tkil kostschol*: zo\ikm;iu si buimxlaxh 1' Jaargang Nr 25. DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 19 Juni 1927. Bericht Bericht voor de landbouwers en groentenkweckers De Dienstdoende Apotheker op Zondag 19" Juni is M' SNOECK Groote Markt. ond 8 u. Die stoet is zeer leerrijk en met ee: smaak opgevat en steh ons den ring \an de feesten van het kerkelijk jaar voor, met een inleiding den Aartsengel S'Michiel patroon van stad verbeeldend, en een >lot Rousseiaere aan het H. HertHet eerste deel van den stoet De menschwording van den Zoon Gods bevat drie groepen den Advent, het Kerstfeest en het Openba- ringsfeest. He; tweede deel: tiet mensch- dom verlost doet ons den kerkelijken tijd van Septuagesima, den Vasten, den Passie- tijd, den Paaschtijd en den Sinksentijd medeleven; dit deel alleen behelst vijftien groepen. Het slot: 'Rousselaere aan het H. Hert. bevat drie groepen: het H. Hert bron van leven en heiligheid vóór den oorlog; het H. Hert bron van allen troost onder den oorlog, de heerschappij van den liefdekoning na den oorlog. Er zijn zes groepen waarin liturgische gezangen uitgevoerd worden. Als aanvul ling der verschillende groepen die op een levendige wijze de mysteriën voorstellen zijn er nog twaalf tafereelën die op doek geschilderd worden en in de processie gedragen zijn. Wij rekenen bij de twee duizend groote personen die allen gecostu- meerd zijn en al de costuinen zijn nieuw, geen gehuurde meer, zoodat de processie nog veel frisscher en heerlijker zal zijn als de laatste maal. Uitvoeriger programma's wel geschikt om de beteekenis van eiken groep goed te begrijpen en de processie wel te kunnen nagaan zullen ter plaatse te krijgen zijn. De stoet doortrekt de verschillende stra ten van de stad. Gheluvelt - K V. N. V. Hulde aan de dappere Vlamingen die hier hun Vlaamsch Nationalenbondstichtten en van daag Zondag hun vlag inhuldigen. Welke Vlaming, dien naam waard, uit de omstre ken zal nalaten door zijn aanwezigheid de kerels van Gheluvelt (uit de goeie streke) aan te moedigen. Goed heil met uwen bond en met uw \x erkerssyndikaat. Ze leven lang en bloeien!! De deelnemers uit Yper en omliggende vergaderen «In 't Belfort» I let woord zal gevoerd worden door A. Vandenberghe en Kamerlid Van Severen. Als Lindberg aankwam in Le Bourget te Parijs... presenteerde men hem een glas wisky Black White maar hij weigerde dit krachtdadig, zeggende Geef trre een kopje koffie gereed gemaakt met Black ch icorei, die is toch zoo goed. (Een bladzijde uit het dagboeksken mijner zuster.) o Na drie weken ben ik mijn nieuwen thuis nog niet gewend. Altijd even troosteloos, altijd bittere traantjes in 't duikertje buiten 't zicht der «Dames» om niet bestreen te zijn, en vooral om naar Madame la Supé rieure niet te moeten trekken... 't wordt hoog tijd dat er daar een einde aan kome... Daar, een gedacht ingegeven door mijn Engel Bewaardernen brief naar Jan, zal uwe traantjes misschien doen ophouden, Ja zeker, 'k zette er mij aan,... nen brief naar mijn Jantje lief zal mijn hertje wat ontlasten, en daarbij 't zal uiterst noodig zijn, om in Jantjes mouwe te blijven zittenOch die leelijke greteren zeggen dat hij algelijk 't fijne vast heeft, dien deugnietHa de nunnekens, hij kent ze toch zoo welmen zou beginnen peizen dat hij er ook thuis gelegen heeft. Zoo, handen aan 't werk, en in welke tale 't Is plechtig afgelezen geweest en zelfs nog uitdrukkelijk herhaald «afin de conserver la bonne renommee de la maison» dat men geen Vlaamsche brieven zou ver zenden: dat ieder schrijven, 't zij naar huis, 't zij gelijk naar waar moest onderworpen West-N ieuwkerke. 