Nieuws- en Aankondigingsblad. ih<-i hiamsrJio l>nliciiilsÈVos!l. Dg Raid tegen de Franscne RepuDiieK i YPERSCH LEVEN: V Jaargang. Nr 24 Prijs per nummer 80 centiem Zondag 12 Juni 1927. Beheer en Opstel: Tuinwijk Ligy, 80, Yper. Postcheckrekening: 1886.79. (E Vanderghote.) Vooruit de jonge Vlaamsche schaar Vooruit tot spijt van die 't benijdt, Vooruit spijts laster en verwijt a. Rodenbach. Vhiiimschc kalender ISEGHEM Abonnementsprijs 15 Ir. 50 per jaar. 9 fr. per hal* jaar. 5 fr. per drie maanden. liuiienland 25 fr. Men abonneert op alle postkantoren. AankunJig.ngcn bi] overeenko tist. T. t'.t' Of aanvraag. DE MB Wl Alle nieuws moet tegen den Donderdag ten laatste inge zonden worden. Naamlooze artikels worde n niet opgenomen. Verscft ijnt IV 'ckclijl. s I let verdapperd bollen van den Vlaaiti- sclien wagen onder 't kletsen der ooriogi?- zweep heeft liet noodzakelijk uitbarsten dezer crisis in onze beweging vervroegd crisis van het beginsel, van den grondslag waarop de .Kathedraal moet opgetrokken worden. Over hei doel waren we 't allange eens: Vlaanderen cultureel zelfstandig; maar over de middelen verschilden degedachten en elk ging zijn eigen weg op. Die twee dracht onder de strijdende Vlamingen is te betreuren, maar wij jubelen omdat de mist eindelijk is opgetrokken en de zekere richt lijn gebakend werd. Den weg door de eenige goede Vlamin gen geteekend, kennen wij hij leidt onze natie naar eigen wilsbeschikking door splitsing der belgische besturen. Immers, de centraliseerende eenheidsstaat bewijst reeds honderd jaar dat hij Vlaanderens eigen ziel wil verkrachten, één tand één taal was en blijft zijn leus, en dat het afgedwongen rechtherstel eerst op een goudschaaltje gewegen wordt, en dan noode den Vlamingen toegesmeten wordt, lijk een been aan een hond die genoeg gebast heeft. Zij willen dus een hervorming die ingrijpt tot in het wezen van den staat die tweeledig moet worden, omdat hij twee volken omvat met eigen aard en afzonder lijke hoedanigheden. Deze eisch tot het behandelen der Vla mingen als volk met de inachtneming en eerbieding van godsdienst en taal en wezen is hcelemaal verschillend, is zelfs niet te vergelijken met de oplossing van het Vlaamsche vraagstuk voorgesteld door hen die de rangen der getrouwen verlieten. Voor deze regeeringsdienaars blijft de centralisatiestaat een heilige bitje», een kruidje-roer-mij-niet, waaraan niets mag veranderd worden. Zij willen aan het onrecht paal en perk stellen door een serie taalwetten. In plaats van een toestand na te streven waarbij het vanzelfsprekend wordt dat de Vlaming niet tegen-natuurlijk behan deld en geregeerd wordt, willen zij België door voortdurende dwang tot bezinning en rede brengen. (Wat een akelige klucht dat een staat, wiens hoogste wet moet zijn: angstvallig te waken over de algeheelheid der volksbe langen en raseigenschappen, door een dwangcainisool van taalwetterij tot zijn taak moet verplicht worden De tweedracht der Vlamingen maakt hen onmachtig tegenover hun verdrukkers. De eensgezinde Walen willen geen duimbreed lossen van hun verjaarde voorrechten. Wallons d'aborden ze trekken aan 't zelfde zeel, en Beiges toujours! zoo- lang zij hun machtspositie kunnen hand- j haven! Kristene naastenliefde of socialis- tische principes steken ze daarbij eensge zind op zak en hun liefde voor den frère flam in en diens taal getuigen ze met een kordaatheid die wij hen benijden: zoo bij de amnestie, zoo bij het afrukken van den Vlaamschen tektst op tweetalige berichten. Pas de flamin en Wallonië!» al wonen er 50.000 Vlamingen in en rond Luik. Die moeten 't maar rieken Tegen die Waalsche veete willen de Vla mingen de eendracht in hun rangen her stellen. Het dagblad De Standaardblaast het vcrzamelteeken. Tal van weekbladen zingen 't hem na. Onze houding echter is