ilaiifiis MMim 1' Jaargang N' 28. DE YPERSCHE RODE Bijvoegsel. Zondag 10 Juli 1927. Edgar d LOUAGE STAD YPER Werkrecniersraad - Opmaken der Kiezerslijsten DE KINDERKOHF T Ferdinand Breyne 11 JULI 1302 Ds slag oer Gu.den Sgorso was gaan Kiassensirljd ZOXDVGRIST. De dienstdoende Apotheker op Zondag 10" Juli is Mr VANROBAEYS Boterstraat YPER. Gasthuis Zaterdag hadden wij in O. L V. Gasthuis eene roerende plechtigheid het profes van E. Z. Augustine. Zulke gees telijke feesten zijn altijd aandoenlijk om dat wij daar de vernieuwing zien van het edele offer dat zoovele voorgaande reeds brachten, hun jong en schoone leven voor het lijdende menschdom. Z. E. 11. Kano- nik Dignant, zat de plechtigheid voor. Meel de commissie van Openbaren On derstand, willer.de een blijk geven van ge- negenh id en waardeering was er tegen woordig. Vele vrienden en kennissen woonden het feest bij. Alles was er op zijn best. Toeristen Met het schoone weder ko men toeristen onzestad en ommeland meer en meer bezoeken. Zondag hadden wij be devaarten uit Lancashire en Edimburg die naar de Sixty Mill hunne doodén kwamen begroeten. Woensdag was het de beurt van de hooge militairen die den oorlog mede gemaakt hadden. Alle dagen kregen wij voorname bezoeken te zien. Zegeboog. De werken zijn om zeg- gens afgedaan. Nu zien wij het grootsche monumentopzijn geheel. De stellingen zijn weg en de indruk is hoogst bevredigend. St Maartenstorentje. Vóór den oor log hadden wij een rilde torentje staan op St Maartens kruisbeuk. Het komt er weer. De voeting in het dak, 10 m. hoog is er reeds. Nu zal men er twee verdiepen opzet ten. Op zijn geheele hoogte speelt het 26 meters boven het dak. Gevang. Volgens sommige geruch ten die meer en meer waarheid schijnen te worden, zal de rijkswacht ofte gendar men, haren ingang„nemen in het gevang. I let gevang hier en dat van Veurne zouden afgeschaft zijn. Nogmaals bezuiniging en plekke in onze beurzen zeggen de Yperlin- gen. IA Ail YV K VI, A G G i<; ft gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R Sin te Godelieve. Naar oud gebruik trekken de Yperlingen op naar St Janshos pitaal om er de zoo goed gekende heilige te gaan vereeren..Honderden en honder den zijn de goede patrones reeds gaan te voet vallen en de bedevaarders komen langs alle kanten van heinde en verre naar het genadeoord. De mis om 6 en 8 uur. I let lof om 7 uur. Processie. De processie van St Pie- ters, mag waarlijk eene processie heeten en zij verbetert telken jaar. Altijd maar nieuwe groepen en alle even schoon. Waarlijk St Pieters wil het maar niet laten liggen. Zij willen boven zijn en zij zijn 't. De Burgemeester der Stad Yper noodigt dringend de werklieden en bedienden uit, die woonachtig zijn te Yper, maar op 1 Juli 1927 buiten Yper werkzaam zijn, den vóór- en familienaam en woonplaats van hunnen baas te willen opgeven in het üemeentesekretariaat vóór 20 Juli 1927. Examen ln het examen voor bestuur lijk recht verleden week te Brugge gehou den, zijn de volgende stadsgenooten opper best geslaagd. Hr Odiel Boudry behaalde de tweede plaats, Hr OdielDonche de vier de en Hr Honoré Geloen de zesde plaats. Wij wenschen ze van hanen geluk met den zoo schoonen uitslag. V.T.B. Op 16 - 18 Oogst zal de V. T. B. van Oostende eene reis inrichten naar den Vlaamschen Westhoek en Fransch- Ylaanderen. De reis loopt over Nieuw- poort. Veurne, Duinkerke, Si Omaars, Kas sei, Yper, Diksmuide, Oostende ert zal per auto-car afgelegd worden. Kerk E. P. Discalsen. Maandag 11 Juli zal er op aanvraag van den Vlaamschen Meisjesbond. om 7 1 2 uur, eene H. Mis opgedragen worden voor het welzijn van Vlaanderen. Wij noodigen alle Vlamingen uit, eene Heilige Communie ter dier intentie op te dragen en in de H. Mis tegenwoordig te zijn. Huis Gezusters ROEDOLF Dixmuidestraat, 2, YPER. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen Gerechtshof. Wij zijn gelukkig mede te deelen dat de Bestendige Afvaardiging een gustig advies uitgebracht heeft nopens het torentje van ons gerechtshof. Daarmede zal het reeds prachtig gebouw onzeggelijk bij winnen. Wij bedanken alwie rnedege- wrocht heeft tot het verkrijgen dier nieuwe gunst. Schilderijen.