DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel Zondag 26 Juni 1927. le Jaargang N' 26. TEK kOSTSCIIOLi; A I. I. E K L E E achterlantaarntjé van een voertuig en reed maar door, het ingebeeld voertuig willende voorbijsteken. Plotseling sloeg de auto door de afsluiting de vaart in. welke daar een diepgang heeft van zes meters. Op het hulpgeroep der inzittenden kwamen lieden uit de buurt toegeloopen die er.gelukkig in s' agden de drenkelingen van een gewissen dood te redden. De auto was heelemaal onder water verdwenen. Men kon de lichten zien voortbranden. De slachtoffers die als bij wonder slechts kneu zingen hadden opgeloopen, werden ver pleegd in de naburige herberg De Kroon», waarvan de bewoners zich bij de redding onderscheiden hadden. Deerlijk-Verriestfeesten Op Zon dag 14 Oogst 1927. Te 10 u. plechtige Hoogmis, gezongen door de «Ceciliakring» Tieghem, onder de leiding van M. Moortgat. Gelegenheids- preek door E. H. K. Vander Espt, Diksmui- de. Na de Mis De Profondus Te 11 u. bezoek aan de versierde graf plaatsen Verriest. Te 11 1 4 u. ontvangst door het Verriest- komiteit van de Familie Verriest ten ge boortehuize van Pastor Verriest. Te 12 u. Eeremaal bij inschrijving in de feestzaal der jongelingenpatronage. Te 2 u. groote Volkstoet van muzieken, turngilden en Vlaamsche maatschappijen. Te 3 1 2 u. onthullingsplechtigheid van den gedenksteen, feestrede door M. J. Muls, Antwerpen; toespraak door M. G. Muilier, afgevaardigde Studentenverbondcantate. Te 5 u. muziekfeest en turnoefeningen. S' Avonds, verlichting. Hugo Verriest was vroeger principaal van het College alhier. Ook in dien tijd toen Vlaamschgezindheid uiterst gevaarlijk was, stelde hij zich te Scherminckel aan als een man met één gedacht en één woord. Om die reden alleen is het reeds te wen- schen dat een sterke groep Yperlingen aan de feesten deelneme. Abeele. - Omstreeks 5 uur, kwam een splinternieuwe auto de grens overgereden. Een weinig verder moest men stoppen daar de band sprong. Terwijl de twee autorij ders bezig waren een anderen band op te leggen kwam een tolbeambte wat dichter bij Toen zij hem zagen aankomen sloegen zij op de vlucht, hun rijtuig achterlatende. De tolbeambte doorzocht de auto en ont dekte 33 balen tabak, wegende ongeveer 800 kgr. Loo. De handelaar C. Vaneecke, wonende Ooststraat, Veurne, kwam naar de Markt gereden per auto. Op zeker oogenblik geraakte hij het stuur- kwijt en botste met groot geweld tegen een boom. Gansch het voertuig was ontredderd. De (Een bladzijde uit het dagboeksken mijner zuster.) o Te 7 uur geeft Madame Jeanne teeken met een klakker... 't klêên is uit, en wij trek ken reeksgewijze de slaapzale af rechtte naar 'n andere groote zalé, rijkelijk versierd lijk overal met spiegels behangen,-met lig bedden en stoelen met kussens bedekt, en die men Salon de réception heet. Daar staan in reie al de Damen. Wij elk op zijne beurt, gaan voor iedere Dame eerst eene buiginge maken, geheel eigenaardig uitge- voert: een beentje fixe, en 't andere achter uit alzoo op de goeste van onze poes; daar op moeten wij ze omhelzen.Dat is mij nu 'n toertje waarin ik in den beginne niets van begreep en dat mij schrikkelijk tegen ging - nu kan ik ook al mijnen kant staan Naaien teederen morgengroet, gaan wij, naar de kapelle waar de morgengebeden gelezen zijn en daarna de H. Misse. Wij, we