allang bepaald: De eenheid der Vlaamsche Beweging kan maar deugdelijk hersteld woiden op Vlaamsch nationalengrondslag. Vlaanderen aan de Vlamingen blijft de eenige leuze! De eendracht op DIE bazis moet er ko men! De eendracht op die bazis zal er komen Immers: onze partij gaat metreuzenschre- den vooruit. We groeien aan in aantal, in macht, in gezag! Daarbij, de Vlaamsch nationale gedachte wint veld in de twee andere partijen. Veel Antwerpsche socialisten zijn overtuigde nationalisten; op hun voorlaatst congres stelden ze de stichting voor van een Vlaam sche naast een Waalsche arbeiderspartij. Veel christen werklieden voelen natio naal. Te veel zelfs in de oogen hunner lei ders! Die durven wel af en toe een kranig woord spreken in hun orgaan, maar het komt niet tót de daad; zich los te rukken uit den klauw der anti-democratische en anti-Vlaamsche Union catholique beige en een Vlaamsche christen werkliedenpartij in het leven te roepen. Daartoe ontbreekt het de leiders aan durf en moed! Het is de taak aller Vlamingen te ijveren voor het Vlaamsche eenheidsfront, de voor laatste mijlpaal op den weg der uiteinde lijke Vlaamsche overwinning. Die taak is tweeërlei. 1. Het verstevigen, het doen gedijen on zer jonge organisaties: ziekenbonden, stu diekringen, harmonie, tneisjesbond en zoo meer. Meehelpen tot het stichten van Vlaamsche Huizen (daarmee zijn we flink op dreef in West-Vlaanderen) economi sche inrichtingen, enz.. 2. De spie slaan in de andere partijen, onze gedachten bij hen propageeren, hen abonneeren op onze weekbladen (dat is het beste apostelwerk) hen overtuigen van de rechtvaardigheid onzer zaak (ook daar kan de stem van 't bloed luide spreken waar we t minste vermoeden.) Die taak is zwaar maar wie ze vervult, hij dient zijn volk, hij dient de vrijmaking van zijn Vaderland. Zoo 't was op -Maandag, 2<~ Sinxendag, dat de Vlamingen al den Abeele in Frank rijk drongenze scherdden over de frontie ren, klommen over de bergen en stonden voor de poorten van Frankrijk, om van daar voorts naar Parijs te stormen en de republiek omver te gooien. Lagy! z'hadden ginder lont geroken en: d'r zal bloed vloeienschreven ze. Zoodus, we stapten af aan de frontieren, gereed voor den aanval, maar djemenis credo-moord-en-brand w'hadden met moeite een voet op den grond gezet, of we waren ontdektge zijt ontdektriepen ze. Zeventien gendarmen en half, elk van hen met zijn kanon, vlogen ons te keere. Met zeventien haasten en half sprongen wij op onze getuigen en ronkten et van onder-ge ziet dat van hier! D'r was een van de gendarmen die zijn kanon op ons afvuurde, maar de lading bleef onderwege. Ondertusschen hadden wij het Romeinsch kamp van den Casselberg bereikt en dach ten er ons in veiligheid, maar dat 'n duurde niet lang of wat ze in de fransche dagbla den voorspelden, gebeurde: een beenhou wermes kwam in aanraking met de keel van een fransch nuchter kalf; 't mes drong door vel en vleesch het kalf blettege en de beenhouwer sneedigeen het bloed spei- tige en vloeidige. Als wij dat zagen waren wij het op met onze beenen aan een klinksnoer; 't aanzien van het bloed gaf ons vlerken. D'r waren wel gendarmen in iefvrouwen verkleed we zagen't aan de posteleerzen en de spo ren die ze droegen maar z'en dopten hun kanon niet af en z'en kregen ons niet ook. In een fluit rolden wij de Casselsche hoogten af en vlogen in de bosschen van Clair Marais, maar dat was daar zoo stil le, zoo stille, dat we benauwd werden voor een hinderlage. We stapten uiten keken in 't ronde, voorzichtig, voorzichtig, 't Was 't schoonste van onze historie, want al op een keer rees er voor onze verschrikte blik ken een gendarme, verkleed in een-vrouw- mensh met stekkersbaard: ze zijn hierriep hij. Ziende dat wij ontdekt waren gingen wij voor een-half uur in 't water en doken ons bij de tinken in 't lisch, tot de vijand ver dwenen was en wij zonder gevaar de poor ten van St Omaars instormden. We waren met moeite in de stad of d'r kwam een gendarme, verkleed in een pastoor, die ons meelokte in degroote kerk, zoogezeid om mentor te spelen, maar we zagen seffens waar hij naartoe wilde', want in de kerke waren ze doende met tapijten uit te slaan en dat zei ons genoeg; we krijgen van 't zelfde laken een broek! fezelden wij en we knopen ons Duitsch geld in onze vuis ten en poetsten de plate. 