11 Juliviering. Het begint stillekens aan op de deur te kloppen om ons 11 Juli-feeste voor te bereiden. Wij zullen dit jaar niet minder doen dan verleden jaar. Daarom laat ons van nu af reeds voorbereiden. Wij denken dat de goedgezinde man uit de ommedorpen die dit leest een vlammeke geestdrift zal voelen bij ieder Vlaming hoe onvermogend hij ook weze zou erpropa- gandalust moeten zitten om zijn volk en streek tot de herdenking te bereiden. Vooruit! Wij zelf moeten de steenen vooruit schoppen en ons Recht uit den grond stam pen. Wij zien wat er gebeurt! Belgen brult maar uw Brabangonnes tegen ons Recht en tegen Amnestie Wij groeien in massa, wij drummen uw doeninge omverre. Wij lazen in de bladen den eersten omroep voor de jaarlijksche Yzerbêetocht. Dit jaar zullen de Vlaamsche mannen de brokken der verbrijzelde zerkjes van hel- denhulde naar Diksmude dragen. Het moet weer een dag zijn waarin het strijdende volk, de kracht gaat halen om voort te kampen. Die Vlamingen die in den stoet, op hun schouders de verbrijzelde zerkjes zullen dragen moeten gansch het ontwa kend Vlaamsche Volk dat zijn offer, zijn smart, zijn verlaten-zijn draagt tot de eind zege, wanneer het lijden van zooveel kam pers, door de kracht van 't volksleven, de zegepraal zal bewerken. Dat men in ieder kring aan de toebereidselen denke. l L i; L i: a Zeventig krokodillen in huis Een koloniaal ambtenaar bracht bij zijn terugkeer naar Parijsals verassing voorzijn vrouw zeventig jonge krokodillen mee. De lieve diertjes werden in de badkamer ondergebracht, maar al spoedig waren ze met de beperkte ruimte niet tevree en ver spreidden zich door de heele woning, waar zij de vrouw des huizes en den kinderen de stuipen op het lijf joegen. Intusschen blijkt de ambtenaar, aan wat hij als een verrassing voor zijn vrouw bedoelde, zoo gehecht, dat hij er niet aan denkt, de beesten uit zijn huis te verwijde ren, terwijl de vrouw de rechtbank in den arm heeft genomen en haar man voor de keuze heeft gesteldofwel zij met haar kin deren, ofwel de krokodillen de deur uit. Sommigen onzer abonnés moeten volop betalen. Binnen weinige dagen zal de brief drager 't geld bij hen komen ontvangen. worden aan de goedkeuring van Madame la Surveillante... en nog veel andere vijven en zessen over de behoorlijke briefwisse ling. En Jantje dan, die nen franschen brief, kon hij maar een ontvangen, naar den wêerlicht zal zenden en mij vierkante uitlachen zal... en wel zal zien dat het uit mijnen koker niet en komt... Wel, wel, hoe mij uit den slag trekken Den regel overtreden, naar Madame la Supérieure gezonden zijn óm 'n vlage te krijgen en te beven lijk e riet onder de gloeiende oogen ofwel in ongenade vallen bij Jan... Alleszins 't laatste niet... en 't eerste ontga ik misschien ook... Och ja! als ik over eenige dagen naar huis schreef mocht ik ook in 't Vlaamsch... maar 'k moeste er tien reken fransch bijvoegen... die Madame mij voren schreef... om te toogen welke vooruitgang ik reeds gedaan had En misschien dat ik hem aan Dame Marguerite zal kunnen geven, die mij geerne ziet... de die zal wel door de vingers kijken, en Jantje mijnen Vlaamschen brief verzendend- ja, 't is besloten, 'k schrijve in 't