j «..a asvdsch e toeristenbond OP ZONDAG 3 JULI FIETSTOCHT NAAR DE VLASSTREEK wi:\vi. Verlening uil "Duizeno en een NaGiuen.. Wegwijzer Yper, Houthem, Komen. Vandaar langs de Leie over Wervik. Meenen naar Wevelghem en terug langs de groote baan. Ie Wevelghem, bezoek aan eene vlasinrichting onder deskundige leiding. Vertrek te 10 uur bij H. Verbeke. Knapzak meê Edgard LOUAGE DE KI F£ DER KOR F ZOXHAGItrST. De dienstdoende Apotheker op Zondag 26" Juni is mr houtekier, Meenenstraat ■ratawtzwja t -zrzz. Van hier en eiders M, Ongeluk Vrouw Hoornaert-Room, wonende langs den Veumesteenweg, had pas haar huis verlaten, toen zij een auto in ha e rïchtingzag aansnorren. Zij wilde hem tijden, sprong op kant doch te laat. Zij werd er door gesnapt, omgeworpen en ee- nige meters ver medegesleept. De eigenaar H. D. V_, van Zillebeke, stopte dadelijk, nam het sladhtoffer op en plaatste het met veel zorg in zijn auto. De ongelukkige is vrij erg aan beide beenen gekwetst. .Wen hoopt toch wel haar te redden. Fransche Apothekers op bezoek. De Fransche apothekers die te Rijssel een kon- gres houden, zullen op 28 en 29 Juni den eersten dag Veurne, Nieuw poort en Oosten de, en den tweeden dag Blankenberghe, Brugge en Yper bezoeken. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Kalfvaartkermis Op Zondag 19 en Maandag 20n 1. 1. had voormelde kennis plaats. Ondanks het wankelbaar weder had de Ypersche bevolking eraan gehouden de verschillige vermakelijkheden bij te wonen. De vijftig kilometerkoers werd fel betwist en de zege werd behaald door de Ypersche rijders D' Hondten Plattevoet. Onderscheid den zich insgelijks de gebroeders Notreda- me. Pe mastklimming en de kleine Mar- thon der Kalfvaart gewonnen door Goe- maere behaalden veel bijval. 'S Maandags een even fel betwiste wielrijderskoers ge wonnen door zelfden D' Hondt en Notre- datne (oudste) gevolgd door Plattevoet die waarlijk een prachtkoers leverde en zijne mededingers naar hartelust deed stampen, De kampstrijd op den teerlingbak brachten roering en nering tot het uur van scheiden geslagen was en elk vokfaan eene verdien de nachtrust ging genieten. En zeggen dat men de Kalfvaart de ge- ineene wijk» naamt. Bravo, beste werk lieden ge haalt eere van uw kermissen waar nooit een onverschil of vechtpartij plaats heeft. Zij die met U omgaan kunnen U waardeeren en U ten voorbeelde stellen tegenover diegenen die U verachten en miskennen. Hulde aan uw komiteit in den persoon v. den voorzitter, den schrijver en bestuursleden; en een gulhartig tot weder- ziens van vriend Nand H. Sakramentsdag. Het doet den Yperling altijd vele deugd te zien en te bestatigen, dat de oude gebruiken in eere blijven. Donderdag vierden de spellewerk- sters hun feestdag. Hebt gij ze gezien de vrouwtjes van Belle's Godshuis, met hunne ouderwetsche kleeren aan, de stad doortrek ken. Zij zijn gegaan bij de vrienden en kennissen en hebben er de schoone en voor vele onbekende liedjes gaan zingen. Ook sloegen hunne stijve beenen de maat en zij schenen den ouden dag te vergeten om maar alleen te denken aan de jolijt die zij beleefden in lang verleden dagen toen ze met hunne krakende char-a-bancs naar Kern mei reden en heel de streek deden meedeelen in hunne onvermengde vreugde. Gij vrienden, die eraan medehelpt.om die schoone overleveringen te doen voortzet ten, hebt er dank vftor. Zulks mag niet ver loren gaan. Huis Gezusters ROEDOLF DlXM UI DESTRA AT, 2, YPER. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen Feest van het H. Hart. Met de jaren groeit hier ook in onze stad, de feestbetoo- ging ter eere van het H. Hart Die hebben wij bijzonder kunnen zien in de godsdien stige plechtigheden (Mis en Lof) in S! Pie- terskerk, waar zooveel geloovigen met innige godvruchtigheid, hunne liefde kwa men uitspreken voor het H. Hart van Jesus ook in de bevlagging die met der tijd toe neemt. Laat ons dan verhopen dat de stonde niet lang meer uitblijven zal; eer wij op onze beurt, en met dezelfde christene over tuiging als elders, onze stad aan Jesus H. Hart zullen mogen toewijden. Dit hangt slechts van ons af. \X'ij hebben maar te willen. Ypersch leven. Met evenveel belang stelling is de