomen... Alles is ingepakt en bereid'k vertrekke naar 't pensionnaat, en moeder doet mij uitge leide... We zitten reeds op den trein.... ons huis, ons dorp, de kerktoren liggen ginder al verre bachten mij... drie maanden eer ik ze weder zie... 'k ben moe van buiten te kijken, 'k trekke mijn hoofd van 't vensterke weg, 'k vage nog een traantje af dat in 't hoekske van mijh oog blinkt en k sla kouterke met moederke liet.... Moeder, wanneer zullen we er zijn, 'k verlange zoo om mijnen nieuwen thuis te zien. - Hebt nog een beetje geduld. Wal- burga, 't en zal niet al te lange duren. Moeder wat zal het daar toch geestig zijn .Maria en Cecilia hebben er zoo meê Nu zullen zij herbeginnen! welnu, dat die enkele heethoofden eens goed voor oogen houden dat er hoegenaamd niets te veran deren valt aan de genomen besluiten, en d t eindelijk het recht zegepralen zal. Beste Ouders van Houthem: naar wij vernemen zullen autobusen in dienst treden om de jongens te brengen naar Komen. Laat U niet vangen hoor! In de eerste dagen zal alles gratis geschieden, doch na enkeledagen zullen zij uw zoo duur gewon nen geld komen afpen-en en dit tot onder steuning van een werk dat er maar op uit is twist en tweedracht te zaaien. Wees kranigOf hebt gij misschien te k agen van uwe onderwijzers? De u t5lagen van de examens bevestigen U alles, en daarbij vergelijkt eens uw jongens met die van gelijk welk omliggende gemeente. Laat al de dwaashoofden schreeuwen, immers de ijdele vaten maken het meeste gerucht, en beschermt uwe Vlaamsche onderwijzers. Toekomende week wat meer nieuws. I. t. li li I. li 1 De trek der dakloozen Het geweldige leger vandaklooze kinde ren, vele millioenen, is een van de moeilijk ste problemen van het hedendaagsche Rus land. Deze armzalige zwervers trekken in het voorjaar naar het Noorden. Voor den oorlog kende men in Rusland de hazen Zoo werden menschen genoemd, die geen spoorkaartje namen maar den conducteur de helft van den prijs betaalden en dus goedkoop reisden. Kwam de controleur, dan kroop zoo 'n «haas» onder de bank. Het aantal dergelijke hazen was zeer groot. Debolsjewiki hebben door zeer stren - ge maatregelen dit hazendom uitge roeid, maar tegenover de dakloozen staan zij machteloos. De dakloozen betalen nie mand iets. Het liefst kruipen zij in de kis ten voor honden, die in Rusland onder el- ken wagon zijn aangebracht, en reizen zoo door geheel Rusland. Op deze wijze reizen tieduizenden dakloozen heen en weer, schrijft,hetbolchewistischeblad Goedok Vindt de daklooze de kist reeds bezet, dan kruipt hij op het dak. gaat hij zitten op een buffer enz. Zoo reizen honderden kin deren met eiken trein. Zij reizen met de snetreinen als met de posttreinen en de goederentreinen. Worden zij van een trein verdreven, dan wachten zij op een andere n De spoorbedienden hebben trouwens het nuttelooze van dat verdrijven ingezien en laten hen begaan. Onderweg vallen velen hunner tijdens den slaap naar beneden en worden overreden. Niemand vindt dit nu in Rusland iets bijzonders. En het aantal dergelijke reizigers neemt steeds toe. Hoe groot het aantal daklooze kinderen is, kan men uit het volgende feit zien te Rostow geboften dat het zulke goê masoeurs zijn, en zulke verzettige gezellinnen maar 't ware nog 't geestigste van al, moeder, zóo gij daar ook inochtet blijven. Zeker Walburga, maar de zusters zul len zoo wel zorgen voor u, als ik. Maar moeder, hoe geerne ik ga, ligt er algelijk nog altijd iets op mijn herte... Jan die altijd met mij lacht en zelfs daar nog in de statie tegen dat ge weer komt, zuster, zult ge zulk schoon fransch kunnen swatelen ge zult u niet meer geweerdigen vlaamsch te klappen maar zijt zeker, dan en zit ge in Jantje's mouwe niet meer.» Tut, tut, tut, waarmede gij u bekom mert, geloof niets van al dien rijmram. 