TER KOSTSCHOLE 1' Jaargang Nr 27. DE YPERSCHE RODE Bijvoegsel. Zondag 3 Juli 1927. len zijde aan zijde zouden staan met de Klauvaarts. Maar laat ons liever terugden ken aan 1014-1918, als onze dappere Bel- gen (en de 80" \3amingen ook natuurlijk, op den kreet van den Koning Vlamingen gedenkt den slag der Guldensporen sneuvelden, zijde aan zijde en in dezelfde loopgraven met de dappere Franschen en Engelschen. (En met de Amerikanen en Gmadeezen en Duitschers... want dat is «■aar, ze sneuvelden in dezelfde loopgraven zijde aan zijde En \x e mogen met de Leeuwenvlag uit te hangen onze geburen toch niet in 't gezichte slaan. (Ja zeker, en steden als Yper, Brugge, Antwerpen enz die de Leeuwenvlag uithangen...???) 3) Mijn besluit staat dus vast, geen bevlagging aan 't Stadhuis tenzij Kamers en Senaat dat zullen gestemd hebben. (Dan kan immers beroep gedaan worden op de Gendarmen om de vlag te beschermen???) Daarmee eindigt de Burgemeester. De minderheid verklaart hierop dat ze 't argu ment niet kan aannemen als zou de meer derheid der Poperinghenaren gekant zijn tegen het uithangen der Leeuwenvlag. Men kan onverschillig zijn, niet ervóór, maar er tegen, waarom Omdat de Bnrgemeester, als Burgemees ter der meerderheid er tegen is herhaald Schepen Van Doren. (En wie dacht er ook dat M. Lahaye Burgemeester was van alle Poperinghenaren Ten slotte stelt de Burgemeester vooreen Referendum uit te schrijven wat door de minderheid onmiddellijk wordt aangeno men. H. Carpentier vraagt op den stond beslissingen te treffen in dien zin en den vraag te stellen aan do inwoners Weet gij ja of neen, dat op 11 Juli de leeuwenvlag aan het Stadhuis wordt uitgehangen ter herdenking van den Guldensporenslag?» De Burgemeester herhaalt nog dat hij 'n overtuigd Vlaming is, doch vreest de meerderheid te mishagen. Moest echter het bevel van Brussel komen, dat ware wat anders. Zoo ze nu in Brussel met de zaak eens vooruit wilden hé? Laat ons maar het beste verhopen. Naschrift. We vernemen dat Mees ter Butaye door den H. Burgemeester gelast werd onmiddelijk een wetsvoorstel ter Kamer neer te leggen, de stad Pope- ringhe toelatend de Leeuwenvlag uit te hangen. Valt het Referendum slecht uit de vlag zal er toch hangen doch door 'n regi ment soldaten beschermd worden. Verder wil de minderheid niet ten achter blijven en verzoekt Dr Brutsaert een zelfde ontwerp neer te leggen tot toelating en bescherming der driekleur op 21 Juli. (Een bladzijde uit het dagboeksken mijner zuster.) o Eerst la reception au salon: Madame in groot gewaad, bekleed met al heur goud werk, ja schoonder dan me, rouw onze gravinne zelf, ontvangt. C'est l'heure des visites, Mademoiselle une telle wordt aan gekondigd... het kaartje wordt afgegeven door den lakei» (hier verbeeld door eene juffrouw) die op 't zeggen van Madame, de aangekondigde binnen laat. Nu gaat er iets om, dat in buigingen en allerhande moes- kens bestaat, en dat ik maar moeilijk kan beschrijven, omdat ik daarvan nog de benoemingen niet ken. Als dat eerste spel nog ne keer of tien herhaald geweest is, dan is 't een ander paar mouwen! 