cusrsus voor kunstvorming Zaterdag laatst gevolgd geweest. Vandaag 25 Juni les, doorE.H. Goethals over Gallo- Romeinsche en Frankische Geschiedenis. Daarna komt H. Speybrouck met alge- meene begrippen over bouwkunde. Zater dag 2 Juli, Ingénieur Vanderghote over aardkunde. HeerBuchinx: over aardrijks kunde van West-Vlaanderen. Kunsttentoonstelling Het mag waar lijk bevreemdend heeten dat hier in onze stad, zoo druk bezocht door zooveel koop krachtige toeristen, wij nog niet de minste tentoonstelling kregen van kunstwerken allerhande. Aanneembaar zou het zijn in dien wij hier schaarschheid aan kunstenaars hadden. Doch neen, dat is het niet, want wij kunnen er verscheideue opsommen en zelfs heel voorname. Nu toch schijnt er eene kentering te komen. Van af den 25 Juni tot 3 Juli, inbegrepen, krijgen wij de langverwachte tentoonstelling, in het hotel Excelsior, op de groote Markt waar de vol gende kunstenaars, hunne gevrochten zul len bijeen brengen :de De Block's, Patfoort Vanbiervliet, Van der Kaaij, Deraedt en Colardyn. Wij zijn overtuigd dat vele onzer stadsgenooten met verwondering zullen opzien naar sommige dier altisten, die jaren lang in stilte hebben gewrocht en gezocht om nu voor het eerst aan den dag te komen met werken welke reeds gekeride mannen in de kunst, wel zouden willen teekenen. Ja, de tentoonstelling zal een bezoek overwaard zijn en het ware dan ook hoogst wenschelijk, dat vele kunstmin nende Yperlingen er aan hielden, door een bezoek aan de tentoonstelling of door het aankoopen van het eene of andere werk, hunne stadsgenooten aan te moedigen en hunne waardeering onverholen wisten te betuigen. Zöo moet het zijn. want meer dan vele andere verdienen zij ondersteund te zijn. Hulde aan den F. H. Socquet Wie Zondag namiddag het muziek, de turners en de ontelbare vrienden van Marcke die hunnen oud-Bestuurder kwamen huldigen door de straten hebben zien trekken, moe ten zeker wel onder den indruk gekomen zijn van de buitengewone genegenheid en waardeering welke zij hem toedroegen. Hij immers was het die daar heel de beweging heeft doen ontstaan. Hij was het die zijn bemind volk zoo hoog heeft weten op te tillen, en naar de zege heeft geleid. Ook zal die machtige betooging er veel aan toegeholpen hebben, om onze werkers een riem onder het hart testeken en hen te doen verhopen dat ook voor hen betere dagen in aantocht zijn en dat zij op hunne beurt en onder zijne wijze leiding het doel zullen weten te bereiken die zij zoolang reeds voor het oog hebben. Vooruit dan werkers van Yper, het daget in den Oosten, ook nu voor U. Openstaande plaatsen voor onderwijze ressen Twee onderwijzeressen in de kostelooze lagere stadsmeisjesschool. Jaar wedde volgens de wet Aanvragen bij het gemeentebestuur voor 1 Juli, met af schrift van diploma. Lezers Doet uw aankoopen bij de han delaars die hun aankondigingen in ons blad plaatsen. 't Is niet lang geleden dat een oude kameraad van me voorgoed verhuisde. Ik kon hem maar moeilijk vergeten daar aller hande herinneringen mij dag en nacht van hem spraken. Verstokte franskiljon wel is waar, maar, (aan alle regels zijn er uitzon deringen) in den grond toch een doodbra ve vent of we geredetwist, gestreden en gekeven hebben En 't gebeurde niet zel den dat we tot vechtens toe tegenover mekaar stonden, maar oude vriendschap roest niet, en daarom misschien konden we tegaar de baan over. 'k Heb gisteren nacht een vreeselijke droom gehad en 't ging precies over mijn vriend Kamiel, (hij heette Kamiel) al met eens een duivelsche verschijning, een onmenschelijke vorm met vuur en rook omhuld stond naast mijn bed. Een verpes tende pekreuk vervulde mijn kamer en 'k lag als verlamd te glarieoogen roepende om hulp en bermhertigheid. Een stem als uit een graf, sprak tot mij: ik ben uw vriend Kamiel en kom tot u om trouw aan onze oude vriendschap, u te waarschuwen tegen het groot gevaar dat al diegenen oploopen, die als geboren Vlaming, het nog aandurven de franskiljon uit te han gen. Ik lag in klefzweet mij te draaien en te keeren van schrik en kon geen woord uit mijn toegenepen keel los krijgen. 