(■ciiicciiteraad ZitiiDi van maandag 13 Juni 1927 om 18 uur Klt'iiH' A H it kond i "i ii vu tot geen politieke partij behoort, die Slova- kije goed kent en het vertrouwen der be volking geniet. Onze lezers weten dat de Slovenen evenals de Vlamingen, door hun stiefmoederstaat verdrukt worden. Men ziet dat Rome aan de zijde der verdrukten staat en hun eischen tot het bezitten van een sloueensch-voelende hoogere geestelijk heid inwilligt Ook voor Vlaanderen breekt eens die tijd aan. De Heer Voorzitter, M. Colaert afwezig door ziekte, is vervangen door M. Sobry, Schepen van Finantiên, die hem als dusda nig vervangt Hij verklaart de zitting geopend om 18 u. 5. AanwezigMM.Sobry, Lemahieu; D'hu- vettere, Vandamme, Vanderghote, Ca poen, Laton, Missiaen, Bossaert, Leuridan. Afwezig: MM. Colaert, door ziekte Declercq, Van Nieuwenhove, ülorie, Bon net. M. Sobry uit de wensch dat M. Colaert rap zou mogen genezen en MM. Missiaen en Vanderghote zeggen dat zulks wel het verlangen is van gansch den Gemeente raad. Proces-verbaal der zitting van tb Mei 1927. Na lezing, door den Heer Sekretaris, wordt dit goedgekeurd, zonder opmerkin gen. Om 18 uur 15 komende HM. Declercq, ülorie en Van Nieuwenhove in. 2. Stadseigendommen. a) Verkoop van grond. 1 let geldt grond gelegen op het Minnen- plein, waarvoor de Firma Seys reeds in 1924, 5 fr. den m2 bood, en nu nog tegen denzelfden prijs zou willen koopen. Bij enkele Raadsleden bestaat de indruk dat die prijs te laag is. Na eene gemengde woordenwisseling wordt tot verdaging van die zaak besloten. b) Openbare verpachting van gras (mid deneiland) Goedkeuring. De leden worden het om verscheidene redens niet eens, onder meer voor wat de visclivangst betreft, die op dit eiland zou kunnen gebeuren; ook wordt dit punt ver worpen. 3. Stedelijk kerkhof. Grondvergun- ningen. Eene reeks vragen worden door verslag gever voorgelezen, en worden ook eenpa rig ingewilligd. 4. Stedelijk kerkhof Draineerings- werken. Ontwerp, Goed. M. Lemahieu stelt 0000 fr. voor ter uit voering dezer werken en zet uiteen hoe noodig het is deze onverwijld uit te voeren. 1 let voorstel van M. Sobry, tot een bedrag van 7000 fr. gaat ook zonder betwisting door. 5. Openbare Onderstand. Herop bouw eener hoppekeete. Aanbesteding. Goedkeuring. Na kennisgeving en lezing der beschrij ving van de uit te voeren werken wordt de zaak instemmend beslist. 6. Openbare Onderstand. Afstand van pacht. Deze wordt eenparig aangenomen. 7. Electrischr kracht. - Nieuwe ver ordening op de abonnernentsvoorwaarden. M. Sobry leest een uittreksel van het akkoord dat in 1922 met de Maatschappij werd gesloten. M. Declercq drukt bijzon derlijk op art. 15 en zet de bepalingen er van uiteen. Hij overloopt ook de volgende artikels van het reglement, wat eene afwis selende en uiteenloopende woordenwisse ling verwerkt M. Missiaen merkt op dat de reglements bepalingen uitsluitend in 't Fransch zijn opgesteld en M.Glorie roept tot.Declercq: «Ge moogt het seffens vervlaamschen Art 32 handelt over de aansluitingskos- ten. M. Van Nieuwenhove. De aansluitings leiding blijft de eigendom van de Stad. M. Bossaert. Waarom die dan door de particulieren doen betalen Na eene gemengde redekaveling wordt dit artikel verworpen. Art 41, gesteld in vervanging van art. 14 van 't Vergunningscontract, wordt aange nomen. Na nog enkele betwistingen van ver scheiden aard besluit M. Sobry met te zeg gen dat de voorgehouden