zitten op stoelen, de Damen zitten vooraan twee en twee, al weerkanten van den koor bestuurder kwam er met eenige lichte kwetsuren vanaf. Thielt Verscheidene eledrieker? heb ben zich laten beetnemen door een onbe kenden persoon, die op behendige wijze geld wist af te truggelen. Hij deed hier en daar een groote bestelling, kwam dan wat later terug om \x at geld, zeggende dat hij nog een betaling van vroeger bij een ken nis te doen had en niet genoeg geld bij zich had. Hij gaf zich uit voor Remi Decuy- per, woonachtig te Meulebeke. Hij is in het grijs gekleed, draagt een rouwband aan den arm en heeft een Oost-Vlaamschen tongval. Hij schijnt ongeveer 28 jaar te wezen. Bij nader onderzoek is gebleken dat de persoon in kwestie te Meulebeke totaal onbekend is en men hier eenvoudig met een aftruggelaar te doen heeft. Vlamertinghe. Weesjesdag. De Vossen hebben talrijk den oproep beant woord om de H. Mis voor de gesneuvelden bij te wonen. De vlag werd vóórop gedragen in de kerk en een groote groep Vossen knielden vooraan op de hun voorbehouden plaats. Ten offer gingen vrijwel al de mannen die in de kerk aanwezig waren. Het was waar lijk aandoenlijk te zien hoe onze dierbare gesneuvelden nog piëteitvol herdacht wor den door onze bevolking en hoe het hart van ons volk immer klopt voor zijn kin deren. Na de H. Mis werd de vergadering der Vossen ook talrijk bijgewoond. De voor zitter hield eene diepgevoelde toespraak over de beteekenis der herdenking van onze gesneuvelden en deed een warmen oproep voor de Vlaamsche Bedevaart naar Diksmuide op 21 Oogst, en om zoo geest driftig en talrijk mogelijk het 11 Julifeest te komen meevieren. De verkoop van het weezenbloempje en het aanbieden van eene inschrijvingslijst ten voordeele van het werk der oorlogs weesjes, telkenjare zoo zeer behartigd door Jufvrouw Bienvenu, brachten de mooie sommen van 152 fr. en 330 fr. op. Aan Jufvrouw Bienvenu, aan de meisjes bloempjesverkoopsters onzen besten dank. Het Bestuur V. O. S. Op 29 dezer zijnde St Pieters en Pau- lus feestdag; gaat de lloerengilde naar de vlag inhuldiging der Boerengilde van El- verdinghe. Boeren van Vlamertinghe, leden onzer Boerengilde allen op post; we moeten er ten minste met 50 man vertegenwoordigd zijn, en we hopen dat de jonge boerenzoons er nu ook in grooter getalle zullen zijn dan te Zonnebeke. Tegen 1 1 2 uurzijt ge allen verzocht in uw aangewezen lokaalDe steenen molen» bij J. Vanlede waar een commissaris onze gilde zal ontvangen. H. Sakramentsprocessie Vlamertinghe heeft de specialiteit,, nationale heiligen in de processie te doen meegaan. We mochten Zondag te midden de Heiligengroepen ook de c De Koningin der Belgenbe wonderen. Dat ze nog zeggen dat het nationalistisch Vlamertinghe geen devotie heeft tot dynas tie! Asje blieft kwa tongen. West-Nieuwkerkc. Voor enkele dagen is te Waereghem overleden in den ouderdom van 62 jaar de Zeer Eerwaar de Heer N. Van der Heyden gewezen Herder onzer Parochie. Het zal zijn oude Parochianen niet te veel vragen zijn een gebed voor den afgestorvene te willen storten. God zal 1 lem waarschijnlijk reeds hebben vergolden alles wat hij voor 't zielenheil heeft vervuld. Tot op den laatsten dag bleef Hij, midden bommen en granaten, op post, zijn plicht getrouw. Samen met Bur gemeester Therry heeft Hij ten volle zijn plicht gekweten. Daarom genoot hij iedereens achting wat niet ieder voornaam ingezeten van ons dorp van zich zelf kan getuigen. Een vraag: Zou het de Nationalisten van 't Zuiderlijk Westland niet mogelik zijn, dezen zomer nog een volksvergade ring met vreemde sprekers te houden? Den dag en het dorp zou men op een vergadering van leiders kunnen bepalen? 