1 lij huilde verder: «Gij weet hoe deugd zaam ik altijd geleefd heb en hoe overtuigd ik was, na mijn dood, recht ten hemel te varen. «Niets te doen! Voor franskiljonsche zonden, is er zware straf en 'k moest voor 100 jaar het. vagevuur in 'k Vond mijn spraakvermogen terug na deze verklaring, ik aanzag de vagevuur- straf als verzachtende omstandigheid en trachtte mijn vriend te troosten met hem de henicisghe wellusten te beschrijven die hem te wachten stonden na deze tijdelijke kwelling. Ik dacht hem zoo tot bedaren te krijgen maar hij huilde meer en meer, en wist mij te zeggen al bevenden schuddend dat die honderd jaar vagevuur niet zoo erg waren, maar, en hier krulde hij zich hope loos en kermende over den grond, gij moet weten dat ik daar dag en nacht den Vlaamschen Leeuwmoet zingen, hond- derd jaar lang! Een geweldige lachbui miek mij wakker en 'k keek verwonderd naar 't dakvenster langs waar Kamiel's gemartelde schim weggespoeterd was, al inzettend met een snik: Zij zullen l^etn niet temmen..! SBBBBBBBBBBBBBBB Woesten Zondag 20 Juni om 11 u. voormiddag voordracht in t Vlaamsch Fluisover Amnestie. Dat niemand ontbre- ke, 't gaat er om de rechten onzer Vlaam- sche voormannen Wordt lid van onzen Bond Het K V. N. VJ Brielen. Op Zondag 29 Juni 1927 zagen wij onze jaarlijksche processie door onzegemc.nte trekken. Ondanks het on- aangenatm weder, was zij heel aandoenlijk geweest en zeer treffelijk, Ook zagen wij in de kerk het mooie vaandel van onze oud strijders, die zooals andere jaren zoude medegedragen worden in de processie. Maar ongelukkiglijk had het bestuur nog maals geslapen en er niet aan gedacht op een vaandrig. Sedert ze onzen vroegeren vaandrig er uit gestemd hebben moeten ze sedertdien Pier Jan of Paul van goeden wil optrommelen zooals in de zevende bede vaart naar den Yzer. Een oud-Strijder. Elverdinghe Op Woensdag 29 Ju ni, St Pietersdag zal db Boerengikie alhier plechtig haar nieuw vaandel inhuldigen. Al de Bonden van het omliggende zullen te Elverdinghe de feesten meemaken. Er is plechtig lof te 2 uur, waaronder wijding van de nieuwe vlag, daarna optocht in stoet door de gemeente. Een twaaiftaal wagens zullen pralen en getuigen voor de neersti- ge bedrijvigheid der Elverdingenaars! Na den stoet is er feestvergadering op den koer der zusterschool. Het woord zal gevoerd worden door. Heeren Deboodt, en Parreyn v d Boerengilde en Mullie Se nator. Eenluisterlijk muziekfeest op degroo- te Markt zal dien zegedag sluiten. Meenen Op 31 December 1920 be droeg de bevolking 19005 zielen. Wij ko men dus in den derden rang in het arron- disement na Kortrijk en Moeskroen 27854. De minst bevolkte gemeente uit hetarron- disement is üyselbrechtegem met 302 in woners, welke daarentegen de langsten naam draagt. Hollebeke De motorrijder Cijriel Evrard kwam de Yperstraat afgereden, toen in een draai het rijwiel uitgleed en de rij der hals over kop tegen de straatsteenen viel. Hij was gelukkig enkel aan den schou der gekneusd. Zijn kleederen waren ge scheurd. Heule. Doodelijke val. Maandag was Valerie Pieters, 43 jaar oud, echtge- noote van Richard Verkest, wonende in de Boozestraat, uit haar bed opgestaan.-De vrouw misschien nog half in slaap, deed een misstap in het donker en viel met het hoofd voorover van al de trappen. Zij was op den slag dood. De geneesheer Verkest werd ter plaatse geroepen, die den dood vaststelde, veroorzaakt door een schedel breuk. Roeselaere, Emiel Vanmoerkerke, slager, wonende S< Hubertstraat, plaatste zijn rijwiel buiten aan de deur. Na enkele oogenblikken in den winkel verbleven te zijn stelde hij vast dat zijn fiets verdwenen was. Een jongeling van 17-18 jaar oud, was er mede weggereden in de richting van Ardooie. Brugge. Enkele minuten voor mid del nacht kwam langs de Scheepsdaelelaan een Ford-auto gereden bestuurd door Mau rice an Dissel, uit Brussel in gezelschap van een paar vrienden, die zich naar Oostende begaven. Op de plaats waar vroe ger de brug was over de Oostendsche vaart - brug welke opgeblazen werd tij dens den aftocht der Duitschers en tot hier toe nog niet hersteld is!- bevindt zich een houten afsluiting en een rood licht De autobestuurder nam het licht voor het

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2