't Is leeren dansen dat men doet, alhoewel men dat aardig genoeg weet te noemen «les convenances et les joies des belles soirées. Dat verwondert u zeker, Jantje lief. ne keer dat onze paster zooveel kerdas geeft op de dansers... jongen, ge zoudt dat moeten zien, 't'schijven en 't wemelt mij al dooreen, zoodanig dat gij er duizelig van wordt, en „e moet niet peizen dat t de boerendans En eindelijk, uit naijver hebben 'n paar heethoofden van Vlaamsche Nationalisten een afgevaardigde gezonden bij den Mini ster vau Binnenlandsche Zaken te Brussel (via Parijs) om toelating te vragen, spijts alles, toch zooals vroeger de Fransche vlag uit te hangen op 14 Juli. Moest dat echter geweigerd worden ze zal er toch hangen doch beschermd door vrijwilligers (Vlaam sche Oud-Strijders die nog de Fransch- driekleurige striemen dragen der matrak ken uit de Orne, Fresncs, Cezembre. enz.) Vlaamsch Huis - Poperinghe KERMISWEEK Zondag 3, Maandag 4. Dinsdag 5 Juli Familievertooning dr ProfessorJonckheere Goochelaar, doorloopnd programma van 5 tot 11 uur. Inkomgeld 1 fr. Woensdag 6Juli, Opvoering van Beurs- koorts» blijspel in 3 bedrijven, door de Kon. Maatschappij Deugd en Vermaak van Meenen. Vrijdag 8Juli, Opvoering van Booze driften drama in 3 bedrijven "Joliquet luimig zangspel in 1 bedrijf door deToo- neelgroep van 't Vlaamsch Huis. Zaterdag 9 Juli, Opvoering van De Spykersmid» blijspel-comedie in 3 be drijven door St Ludgardisgildevan Veurne, Genummerde kaarten aan 5 fr. (75 plaat sen) 3 fr. (100 plaatsen) 2 fr. op voorhand te bekomen. Maandag 11 Juli, Opvoering van Philippina van Vlaanderen door den Meisjesbond Het Hopperankje» van Poperinghe. Ingang vrij en kosteloos. Voorbehouden plaatsen mits 2 fr. Bij elke vertooning Symfonisch orkest Alle goede Vlamingen van Pope ringhe zijn uitgenoodigd tot het vieren van 11 Juli, Vlaanderens Hoogdag, en de Feestelijkheden ingericht door het Gulden- sporen-Comiteit. A) Zondag avond 2 Juli - Kunstavond in den Tuin van den Katholieken Kring. B) Maandag 11 Julite 9 1 2 uur Verga dering in 't Vlaamsch Huis Optocht naar de kerk Dienst voor de Gesneuvel den Daarna Optocht met muziek en Volksvergadering in 't Vlaamsch Huis, Spreker: Advokaat Versteele van Veurne. C) Maandag 11 Juli, te 7 1 2 uur s avonds Kostelooze Tooneelavond in 't Vlaamsch Huis Opvoering van Philippina van Vlaanderen door de Vlaamsche Meisjesbond van Stad. N. B. De vrouwen zijn in 't bijzonder uitgenoodigd. Elk zorge voor bevlag ging op 11 Juli. (De leeuwen moeten dansen). is, hork naar de namen, 'k heb er eenige onthouden: Cavalier seul, En avant quatre, Galop, enz. enz... Broêre lief, 'k ben al zoo verre geschre ven en ge weet het nog niet al, nog 'en beetje geduld 'k zal kort zijn. La le^on de grace» eindigt «Halte ronde»! Wij gaan naar de eetzale.... (nu doe ik nog ne misstap, 'k tertte op Dame Margueritens teen... van duizend gelukken dat het zij is) 't gaat er stille bij 't eten, 't is trouwens bij de damen. Na 't noenmaal naar de slaap zaal, om ons wat op te zetten. Daarna speel tijd en studie en nog ne keer klas, dan nen boterham eten, en spelen en leeren tot 1 2 waarna avondmaal... gebed en eindelijk om naar bedde te gaan, nen pieper van de Damen in plaatse van moeders kruiske.! Broere Jan, ge ziet, 'k ben haastig geweest op 't laatste, want moeste ik u alles in 't lange en in t breede vertellen, 't en zou geen einde aankomen, en 'k peize dat gij al tevreden zijt daarmee. Ik'hope dat ik mij allichte zal jeunen, 'k verw achtte een ant- woordeke en een woordeke troost van u, en in 't korte vaders bezoek. Ik omhelze u teederlijk.