De slag eer Gulden Sporen was geen Klassenstrijd Wie iets wil leeren en ook een flinke FIETSTOCHT wil maken, ga mee I met V. T B. naar WEVELGHEM OP ZONDAG, 3 JULI. I Vertrek te lOu. 's morgens aan "Het Belfort", Rijselstraat. Eten mee! Eenig mooie tocht langs de Leie. Te Wevelgem bezoek aan een vlas- I inrichting onder bevoegde leiding. V.T.B.tri op uw postI EDGARD LOUAGE (■pmecnlerand STAD YPER Werkrecntersraafl - Opmaken der Kiezerslijsten BEDANKING De dienstdoende Apotheker op Zondag 3" Juli is M VANWALLEGHEM,StaileSlr. cttct.'ct tzksc. jetjci .tjuiijuejjejtaaeuojjejtf Poperiaghe-ïr Jalieviering voor aen Gemeenteraad ULANtV^CHE TOERISTENBOND L. W. In geval van regen wordt de uitstap verzet. ¥PE«SCH LEVELS Jeugdige dieven. Twee jonge kerels, tien en acht jaar. namen een splinternagel- nieuw rijwiel vóór een huis van 't Statie plein en reden er meê weg. Toen de eigenaar ervan buiten kwam was hij wel teleurgesteld zijn velo niet meer terug te vinden. Dadelijk verwittigde hij politie en gendarmerie. Maandag avond vond de eerste chef V. 11. twee gactjes een fiets aan 't verduiken in eene puine der Koeimarkt. Seffens werden ze ondervraagd en een kort onderzoek stelde vast dat het wel de twee kadeijen waren, die het rijwiel daags te voren had den gestolen. Een deugdelijke berisping werd hen toe gediend Tot zijne groote vreugde werd den man het rijwiel teruggeschonken. Gastjes die beloven nietwaar Schilderijen Nogmaals zijn drie schil derijen toebehoorende aan St Pieterskerk, heelemaal opgefrischt wedergezonden. De zer dagen krijgen ze hunne blijvende be stemming. De twee apostels zijn van Care! van Yper. DE KINDERKORF Huis Gezusters ROEDOLF dlxmuidestraat, 2, y p e r. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen Ongeluk Jules Callens wonende op de Kruisstraat was Dinsdag bezig met te werken aan de Zegeboog, toen een tame lijk zware steen hem op den voet viel.Deer lijk gekwetst werd hij naar het hospitaal gevoerd om er verzorgd te worden. Nader hand is hij kunnen te huis geraken. Autobotsing. Dinsdag avond kwam een lieer met zijn auto uit de Boterstraat gereden en ging de Tempelstraat op. On gelukkiglijk kwam uit tegenovergestelde richting een ander auto aangesnord en het gevolg was dat ze op elkander botsten. De inzittenden kwamen er met den schrik vanaf doch de auto's geraakten deerlijk uit den slag. Anirrikaansche Legionnairs op bezoek.— In September a. s. zullen 250 Amerikaan- sclie Legionnairs naar Belgie komen en het departement van 's lands verdediging zal zich gelasten met hun een gul onthaal te bezorgen. Zij zullen uitstapjes doen in geheel het land en onder meer ontvangen worden ten stad huize van Brussel en Ant werpen. Zij komen ook onze stad en omme- lands bezoeken. u;i;r\v I:\VL gewaarborgd tegeu regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Rookavond. Zondag avond gaf onze harmonie een rookavondin «Vlaanderen». Veel plaats te kort. De Voorzitter verwel komde de overtalrijke vrienden en gaf het woord aan Advokaat Leuridan die een speech afgaf zooals hij alleen kan. ledereen kreeg er zijn deel De geestdrift steeg ten top en werd onderhouden door onze muziekanten die onvermoeibaar volhielden en ons een puik concert bezorgden. De leider Heer Vanpuivelde haalt er eere af. Muziekanten ook aan U hartelijken dank en wij roepen het U opdat Gij het alle maal hooren zoudt. Tot in 't korte zeker Want 't smaakt naar den trog. Kunstvorming. Zaterdag 2 Juli zal Ingenieur Vanderghote les geven over aardkunde. Heer Bnckings zal hem opvol gen met aardrijkskunde van West-Vlaan- deren. Zaterdag 10 juli, spreekt F i Bou- teca over kerkelijke geschiedenis, daarna E. H. Debrie over kunstgeschiedenis der oudheid. Er is meer en meer belangstelling. Schilderiijen. Dikw ijls reeds hebben de kunstliefhebbers en alwie het goed meent met Ypers bloei, den wensch uitge drukt, de schilderijen van de Commissie van Openbaren Onderstand in een tijdelijk museum te zien bijeenbrengen, waar