wijzigingen voor onderzoek zullen voorgelegd worden aan de Cie. 8. Stedelijke agglomeratie. Bepa ling der grenzen. Er wordt melding gemaakt van een ont werp, uitgaande van M. Coomans, Inge nieur, om de grenzen der stadsagglomeratie vast te stellen, dit inhoudende datjde stad binnen de vestingen liggen zou. Door M. Sobry wordt kennis gegeven van de bijzonderste straten die de grenzen uitma ken zouden. Volgt eene woordenwisseling over de noodzakelijkheid of het nut van deze of gene straat in te begrijpen of uit te sluiten. Ter stemming wordt het voorstel Coo mans aangenomen. 9. Huurrijtuigen en autos. Veror dening. Ontwerp. M. Sobry leest het ontwerp met zijne verscheidene artikels, waarop M. Declercq besluit dat het zonder uitstel zou moeten ges,temd worden. Volgt eene woordenwisseling tusschen M. Declercq en M. Missiaen, die gewaagt van een dag- en nachttarief voor autos, en zegt dat het plaatsen van taximeters op de autos groote kosten teweegbrengen zou. M. Glorie eischt het reglement in drie talen, en, voor wat er de toepassing van betreft, zegt hij, kan de Politiekommissaris zich steunen op wat dit gebied bestaat aan verordeningen in de groote steden. Het ontwerp wordt aanveerdt, met toe voeging van het art. aangaande het stellen in drie talen. 10. Begravingsdienst. M. Missiaen geeft toe dat de lijkstaatsie door den vroegeren voerder wordt voort gedaan. M. Van Nieuwenhove. Is er middel de cavalerie die er aan gespannen is te verbe teren (Gelach) M. Missiaen vergt een bestek waarop zal voldoening gegeven worden. 11. 11 Juli. Officieele feestdag- Aanvraag. Verslaggever leest den brief, uitkomende van het Groeninghe Komiteit M. Sobry. Ik moet eerst en vooral doen opmerken dat hier geen kwestie is van iets nieuws, want toen, in 1902, het gedenkteeken van Groeninghe te Kortrijk werd opgericht, heeft de Gemeenteraad van Yper er voor gestemd. M. Vandamme. Ik ben Vlaming met hert en ziel en 't is mijn vurigste wensch dien dag, die een der roemrijkste feiten uit onze geschiedenis doet herdenken, als feest dag te zien huldigen. M. Glorie 1302 is reeds zoolang gele den en weinig menschen weten wat dat beteekend. In dien tijd waren de Schepen- collegen te veel de burgers genegen en 't werkvolk miek opstand en vocht tegen de burgers met hunne partijgangers. Zoo ontstonden de twee partijen, de Leliaards en de Klauwaarts. De Vlamingen deden eenen oproep aan hunne Hertog en deze kwam af met zijne troepen om zich te ver- smooren; hij had niet gezien dat de Leie met gras bedekt was 't Is zoolang gele den en ik zie 'niet waarom, we in 1927 dat feest zouden vieren, want Vlaanderen met zijne schoone weverijen is ook verdwenen. We kunnen den 11 November vieren, 't is niet noodig tweedracht te zaaien. M. Missiaen Het Groeninghe komi teit stelt zich aan. Ik maak deel uit van ver scheidene Maatschappijen, maar die beoo gen geen rassenstrijd, maar wel klassen strijd. Nu 11 Juli herdenkt de overwinning van de democratie, maar 'k zie niet waarom dit zou moeten officiéél feest worden. M. D' Huvettere Volgens ik hoor be staat er geen eensgezindheid om van 11 Ju li een officieele Feestdag te maken. Ik ben, van 't gedacht dat die vieren wil, viert! M. Leuridan De goden slaan met blindheid dezen die zij naar den dieperik willen helpen. Zoo is took met de Libera len. Ter gelegenheid van de bespreking van 11 Juli dag moet die petieterige partij nog maals storm loopen tegen de