„ ('tis alzoo dat wij onze brieven moeten eindigen van de damen) Boesinghe Het is een allertreurigst feit dat er nog Vlamingen zijn welke steeds bereid zijn de verdrukkingspolitiek te steu nen van sommige burgemeesters. Zooals te Boesinghe op de gemeentevergadering van Dinsdag den 28 Juni bij de bespreking tot't vieren van den 11 Julidag; vond de echte Vlaming graaf-burgemeester (van Brussel) het noodig deze zoo roemrijke Vlaamsche Vlag te besmeuren en in het gezicht van al die Vlaamsche gemeente raadsleden te slingeren. Dat al dezen die Vlaanderen liefhebbenen dus Vlaamschge- zind zijn (moordenaars: hun bladen zouden geschreven hebben dat ze gingen moorden, geen pensejagers vermoorden... maar de koning en de koningin?) Wat deden die gemeenteraadsleden? Hem vast pakken en door het venster op de straat gooien of den graaf daar alleen laten zitten en het aftrap pen? Neen! geen woord van protest; zelfs wierden de aanhangers van dezen Brussel- schen verdrukker niet rood van schaamte! De 11 Julidag is geen nationale feestdag en zoolang ik hier burgemeester ben zal de leeuwenvlag, de vlag der revolutionairen, nooit op het stadhnis geheschen worden. Zoo luidde het! Menschen van Boesinghe recht de kop pen laat U door geen zulke Brusseleers in liet gezicht spuwen en begint ten uwen Voordeele te letten op de werking der ge kozenen in de gemeenteraad, maar niet naar de pinten bier die ze geven of drinken Het wachtwoord zij: den echten Vlaming Thibault de Boesinghe te Brussel en wij hier! Terloops kunnen wij melden dat dees week een kranige Vlaamsche nationale bond tot stand gekomen is 't zal voor onzen kie- kenfreter gevaarlijk worden met al die moordenaars rond zijn kasteel! Vlamertinghe. Gemeenteraad. De Gemeenteraad heeft Dinsdag vergaderd, en had op de Dagorde Punt 2 Erkenning van 11 Juli als offi- cieele Feestdag. Punt 3. Verzoekschrift van 't bestuurs- komiteit der aangenomen scholen, om op 11 Juli vrij af te geven aan onderwijzers, onderwijzeressen en leerlingen. Na een korte geschiedkundige uiteen zetting door den Schepen R. Six, over de oorzaken die aanleiding gaven tot den slag van 1302. en over den uitslag en de gevo'- gen van den Vlaanischen Volkstam van die roemrijke overwinning, werd punt 2 (erkenning van 11 Juli alsofficieele feestdag) met algemeenheid van stemmen aangeno men, en punt 3 met algeineene stémmen min eene onthouding (socialist raadslid). Bravo, Gemeenteraad van Vlamertinghe, Uwe zuster die u zoo geerne ziet Walburga. Na de studie, en na behoorlijk Jans adres geschreven te hebben, ga ik met mijn brief naar Madame. Heilaas! in plaatse van Dame Marguerite, is 't Dame Jeanne, ze neemt hem, en kijkt eerst naar het adres... 'k be zie heur oogen... ze vlammen. ,k Sta paf... «Mademoiselle, l'adresse en flamand! is een! ze trekt den brief uit, en kijkt... et la lettre de même... me connaissez vous pas le règlementvoila la lettre, recommencez en Frangais. Soit, zei Madame Jeanne gestoord, je ne puis pourtant accepter... en haar lijk verzinnende en den brief wedernemende... que ce soit la dernière fois Mijn hartje danste van blijdschap, en 'k schijverde weg! 'k zal toch in Jantje,s mouwe zitten. Jantjes antwoorde op Walburgas brief. Mijn goede Walburga, Gisteren ontving ik daar nen dikken brief in ne grooten omslag stekende waarop in wonderschoon geschrift mijn adresA monsieur Jean C élève au P. S. R. Die prachtige penne verkende ik niet, en wie ter wereld zou er aan mij Fransch gaan schrij ven? Walburga? 