—De liefhebbers van schoone kunsten zullen gelukkig zijn te vernemen dat (indien wij er niet toegekomen zijn een tijdelijk museum te verkrijgen waar de kunstschatten der vroegere hospices zouden ten toon gesteld worden) wij nu toch een gedeelte dier kunstschatten vanonder 'toog zullen krijgen in de kerken van S' Jans hos pitaal en Belle's Godshuis, waar ze deze weck voor het grootste gedeelte althans opgesteld zijn. BEDANKING De familie VIER8TRAETE dankt de talrijke vrienden en kennissen voor de menigvuldige blijken van genegenheid hun betuigd bij het afsterven van hunnen* diepbetreurden Echtgenoot, en Vader,Heer HENRI VIERSTRAETE. Zielmis Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gelezen worden tot zielelafenis van op Zondag 10 Juli 1927 om 7.30 u. in Sint Jacobskerk. «£S23HÜ_ZE:— Voor vrijheid, eer en recht En war^van slavenbandcn, Staan Gilden voor 't gevecht Met Goedendags in handen; Ze nemen in den mond, Na vroom gebed en zegen. Een brokke Vlaamsche grond En gaan den vijand tegen. Klaroenen schettren fel Wijl legers hakken, kerven. De Kouter lijkt een hel En duizend helden sterven. In plassen bloed op 't veld, Vindt men bij 't avondgloren, Na al dat woest geweld, Met hoopen gulden sporen. Met palmen kwam men blij Van Groeninghe getogen Het Vaderland was vrij; Den knie voor God gebogen! Men roemde heer en knecht, Den heldenmoed der Gilden, Die wilden, wat was recht En wonnen wat zij wilden. Gegroet na zooveel eeuwen, O Gulden sporenslag! Gegroet gij fiere leeuwen, Op elfden julidag. (Verwig) Noch de ambachtslieden, die zegepraal den te Kortrijk, noch de boeren gesneuveld te Cassel, noch de gemeentemannen die vielen op het slagveld te Roosebeke, stre den, volgens Desmarez, voor hun vader land. Een vlaamsch vaderland bestond niet..1 Funck-Brentano beweert insgelijks dat te dien tijde het begrip vaderland niet bestond onder de bevolking (2) en Vanderkindere en Pirenne spreken in denzelfden zin (3) Funck-Brentano verklaart nochtans dat Filip de Schoone een verheven begrip had van vaderland (4). En Gwijde van Dampierre dan? Zocht deze de vriendschap van Enge land niet met het huwelijk zijner dochter Filippina? Antwoordde hij niet op het ver zet van Filip de Schoone:Belet het huwe lijk mijner dochter met den Kroonprins van Engeland, dat ik mijn plichten kwijt jegens den koning van Frankrijk» zelfs in tijd van oorlog? (met den vijand niet ter hulp te komen). Wat beteekende dit, tenzij de onzijdigheid van Vlaanderen? Gwijde zocht daarmede, onder meer, den wolle- en lakenhandel inet Engeland te verzekeren. En daarbij liet Edward 1 ko ning van Engeland, de teruggaaf van Arte- sië voor Gwijde's oogen niet spelen? Zoodat Gwijde niet alleen het begrip va derland en nationaliteit had, maar zelfs een nationale politiek voerde. Laat ons verder de geschiedenis te rade gaan om te weten of de Vlamingen geen eigenlijk begrip van vaderland en nationa liteit hadden. Aan Vlaanderen, niet aan hun geboorte stad of -dorp gaven zij den naam geboor tegrond (5) of Vlaamsch Vaderland (6) Zij bewijzen op tijd en stond, als het pas geeft, niet dat ze Bruggelingen of Dowaai- naars zijn, maar wel Vlamingen. Wanneer Fouquard de Merle het volk van Dowaai bijeenroept en vraagt welke partij het wenscht te kiezen, die van den koning of die van den graaf, schreeuwt het als uit èèn mond in 't Fransch: Allen Vlamingen, al len Vlamingen zijn wij en Vlamingen zul len wij blijven(7) Wat beteekent hier de titel van Vlaming niet èèn die Vlaamsch spreekt: zijbehoo- ren immers tot het Waalsch sprekende deel van Vlaanderen; hij beteekent: onderdaan van 't graafschap Vlaanderen. Zij verstaan heel goed den band, welke de steden met het platte land verbindt tot één en hetzelfde land, tot één en dezelfde politieke en inaatschappelijkeeenheid. Nog meer, zij willende lotsbestemming van hun land afscheiden