Vlaamsch... H. Walburga, mijne goê beschermster, ge zult gij er U wel mee bemoeien... B..., Rozekransmaand, Beste Jan, 't Is in uwe lievelingstale dat uwe Walburga u schrijft hoe zij het ai stelt, en wat zij hier al zoo verricht... Dat ik Verwittig uw huisgenooten zoo ge gebeur lijk moest afwezig zijn. Dat niemand nalate voluit zijn abonnement te betalen, 't Is voor de goede zaak 3IIIHIHIIIIIIIII Kostelooze raadgevingen over tuinbouw, zooals over het aanleggen en onderhouden van boomgaarden, het telen van groenten en bloemen worden steeds verschaft door Raoul Peemans, Staatstuinbouwconsulent voor West-Vlaanderen te Thourout. Alle Woensdagen van 9 1 2u.tot 10 1 2u zitdag in u De Zwaan te Thourout. Politieke aanslag Onze lezers zullen zich nog wel den moord herinneren door een Russisch monarchist gepleegd op den holchevisti- schen zaakgelastigde te Geneve. Rusland eischte zware bestraffing van den moordenaar en verontschuldigingen vanwege Zwitserland, die dit laatste land echter weigerde te leveren, en het gevolg was een afbreken der diplomatische betrek kingen tusschen die twee landen. De groote politieke gebeurtenis, (God weet tot welke gevolgen zij kan leiden) dezer week is de moord op den Russischen gezant te Warschau (Polen). Woykom, liet slachtoffer, werd eveneens door een Rus sisch monarchist neergeschoten. Zulke ge beurtenissen brengen de geheele diploma tieke wereld in beroering. Van alle kanten werden reeds telegrammen van leedwezen naar de comirtunistische regeering gezon denbestraffing van den moordenaar wordt beloofd, en de verzekering wordt dan steeds uitgedrukt dat heel de openbare meening den aanslag afkeurt. Uit Rusland wordt intusschen een andere stem vernomen: men stelt er de Poolsche regeering verantwoordelijk voor den man slag, men wijst op het gebrek aan voorzor gen door de-Poolsche regeering getroffen trots herhaald aandringen van Russische zijde. iwnrejsmmtrn. syrr* «aniiniHiia mij hier niet jeune, dat kunt gij nog al gemakkelijk raan en hoe zou een meisken van twaalf jaar; zoo verre van huis, en nauwelijks moeders schoot ontgroeid na drie weken tijds, alle huiselijk geluk en vreugde kunnen vergeten hebben? De traantjes, wekken als ik er op peize... ,'t is waar, 'k vinde hier goede medezusters, en de Damen dragen wel zorg voor mij... maar 't zal nog een tijdeke duren, eer zij mij vader en moeder 'n beetje zullen kunnen doen vergeten... en mijn huizeken... en mijn hoveken... en mijne bloemen, en onze poeze, en onzen blauwvoet die zoo tain is en alle getijen uit mijne handen kwam eten. neen, ware 't niet om moeder te voldben, en om vader te gehoorzamen 'ken bleve geene stonde in die hooge gebouwen, op die onstuimige speelplaatse, die groote zalen, die levendige medezusters, die zoo afsteken met mijn droevig herte... neen 'k zou naar moeder weer moeten... maar om vader en moeder, wil ik hier blijven en mij hier trachten te jeunen 'k zal weer geestig wor den, en 'k wil ook mijn Vlaamsch niet ver geten... Dat staat u aan zekerfransche swatelare! ge zoudt zeker geern weten of ik het al kan... en of mijn snuitjen er al naar gegroeid is zonder dat ik 't zegge, zult gij zelve wel raan, indien ik sterk sta of ten minsten zal worden onder opzicht van Een toestand welke zich nu voordoet hebben wij in 1914 gekend, en we hebben aan den lijve gevoeld wat eruit gevloeid is. Kerkvervolging Onlangs werden door de bladen fotos gegeten van katholieken die