't Ware te lang om geheel den paternos ter onzer miseries af te lezen ;'t weze genoeg te melden, dat wij eindelijk van aan de Ton- kineesche braderij, juist buiten S' Omaars, per schuite over de waters wegpoertten en door den vaart van Brugge naar Gent in de Roeselaarsche vaart aanlandden. Ge ziet het, onze expeditie mislukte, maar dit jaar nog 't blijft onder ons, hé? doen wij een raid op Brussel en verove ren er al de ministerzetels: Die zetels staan nu aan honderd vijftig duizend frank te wege. Ge ziet van hier hoe de oudheidlief- hebbers zullen likkebaarden. En zeg kon den wij er de ministers bij knippen! Maar 't blijft onder ons, hé, anders zouden ze ons weerom al bij tijds kunnen ontdekken, zooals ze ons Maandag ontdektigen, ver- volgdigen en verjaagdigen en ons kanon- neerdigen. Warden Oom. Lezers Doet uw aankoopen bij de han delaars die hun aankondigingen in ons blad plaatsen. Zondag, 12Juni. H. Drievuldigheid. 1672. Lodewyk XIV valt met een leger de nederlanden bij Lobith binnen. Maandag13Juni, H. Antonius. v. Padua. 1909. Majoor Albrecht mishandelt een Antwerpsch burger, die hem naleving der Vlaamsche taalvoorschriften- vraagt. 1 lij wordt gedecoreerd. Dinsdag, 14Juni, H. Basilius. 1913. Oprichting te Antwerpen der ver- eeniging voor beschaafde Nederlandsche uitspraak, op aanstichting van Dr A. Jacob. Woensdag. 15 Juni. H. Modestus. Volle maan te 8 u. 19. Donderdag, 16 Juni. H. Sakramentsdag. Vrijdag, 17Juni. H. Adolphus. Zaterdag, 18 Juni. HH. Marcus en Marcellus. 1S15. Slag bij Waterloo. Alle Vlamingen van Yper en om liggende worden dringend verwacht op ZONDAG 19 JULI a. s. Monster- betooging, daarna openlucht mee ting met als sprekers de zes NATIO NALISTISCHE kamerleden! Gelukkig ongeluk Zaterdag na de markt, kwam een jongeling met zijn velo de Eigenhaardstraat uitgereden. Hoe het juist verliep is moeilijk te bepalen. In alle geval, de jongen kwam te recht onder eene kar die men voortstak, met het ongelukkig gevolg, dat heel de velo verwrongen en ge broken was. Het slachtoffer liep onbedui dende kwetsuren op. Derde orde Maandag trok de Derde orde van Zuid-Vlaanderen in bedevaart naar Dadizeele. Uit Yper stoomden we weg niet tegenstaande het meer dan ongunstig weder, met een langen tram stampvol naar Maria's liefde oord. Toegekomen, trokken wij naar standptaats, waar al de afdeelin- gen vergaderen zouden. Ze waren daar toegestroomd uit alle dorpen en steden van Zuid-Vlaanderen die vurige Christenen en met ontrolde vlaggen stapten we, onder het zingen van den Magnificat naar de Kerk. De hoogmis begint, 't Zangkoor van Iseg- hem zingt schoon! Sermoen krijgen wij te hooren doorE. P. Willibald. 't Ging erover den geest van Vader Franciscus. Aangrij pend! Na de H. Mis sprak, eveneens in de kerk, niet op het plein, omwille van den lastigen wind, Heer Jozef Vandenberghe van Rouselaere. Zijn onderwerp zou niet anders zijn, en hoe dan ook, dan de geest van Franciscus. Hamerend joeg hij zijne gedachten in de hersenen der zoo stil ver- vervoerde menigte, en gelouterd, versterkt en tevreden verlieten we de kerk, reeds hunkerend naar de tweede kerkplechtig heid, s'namiddags waar E. P. Willibald, nogmaals het woord voeren zou. Zoo schoon, zoo roerend klonk zijn woord en A

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 1