van de lotsbestemming van Frankrijk, Engeland of gelijk welk ander land. De Vlamingen kennen zoo goed het be grip vaderland, dat ze de belangen van hun land van de belangen scheiden van hun graaf. Als Gwijde van Dampierre gevangen gehouden werd door Filip den Schoone te Parijs, in 1300, en dat hij Roel van N'esles aanstelde als landvoogd alhier, was de in lijving van Vlaanderen als Fransche pro vincie een voltrokken feit op het papier. Geen Vlaming roerde gedurende 2 volle jaren. Men scheen te zeggen: beter Filip den Schoone alléén, dan Filp den Schoone en Gwijde Van Dampierre: want beiden hadden belastingen op belastingen ge smeed en opgedrongen! Ziet gij hoe Vlaanderen zijn eigen lots bestemming alscheidt van deze zijner Hee- ren Maar zoohaast Jacob de Chatillon de hand legt op de vrijheden, wetten, costu- men en privilegiën springt het oproer los. Eerst is het een verzet tegen de belasting en den landvoogd de Chatillon; dan wordt het een opstand tegen den Koning; allengs- kens is het een rassenstrijd en.eindelijk een nationale strijd in den vollen zin des woords. In de Brugsche Metten zijn het niet alleen de mannen, die den Fransche te lijve vallen, maar ook de vrouwen, die meubels banken, ketels door de vensters werpen onder het geroep Wat Waalsch is, valsch is, slaat al dood Filip de Schoone had Vlaanderen in een wingewest veranderd en Gwyde van Dam pierre afgesteld. Nu komen dezes zonen terug en stellen den strijd op het gebied der herstelling huns vaders, Vlaanderens onaf hankelijkheid en de verjaging der Fran- schen, zoo heeren als onderdanen. Op korten tijd is geheel Vlaanderen voor den strijd gewonnen: uit alle rangen der samenleving stijgen toegenegen heldhaftige pogingen op om den strijd tot een goed einde te brengen. Edelen en ambachtslieden, stedelingen en boeren vliegen naar het slagveld te Kortrijk en stellen hun bloed tepande voor den vadergrond. Vrouwen en jonkvrouwen namen rijke lijk deel aan de inschrijving te Brugge geopend om de kosten van den oorlog te helpen betalen (Brugge betaalde daarom trent 2.000.000 fr.) Pirenne zelf moet bekennen dat er een algemeene opwelling van vaderlandsliefde was. Zelfs de geestelijkheid, die zich over de partijgangers van Gwyde van Dam pierre niet moest belooven, verbond zich uit klaar vrijen wille, wekelijks 4 deniers op lOOpond van hun goederen, voor geheel den duur van den oorlog te betalen. (8). Laat ons ten laatste de Vlamingen op het Groeningerveld volgen. Zij deden, ver haalt Villani (9) een priester komen, dwars door het legerveld, in kerkgewaad, met het lichaam van Christus, zoodat iedereen het kon zien,en in plaats vantecommuniceeren, nam iedereen een weinig aarde en stak het in den mond. Deze communie met de aarde van den vaderlandschen grond is door zes eeuwen aanzien geweest als de aandoenlijkste uit drukking der vaderlandsliefde! De slag der Gulden Sporen was dus in den vollen zin des woords een vaderland- sche strijd, die wij op 11 Juli geestdriftig dienen te herinneren, want het is altijd goed dat de afstammelingen zich spiegelen aan de groote daden hunner voorvaderen. Wij hebben immers ook onze taak te ver vullen. Hebben onze voorvaderen gestre den voor de vrijheid en de onafhankelijk heid, aan ons hehoort dit het kostbaar pand te bewaren en wel te gebruiken. Naar E.H. De Gryseons roemrijk 1302 (1) La signification hist, de la bataille de Conrtrai bl. 33. (2) Philippe le Bel en Flandre 217-229. (3) De eeuw der Artevelden bl. 27. Discours a ia Distribution des prix aux Lauréats du concours universitaire bl. 21. (4). id. (5) Annales Gandenses. Graaf de Limb.- Stiruni Codex diplom, passim. (7) Desmarez. De maatschappelijke strijd in Vlaan deren bl. 32. (8) Hist, de Bel<ique. I bl. 387 nota. (9) Historée Fiorentine L.VII1 Foofdst. LV. BEHANGER, Lombaardstraat, 5 beveelt zich aan voor alle tapijtsierwerk, als ook voor het vernieuwen en herstellen van matrassen en ressortbakken. Trouwe Bedieninq

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3