de Yperlingen cn de vreemdelingen, die kunstgewrochten naar waarde zcuden lee ren schatten. Doch neen, zij hebben aan doovemans deur geklopt en naar wij ver nemen worden die schilderijen welke nu opgefrischt en in hunne oude lijsten geplaatst zijn dezer dagen naar hunne oude bestemmingen weergekeerd, waar zij voor eeuwig verstoken zullen blijven in kamers of woonplaatsen waar wij nooit den voet zullen kunnen zetten. Wij hebben gezocht om die handelwijze uit te leggen, maar geen redens gevonden en kunnen enkel dit zeggen: 't Is jammer voor de kunstliefheb bers en... voor de Yperlingen. Zitting van 4 Juli 1927 om 18 uur. DAGORDE o 1. Proces-verbaal der zitting van 13 Juni 1927. 2. Stadseigendommen te Dickebusch. Jachtrecht. Verpachting. 3. Stadsgebouwen. Verzekering tegen brand. Verhooging. 4. a) Middeneiland. Openbare vër- kooping van gras. Goedkeuring. b) Eilanden. Aanvraag om te mogen laten visschen. 5. Openbare Onderstand. Partij zaailand. Verdeeling. 6. Openbare Onderstand. Land goederen. Nieuwe pachters. 7. Wijkkermissen. Vragen om toe lagen. 8. Tuindagfeesten. Programma. 9. Mededeelingen. De Burgemeester der Stad Yper noodigt dringend de werklieden en bedienden uit, die woonachtig zijn te Yper, maar op 1 Juli 1927 buiten Yper werkzaam zijn, den vóór- en familienaam en woonplaats van hunnen baas te willen opgeven in het Gemeentesekretariaat vóór 20Juii 1927. Heer Juliln DEPROST en familie dan ken de talrijke vrienden en kennissen voor de menigvuldige blijken van genegenheid hun betuigd bij Ijet afsterven van hunne diepbetreurde dochter Jkannt: DEPROST- /o\i)\(;i;isi De geschiedenis leert, volgens den Heer Desmarez dat onze helden van 1302, die de bewondering van gansch Europa verwek ten, voorloopers waren van de heden- daagsche socialisten! (1) Het is sedert jaar en dag, dat de nieuwe geschiedkundigen:de Heeren Funck-Bren- tano, Yanderkindere en Pirenne benevens Des Marez voornoemd, onze genteenteman- nen van 1302 in dit daglicht stellen. Was 11 Juli 1302 een strijd van edellie den tegen burgerij, of van armen tegen rij ken, zooals ze het beweren Wel te ver staan een strijd van edelen, omdat ze ede len waren, tegen de burgerij als zouden ze twee klassen uitgemaakt hebben, die door hun samenstelling zelf en door hun aard aangedreven werden om tegen malkander op te stormen en zoo mogelijk malkander te vernietigen? Ofwel een strijd van armen, omdat zij arm waren, tegen rijken, omdat ze rijk wa ren, omdat ze in het economisch leven niet konden nevens elkander bestaan? Pieter de Coninck was een wever, (niet de deken der wevers: de deken op dat tijd stip was Christiaan van Damme). Hij was een arme wever, want de Gentsche Min derbroeder, een tijdgenoot, bevestigt, dat hij nooit 10 pond bijeen had. Hij was even wel aan 't hoofd der Brugsche ambachten te Kortrijk. Welnu, Pieter de Coninck werd ridder geslagen op het slagveld vóór den strijd met 40 zijner volksmannen, (2) met de belofte van een erfelijk riddergoed, zoo de Vla mingen de zegepraal behaalden. En de be lofte werd uitgevoerd: na de overwinning kreeg de Coninck benevens andere beloo ningen, een deel der landgoederen van den heer van Ghistel en 1000 pond jaarwedde hem door Brugge betaald. Pieter de Coninck en zijne volksmannen werden dus edel en rijk. Welnu: wie'zou ooit gezien hebben, dat in een strijd tusschen edelen en burgerij, of tusschen rijken en armen,hetopperhoofd der onedelen en der armen zelf, in het bij zijn en met de toejuichingen van zijn vol gelingen, tot den rang van edel en rijk man zoude verheven worden! Daarbij zou het leger der onedelen en der armen geheel en gansch onder de be velen gestaan hebben van edelen en rijken? En nochtans, niemand anders dan edelen en mannen tot den rang der rijken belioo- rende hebben de Vlamingen te Kortrijk aangevoerd! Zelfs de Coninck voerde er geen bevel. Eindelijk, alhoewel er maar een tiental ruiters aan den slag deel namen, waren er honderden edellieden