't Schuifelingske van den vierduivel fluit zoo scherp dat mijne ooren meefluiten We zijn erWe stappen haastig den trap af, doorwandelen weidschestraten, bewon? derende schitterende winkels, en eindelijk staan we voor het schrikkelijk grootgebouw met een wijde poort voor ingang zoo wijd aan den Don passeeren elk seizoen 10.000 zulke dakloozen het station. Liever in 't gevang dan bij zijn vrouw Een eigenaardig manier wist de landbou wer Andreas Kurdi uit de buurt van Boeda pest te vinden, om zich een tijdlangte bevrij den van zijn echtelijk juk, dat hem te zeer drukte. Een halfjaargeleden werd zijn zoon wegens een vechtpartij tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Toen de jong man zijn straf zou gaan uitzitten, meldde de vader zich in zijn plaats aan en boette de straf. Bij zijn vrijlating bleek het bedrog en nu werd de oude boer daarom vervolgd. Bij het verhoor vroeg de president hem, waar om hij de straf van zijn zoon in diens plaats had uitgezeten. En toen kwam het verrassend antwoord: Mijnheer de president, neem mij niet kwa lijk, dat ik me aan deze misleiding heb schuldig gemaakt. Ik had er goede reden toe. De prijs was hoog, maar loonend. Sinds jaren breek ik er mijn hoofd over, hoe ik aan de hel, die mijn vrouw me sinds 25 jaar voorbereidt, eenigen tijd kan ontkomen. Toen ik nu de gelegenheid kreeg, greep ik ze met beide handen aan. Ik ben in de ge vangenis uitgerust van mijn huwelijk, en ga nu liever weer de cel in, dan terug naar mijn vrouw. De rechtbank sprak den marn rij,opgrond dat hij bij de aanvaarding van zijn straf geen valsche opgaven had gedaan, daar zijn naam, evenals die van zijn zoon, An dreas Kurdi is. Op de vraag of hij het vonnis had begre pen, antwoordde de man: O heel goed het spijt mij alleen, dat de heeren mij heb ben vrijgesproken, want nu moet ik weer naar huis. Nog altijd de d'Entrecasteaux! Enkele dagen geleden hebben de bladen gemeld, dat de Eransche militaire zending, welke onze jongens zou leeren oorlogen ter zee, thans ook na de afvaart van het schoolschip, den ouden kruiser d'Entrecas teaux, ons land heeft verlaten. Intusschen blijkt, dat het schip naar Po len zal \x orden gezonden om in de haven van Gdynia te worden gemeerd en daar de Polen, op hunne beurt, te leeren oorlogen te water. Als een «satelliethet juk afschudt is er steeds een ander bereid om dit weer op te nemen! Maar Breydel en De Coninck zul len op hun voetstuk grinniken, wanneer de Fransche schuit langs het vrije Vlaamsche strand naar het noord-oosten stevent! Het geboortehuis van Peter Benoit Zooals men weet, werd het geboortehuis van Peter Benoit te Harelbeke, bij Kortrijk, in een voor de geschiedenis van de Vlaam sche muziek en de Vlaamsche kuituurbe weging in het algemeen, in een museum herschapen, dank zij eenige vereerders van den Vlaamschen meester. wguti^Tmh-T'r-MBrwimTt^twiwnygT) als onze kerkedeure... 't is daar... mijn hert klopt hevig, en 'k weet niet of ik moet traantjes laten leeken of geestig zijn [...Moe der trekt aan de belle... een, twee, drie minuten verloopen... ten langen laatsten gaat de deure stillekens, stillekens open... 't steekt iemand zijn hoofd uit... maar in 'nen duivelslag is 't weg, en nu gaat de deur rekwijd open... moeder trekt voren, ik volge... Dag zuster, 'k ben hier met mijn Walburga, zegt moeder geheel beleefd aan de zuster die open doet. Welk een aardige zuster! En met 'en groote buiginge Pardon, madame, on dit Madame! 