in Mexico door de socialistische regeering door den kop geschoten werden. De Mexicaansche.gezanten in alle hoeken der wereld doen nu hun beste om de echt heid van de fotos in twijfel te trekken. Men herinnert zich nog dat in Mexico een trein door de band eten werd overvallen. Aan het hoofd der bende, beweerde men, stond een priester. Ook werden toen zes bisschop pen over de grens gezet, omdat ze het bui tenland verkozen liever dan voor het gerecht gebracht te worden. Dat was de officieele uitleg. Nu is ons echter ander nieuws over de grens gesmokkeld, ander dan de socia listische klok. Die aanslag had alsdus plaats de trein vervoerde een groote som gelds, die de opstandelingen wilden in handen krij gen. Toen de trein stil viel, verscholen de begeleidende soldaten zich onder de reizi gers, en vuurden vandaar op de aanvallers. Daar het donker was schoten deze terug naar de plaats waar ze zagen vuren. Toen ze hun krijgsgcroepViva el Christo Rey Leve Christus Koning aanhieven,antwoord den verscheidene reizigers en deze wer den door de soldaten zelf afgemaakt. Toen het vuren ophield, redden de aanvallers de reizigers uit het brandend gevaarte. Een priester was er niet bij de aanvallers even min hadden de bisschoppen gelegenheid te kiezen ze werden brutaal vastgegrepen en onmiddellijk over de grens gezet, zon der zelfs naar hunne woning te kunnen terugkeeren, noch te weten waarvan men ze beschuldigde. Het zal dan ook niemand verwonderen te vernemen, dat de godge leerden, te Rome, geraadpleegd door de verbannen Mexicaansche bisschoppen, ver klaarden, dat zede katholieken, die opstand mieken en Galles bevochten, niet konden afkeuren. Tsjeko-Slovakije Men weet dat dit land, evenals België, door drie verscheidene volken bewoond wordt de Tsjeken, de Slovenen en een aantal Duitschers. Welnu, er is ernstig spraak voor de Slovenen die in grooten getale katholiek zijn een afzonderlijk aartsbisdom op te richten. Te Rome wenscht men tot aartsbisschop een priester te kiezen die zich nog niet uitgesproken heeft tegen de ei- schen der Sloveensche bevolking, en die sprake en opvoedinge, ne keer ik u zal verteld hebben wat ik hier dag in dag uit al uitrechtte... Nen geweunen dag begint 's nuchtens te 6 1 2: 't is kloksken dat ons waakt... 'k en hoore maar 't eerste tiksken en zonder trutselen, spring ik op, en ga mij aan 't kleeden... d'eerste dagen was ik lijk thuis in nen duivelslag gereed.,, maar sef fens wierd ik mijn Iesse gespeld... (wij hebben trouwens een geslagen half uur, den Zondag zelfs 3 4 om te tooien) Made moiselle..., och hoe klinkt mij die name altijd vreemde - zei Madame Jeanne, la Ia maitresse d'études, vous mettrez doré- navant plus de soin h- faire votre toilette.,. Je ne peis pas... ('kdoe voort in 't Vlaamsch) ik en kan niet gelooven dat gij u in zoo weinig tijds behoorlijk kunt aankleeden... ja 'k hebbe bemerkt dat uw haar niet zorg vuldig genoeg gekamd en is; uwe krulle- kens moeten schooner over uw hoofd val len en moeder die zei als ik te lange in de spiegel keek den duivel zit er in 'k en mag het niet meer zien, Walburge! en Madame was weg! Zoo dat ik nu een halve uur moet besteen om mij te wasschen, te kammen, en mijne kleederen te schikken! Hoe lange toch! Tot nu toe, kan ik, niette genstaande Madame's verinaninge, mijne halve uur niet verbruiken't Zal wel komen misschien Vervolgt)

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3