die evenals Guido van Namen en Willem van Guliek te voet vochten (3), en zich alzoo vrijwillig op den zelfden rang stelden van de voetgangers, het gemeen volk. Het blijkt dus klaar, dat de strijd van 1302 geen strijd was van edelen tegen onedelen of van armen tegen rijken. De mannen, die te Kortrijk in den Gul den Sporenslag zegepraalden, verbeelden geenszins het leger der armoede: honger lijders (crève-la-faim) zooals ze Desmarez noemt (4) Er waren daar honderden edellieden. Er waren ook vele boeren en visschers. De boeren waren waarschijnlijk in meerder heid, te weten 7000 man van het Brugsche Vrije, eenige mannen van den Westhoek en Veurne-Ambacht, eenige duizende Oost- Vlamingen. Dezelfde boeren kwamen in 1323-1325 in opstand, en uit de lijsten der verbeurd verklaringen na den slag van Cassel, blijkt het dat zij voor het grootste deel kleine eigenaars en vrije pachters waren (5) Dan kwamen de ambachten, niet alleen de wevers, volders, scheerders verwers in een woord de wollebewerkers, maar ook de andere neringen. De meesters of bazen waren deeerstendan hoogstwaarschijnlijk ook een schoon getal enkele werklieden. Die bazen waren geenszins armen, wel integendeel. Villani zegt dat de Vlamingen plachten geheel den dag te eten en te drinken, en de Minoreet van Gent, dat ze kloek en wel- gevoed waren. Het uitzicht van het Vlaamsche leger zelf toont dus geenszins dat het een strijd was van armen tegen rijken. In 1302 hebben de Brugsche ambachten gezegepraald, en te midden de geestdrift van vorsten en volksmannen, doen ze wat ze willen. En wat doen ze? Als het een klassen strijd is, gaan ze nu zeker een wetsbepaling maken; bij dewelke zij de vijanden hunner maatschappelijke klas, het magistraat (het bestuur der stad) ontzeggen Zóó zou het moeten zijn, ware het een klassenstrijd geweest. Doch zoo was het niet. Er kwam een levendige democratische tegenwerking tot standhet schependom werd hervormd, maar noch afgeschaft noch voorbehouden aan de ambachtslieden alleen. De volkspartij richtte een toezicht in over staJsgelden en kreeg een groot deel in 't bestuur der stad. In 1304 gaf Gwijde's zoon, Filip van Thieti, landvoogd van Vlaanderen een ver maarde keure, die van algemeen belang was, dus zonder partijdigheid, daar ze tot in 1 öl9 de grondlage van 't Brugsche ste delijk recht gebleven is. Wij mogen dus met recht besluiten, dat de slagj der Gulden Sporen hoegenaamd geen klassenstrijd was. ('t Vervolgt.) De slag der Gulden Sporen was een vaderiandsche strijd. (1) Ij signification hist.de la bataille de Courtrai: bl. 5. (2) a) Annates Gandcnses. b) Villani: Histuire Florentine. LVIIl.Cap. LV. (3) Warku-nig. GheldhofHist, de la Flandre 1. 311-312. (4) Ij signification voorrn' bl. 29. (5) l'irrenne: l.e soulivenient de la Flandre mari time de 1323-1328 bl. XXXV en VIII, nota. Va nu foier9 ere eSdens Een voorstel tot «officieele erkenning van 11 Juli als Vlaanderens Hoogdag en uithangen der Leeuwenvlag op het stad huis» was ingediend namens de vlaamsch- gezinde katholieke minderheid en kwam ter bespreking in zitting van 27 Juni laatst. Het voorstel werd voorgedragen door en verdedigd door Bouwmeester Carpcntier. Na hevig redetwisten waarbij de liberale meerderheid stoffe verkocht tot een typisch blijspel werd het voorstel door dezelfde meerderheid gekelderd. Ze waren tegen het uithangen der Leeu wenvlag en zoo zei Hr. Burgemeester La- haye: 1) De meerderheid die ons aanstelde is er tegen. Duo 2) De slag van 1302 was een gevecht van V lamingen tegen Vlamingen, werklie den tegen burgerij en we doen beter dat niet te herdenken. Wat die Vlamingen daar dus op Groeninghekouter verloren hadden begrijpen we nieten die guldensporen kw amen zeker van de geiteboertjes uit dien tijd?) Gij mannen der minderheid zijt te o\ erdreven. Wij ook zijn Vlamingen,goede lamingen, en tot bewijs er van verklaar ik dat, zóó we nu stonden vóór 1302, wij al-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2