'k Peisde al op Jan Moeder schoot lijk heur roodje, 'k en weet niet waarom en omdat moeder lijk beschaamd is, 'k gevoele mij ook rood wor den tot bachten mijn ooren. Moeder haalt haar fransch uit dat ze kent, z'hadde nooit uitgeweund, en er maar wei nig geleerd in de dorpschole. In den loop nu van dezen zomer zal dit museum overgedragen worden aan 't ge meentebestuur van Harelbeke. Die plechtigheid zal natuurlijk met fees telijkheden gepaard gaan, waarbij o. m. de bekende Rubenscantate ten gehoore zal worden gebracht. Ing. Edm. Fabri die onder de bezet ting de plaats van directeurgeneraal aan het Ministerie van Nijverheid en Arbeid aangenomen had en daarvoor tot 10 jaren dwangaibeid verwezen werd, is te Eindho ven (Nederland) overleden. De dienst der Reizigerstreinen Het ministerie van Spoorwegen, Poste rijen en Telegraaf deeld mede, dat vanaf 7 Juni talrijke verbeteringen aan den dienst der reizigerstreinen zullen gebracht worden Met het oog op deze wijzigingen zal een bijvoegsel aan het officieel treinboek wor den toegevoegd welk kan bekomen wor den in al de statiën, waar het treinboek te koop is. Een Lindberg-Zegel De overheden van de Ver. Staten hebben voorgesteld een bijzonderen zegel uit te geven, welke verkocht zou worden ten voordeele der slachtoffers van de Mississi- pi en de beeldennis van Lindbergh zou dragen. De zegel zou 2 cents meer kosten dan de andere en het verschil zou in de ondersteuningskas worden gestort. Op die manier zouden de slachtoffers der over stroomingen worden geholpen en de Ame- rikaansche held tevens worden geëerd. Het bestendig Groeninghe komiteit, onder voorzitterschap van Heer Schepen adv. Sobry, heef, beslist, dit jaar luisterrijk den 11 JULI te vieren, het volledig pro gramma zal in ons blad afgekondigd wor den. Er wordt onder meer een bloemen- stoet ingericht op Zondag namiddag 10 JULI. Een oproep wordt gedaan op dat alle Vlamingen zouden medewerken tot het welgelukken van dezen stoet. Alle hulp, als van materiaal of geldelijke ondersteuning is welkom. De ouders wor den dringend uitgenoodigd hunne kinders te laten deelnemen aan den bloemenstoet en daarom ze zoo gauw mogelijk te laten inschrijven bij het bestuur eener Vlaam sche Maatschappij, met opgave of zij over witte kleederen of iets anders beschikken. We noodigen hierbij al onze Ypersche leden uit, op de bijeenkomst voor het sta tion op Zondag (Pinksterdag) te 10 1 2 u. om vandaar gezamenlijk met de Vlaamsche Madame, je viens avec ma fille au pensionnat. Trés bien, Madame, je ferai chercher madame la Supérieure, veuillez me suivre Madame et Mademoiselle Mademoiselle! en nog maar 12 jaar oud zijn; hoe klinkt dat woord aardig in mijne ooren. Moeder bekijkt mij scheunsch weg, en 't dunkt mij dat het heur niet stijf aan en staat; we volgen eerst door eenen langen gang, dan een zijgang in... 'k en durve mijne oogen maar nauwe lijks opslaan, toch 't is genoeg om al weer kanten van den gang, groote spiegels te zien, waarin ik zoo groot als ik ben weer spiegeld worde. Dat is wonder peis ik alzoo De nunnekens hangen 't hier al vul spiegels en thuis als ik ne keer in den spiegel keek zei moeder altijd: Walburga, daar niet in te kijken, de duivel zit erin. Daar staat de zuster, ze steekt en deure open ze doet ons ingaan, ons zitten, en roef met en groote buiginge, z'is weg ('t Vervolgt.)

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3