Nationalisten of Katholieke Vlamingen. Bij toeval kreeg ik een programma in de hand voor het feest van 11 Juli. Het Groeningbe-Komiteit be staat uit 10 Vlaamsche Maatschappijen, zoo als V. O. S.V. T. B.enz, diesamengesteld zijn uit vrijdenkende elementen die.niets te maken hebben met partijpolitiek. Ge zijt kwalijk gekomen om te bewijzen dat in dit Komiteit en in zijn werking partijpolitiek schuilt! M. ülorie geeft me daar eene mis lukte les in geschiedenis. Maar ge verwart West-Roosebeke met de Leie! 11 Juli is wel een Nationale dag, en de strijd was niet slechts de uiting van klassenstrijd. Immers het geldt hier de overwinning v. ons Volk op een vreemden indringer, heetende Franschman. 't Is dus wel een nationale dag, uwe vergelijking houdt geen steek. De Liberalen bekampen 11 Juli dag on der voorwendsel dat zoo ruzie wordt ge stookt onder de Vlamingen. De leiders u- wer stervende partij kunnen toch het licht der zon niet loochenen! Alle volkeren heb ben hun nationale dag; de liefde tot den Vadergrond kan toch niet aanzien worden als een teeken van vijandig inzicht. Ge komt voor den dag met drogredens die geen steek houden. Ge spreekt van den Hertog der Vlamingen als ge hem Graaf moest noemen. Ge zijt waarlijk niet breed van op vatting. Nu 't verwonderd me niet u zoo te hooren spreken, want 't is gekend dat zulke mannen uit de Liberale partij den kaatsten Vlaming met haar en huid zouden opeten. M. Glorie: Uwe Vlamingen v. 1302 zijn reeds met huid en haar verzonden naar de andere wereld, 'k Wil wel dat ik gemist heb, 'k moest hem Graaf noemen in plaats van Hertog. Wat ik aanhaal over 1302 is geput uit 't boek van Pirenne, waarin voorkomt dat de strijd tusschen klauwaerts en Leliaerts nietgericht was tegen Frankrijk, maar't ge volg was van een Economischen toestand. M. Leuridan. - Dat is een grove leugen. Ge hebt nooit het recht een leugen voor waarheid te doen uitschijnen. De Leliaerts, of edellieden, waren de aanhangers van den Koning van Frankrijk; deze waren dus goed voor u en uw volk, maar 't waren niettemin de verraders van hun bloed. De slag van 1302 heeft de vrijheid bezorgd aan ons Volk. De Koning van Frankrijk wist het wel«Divide et impera, Verdeel en gij zult heerschen en zoo wou hij meester worden van 't schoonste land in Europa. M. Glorie. De toestand van 1302 is nu dezelfde niet meer. M. Missiaen. Ik ben niet gekant tegen 11 Juli dag, want hij herinnert aan het losmaken der arbei ders van de edellieden, maar wat zal er dien dag gebeuren? M. Sobry. De stad Yper zal indachtig zijn dat zij deel uitmaakt van de drie Vlaamsche steden Brugge, Yper, Gent. Onze voorvaderen hebben ons weten te vrijwaren van de verbastering die de zuiJer- buur beoogde. 11 Juli moet plechtig ge.-ie J wor den. Ik stel zulks voor, zooals het reeds gebeurde te Kortrijk, Brugge, Roeselare. M. Leuridan. lxue officieele feestdag brengt mêe vrij af, zooals 21 Juli, voor onderwijs enz. ter stemmingJa: Sobry, Declercq, Lemahieu, D'Huvettere. Vandamme, Vanderghote Capoen, Laton, Missiaen. Ixuidan. Neen Van Nieuwenhove, Glorie, Bossaert. 12. Cerele Hippique Yprois. Vraag. I. De stemming van 1500 fr. 2. De toelating tot bezigen van kiosk, materiaal en werkvolk worden aangenomen mits betaling. b) Wtjkkermis van den Veriorenhoek wordt inge willigd. 13. Mededeelingen. 1Lezing door verslaggever, van een schrijven van Anseele betrekkelijk 't wetvoorstel tot het optrekken van de overdekte schutplaatsen en de Spoorhalle. 