't is te schoon geschreven, en algelijk den brief komt van B... Zeere Gij hebt L' waardig getoond van uwe zen ding tegenover uwe Vlaamsche Gemeente. Zoo past het! Leve Vlaanderen, het land van ons herte, ons door God geschonken. Dickebusch. Op Zondag 3 Juli tweede kermiszondag groote velokoers voor beginnelingen en onderbeginnelin gen gegeven door Afarcel Saelen veloma- ker te Dickebusch. 40Kilometers: 175fr. prijzen.Eerste 70fr. 40 - 30 - 20 - 10 fr. en verschillige pre- miën. Inschrijving bij Marcel Saelen Herberg de Pelicaan dorpplaats om 2 uur, en ver trek om 2 1 2 uur. Prijsdeeling seffens na de aankomst. Deerlijk Rond de Verriestfeesten Wij vernemen dat Dr. ISEBAERT aan het hoofd van 't Verriest-comité tegen de am- nestiemoticgestemd heeft. Wij wisten 't niet en hebben ons met den oproep van verle den wéék laten beetnemen. Het is klaar dat geen enkel Vlaming meedoet aan feesten door franskiljons optouw gezet! Om met een talrijke aanwezigheid hunnerzijds, een franskiljon lauweren om de slapen te vlech ten, zijn de ware Vlamingen niet te vinden. Zoolang Dr. Isebaert aan 't hoofd van co mité blijft, gaan alle rondzendbrieven met oproepen voor 't feest... de scheurmand in! Vooraleer je trouwt... moet je van het liefje de stellige belofte afdwingen van altijd je koffie klaarte maken met BLACK CHICORE1 omdat die toch zoogoed is. Bixschoote. De echtgenooten Bin- jamin Bulcke-Leonie Bécauwen, zullen eerstdaags hun gouden bruiloft vieren. Voormezeele Maandag laatste dag der noveen, om 4 uur,girtgalhier onder een buitengewonen toeloop van volk, de pro cessie uit ter eere van het H. Bloed,de kost bare relikwie die alhier in 't klooster der paters gebracht werd, onder Robrecht van Jeruzalem,, graaf van Vlaanderen, door Isaac, tweeden proost van 't klooster, bij zijne terugreis van Rome. De geestelijke stoet isnogmaalsverrijktmet nieuwe kunst rijke groepen en wij mogen zeggen dat hij dezen van vóór den oorlog reeds evenaart. Ook was de toeloop van volk deze van vroegeren tijd overgroot. ypersch leven (vervolg) Sin te Godelkve. Woensdag 6 Juli heb ben wij het feest van de H. Godelieve, onze groote Vlaamsche Heilige. Te dier gelegenheid en ter harer eer begint de oktaaf in het klooster van St Jans Hospitaal, 't binste zal 't mij wel te wete brengen. Daar! nen Vlaamschen brief van zuster lief, en dat Franschen adres dan? Och, moet ik daarmee bekommerd zijn? Wellicht een dame, die beleefdheidshalve en om wel te doen, een handje zal toegesteken hebben! Is 't alzoo niet, zuster lief? 'k Was nochtans geen beetje welgezind,zulk een ongerijmd heid een Franschen adres voor een Vlaamschen brief! Afaar blij ben ik dat ik het aan u niet moet wijten, en omdat gij in mijnelievelingstalegeschreven hebt 't deed mij zulk een deugd, en de brief was zoo wel gekomen, en beeld u in of ik mij haaste hem te doorlezen, welk een aardi- gen brief! Walburga, gij zijt te rechtzinnig, en niet bekwame zulke dingen te verzieren En zie, 'k was blij, en droevig. Ja welgezind lange verlangde ik te weten hoe men het aan boord lei in de pensionnaten om onze zusters hun Vlaamsch herte en hunne Vlaamsche tonge te doen verliezen; dui vels geerne had ik gezien welke krachten men inspande om de Vlaamsche dochters in die opgesmukte en verwijfde juffers te herschapen? En daar Walburga, alles wat ik wenschte te vernemen vond ik in uw brief; en daarom was ik blij. ('t Verwlgt.)

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3