't Westen bloost Waarom zouden we niet? Dat degenen die akkoord gaan naar ons dorp schrijven! Te Mechelen brachten de Nationa listen een reuzenspandoek: «Amnestie» voor de oogen van de Koningin, die de stad bezocht. België moet voelen dat er kracht zit bij de Vlamingen Het heeft ze alleen als jongens beschouwd wien men speelgoed in de handen stopt. Wij zijn mannen. Laat ons toonen dat er «geen knechten voor liet aanbeeld staan Beredeneerde actie naar de stem van liet hart en den daad van een wil, die opbou wen zal. Daden zijn de echte wapenen der gedachte. Wie wint het millioen? Maandag morgen vond een trekking plaats van de leening 5 p. h. 1923 van de Verwoeste Gewesten. Nr 2 van reeks 233.247 wint 1.000.000 fr. 1 lot van 100.000 fr.: R. 238.342 m 5; 3 loten van 50.000 fr: R. 143.139 r.r 2 R. 263.458 nr 2; R. 81.28S nr 1. De andere nummers van voornoemde reeksen zijn terugbetaalbaar met 550 fr. De Cycloon in Holland... teisterde hon derden gezinnen bij onze noorderburen. Weeral een hoop ongelukkige lieden, maar zij zullen gelukkiglijk troost vinden door het gebruik van BLACK CHICOREI. Rijsel. In de rue Voltaire Wasq .i. hal, heeft zich een bloedig drama voorge daan. Vrouw Leonie Lodwick, moeder van twee kinderen die bijna kreupel is door rheumatiek, vond nog het middel om zich met een kleinen handel bezig te houden, en te voorzien in de behoeften van haarman een luiaard, die tevens een onverbetealijke dronkaard is en als betuiging van erkentelij k - heid steeds de ongelukkige sloeg. Zekeren dag zei hij zelfs, dat zij zich maar moest opknoopen. Hij zou dan de kinderen te vinden leggen, om vrij te zijn. Gisteravond kwam de hartelooze man opnieuw dronken thuis, nadat hij al zijn geld had verbrast. Hij vroeg er nog. Maar de vrouw weigerde en verweet hem zijn gedrag, waarop zij vreeselijk werd mishandeld. Leonie Lodwick kon gansch den nacht niet slapen. Zij besloot er ten slotte een eind aan te maken, greep een revolver, waarmee zij haar man doodschoot. Zij vluchtte daarna in haar tuin, waar de poli tie haar heeft gevonden. Een der kinderen verklaarde aan de politie, dat zijn moeder goed gedaan had met vader te dooden, want dat zij op onge hoorde wijze had te lijden. Alle getuige nissen van de geburen zijn ten gunste van de vrouw die in vrijheid is gelaten. Oorlogsmonumenten Brussel krijgt een nieuw oorlogsmonu ment aan een onbekenden soldaat te meer. Naast de kerk van Laeken wordt thans gewerkt aan een groot monument met grafkelder, waarin het stoffelijk overschot van een Eranschen Onbekenden Soldaat zal worden bijgezet. Op Zaterdag 16 Juli zal er op een der militaire begraafplaatsen in het Ypersche een ontgraving plaats heb ben. De lijkkist zal 's avonds in Brussel aankomen en bij toortslicht onder militair geleide naar Laeken worden overgebracht. Den volgenden dag wordt in aanwezig heid van den Eranschen minister-presi- dend, Poincaré, en van het Belgische Ko ningspaar, het monument onthuld. Dit gedenkteeken uit blauwen steen, stelt vier Belgische soldaten in veldtenue voor, die het lijk van een gesneuvelden Eranschen militair dragen. Jacht op een neger. Wandelaars aan de vijvers van Elsene moeten doen hebbe, en zult gij nooit raan? 