2. De zaak van de winkelsluiting op Zon- en Feest dagen wordt uitgesteld. Na eenige woordenwisseling wordt de zitting om 21 u. 30 geheven. Pleriilijje II. (lomniiini<' Deze week is Jezus, de Kinderv riend, tot de vele plechtige Kommunikanten geko men; door zijne Goddelijke Liefde wil Hij immers de menschen leeren méér tot Hem en méér tot elkander te naderen. Dit heb ben die kleinen in hunne zieltjes gevoeld, dit voelden ook de ouders die fier waren over de onschuld hunner kinderen, welke zij tot de Eucharistie hadden geleid opdien dag, den schoonsten uit het leven. De ouders leidden hunne kinders ter kerkeMaar op Donderdag laatst, te Po- peringhe in 't Kollegie,knielde een knaajt- je aan 's Heerens tafel, zijne moeder sloeg hem gade, gelukkig, doch het herte door- priemd.... Vader kon 't geluk niet deelen de arme vader die opgesloten blijft in Leuvens gevangenis.' Dr. Borms, de doorbrave Kristene man, de liefderijke vader, moet reeds voor de zooveelste maal het geluk derven zijn eigen kroost op zulke plechtig heden te vergezellenDat de Vlamingen eens overwegen welk leed het gevangen schap van Dr. Borms in zijn huisgezin al heeft veroorzaakt, hoe het herte der moeder erdoor moet bloeden, en hoe diep de kin deren worden getroffen. Al dat leed om dat Dr Bomrs zijn vlaamsche volk grens loos lief heeft! Wat zou de kleine Borms,opzijne Plech tige Kommuniedag den Trooster der Be drukten gesmeekt hebben of zal het kind geklaagd hebben! Heere, er zijn zoovele menschen in ons land die niet van goeden wil zijn! Die menschen hebben slechts één woord te spreken, één enkel; AMNESTIE! om vaderke weèr bij ons te brengen. Dit zeggen wij tot den kleinen kommu- niekant; waar de menschen onverwurni- baar blijven gaat tot den kindervriend en smeek hem samen met al onze vlaamsche kinders: Eert uw vader en uw moeder Dit, o Heere, Uw gebod Maak ik heden mijn. O God, Open vader s kerker, Heer, Neig Uw blikken op hem neer Droog ons tranen, Albehoeder. Breek zijn bandenbreek den band Ook van Vlaanderen, ons land Reeds zoo lange moest hij lijden Met, en voor zijn volk, en strijden! Strijdend viel hij! Recht hem Heer. A. B. BEHANGER, Lombaardstraat, 5 YPER. beveelt zich aan voor alle tapijtsierwerk, als ook voor het vernieuwen en herstellen van matrassen en ressortbakken. Trouwe Bediening Bur<><'rlijk<' slaittl Yper Verklaringen van 9 Juni tot 16Juni 1927 GeüoortenVan Neer Marcel, Meenensteenweg. Desmadryl Monique, Hondstraat, 21 (van Woes- ten). Cornillie Hendrik, Hondstraat, 59. Van- roose Rachel, Rijke Klarenstraat. Decadt Jacques, Tempelstraat, 28. Berten Thérèse.Veurnesteeuw, 34. Huwelijken: Hosdey Nestor, meubelmaker en Gobert Bertha, z. b. beiden te Yper. Snitselaer Theodorus, haarkabper en Braems Adriana, z.b. bei den te Yper. Overi.ijdens: Germonprez Petrus, 66 j., hande laar, echt. Maillard Victorina, Rijsselstraat, 116. STERFGEVALLEN E. H. Govaert, huisbeheerder aan 't Col lege te Brugge. E. H. Duvillers, pastoor te Montalcux, oud 54 jaren. E. 11. Steelant, pastoor te Eggewaerts- capelle, schielijk overleden in den ouder dom van 80 jaren. ÏP Klinn Groote hoevee!heid fles- IU IVUUP schen, o. a. liters, 3 4, 1 2, 1 3, 1 4, 1 6 en 1 10 met mekanieke en andere stopsels. Schrijven bureel van 't blad A EL 276 QUTO FORD RUNABOUT in goeden staat te koop. Adres ten bureele van 't blad.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4