'k zal er nu maar eenige staalkens van geven. Eerst heb ik een beentje achteruit leeren smijten... 'tgeene men faire les révé rences noemt! Gelukkig dat men lichte staat... 't zou gij moeten zijn Jantje, die wat beter te passé staat. Ge 'n zoudt dat zoo flink niet uitvoeren en wellicht uw beddeke maken. D'eerste lesse was nog al gauw opgeteerdvoor de tweede had ik meer moeite... 't was zake van de medezusters en de Damen te leeren omhelzen... wel... wel... kost ik allicht mijne armep rond den hals slaan, en dan twee piepers gevenmaar dat moet veel bevalliger, veel koddiger gedaan zijn, volgens al de regels... en ik, cette paysanne... 'k en kan die armtjes niet licht leggen, mijn mondje niet zacht genoeg op de kaken drukken, maar nu is 't aan bete ren, en broère, ge zult het gaan zien binnen drie maanden, als ik thuis kom. Daar zijn dus de twee bijzonderste lessen die ik zelve uit te voeren heb, op d'andere leqon de Callisthinie plus avancées» moet ik staan kijken om het later na te poetsen. ('t Ver\'olgt.) op bidbanken met roode fluweelen kussens bedekt; ze zitten daar in al hunne pracht met hunne witte hoofdsieraden en lange slepenwaarlijk ze zijn meer opgezet dan de kapelle zelve.... Na de misse, trekken wij naar de eetzale, de Damen blijven nog lezen 't is gezicht brood, geweunlijk met chocolade... 't is met ruzie dat ik twee sneedjes binnen krijge; 't smaakt niet. Binst dat wij eten, leest men in een boek: le peuple Erangais est le peuple le plus galant du monde!!... 'k en draag er ik algelijk niet van weg: zie mijne maatjes de lezing volgen oplet tend... geen woordeke gaat verloren... kijk hoe verwonderd dat ze staan bij al die .lief lijkheden dat ze vernemen. De boterhamkens zijn opgesmuld; mij ne medezusters vliegen naar de speelplaat- se... ze zijn uitgelaten't is schetteren, 't is tateren bij geheele mondvullen; maar Madame Jeanne is daar al met den klakker, en alles valt stille, zoo stille als ik... Ja, broe der, hoe geern jk speelde en babbelde, ik kan dat hier niet meer, 't zijn traantjes die voren zitten, en Vlaamsch dat eruit wilt.„ en 't Vlaamsch is hier verbannen op straffe van den rosten sleutelen twee dagen in den hoek. De belle rinkelt, 't is negen! naar de studie! 'k zitte al op mijne plaatse aan 't lesse leeren, maar hoeveel zachter zit ik hier als 't onzen in schole... op kussens! 't En is maar een dingen hard, en 't is die domme lesse die in mijn hoofd niet wilt! Dat fransch fabelken, och ware het Vlaamsch ik koste het- al duist keers; en kan ik het niet, nog ne keer bekeven, en paresseuse, en inéchante, en mauvaise volonté Dan gaan we naar klasse: wat we daar al leeren, moet ge het vragen? Eransch, en Fransch, en nog Eransch. Och, 'k zal geheel mijne spraakkunste vergeten, en vader als hij komt wat zal hij zeggen Achter de klasse, is 't weer speeltijd... 't is elve... en nu, gaat ge uwe oogen niet gelooven 't is sedert ik hier ben, altijd op te trekken naar den salon de réception pour y suivrela le<;on de grace,ou de «Calisthinie» wij moeten toch de eerste les van opvoe ding kunnen! Wat ik daar al gezien en

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3